
Справа № 686/5787/21
Провадження № 2/686/3184/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2021 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої - судді Павловської А.А.,
з участю секретаря судового засідання Козельської Г.В.,
представниці позивача - Леськів Л.О.
представника відповідача - ОСОБА_2 ,
справа № 686/5787/21,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Хмельницький цивільну справу за позовом заступника керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Хмельницької міської ради до ОСОБА_3 (третя особа на стороні відповідача, - ОСОБА_4 ) про витребування земельної ділянки та скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
1. Стислий виклад позицій учасників справи
05 березня 2021 року до суду звернувся заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Хмельницької міської ради, а також в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з позовом до ОСОБА_3 про витребування земельної ділянки та скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 6825083300:11:001:0066.
Позов мотивує тим, що 25.07.2014 року за №22-2435/14-14-сг затверджено документацію із землеустрою та надано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку площею 2 га (кадастровий номер 6825083300:11:001:0066) для ведення особистого селянського господарства.
На підставі зазначеного наказу, реєстраційною службою Хмельницького міськрайонного управліня юстиції Хмельницької області 26.08.2014 зареєстровано право власності ОСОБА_4 на вказану земельну ділянку.
Однак прокуратурою встановлено, що відповідно до інформації управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради №4247/02-01-11 від 26.11.2015, вказана земельна ділянка з кадастровим номером 6825083300:11:001:0066 згідно з проектом землеустрою зміни меж м. Хмельницького, який затверджено постановою Верховної Ради України від 12.05.2011 №3349-УІ, частково входила в межі міста Хмельницького.
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 08.08.2019 у справі 686/7034/16-ц визнано недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-2435/14-14-сг від 25.07.2014, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку площею 2 га (кадастровий номер 6825083300:11:001:0066) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташовані за межами нанесених пунктів Копистинської сільської ради Хмельницького району, у зв`язку із тим, що ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області при передачі її у власність особі перевищив свої повноваження та одночасно розпорядився землями комунальної власності, що належали Хмельницькій міській раді.
Зважаючи на наявний судовий спір, з метою уникнення у майбутньому цивільно-правової відповідальності, ОСОБА_4 , на підставі договору купівлі-продажу №1783 від 26.07.2019 продав спірну земельну ділянку ОСОБА_3 , який того ж дня зареєстрував за собою право власності на неї.
Зазначене підтверджує, що земельна ділянка з кадастровим номером 6825083300:11:001:0066 площею 1,9717 га (площу 2 га змінено на 1,9717 га власником, рішення про державну реєстрацію змін від 23.04.2019), що частково знаходиться в межах міста Хмельницького (площа накладення згідно висновку експерта становить 0.5944 га), та частково за межами населених пунктів Копистинської сільської ради Хмельницького району, вибула із земель державної власності внаслідок неправомірного наказу ГУ Держгеокадастру №22-2435/14-14- сг від 25.07.2014, визнаного недійсним у судовому порядку.
Вважає, що факт перебування на даний час земельної ділянки з кадастровим номером 6825083300:11:001:0066 у власності ОСОБА_3 не перешкоджає її витребуванню на користь територіальної громади в особі Хмельницької міської ради. У зв`язку із наведеним змушений звернутись до суду.
В судовому засіданні прокурор і представник ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просять позов задовольнити.
Представник Хмельницької міської ради в судове засідання не зявився, про час місце судового розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомив, внаслідок чого суд вважає за можливе судовий розгляд справи проводити зща його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, вважає позов безпідставним та необґрунтованим, зазначає, що у зазначених документах та висновку експерта №2195-2204/16-26 від 30.11.2016 року встановлено факт накладення земельної ділянки площею 2 га, однак ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 1,9717 га, тобто земельна ділянка наразі іншої конфігурації і позивачем не доведено факт накладання земельної ділянки площею 1,9717 га із землями міста Хмельницького. Зазначає також, що ОСОБА_3 є добросовісним набувачем, а тому таке майно не може бути витребуване у нього. Заявив про застосування до спірних правовідносин наслідків спливу позовної давності. Просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, про день та час слухання справи повідомлявся судом в установленому законом порядку, про причини неявки суду не повідомив. За таких обставин суд вважає за можливе розгляд справи провести за його відсутності в судовому засіданні.
2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 05.03.2021 вжито заходи забезпечення позову.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 09.03.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 23.03.2021.
