
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
02 серпня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2459/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Державної служби геології та надр України до Колективного підприємства Збагачувальна фабрика «Центральна» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
ВСТАНОВИВ:
11.05.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної служби геології та надр України (далі позивач) до Колективного підприємства Збагачувальна фабрика «Центральна» (далі – відповідач, КП ЗФ ЦЕНТРАЛЬНА), в якому позивач просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4750 від 22.10.2008, наданого Колективному підприємству Збагачувальна фабрика «Центральна».
Позовну заяву обґрунтовано тим, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4750 від 22 жовтня 2008 року, з метою видобування кам`яного вугілля. З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов`язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615, спеціальним дозволом на користування надрами, Угодою про умови користування надрами тощо.
Особливою умовою № 4 Спеціального дозволу № 4750 від 22 жовтня 2008 року передбачено, що надрокористувач зобов`язаний подавати щорічну звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.
На адресу Держгеонадр від ДНВП «Геоінформ України» надійшла інформація про суб`єктів господарювання, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік, зокрема, й щодо КП ЗФ ЦЕНТРАЛЬНА. Згідно даного Переліку надрокористувачів від КП ЗФ ЦЕНТРАЛЬНА звітність за 2014 рік не надходила.
Державна служба геології та надр України наказом № 122 від 19.05.2021 зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами та надала відповідачу строк 30 календарних днів для усунення порушень.
Оскільки відповідач на той момент був зареєстрований за адресою: м. Антрацит, вул. Старокам`яна, 1, проте, станом на 2015 рік м. Антрацит включено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого Розпорядженням КМУ від 07 листопада 2014 року № 1085-р, позивач повідомив відповідача шляхом публікації оголошення в газеті «Урядовий кур`єр» (№ 101 від 09 червня 2015 року).
В подальшому на адресу Держгеонадр надійшла відповідь на запит, в якій ДНВП «Геоінформ України» листом від 03.07.2020 № 03/303-1826 надало Перелік суб`єктів господарювання, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (форма 5-гр) за 2019 рік, зокрема, й щодо КП ЗФ ЦЕНТРАЛЬНА. Згідно даного Переліку надрокористувачів від КП ЗФ ЦЕНТРАЛЬНА звітність за 2016-2019 роки не надходила.
Державна служба геології та надр України наказом № 346 від 14.08.2020 внесла зміни до п. 149 додатка до наказу від 19.05.2015 № 122 та надала відповідачу строк 30 календарних днів для усунення порушень, про що надрокористувача було повідомлено через оголошення на офіційному сайті Держгеонадр від 07 вересня 2020 року, оскільки станом на дату прийняття наказу вважалося, що надрокористувач був зареєстрований на непідконтрольній території.
11 листопада 2020 року на адресу Держгеонадр від ДНВП «Геоінформ України» надійшла відповідь на запит, в якій листом від 11.11.2020 № 03/303-3539 надано Перелік суб`єктів господарювання, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (форма 5-гр), зокрема, й щодо КП ЗФ ЦЕНТРАЛЬНА. Згідно даного Переліку надрокористувачів від КП ЗФ ЦЕНТРАЛЬНА звітність за 2018 та 2019 роки не надходила.
За результатами опрацювання вищевказаних листів встановлено, що відповідач в порушення вимог Угоди про умови користування надрами, особливої умови № 5 спеціального дозволу на користування надрами, ст. 24 Кодексу України про надра не подав щорічну звітність до ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.
Враховуючи вищезазначене, Держгеонадра України відповідно до положень п. 5 ст. 26 Кодексу України про надра та п. 22 Порядку № 615 розглянули питання щодо подальшої дії Дозволу, власником якого є відповідач, що не вжив заходів щодо усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії Дозволу.
Враховуючи, що відповідач порушив законодавство в сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання Дозволу відповідно до статті 26 Кодексу України про надра та пункту 22 Порядку № 615.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 14.05.2021 позовну заяву було залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків.
31.05.2021 позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою від 04.06.2021 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач не скористався правом подати відзив на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд встановив таке.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Колективне підприємство збагачувальна фабрика «Центральна», ідентифікаційний код 32226023, зареєстроване як юридична особа 11.03.2003, у стані припинення не перебуває, місцезнаходження юридичної особи: 94700, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул. Дружби Народів (Леніна), буд. 1-Г (арк. спр. 38-41).
Колективному підприємству збагачувальна фабрика «Центральна» видано спеціальний дозвіл на користування надрами від 22.10.2008 № 4750 строком на 20 (двадцять) років (арк. спр. 6).
Дослідженням копії спеціального дозволу від 22.10.2008 № 4750 на користування надрами встановлено, що однією з особливих умов цього дозволу є щорічна звітність перед Геоінформ за формою 5-гр.
Також згідно з Угодою про умови користування надрами з метою видобування від 22.10.2008 до спеціального дозволу на користування надрами від 22.10.2008 № 4750 надрокористувач (КП ЗФ ЦЕНТРАЛЬНА) зобов`язаний в установленому порядку подавати до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр (пункт 2 статті 10) (арк. спр. 7-11).
Листом ДНВП «Геоінформ України» від 07.04.2015 № 02/302-0972 надано позивачу перелік суб`єктів господарювання - власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не направили щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік, в якому поряд з іншими зазначено КП ЗФ ЦЕНТРАЛЬНА (арк. спр. 12-13).
