
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2021 року Чернігів Справа № 620/4952/21
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Світанок» про зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Світанок», в якому просить зобов`язати відповідача, в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, зупинити роботи (виробництво):експлуатації кран-балки, вантажопідйомністю 3т в ремонтній майстерні, експлуатації гусеничного трактора ДТ-75, без номера, експлуатації індивідуальної балонної установки ЗВГ кухні, що знаходиться за адресою Чернігівська область, Бобровицький район, м.Бобровиця, вул.М.Мольченка, буд. 75.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, під час проведення перевірки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, у зв`язку з чим, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей позивач звернувся до суду.
Суд ухвалою від 17.05.2021 відкрив провадження у справі та призначев її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також встановлено відповідачу 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.
У встановлений ухвалою про відкриття провадження строк, відповідач відзив на позов не подав. Про розгляд справи повідомлявся належним чином, підтвердженням чого є наявне в матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Відповідно до направлення на проведення перевірки від 12.03.2021 №227, на підставі наказу від 12.03.2021 № 412-Н, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 17.03.2021 по 30.03.2021 проведено планову щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, гігієни праці ТОВ «Світанок», код ЄДРПОУ 03795773, Чернігівська область, м. Бобровиця, вул. М. Мольченка, буд. 75
Під час перевірки згідно розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акту від 30.03.2021 № 08-06/227 (далі — акт перевірки) виявлено 65 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, із них зазначені в рядках №№ 11, 12, 53-65 створюють загрозу життю та. здоров`ю людей, а саме:
- Кран-балка, вантажопідйомністю 3 т, в ремонтній майстерні не відповідає вимогам безпеки, а саме: не проведений черговий технічний огляд та випробування - ст. 13 Закону України «Про охорону праці, пункт 3 глави З розділу VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання» (затверджено наказом Мінсоцполітики України від 19.01.2018 № 62, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 № 244/31696);
- Допускається до експлуатації гусеничний трактор ДТ-75, без номера, без електростартерного запуску двигуна з кабіни - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункт 3 розділу III НПАОП 01.0-1.02-18 «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві» (затверджено накатом Міністерства соціальної політики України від 29.08.2018 № 1240, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 21.09.2018 № 1090/32542;
- Відсутні документальні підтвердження щодо приймання в експлуатацію об`єкта з індивідуальною балонною установкою ЗВГ кухні (проектно-виконавча документація) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 4.2. розділу IV, п. 3.29. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», затверджено наказ Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 № 674/27119;
- Не проводиться технічне обслуговування індивідуальних газобалонних установок та перевірки герметичності приладовим методом або із застосуванням мильної емульсії - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункти 2.21., 2.29. розділу VI НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», затверджено наказ Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 №674/27119;
- Не розроблений графік технічного огляду, технічного обслуговування ІБУ ЗВГ - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 3.2. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», затверджено наказ Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 № 674/27119;
- Відсутній акт перевірки кратності повітрообміну вентканалів від плит - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 6.8. розділу V НПАОП 0.00-1./5- 15 «Правила безпеки систем газопостачання», затверджено наказ Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 № 674/27119;
- Не призначено посадову особу, відповідальну за газове господарство та за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском (балони ЗВГ), яка пройшла навчання відповідних нормативно-правових актів з охорони прятті (НПАОП 0.00-1.76-15, НПАОП 0.00-1.81-18) — ст. 13, ст. 18 Закону України «Про охорону праці», п. 3.1. розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», затверджено наказ Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 № 674/27119, пункт 5.5. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 № 231/10511);
- Не розроблено інструкцію з охорони праці «По безпечному користуванні газовою плитою на ЗВГ» — ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 4 розділу І, пункти 1, 2 розділу IV НПАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони прялі» (затверджено наказом Комнаглядохоронпраці Мінпраці України від 29.01.1998 № 9. зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 07.04.1998 № 226/2666);
- Під час наповнення балонів зрідженим вуглеводневим газом не проводиться перевірка ступеня наповнення балонів методом зважування, а на верхній сферичній частині балонів чітко не вибито дані щодо дати наступного опосвідчення — ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.46. розділу VI НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», затверджено наказ Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 № 674/27119, пункт 4 глави 2 розділу X НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.04.2018 № 433/31885);
- Працівнику (кухарю) не проведений повторний інструктаж з питань охорони праці не рідше, ніж 1 раз на 3 місяці (попередній інструктаж проведено 14.05.2020) - ст. 18 Закону України «Про охорону праці», пункт 6.5. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 15.02.2005 №231/10511);
- Працівник (кухар) не пройшов спецнавчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони пралі — ст. 18 Закону України «Про охорону праці», пункт 4.1. НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 15.02.2005 №231/10511);
- Не отримано дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (обладнання, що працює під тиском — балони ЗВГ, 2 одиниці) - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на використання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;
- Не отримано декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці відповідно до переліку видів робіт з підвищеною небезпекою (система газопостачання зрідженим газом) - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на використання робіт підвищеної небезпеки та на. експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»;
- Шафа, в якій встановлено балони із ЗВГ, не відповідає вимогам ДБН В.2.5-20:2018-ст. 18 Закону України «Про охорону праці»;
- Приєднання газових приладів до балонів, які розташовуються зовні будівлі, виконано гумовими рукавами - ст. 18 Закону України «Про охорону праці».
Перелічені порушення стали підставою звернення до суду.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
За змістом ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Крім того, ст.4 Закону України від 14.10.1992 № 2694 «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, (далі - Держпраці), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно п.7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. Держпраці може покладати виконання завдань на утворені територіальні органи за міжрегіональним принципом. наказом Держпраці від 03.08.2018 № 84, затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, згідно п.1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до вимог ст.38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Так, спірні правовідносини регулюються Законом України від 05.04.2007 № 877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», де ст.1 передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно підпункту 16 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
При цьому ч.7 ст.7 Закону України від 05.04.2007 № 877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877) визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. (п.5 ст.4 Закону № 877).
Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров`ю людей, які застосовуються виключно за рішенням суду.
Позивач вважає, що викладені вище порушення, встановлені під час проведення перевірки, створюють загрозу життю і здоров`ю людей.
Як встановлено судом, відповідач виявлені порушення, що стали підставою для звернення до суду не усунув. Тобто, на момент розгляду даної справи в суді докази на спростування вказаних обставин відсутні.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про задоволення позовних вимог щодо зобов`язання відповідача, у зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, зупинити роботи (виробництво):експлуатації кран-балки, вантажопідйомністю 3т в ремонтній майстерні, експлуатації гусеничного трактора ДТ-75, без номера, експлуатації індивідуальної балонної установки ЗВГ кухні, що знаходиться за адресою Чернігівська область, Бобровицький район, м.Бобровиця, вул.М.Мольченка, буд. 75.
В силу ст.139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 132, 134,139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Світанок» про зобов`язання вчинити дії – задовольнити повністю.
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Світанок», у зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, зупинити роботи (виробництво):експлуатації кран-балки, вантажопідйомністю 3т в ремонтній майстерні, експлуатації гусеничного трактора ДТ-75, без номера, експлуатації індивідуальної балонної установки ЗВГ кухні, що знаходиться за адресою Чернігівська область, Бобровицький район, м.Бобровиця, вул.М.Мольченка, буд. 75.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання його копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - Управління Держпраці у Чернігівській області (вул.П`ятницька, 39, м.Чернігів, Чернігівська область, 14000, код 39779238).
Відповідач – Товариство з обмеженою відповідальністю «Світанок» (вул. М.Мольченка, буд. 75, м.Бобровиця, Бобровицький район, Чернігівська область, 17400, код ЄДРПОУ 03795773).
Повне рішення суду складено 02.08.2021.
Суддя Л.О. Житняк