Рішення № 98707603, 27.07.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2021
Номер справи
380/5634/21
Номер документу
98707603
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2021 року справа №380/5634/21

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Кухар Н.А.

секретаря судового засідання Шавель М.М.

за участю:

представника позивача – Бердар С.В.

представника відповідача – Болотін М.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за позовом Комунального підприємства "Дрогобичводоканал" Дрогобицької міської ради Львівської області до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-

в с т а н о в и в:

До суду надійшла позовна заява Комунального підприємства Дрогобицької міської ради Львівської області (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Федьковича,11) до Головного управління ДПС у Львівській області (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Шевченка,9) у якій позивач просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області форми “Ш” №0002731263 від 11.10.2018 про зобов`язання сплатити штраф в розмірі 10% на суму 55049,14 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки прийняте відповідачем на підставі висновків, зроблених за результатами перевірки позивача, які не відповідають фактичним обставинам.

Ухвалою суду від 16 квітня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного провадження з викликом сторін.

Ухвалою суду від 27 травня 2021 року суд перейшов до розгляду справи №380/5634/21 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник відповідача через канцелярію суду подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову з огляду на наступне. За результатами камеральної перевірки КП “Дрогобичводоканал” Дрогобицької міської ради Львівської області було складено акт №1128/13-01-12-63/3348910 від 21.09.2018 року, яким встановлено несвоєчасну сплату позивачем суми самостійно визначеного податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІ квартал 2018 року. Так, зокрема, КП “Дрогобичводоканал” Дрогобицької міської ради Львівської області згідно поданої податкової декларації з рентної плати за ІІ квартал 2018 року по терміну сплати 19.08.2018 №91577690741 від 31.08.2018 задекларовано 613 276,65 грн., однак, станом на термін сплати податкового зобов`язання було сплачено 62776,35 грн. (16.08.2018 року, платіжне доручення №4111), в результаті чого сума недоїмки склала 550491,41 грн. Разом з тим, КП “Дрогобичводоканал” 20.08.2018 року було подано уточнюючу податкову декларацію №9175833907 на зменшення податкових зобов`язань на загальну суму 613276,55 грн., що призвело до погашення наявного на 20.08.2018 року податкового боргу, а відповідно і до виникнення штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов`язання по рентній платі в розмірі 10% від суми недоплати, тобто 55049,14 грн. Відповідно до норм п. 131.2 ст. 131 Податкового кодексу України при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов`язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені. Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом. Відтак, законом встановлено обов`язок податкового органу здійснювати зарахування коштів, що сплачує платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків, а платнику податків встановлено заборону спрямовувати кошти на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу. Незалежно від того з яких причин платником податку не було своєчасно погашено узгоджену суму грошового зобов`язання, такий платник саме після фактичного погашення боргу повинен сплатити суму штрафу у розмірі, який залежить від терміну прострочення. З урахуванням вище наведеного, оскаржуване податкове повідомлення – рішення прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений законом.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив задоволити позовні вимоги.

Представник відповідача в судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, яким вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Стрийською об`єднаною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Львівській області було проведено камеральну перевірку позивача з питання своєчасності сплати узгодженої суми самостійно визначеного податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, за результатом перевірки складено акт №1128/13-01-12-63/3348910 від 21.09.2018 року.

В акті перевірки №1128/13-01-12-63/3348910 контролюючим органом встановлено порушення п. 257.5 ст. 257 Податкового кодексу України, а саме: протягом граничних строків несвоєчасно сплачено суму самостійно визначеного податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІ квартал 2018 року.

На підставі акту перевірки №1128/13-01-12-63/3348910 від 21.09.2018 року контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.10.2018 №0007721201, яким за затримку на 1 календарний день сплати грошового зобов`язання в сумі 550 491,40 грн. зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10 %, в сумі 55 049,14 грн, за платежем «Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення 13030100», протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання цього повідомлення-рішення (при проведенні адміністративного або судового оскарження - протягом 10 календарних днів, наступних за днем узгодження) на бюджетний рахунок одержувача – Стрийське управління державної казначейської служби України Львівської області.

Позивач вважаючи вищезазначене податкове повідомлення-рішення протиправним, звернувся до суду з позовом для захисту своїх прав та законних інтересів.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України)(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Підпунктом 14.1.217 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що рентна плата - це загальнодержавний податок, який справляється за користування надрами для видобування корисних копалин; за користування надрами в цілях, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин; за користування радіочастотним ресурсом України; за спеціальне використання води; за спеціальне використання лісових ресурсів; за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України.

Згідно пункту 252.1.1 Податкового кодексу України, платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб`єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об`єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об`єктах (ділянках) надр.

Пунктами 252.23, 252.25 статті 252 Податкового кодексу України встановлено, що податкові декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин подаються її платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав спеціальний дозвіл.

Платник рентної плати та уповноважена особа сплачують податкові зобов`язання: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Згідно із пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України, податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

За правилами пункту 36.2 цієї ж статті Податкового кодексу України, податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Відповідно до статей 37, 38 Податкового кодексу України, податковий обов`язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов`язує сплату ним податку та припиняється, зокрема, у зв`язку з його виконанням шляхом сплати в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Так, згідно з підпунктами 257.1, 257.2 і 257.3 статті 257 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.

Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов`язань з рентної плати. Зокрема, платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки, з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин: за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України; за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Згідно пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

За приписами пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

При цьому, відповідно до пункту 257.4 статті 257 Податкового кодексу України (у редакції чинній до 01 січня 2016 року), у податковому (звітному) періоді платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, які здійснюють видобування нафти, конденсату, газу природного, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, платники рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та платники рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України сплачують авансові внески з рентної плати у податковому (звітному) періоді до 30 числа кожного місяця (у лютому - до 28 або 29 числа). Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобов`язань з рентної плати, визначеної у податковій декларації за попередній податковий (звітний) період.

З 01.01.2016 року пункт 257.4 статті 257 ПК України виключено, на підставі Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24 грудня 2015 року №909-VIII.

Також, зазначеним Законом пункт 257.1 статті 257 ПК України викладено у новій редакції, а саме: базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.

Відповідно до п. 257.5 статті 257 ПК України, сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Згідно пункту 87.9 статті 87 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу (пункт 126.1 статті 126 ПК України).

Отже, на платника податків покладено обов`язок здійснити у встановлені строки сплату узгодженого грошового зобов`язання. Сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації. Несплачене у встановлений законом строк узгоджене грошове зобов`язання визнається сумою податкового боргу платника податків. За несвоєчасну сплату платником податків узгодженої суми грошового зобов`язання, такий притягується до відповідальності у вигляді штрафу у розмірах визначених Податковим кодексом України. У разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Передумовою нарахування штрафних санкцій з підстав, визначених пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, є несплата платником податків суми узгодженого податкового зобов`язання у встановлені законом строки.

Як встановлено судом з матеріалів справи, позивачем 31.07.2018 подано податкову декларацію з рентної плати з розрахунком за користування надрами для видобування корисних копалин. Податкове зобов`язання за звітний період ІІ кв. 2018 року становить 613276,65 грн. В подальшому КП “Дрогобичводоканал” було подано уточнюючу податкову декларацію та розрахунок, згідно яких збільшено податкове зобов`язання на суму 62776,35 грн. 20.08.2018 року позивач подав уточнюючу декларацію та розрахунок, яким зменшено нарахування на суму 613276,65 грн.

Податковим органом в акті перевірки зазначено, що позивачем протягом граничних строків несвоєчасно сплачено суму самостійно визначеного податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІ квартал 2018 року.

Проте, відповідачем не взято до уваги зменшення податкового зобов`язання шляхом подання уточнюючої декларації №9175833907 від 20.08.2018 року, яка впливає на суму податкового боргу та суму штрафної (фінансової) санкції, яка застосовується за затримку сплати суми грошового зобов`язання.

Отже, контролюючий орган при проведенні камеральної перевірки використав дані уточнюючого розрахунку виключно як факт погашення залишку податкових зобов`язань по декларації з рентної плати за ІІ квартал 2018 року.

Суд зазначає, що Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що подання уточнюючої податкової декларації, якою зменшується податкове зобов`язання з певного податку, виключає об`єкт застосування штрафної санкції, передбаченої статтею 126 Податкового кодексу України, оскільки подання уточнюючої декларації зі зменшеним податковим зобов`язанням не є сплатою узгодженої суми податкового зобов`язання.

У податкового органу відсутні підстави для розрахунку штрафних санкцій, виходячи з суми податкового зобов`язання без врахування уточнюючих показників, оскільки з поданням уточнюючого розрахунку податкова звітність є виправленою і нівелює правові наслідки помилки допущеної при її поданні.

Отже висновки акта перевірки щодо несвоєчасної сплати суми самостійно визначеного податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, а також несвоєчасної сплати суми самостійно визначеного податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є безпідставними, оскільки позивач сплатив грошові кошти у встановлені строки, що підтверджується платіжним дорученням №4111 від 16.08.2018 року.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області на користь Комунального підприємства "Дрогобичводоканал" Дрогобицької міської ради Львівської області підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 2270,00 грн.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

в и р і ш и в:

Позов Комунального підприємства "Дрогобичводоканал" Дрогобицької міської ради Львівської області до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення – задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області від 11.10.2018 №0002731263 щодо нарахування Комунальному підприємству "Дрогобичводоканал" Дрогобицької міської ради Львівської області штрафу в розмірі 10% на суму 55049,14 грн.

Стягнути на користь Комунального підприємства "Дрогобичводоканал" Дрогобицької міської ради Львівської області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят гривень) 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Львівській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач – Комунальне підприємство “Дрогобичводоканал” Дрогобицької міської ради Львівської області (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Федьковича,11; код ЄДРПОУ 03348910).

Відповідач –Головне управління Державної податкової служби у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; код ЄДРПОУ 43143039).

Повний текст рішення виготовлено 02.08.2021 року.

Суддя Кухар Н.А.