Рішення № 98721464, 02.08.2021, Основ'янський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Червонозаводський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
02.08.2021
Номер справи
646/3172/21
Номер документу
98721464
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 646/3172/21

№ провадження 2/646/1659/2021

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02.08.2021 м.Харків

Червонозаводський районний суд м. Харкова в складі:

головуючий суддя Єжов В.А.,

при секретарі Літвінової А. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів, -

В С Т А Н О В И В:

Звертаючись до суду позивач заявляє позовні вимоги, а саме:

Стягнути з відповідача на користь позивача надміру сплачену допомогу з відповідача в сумі 2 442,65 грн.

В обґрунтування заявленого змісту позовних вимог, позивач вказав, що на обліку позивача перебуває відповідач як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою заявник знятий з реєстрації 15.05.2019, але залишився фактично проживати.

Представник позивача посилаючись на п. 2 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затв. Постановою КМУ від 24.02.2003 №250 (далі Порядок №250), зазначає, що державна соціальна допомога призначається на 6 місяців з місяці звернення за її призначенням. Для призначення допомоги на наступний строк уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї подає нові заяву та декларацію.

Згідно з задекларованими даними крім частини будинку за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 має у володінні будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до п. 2 Постанови КМУ «Про деякі питання виплати державної соціальної допомоги» від 22.07.2020 №632 (далі Постанова №632) заява про призначення з липня 2020 року подана ОСОБА_1 до Управління 19.08.2020.

За результатами розгляду поданої ОСОБА_1 заяви відповідно до Порядку №250 (в редакції Постанови №632) за рішенням Управління заявнику відмовлено в наданні допомоги малозабезпеченим сім`ям, оскільки у володінні заявника крім частини будинку за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 у володінні є будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 . Повідомлення про відмову в наданні допомоги із зазначенням підставі для відмови та порядку оскарження рішення отримане заявником особисто.

Згідно з п. 2 Постанови КМУ «Про деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 08.04.2020 №264 (далі Постанова №264) орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів.

Враховуючи вказані норми Постанови №264 та не підтверджене право на призначення допомоги з 01.07.2020, вже виплачена ОСОБА_1 без його звернення допомога за липень 2020 в розмірі 2 442,65 грн. підлягає поверненню до бюджету.

05.02.2021 ОСОБА_1 було направлено повідомлення про необхідність повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з попередженням про надання позовної заяви до суду щодо відшкодування надміру виплаченої допомоги, проте належна суму до повернення відповідачем не сплачена.

Відповідно до п. 2 Постанови 264 у разі неможливості добровільного повернення виплачених сум допомоги такі кошти стягуються у судовому порядку.

Ухвалою судді Червонозаводського районного суду м. Харкова від 19.05.2021 провадження по вищевказаній цивільній справі відкрито в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

У відповідності до ст. 178 ЦПК України відповідач своїм правом подання до суду клопотань про розгляд справи з повідомленням сторін та відзиву на позовну заяву не скористався.

Від сторін не надійшло заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження чи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Розгляд справи проведено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у відповідності із ч. 5 ст. 279 ЦПК України за наявними у справі матеріалами.

Зважаючи на те, що справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

На обліку Управління соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради перебуває ОСОБА_1 як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Згідно з задекларованими даними крім частини будинку за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 має у володінні будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до п. 2 Постанови КМУ «Про деякі питання виплати державної соціальної допомоги» від 22.07.2020 №632 (далі Постанова №632) заява про призначення з липня 2020 року подана ОСОБА_1 до Управління 19.08.2020.

За результатами розгляду поданої ОСОБА_1 заяви відповідно до Порядку №250 (в редакції Постанови №632) за рішенням Управління заявнику відмовлено в наданні допомоги малозабезпеченим сім`ям, оскільки у володінні заявника крім частини будинку за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 у володінні є будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 . Повідомлення про відмову в наданні допомоги із зазначенням підставі для відмови та порядку оскарження рішення отримане заявником особисто.

Згідно з п. 2 Постанови КМУ «Про деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 08.04.2020 №264 (далі Постанова №264) орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів.

Враховуючи вказані норми Постанови №264 та не підтверджене право на призначення допомоги з 01.07.2020, вже виплачена ОСОБА_1 без його звернення допомога за липень 2020 в розмірі 2 442,65 грн. підлягає поверненню до бюджету.

05.02.2021 ОСОБА_1 було направлено повідомлення про необхідність повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з попередженням про надання позовної заяви до суду щодо відшкодування надміру виплаченої допомоги, проте належна суму до повернення відповідачем не сплачена.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист цивільних прав та інтересів у разі їх порушення.

Частиною 2 ст. 16 ЦК України визначено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; відшкодування моральної шкоди, тощо.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з пунктом першим частини першої статті 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбачені Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок № 250).

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», малозабезпечена сім`я - це сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Право сім`ї на цю допомогу залежить не лише від доходів, але і від її майнового стану, зайнятості працездатних членів сім`ї та інших факторів;

державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї;

прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення;

середньомісячний сукупний дохід сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

При цьому до середньомісячного сукупного доходу сім`ї не включається допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім`ях, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, під час здійснення зазначених заходів, а також інші доходи, визначені Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ст. 5 Закону, розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги, використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання такої допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки.

Під час надання державної соціальної допомоги проводиться перевірка майнового стану членів сім`ї в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5 Порядку № 250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає, зокрема: декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики.

Для призначення державної соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї подає нові заяву та декларацію.

Відповідно до п. 2 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затв. Постановою КМУ від 24.02.2003 №250, державна соціальна допомога призначається на 6 місяців з місяці звернення за її призначенням. Для призначення допомоги на наступний строк уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї подає нові заяву та декларацію.

Згідно з задекларованими даними крім частини будинку за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 має у володінні будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно з п. 2 Постанови КМУ «Про деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 08.04.2020 №264 орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів.

Враховуючи вказані норми Постанови №264 та не підтверджене право на призначення допомоги з 01.07.2020, вже виплачена ОСОБА_1 без його звернення допомога за липень 2020 в розмірі 2 442,65 грн. підлягає поверненню до бюджету.

ОСОБА_1 надмірно виплачена допомога добровільно не сплачена.

Відповідно до п. 2 Постанови 264 у разі неможливості добровільного повернення виплачених сум допомоги такі кошти стягуються у судовому порядку.

Згідно ч.1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Таким чином, на підставі викладеного, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, та підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надміру виплачена сума коштів в сумі 2 442,65 грн.

На підставі викладеного, та керуючись ст.11, 15, 62, 81, 169, 203, 213, 215, 223. 226, 263, 265, 282-284, 289, 430 ЦПК України,

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради на р/р UA548201720344230020000025788 ДКСУ у м. Київ, ЄДРПОУ 03196630 (надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям) в сумі 2 442,65 грн.

Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст. ст. 284-285 ЦПК України.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Червонозаводський районний суд м. Харкова.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: Управління соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради (ЄДРПОУ 03196630, місцезнаходження: 61001, м. Харків, просп. Гагаріна, буд. 7, р/р UA548201720344230020000025788 ДКСУ у м. Київ).

Відповідач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Суддя В.А. Єжов