
Справа № 361/8089/20
Провадження № 2/361/1578/21
24.05.2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2021 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
судді - Сердинського В.С.
при секретарі - Удовенко Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною соціальною допомогою,
установив:
Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області звернулося з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною соціальною допомогою.
Позивач зазначав, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області з 19.12.2014 р. перебуває ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
На підставі поданої заяви та доданих документів, ОСОБА_1 з 01.04.2015 р. надавалась щомісячна адресна допомога, як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі передбаченому п.3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505.
Рішеннями Управління про призначення допомоги переміщеним особам на проживання, ОСОБА_1 з квітня 2015 року, а також на її дитину ОСОБА_2 з 28 березня 2016 року, по січень 2020 року, було призначено та виплачено відповідну щомісячну грошову допомогу для покриття виплат па проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Оскільки ОСОБА_1 в поданих заявах не вказувала членом сім`ї свого чоловіка ОСОБА_3 , не вказувала його особисті дані, Управління не мало можливості здійснити запити до відповідних установ та перевірити достовірність інформації щодо нерухомого майна її чоловіка.
У січні 2020 року під час повторного звернення відповідача для продовження виплати допомоги, з метою підтвердження поданих даних, Управлінням робилися запити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно на всіх членів сім`ї відповідача. Оскільки ОСОБА_3 на обліку в Управлінні, як внутрішньо переміщена особа, не перебував, його дані у справі були відсутні, а запит було зроблено по імені батька дитини, яке зазначено в її свідоцтві про народження.
В результаті перевірки, за повним співпадінням, було виявлено, що у власності ОСОБА_3 з 29.03.2005 р. є житло за адресою: АДРЕСА_1 , в якій постійно проживає сім`я відповідача.
Через те, що виявлені обставини вплинули на встановлення права на отримання щомісячної адресної допомоги відповідачу, по факту виявлення надміру виплачених державних коштів, рішенням Управління від 05.02.2020 р. ОСОБА_1 було припинено виплату щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 23.01.2020 р. та зроблено відповідний перерахунок за період з квітня 2015 року по січень 2020 року в сумі 40156,77 грн.
При виявленні даного факту Управління запропонувало відповідачу добровільно повернути надміру виплачені державні кошти за вказаний період, про що відповідача було повідомлено листом від 24.02.2020 р.
13.03.2020 р. відповідачу направлявся рекомендований лист з повідомленням про повернення коштів, який вона отримала, але ніяк не відреагувала, в подальшому на телефонні дзвінки перестала відповідати.
Як вбачається з акту від 16.10.2020 р., ОСОБА_1 неодноразово в телефонному режимі було запрошено до Управління для підписання договору про добровільне повернення коштів, від чого вона категорично відмовилася.
Посилаючись на викладене, позивач просив суд стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені державні кошти в сумі 40156 грн. 77 коп., які підлягають поверненню до державного бюджету на рахунок Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, код ЄДРПОУ 03193637, а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області Фрунзе Т.В. позовні вимоги підтримала, просила про їх задоволення в повному обсязі, надала пояснення аналогічні позовній заяві.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 позовні вимоги не визнала, заперечувала проти їх задоволення в повному обсязі, у відзиві на позовну заяву зазначала, що вона належним чином повідомляла Управління про зміни в складі її сім`ї, а дізнавшись, що не має права на соціальну виплату, у зв`язку із зареєстрованим за її чоловіком права власності на частку в нерухомому майні, особисто написала заяву про припинення нарахування та виплату допомоги. На даний момент вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною, єдиним годувальником сім`ї є чоловік, тому вони перебувають у скрутному матеріальному становищі, що просила суд врахувати при винесенні рішення в справі. Також, просила суд врахувати і застосувати при вирішенні даного спору приписи статті 257 Цивільного кодексу України і відмовити у задоволенні вимог позивача у сумі 15332,64 грн. за період з квітня 2015 року по листопад 2017 року, у зв`язку з тим, що позивач звернувся до суду із позовною заявою, а отже скористався своїм правом на звернення до суду з вимогою про захист свого цивільного права (інтересу) у листопаді 2020 року.
Судом встановлено, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області з 19.12.2014 р. перебуває відповідач ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
На підставі поданої заяви та доданих документів, ОСОБА_1 з 01.04.2015 р. надавалась щомісячна адресна допомога, як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі передбаченому п.3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505 (а.с.7-9).
Відповідно до п.2 Положення про порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505 (в редакції станом на момент звернення з заявою до управління), грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».
Грошова допомога виплачується шляхом перерахування на поточний рахунок, відкритий відповідно до Положення про порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505 безоплатно в установі уповноваженого банку.
Якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім`ї або інформацією, поданою компетентним органом.
Відповідно до абз.3 п.5 Порядку, для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає до уповноваженого органу заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім`ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.
Рішеннями Управління про призначення допомоги переміщеним особам на проживання відповідачу ОСОБА_1 з квітня 2015 року, а також на її дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 28 березня 2016 року, по січень 2020 року було призначено та виплачено відповідну щомісячну грошову допомогу для покриття виплат па проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.12,15-17,19-22).