23.03.2021, 05.04.2021 підготовче засідання відкладено .
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 13.04.2021 закрито підготовче провадження у справі і призначено її до судового розгляду на 30.04.2021.
30.04.2021, 24.05.2021, 26.05.2021 і 23.06.2021 судові засідання відкладалися.
15.07.2021 розгляд справи закінчено ухваленням рішення суду по суті заявлених вимог.
3. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, застосовані норми права та оцінка суду
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та надані докази, суд вважає, що позовна заява підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що 25.07.2014 наказом ГУ Держгеокадастру затверджено документацію із землеустрою та надано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку площею 2 га (кадастровий номер 6825083300:11:001:0066) для ведення особистого селянського господарства.
26.08.2014 ОСОБА_4 зареєстрував за собою право власності на цю земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності.
В березні 2016 року прокурор подав до суду позов про визнання недійсним наказу ГУ Держгеокадастру від 25.07.2014 про передачу у власність ОСОБА_4 спірної земельної ділянки, внаслідок чого 08.08.2019 рішенням суду у справі №686/7034/16-ц визнано недійсним наказ ГУ Держгеокадастру від 25.07.2014, яким затверджено проект землеустрою та передано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку з кадастровим номером 6825083300:11:001:0066.
Однак, незважаючи на наявність спору з приводу зазначеної земельної ділянки, ОСОБА_4 , на підставі договору купівлі-продажу №1783 від 26.07.2019 продав спірну земельну ділянку ОСОБА_3 , який того ж дня зареєстрував за собою право власності на неї.
Таким чином, земельна ділянка з кадастровим номером 6825083300:11:001:0066 площею 1,9717 га (площу 2 га змінено на 1,9717 га власником, рішення про державну реєстрацію змін від 23.04.2019) що частково знаходиться в межах міста Хмельницького (площа накладення згідно висновку експерта становить 0.5944 га) та частково за межами населених пунктів Копистинської сільської ради Хмельницького району, вибула із земель державної власності внаслідок неправомірного наказу ГУ Держгеокадастру №22-2434/14-14- сг від 25.07.2014, визнаного недійсним у судовому порядку.
Обставини, що встановлені у зазначеному рішенні, не потребують додаткового доказування при розгляді даної справи (ст. 82 ЦПК України).
За приписами статті 317 Цивільного кодексу України власнику належить право володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном. Згідно із ст. 587 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 388 Цивільного кодексу України якщо майно за відплатним договором придбане у особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача у разі, якщо майно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.
Відповідно до п. 10 постанови Пленуму Верховного суду України від 06.11.2009 № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» рішення суду про задоволення позову про повернення майна, переданого за недійсним правочином, чи витребування майна із чужого незаконного володіння є підставою для здійснення державної реєстрації права власності на майно, що підлягає державній реєстрації, за власником, а також скасування попередньої реєстрації.
Згідно із п. 22 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати це майно з незаконного володіння набувача (статті 387, 388 ЦК). Якщо в такій ситуації (саме так обгрунтовано підставу позову) пред`явлений позов про визнання недійсними договорів про відчуження майна, суду під час розгляду справи слід мати на увазі правила, встановлені статтями 387, 388 ЦК. У зв`язку із цим, коли майно придбано за договором в особи, яка не мала права його відчужувати, то власник має право на підставі статті 388 ЦК звернутися до суду з позовом про витребування майна у добросовісного набувача, а не з позовом про визнання договору про відчуження майна недійсним. Це стосується не лише випадків, коли укладено один договір із порушенням закону, а й випадків, коли спірне майно відчужено на підставі наступних договорів.
Витребування майна від добросовісного набувача залежить від наявності волі на передачу цього майна у власника майна - відчужувача за першим правочином. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.01.2019 у справі №916/2130/15, від 06.03.2019 у справі № 911/3158/17.
Народ України делегував державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повноваження щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної форми власності.
Незаконність дій Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області при передачі у власність ОСОБА_4 частини земельної ділянки площею 0,9717 га, яка належала до комунальної власності Хмельницької міської ради, не може оцінюватися як воля власника (територіальної громади) на вибуття майна із його володіння. Воля держави, як власника земель, може виражатися лише в таких діях органу влади, які відповідають вимогам законодавства та інтересам держави.
Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного суду України від 15.03.2017 у справі № 916/2130/15, від 05.10.2016 у справі №916/2129/15, від 25.01.2017 у справі №916/2131/15, у постанові Верховного Суду від 23.01.2019 № 916/2130/15.