Наказом Держгеонадр від 19.05.2015 № 122 зупинено дію спеціального дозволу КП ЗФ ЦЕНТРАЛЬНА та встановлено термін 30 календарних дні для усунення порушень, про що повідомлено в газеті «Урядовий кур`єр» від 09.06.2015 № 101 (арк. спр. 14-15).
06.07.2020 до позивача надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» стосовно суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоінформ України» щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр. Відповідно до переліку надрокористувачів КП ЗФ ЦЕНТРАЛЬНА повторно не подало звітність за формою 5-гр за 2018-2019 роки (арк. спр. 16).
Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346 зупинено дію спеціального дозволу КП ЗФ ЦЕНТРАЛЬНА, встановлено термін усунення порушень 30 календарних днів, про що розміщено на офіційному вебсайті Держгеонадр оголошення, в якому доведено до відома наказ Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346 (арк. спр. 17-18).
11.11.2020 до позивача надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» стосовно суб`єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоінформ України» щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр. Відповідно до переліку надрокористувачів КП ЗФ ЦЕНТРАЛЬНА не подало звітність форми 5-гр за 2018-2019 роки (арк. спр. 19).
18.12.2020 позивач направив листа № 19234/01/07-20 КП ЗФ «Центральна» про надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами, який було вручено 20.01.2021 (арк. спр. 20).
Доказів усунення відповідачем допущених ним порушень у визначений Держгеонадрами строк, а також, що КП ЗФ ЦЕНТРАЛЬНА повідомило Держгеонадра про своє ставлення (згоду чи незгоду) на припинення права спеціального користування надрами, суду не надано.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174 (в редакції від 01.10.2020).
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Таким чином, позивач у справі - суб`єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Згідно з частиною другою статті 24 Кодексу України «Про надра» користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, в редакції в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 124 (далі – Порядок № 615).
Згідно з пунктом 22 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України «Про нафту і газ» та «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до абзаців першого, одинадцятого та дванадцятого пункту 24 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим – розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про надання, переоформлення, продовження строку дії, внесення змін до дозволу, зупинення дії, поновлення дії, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу розміщуються протягом п`яти робочих днів на офіційному веб-сайті відповідного органу. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про надання, переоформлення, продовження строку дії, внесення змін до дозволу, зупинення дії, поновлення дії, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
З вищевикладеного слідує, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.
Судом установлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 22.10.2008 № 4750, є подання ДНВП «Геоінформ України» щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
З вищеописаних наявних в матеріалах справи письмових доказів судом встановлено, що КП ЗФ ЦЕНТРАЛЬНА не виконало перед ДНВП «Геоінформ України» обов`язку подання щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр, про необхідність подання яких визначено у особливих умовах спеціального дозволу на користування надрами від 22.10.2008 № 4750.
Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
За приписами частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховним Судом України у постановах від 25.06.2011 у справі № 21-36а11, від 19.09.2011 у справі № 21-164а11 та від 10.12.2013 у справі № 21-450а13 та постановах Верховного Суду від 10.10.2018 у справі № 802/4846/13-а, від 26.06.2018 у справі № 802/923/14-а та від 10.10.2018 у справі № 812/1735/17 зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.
Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом обмеження суб`єкта владних повноважень, у визначених законом випадках, приймати рішення про припинення права користування надрами в межах адміністративної процедури. Таким чином, законом встановлюється судовий порядок позбавлення права користування надрами, як додаткова гарантія захисту прав надрокористувачів, яка реалізується під час звернення суб`єкта владних повноважень із позовом до суду.
Крім того, наявність чи відсутність згоди надрокористувача на припинення права користування надрами обумовлює лише виникнення права звернення з позовом до суду, однак не може свідчити про його обґрунтованість та не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Крім того, зважаючи на те, що УДППЗ «Укрпошта» не здійснювались поштові відправлення до населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у зв`язку з проведенням антитерористичної операції, Державна служба геології та надр України була позбавлена можливості належним чином повідомити відповідача про необхідність надання ним відповідної інформації, а тому на офіційному сайті опубліковано оголошення, що не суперечить вимогам чинного законодавства.
Держгеонадрами вжито необхідні заходи щодо встановлення достатніх строків для усунення відповідачем порушень вимог користування надрами, а також у зв`язку із відсутністю будь-яких відомостей від нього, на офіційному сайті оприлюднене відповідне оголошення.
Аналогічні правові висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах вже висловлював Верховний Суд у постановах від 03 травня 2018 року у справі № 812/1074/17 та від 18 жовтня 2018 року у справі № 812/1735/17, від 17 жовтня 2018 року у справі № 812/1761/17, від 23 грудня 2020 року у справі № 812/1499/17, від 23 грудня 2020 року у справі № 812/1732/17, від 23 грудня 2020 року у справі № 805/2490/18-а.
З огляду на те, що відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу – суб`єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Державна служба геології та надр України у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Державної служби геології та надр України (місцезнаходження: 03680, місто Київ, Шевченківський район, вулиця Антона Цедіка, будинок 16, код за ЄДРПОУ 37536031) до Колективного підприємства Збагачувальна фабрика «Центральна» (місцезнаходження: 94404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, буд. 1-Г, код за ЄДРПОУ 32226023) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити повністю.
Припинити право користування надрами Колективного підприємства Збагачувальна фабрика «Центральна» шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 22 жовтня 2008 року № 4750.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.О. Свергун