В акті обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 08.07.2016 р. відповідач вказує, що «проживає в орендованій кімнаті трьох кімнатної квартири» (а.с.38); в акті обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 07.10.2016 р. відповідач вказує, що «Сім`я мешкає в трьох кімнатній квартирі, яку з 2014 року, згідно договору оренди, винаймає у найм» (а.с.37); в акті обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 19.04.2017 р. відповідач вказує, що «Сім`я мешкає в трьох кімнатній квартирі, де орендує 1 кімнату.» (а.с.36).
19 березня 2015 року відповідач зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Броварського міськрайонного управління юстиції у Київській області (а.с.11).
Згідно п.10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
З метою здійснення контролю за правильністю призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, Управлінням соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області постійно проводяться перевірки достовірності інформації, наданої заявниками.
В результаті перевірки було виявлено, що у власності ОСОБА_3 з 29.03.2005 р. є житло за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.23,25).
В заяві від 13.01.2015 р. навпроти графи «інформація щодо наявності у будь-кого з членів сім`ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України» відповідач ОСОБА_1 власноруч написала «Нет» (а.с.9).
Також, в матеріалах справи є заяви відповідача від 31.03.2016 р., від 04.10.2016 р., від 05.04.2017 р., від 04.01.2018 р., від 04.07.2018 р., від 15.01.2019 р., від 16.07.2019 р., від 16.01.2020 р., в яких вона повідомляла про відсутність змін у кожного з членів сім`ї та відповідно до яких їй було призначено та виплачено щомісячну грошову допомогу для покриття виплат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.15-23).
В поданих заявах відповідач не вказувала членом своєї сім`ї свого чоловіка ОСОБА_3 і не вказувала його особисті дані, які необхідні для направлення запитів до відповідних установ та перевірки достовірності інформації щодо нерухомого майна її чоловіка.
Таким чином, відповідач ОСОБА_1 не виконала вимоги, передбачені пунктом 5 Порядку, а саме не надавши повної і достовірної інформації щодо членів своєї сім`ї.
На підставі вищевикладеного, рішенням Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області від 05.02.2020 р. ОСОБА_1 було припинено виплату щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 23.01.2020 р. та зроблено відповідний перерахунок за період з квітня 2015 року по січень 2020 року в сумі 40156,77 грн. (а.с.27).
Відповідно до п.11 Положення про порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються: - уповноваженим представником сім`ї самостійно; - за згодою уповноваженого представника сім`ї у повному обсязі за рахунок наступних виплат грошової допомоги; - за рішенням уповноваженого органу за рахунок суми наступних виплат грошової допомоги в обсязі не менш як 20 відсотків щомісячної суми призначеної грошової допомоги.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Таким чином, внаслідок неподання відповідачем ОСОБА_1 інформації про зміни в сім`ї для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, були надміру виплачені кошти в сумі 40156,77 грн., які підлягають поверненню до державного бюджету на рахунок УСЗН Броварської міської ради Київської області.
Відповідно до п.12 Положення про порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Згідно Положення про порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №505, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджуються відповідним актом технічного стану.
На підставі вище викладеного, Управлінням соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області було направлено ОСОБА_1 повідомлення про припинення надання та повернення коштів щомісячної адресної допомоги за №0112/1548 від 24.02.2020 р. (а.с.31).
Як вбачається з акту від 16.10.2020 р. відповідач ОСОБА_1 неодноразово в телефонному режимі було запрошено до Управління для підписання договору про добровільне повернення коштів, від чого вона категорично відмовилася (а.с.39).
Згідно ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистими немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстава (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ч.ч.1,5 ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно ч.ч.1,2 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Щодо пропуску Управлінням строку звернення до суду, суд зазначає, що відповідно до ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до статті 261 Цивільного Кодексу України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
В обґрунтування правомірності дій Управління зазначало, що факт надміру виплачених державних коштів став відомий Управлінню 16.01.2020 р., а саме під час останнього звернення відповідача за продовженням грошових виплат, про що зазначено в акті від 16.10.2020 р. Оскільки, Управління дізналося про порушення своїх прав 16.01.2020 р., а позовна заява подана до суду 19.11.2020 р., відтак Управлінням не пропущено строк подачі даної позовної заяви до суду.
За таких обставин, суд дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі та стягненню із відповідача надміру виплачених державних грошових коштів у розмірі 40156,77 грн.
Крім того, керуючись ст.141 ЦПК України, суд вважає необхідним стягнути із відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102 грн.
Керуючись ст.ст. 1212, 1166 ЦК України, ст.ст. 3, 4, 76, 80, 81, 89, 141, 258-259, 263-265, 354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , надміру виплачені державні кошти в сумі 40156 (сорок тисяч сто п`ятдесят шість) грн., 77 коп., які підлягають поверненню до державного бюджету на рахунок Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, код ЄДРПОУ 03193637.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ 03193637) витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В. С. Сердинський