Факт перебування на даний час земельної ділянки з кадастровим номером 6825083300:11:001:0066 у власності ОСОБА_3 , не перешкоджає її витребуванню на користь територіальної громади в особі Хмельницької міської ради в координатах, межах та конфігурації, як це визначено у висновку експерта №2195-2204/16-26 від 30.11.2016 земельно-технічної експертизи, проведеної Київським НДІСЕ Міністерства Юстиції України у кримінальному провадженні №420116240000000018 та яка була передана наказом Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області від 25.07.2014 №22-2435/14-14-сг у власність ОСОБА_4 ..
Так, відповідно ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. З моменту державної реєстрації, незалежно від її подальшого скасування, земельна ділянка є об`єктом Державного земельного кадастру, а всі відомості про неї та її кадастровий номер зберігаються у Державному земельному кадастрі постійно (ст. 10, ч. 8 ст. 16, ч. 19 ст. 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).
Такі особливості правового статусу земельної ділянки дають можливість її ідентифікувати, а власнику витребувати її від незаконного володільця, навіть у випадку здійснення державної реєстрації її поділу (виділення), об`єднання з іншими ділянками, вчинення інших реєстраційних дій, внаслідок яких державна реєстрація цієї земельної ділянки скасовується.
Так, судовим рішенням у справі №686/7034/16-ц із посиланням на встановлені судом обставини та досліджені докази встановлено, що з листа управління земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 26.11.2015 вбачається, що згідно постанови Верховної Ради України від 12.05.2011 «Про зміну і встановлення меж міста Хмельницького і Хмельницького району Хмельницької області» змінено межі міста Хмельницького. Вказана постанова прийнята на підставі проекту землеустрою щодо встановлення меж м. Хмельницького, згідно якого земельна ділянка з кадастровим номером 6825083300:11:001:0066 частково входить в межі міста.
Також ТОВ «Подільський Земельний центр» у своєму листі №88 від 25.03.2016 вказало, що враховуючи дані картографічного зображення меж міста Хмельницького та інформацію, що містить Публічна кадастрова карта України, земельна ділянка з кадастровим номером 6825083300:11:001:0066 частково перебуває у межах міста Хмельницького.
Згідно висновку експерта від 30.11.2016р. наданого за результатами проведення земельно-технічної експертизи у к/п №420116240000000018, земельна ділянка площею 2.000 га з кадастровим номером 6825083300:11:001:0066, яка знаходиться у власності ОСОБА_4 , накладається на межі земельної ділянки, яка передана у розпорядження Хмельницької міської ради на підставі постанови ВРУ № 3340-VI від 12.05.2011 «Про зміну меж міста Хмельницького і Хмельницького району Хмельницької області» згідно проекту землеустрою щодо встановлення та зміни меж міста в частині проходження межі, що розмежовує землі міста Хмельницького та Копистинської с/р з вершинами поворотних точок-716-717. Площа накладення земельної ділянки з кадастровим номером 6825083300:11:001:0066 на землі міста Хмельницького становить 0,5944 га.
Посилання представника відповідача на усунення порушень у спосіб зменшення площі накладення на межі міста Хмельницького у спосіб замовлення та виготовлення ОСОБА_4 технічної документації із зміни (встановлення) меж не може бути прийняте до уваги, так як не підтверджене належними та допустимими доказами.
Окрім того, представником відповідача не спростовано висновки експерта КНДІСЕ №2195-2204/16-26 від 30.11.2016 про площу накладення земельної ділянки на межу міста Хмельницького та не надано доказів про зміну меж міста Хмельницького з 2011 року, а відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Також, суд зауважує, що замовлення вищевказаної технічної документації і відчуження спірної земельної ділянки здійснено ОСОБА_4 у період, коли справа за позовом прокурора щодо нього перебувала на стадії судового розгляду, що свідчить про намір відповідача на той час уникнути відповідальності за позовними вимогами прокурора.
27.05.2021 набрав чинності Закон України №1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». Цим Законом Перехідні положення Земельного кодексу України доповнено п.24, відповідно до якого з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами нанесених пунктів у межах таких територіальних громад (крім земель згідно переліку, що зазначено нижче у Законі).
Прокурор вказав про те, що рішенням сесії Хмельницької міської ради №11 від 08.12.2020 на території Хмельницької міської територіальної громади утворено 6 старостинських округів, у тому числі із центром у с. Копистин, що складаються із сіл Копистин, Івашківці, Колибань, Мала Колибань та селища Богданівні.
На сьогоднішній день, у зв`язку із затвердженням рішенням сесії Хмельницької міської ради №81 від 17.02.2020 передавального акту Копистинської сільської ради, завершено процедуру її реорганізації: Хмельницька міська рада прийняла усе майно Копистинської сільської ради, а також документи, що підтверджують право власності (володіння, користування, розпорядження) на об`єкти основних засобів та документів, які підтверджують право власності або користування земельними ділянками.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міста відповідно до п. 24 Закону і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Земельна ділянка з кадастровим номером 6825083300:11:001:0066 на даний час зареєстрована в Державному реєстрі прав на нерухоме майно за ОСОБА_3 , а тому у разі витребування такої земельної ділянки із його власності вся земельна ділянка за цим кадастровим номером автоматично стане земельною ділянкою комунальної власності, право розпорядження якими надано Хмельницькій міській раді.
Тому, позивач просив суд самостійно застосувати вище вкхзаані законодавчі зміни і витребувати земельну ділянку з кадастровим номером 6825083300:11:001:0066 загальною площею 1,9717 га у ОСОБА_3 в цілому, без поділу площ, на користь Хмельницької міської ради.
Представником відповідача було заявлено клопотання про застосування строків позовної давності, мотивоване тим, що Заступник прокурора Хмельницької області звернувся із позовом про визнання недійсним наказу Держгеокадастру у Хмельницькій області 29.03.2016 року, а тому це є підставною вважати, що останній знав про порушення прав держави та територіальної громади. А із позовом про витребування земельної ділянки та скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки Заступник прокурора звернувся лише в березні 2021 року із пропуском встановленого законом строку позовної давності.
Так, відповідно до ст. 256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Згідно ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Суд бере до уваги, що позовні вимоги заявлені до ОСОБА_3 і позовна давність за заявленими у даній справі вимогами до нього не сплинула, оскільки її відлік розпочався з часу набуття ним спірної земельної ділянки, тобто 26.07.2019. За таких обставин заява про застосування наслідків спливу позовної давності задоволенню не підлягає.
Статтею 131-1 Конституції України, на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. З ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно із ч. 4 ст. 56 Цивільного процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України до повноважень Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відноситься передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання додержання законності передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, яке проведене з грубим порушенням вимог чинного законодавства.
Окрім того, суспільний інтерес, який полягає у поверненні в розпорядження держави земельної ділянки, що є умовою реалізації функцій держави з забезпечення громадян правом власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, забезпечення рівності можливостей всіх громадян використати своє право на землю, явно переважає приватний інтерес у неправомірному отриманні ОСОБА_4 спірної земельної ділянки, який, порушуючи закон, набув право власності на неї та у подальшому відчужив її на користь ОСОБА_3 .
Згідно з постановою Верховного Суду України від 18.09.2013 у справі за № 6-92цс13, особу може бути позбавлено її власності лише в інтересах суспільства, на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права, а при вирішенні питання про можливість позбавлення особи власності мусить бути дотримано справедливої рівноваги між інтересами суспільства та правами власника.
Таким чином, на підставі викладеного, суд вважає, що позов є підставним, обгрунтованим, та таким, що підлягає до задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 81, 258, 263, 264, 265 ЦПК України, ст. 19 Конституції України, ст. ст. 116, 121 ЗК України, ст. 388 ЦК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Витребувати у ОСОБА_3 на користь територіальної громади в особі Хмельницької міської ради земельну ділянку площею 1,9717 га, кадастровий номер 6825083300:11:001:0066 в координатах, межах та конфігурації, що була неправомірно передана згідно наказу Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області № 22-2435/14-14-сг від 25.07.2014 ОСОБА_4 та продана згідно договору купівлі-продажу № 1783 від 26.07.19 ОСОБА_3 .
Скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825083300:11:001:0066.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Окружної прокуратури міста Хмельницького 4540 грн. судового збору.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту до Хмельницького апеляційного суду безпосередньо або через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Дата складення повного рішення суду - 23.07.2021.
Окружна прокуратура міста Хмельницького: 29001, м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 63.
Хмельницька міська рада: код ЄДРПОУ 33332218, адреса: 29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3.
ОСОБА_3 : РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_4 : РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 .
Суддя: