Рішення № 98707426, 26.07.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2021
Номер справи
360/2367/21
Номер документу
98707426
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

26 липня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2367/21

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Свергун І.О.,

за участі секретаря судового засідання – Карча В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Екотоп» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

07.05.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов вищевказаний позов Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Екотоп» (далі – відповідач, ТОВ «Екотоп») в якому позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «Компанія «Екотоп», а саме: зобов`язати відповідача зупинити:

- експлуатацію автомобільної газонаповнювальної компресорної станції АГНКС, що знаходиться за адресою: 92760, Луганська обл., Старобільський р-н, село Половинкине, вул. Пригородня;

- експлуатацію ємності для зберігання зріджених вуглеводних газів (пропан-бутан) об`ємом 6м3, СРСР 197 р.в. (зав. № 15608), місце її експлуатації: 91000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Визволителів, буд. 79;

- експлуатацію ємності для зберігання зріджених вуглеводних газів (пропан-бутан) об`ємом 6м3, СРСР 197 р.в. (зав. № 15391), місце її експлуатації: 91000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Визволителів, буд. 79;

- експлуатацію пересувної авто-газо-заправної станції (реєстраційний номер АН 2860 СХ), за адресою: 91000, Луганська область. м. Рубіжне, вул. Визволителів, буд. 79;

- експлуатацію ємності для дизельного палива (зав. номер 372), на території авто-газо-заправної станції за адресою: 91000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Визволителів, буд. 79, у зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей до усунення зазначених в позовній заяві порушень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі надання Доручення Прем`єр-міністра України від 11.03.2021 №10033/1/1-21 та Окремого доручення т.в.о. Голови Державної служби України з питань праці від 12.03.2021 № Д - 124/1/5.3-21, згідно із статтями 4, 6 і 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-У, і у відповідності з наказом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 30.03.2021 № 437 та направленням на перевірку від 30.03.2021 № 91/5.7, з 31.03.2021 по 01.04.2021 посадовими особами Східного міжрегіонального управлінням Державної служби України з питань праці проведено позапланову перевірку автозаправних комплексів суб`єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Екотоп» за наступними адресами:

92760, Луганська область, Старобільський р-н, с. Половинкине, вул. Пригородна, без номера;

91000, Луганська область, м. Рубіжне , вул. Визволителів, буд. 79, предметом перевірки є дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 877-У підставами для здійснення позапланових заходів є Доручення Прем`єр-міністра України від 11.03.2021 №10033/1/1-21 та Окреме доручення т.в.о. Голови Державної служби України з питань праці від 12.03.2021 № Д - 124/1/5.3-21.

За результатами перевірки складений акт перевірки від 01.04.2021 №14/0113/5.7/02 та припис від 07.04.2021 №14/0113/5.7/02, у яких зафіксовано 50 порушень вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці.

Зазначені вище в пунктах 15, 37, 38, 39, 44, 46, 47 факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів України з охорони праці на автозаправному комплексі ТОВ «Компанія «Екотоп» створюють загрозу здоров`ю і життю працівників суб`єкта господарювання.

З урахуванням викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги повністю.

22 червня 2021 року від ТОВ «Екотоп» надійшов відзив на позовну заяву (арк. спр. 81), у якому відповідач заперечував проти позовних вимог, зазначивши, що 23 пункти виявлених порушень на автомобільній газонаповнювальній станції, розташованій у Старобільському районі, с. Половинкине усунуто.

Пункт 15, вказаний, як можлива загроза життю, теж виконаний, балони що експлуатуються пройшли експертизу. Пункти з 24 по 50 не було усунуто тому, що Автомобільна газонаповнювальна станція, розташована у м Рубіжне, вул. Визволителів, буд. 79, у зв`язку з продажем згідно наказу від 18.05.2021 припинила свою діяльність і частково демонтована.

На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в зупинці експлуатації автомобільної газонаповнювальної компресорної станції (АГНКС), що знаходиться за адресою: 92760, Луганська обл., Старобільський р-н, с. Половинкине, вул. Пригородня, б/н.

Ухвалою від 12 травня 2021 року позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 67).

Ухвалою від 31 травня 2021 року продовжено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви (арк. спр. 78).

У судове засідання учасники справи не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином (арк. спр. 86,88), представник позивача 26.07.2021 надав заяву в якій просила розглянути справу в порядку письмового провадження (арк. спр. 89).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Екотоп», ідентифікаційний код 32279143, місцезнаходження: 92760, Луганська область, Старобільський район, с. Половинкине, вул. Пригородня, б/н, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (арк. спр. 66).

На підставі надання Доручення Прем`єр-міністра України від 11.03.2021 №10033/1/1-21 та Окремого доручення т.в.о. Голови Державної служби України з питань праці від 12.03.2021 № Д - 124/1/5.3-21 (арк. спр. 18,19), у відповідності з наказом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 30.03.2021 № 437 (арк. спр. 20) та направлення на перевірку від 30.03.2021 №91/5.7 (арк. спр. 21), з 31.03.2021 по 01.04.2021 посадовими особами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці проведено позапланову перевірку автозаправних комплексів суб`єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Екотоп» за наступними адресами: 92760, Луганська область, Старобільський р-н, с. Половинкине, вул. Пригородна, без номера; 91000, Луганська область, м. Рубіжне , вул. Визволителів, буд.79.

За результатами перевірки складений акт перевірки від 01.04.202 №14/0113/5.7/02 у якому зафіксовано 50 порушень вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці. Акт підписано директором ТОВ «Компанія Екотоп» Шейко О.І. (арк. спр. 22-33).

07 квітня 2021 року Східним міжрегіональним управлінням державної служби України з питань праці винесено припис про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки № 14/0113/5.7/02 (арк. спр. 40-49).

06 липня 2021 року посадовими особами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці проведено повторну перевірку автозаправних комплексів суб`єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Екотоп» за наступними адресами: 92760, Луганська область, Старобільський р-н, с. Половинкине, вул. Пригородна, без номера; 91000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Визволителів, буд.79., за результатами якої складено акт № 53/0113/5.7/07.

У АГНКС за адресою Старобільський район, с. Половинкине, вул. Пригородня, б/н виявлені порушення:

1. Статті 13 Закону № 2694, розділу VІ, глави 1, п. 1.3 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» - не надані результати проведених повірок манометрів та електро-контактних манометрів, які встановлені на колонках для випуску зрідженого газу. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена).

2. Статті 14 Закону № 2694, п. 3.25 НПАОП 63.2-1.06-02 «Правила безпечної експлуатації та обслуговування обладнання автомобільних газонаповнювальних компресорних станцій (АГНКС)» - не всі балони для природного газу зареєстровані (дозвіл № 0029.16.09 експлуатувати 6 балонів для природного газу, по факту експлуатується 15 балонів АГНКС Старобільський район, с. Половинкине, вул. Пригородня). Дозвіл на введення в експлуатацію посудини, що працює під тиском, після проведення її технічного опосвідчення видається в установленому порядку. (Діяльність виробничого процесу зупинена).

У АГНКС за адресою Луганська обл., м. Рубіжне, вул. Визволителів, б. 79 виявлено порушення:

3. Статті 17 Закону № 2694, п. 1.3 Наказу МОЗ України від 21.05.2007 № 246 – не організовано проведення періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена. Працівники на робочих місцях відсутні).

4. Статті 8 Закону № 2694, НПАОП 0.00-7-17-18 п.2 «Мінімальні вимоги безпеки і охорони здоров`я при використанні працівниками засоібв індивідуального захисту на робочому місці» - працівники не забезпечені у повному обсязі спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту згідно із нормами. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена. Працівники на робочих місцях відсутні).

5. Статті 15 Закону № 2694, п. 1.2 НПАОП 0.00-4.35-04 «Типове положення про службу охорони» - на підприємстві не створена служба охорони праці, яка забезпечує вирішення конкретних питань охорони праці. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена. Працівники на робочих місцях відсутні).

6. Статті 13 Закону № 2694, п. 1 розділу VІ НПАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкції з охорони праці» - не переглянуті (з періодичністю 1 раз на три роки) інструкції з охорони праці. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена. Працівники на робочих місцях відсутні).

7. Статті 18 Закону № 2694, п. 6.5 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» - порушено періодичність (1 раз в три місяці) проведення інструктажів з охорони праці та безпечного виконання робіт. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена. Працівники на робочих місцях відсутні).

8. Статті 18 Закону № 2694, п. 6.5 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» - не організовано проведння стажування на робочих місцях. У журналі реєстрації інструктажів відсутні відмітки про проведення стажування з новприйнятитми працівниками. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена. Працівники на робочих місцях відсутні).

9. Статті 18 Закону № 2694, п. 6.5 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» - не організоване щорічне спеціальне навчання та перевірка знань, відповідних нормативно-правових актів з охорони праці у працівників, які залучаються до виконання робіт підвищеної безпеки. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена. Працівники на робочих місцях відсутні).

10. Статті 18 Закону № 2694, п. 6.5 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», п. 4.2.12 НПАОП 0.00-1.76-15 – не організовано проведення навчально-тренувальних занять з обслуговуючим персоналом за ПЛАС, згідно з затвердженим графіком, із записом в журналі. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена. Працівники на робочих місцях відсутні).

11. Статті 18 Закону № 2694, п. 2.1, дод.3 до пункту 2.1.5 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» - не організовано проведення навчання та перевірки знань з питань електробезпеки (присвоєння груп). Відсутній журнал протоколів перевірки знань по електробезпеці працівників. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена. Працівники на робочих місцях відсутні).

12. Статті 13 Закону № 2694, п. 7.5 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» - не наданий за час перевірки перелік газонебезпечних робіт, які допускається виконувати без оформлення наряду – допуску. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена. Працівники на робочих місцях відсутні).

13. Статті 13 Закону № 2694, розділу 8 НПАОП 0.00-40.15.1.21-98 – відсутні акти оповіщення електроустановок споживачів по всім АЗК, суб`єкта. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена. Працівники на робочих місцях відсутні).

14. Статті 14 Закону № 2694, п. 4.5.1 НПАОП 40.1-1.32-01, глава 1 п.1.1 НПАОП 0.00-1.41-88 – не визначені (не представлені документи) категорія, клас та межі вибухонебезпечних зон. У зв`язку з наказом № 50 від 18.05.2021. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена).

15. Статті 13 Закону № 2694, пункт 1.3 розділ 1 глава VІ НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» - на АГЗП відсутня провітрювана огорожа з негорючих матеріалів. У зв`язку з наказом № 50 від 18.05.2021. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена).

16. Статті 13, 21 Закону № 2694 – на території авто газозаправної станції знаходиться ємність для дизельного палива підключена в роботу, дозвільні та технічні документи на яку не надані. У зв`язку з наказом № 50 від 18.05.2021. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена).

17. Статті 13, 21 Закону № 2694, глави ІІІ, п. 3.1 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» - на території автогазозаправної станції знаходиться пересувна авто-газозаправна станція, з якої проводяться роботи по заправці газобалонного обладнання автотранспортних засобів. Дозвільні документи на устаткування не надані. (Пересувна авто-газо-заправна станція на території АГЗП відсутні. Усунена загроза життю).

18. Статті 13, 21 Закону № 2694, розділу Х, глава 2, п. 1 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» - балони місткістю понад 100 л, які встановлені пересувна авто- газо – заправна станція не відповідають вимогам правил, без відміток про проведення ТО. (Балони місткістю понад 100 л на території АГЗП відсутні. Усунена загроза життю).

19. Статті 13 Закону № 2694, п. 3.2 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» - резервуари ЗВГ зав. № 15608 та № 16391, загальна сумарна місткість складає 12м.3, встановлені з порушенням вимог п. 11.149 ДБН В 2.5-2018. (У зв`язку з наказом № 50 від 18.05.2021 резервуари ЗВГ зав. № 1560/ та № 16391 виведені з експлуатації).

20. Статті 13 Закону № 2694, розділу VІІІ, глава 2, п. 3 НПАОП 0.00-1.81-18 «правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» - на резурвуарах ЗВГ зав. № 15608 та № 16391 на видному місці відсутні таблички з вказівкою дозволеного тиску та даних про дати проведення технічного огляду. (У зв`язку з наказом № 50 від 18.05.2021 резервуари ЗВГ зав. № 1560/ та № 16391 виведені з експлуатації).

21. Статті 13, 14 закону № 2694, розділу ІV, п. 1 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» - не призначено наказом відповідального працівника за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском, не внесені до паспортів ємностей для зберігання зріджених вуглеводних газів (зав.№ 15608 та зав. 16391) дані щодо відповідальної особи. (У зв`язку з наказом № 50 від 18.05.2021 резервуари ЗВГ зав. № 1560/ та № 16391 виведені з експлуатації).

22. Статті 13 Закону № 2694, п. 1 (3) розділу 1 глава 7 НПАОП 0.00-1.81-18 «правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» - для обслуговування резервуарів для зрідженого газу не призначений наказом персонал, який пройшов навчання з охорони праці і має відповідну кваліфікацію для обслуговування обладнання під тиском. (Діяльність виробничого об`єкту зупинена. Працівники на робочих місцях відсутні).

23. Статті 13 закону № 2694, розділу VІІ, глава 1, п. 10 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання що працює під тиском» - не організовано проведення з 2014 року технічних оглядів обладнання під тиском ємностей для зберігання зріджених вугвеводних газів (зав. ; 15608 та зав. № 16391). (У зв`язку з наказом № 50 від 18.05.2021 резервуари ЗВГ зав. № 15608 та № 16391 виведені з експлуатації. (Усунена загроза життю)).

24. Статті 13 Закону № 2694, розділу VІ, глава 5, п. 1 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання що працює під тиском» - відсутній графік планово-попереджувального ремонту обладнання тиском. (Резервуари ЗВГ зав. № 156 та 16391 виведені з експлуатації).

25. Статті 14 Закону № 2694, розділ VІ, глава 1, п. 1.3 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» - не надані результати проведених перевірок манометрів та електро-контактних манометрів, які встановлені на колонках для випуску зрідженого газу. (Резервуари ЗВГ зав. № 15608 та № 16391 виведені з експлуатації, КВПіА не експлуатуються).

26. Статті 14 Закону № 2694, розділ VІІ, глава 1, п. 1 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання що працює під тиском» - відсутні результати перевірки у встановлені строки вправності роботи запобіжних клапанів, встановлених на обладнані під тиском. (Резервуари ЗВГ зав. № 15608 та № 16391 виведені з експлуатації, КВПіА не експлуатуються. (Усунена загроза життю)).

27. Статті 14 Закону № 2694, глава VІ, розділ 1, п. 1.11 НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» - відсутні дані обслуговування запірної арматури та щомісячної перевірки фланцевих та різьбових з`єднань АГЗП. (Резервуари ЗВГ зав. № 15608 та № 16391 виведені з експлуатації, запірна арматура демонтована).

28. Статті 14 Закону № 2694, розділу VІ, глава 5, п. 2 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» - на обладнання під тиском не заведений ремонтний журнал. (Обладнання під тиском не експлуатується. Документація відсутня).

29. Статті 14 Закону № 2694, розділу VІІІ, глава 2, п. 3 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» - на резервуарах ЗВГ зав. № 15608 та № 16391 на видному місці відсутні таблички з вказівкою дозволеного тиску та даних про дати проведення технічного огляду. (Резервуари ЗВГ зав. № 15608 та № 16391 виведені з експлуатації).

Вирішуючи справу у межах заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05 квітня 2007 року № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі – Закон № 877), Законом України від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ “Про охорону праці” (далі – Закон № 2694), Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці НПАОП 0.00-4.12-05, Правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП 40.1-1.21-98, Правилами безпеки систем газопостачання НПАОП 0.00-1.76-15, Правилами охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском НПАОП 0.00.-1.81.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 877 державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:

органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;

види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);

повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;

вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;

спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);

санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом (пункт 7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96).

Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці (далі – Міжрегіональне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань праці (далі - Держпраці), що їй підпорядковується. Повноваження Міжрегіонального управління поширюються на територію Донецької та Луганської областей (пункт 1 Положення про Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 29 жовтня 2020 року № 140).

Згідно з пунктом 4 Положення про Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці відповідно до покладених на нього завдань Міжрегіональне управління, зокрема:

1) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань (підпункт 16 пункту 4);

2) здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гірничих відносин на підприємствах вугільної, гірничорудної та нерудної та нафтогазовидобувної промисловості, під час проведення гірничих робіт, будівництва та експлуатації, ліквідації або консервації гірничих підприємств (підпункт 18 пункту 4).

Згідно з абзацами першим, дев`ятим частини першої статті 6 Закону № 877 підставами для здійснення позапланових заходів є настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов`язано з діяльністю суб`єкта господарювання.

Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (частина перша статті 7 Закону № 877).

Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стало виявлення за результатами перевірки порушень законодавства, які становлять загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Згідно з положеннями статті 13 Закону № 2694 роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів;

розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Обов`язки працівника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці визначені статтею 14 Закону № 2694, а саме - працівник зобов`язаний:

дбати про особисту безпеку і здоров`я, а також про безпеку і здоров`я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;

знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Відповідно до статті 15 Закону № 2694 на підприємстві з кількістю працюючих 50 і більше осіб роботодавець створює службу охорони праці відповідно до типового положення, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

На підприємстві з кількістю працюючих менше 50 осіб функції служби охорони праці можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну підготовку.

На підприємстві з кількістю працюючих менше 20 осіб для виконання функцій служби охорони праці можуть залучатися сторонні спеціалісти на договірних засадах, які мають відповідну підготовку.

Служба охорони праці підпорядковується безпосередньо роботодавцю.

Керівники та спеціалісти служби охорони праці за своєю посадою і заробітною платою прирівнюються до керівників і спеціалістів основних виробничо-технічних служб.

Спеціалісти служби охорони праці у разі виявлення порушень охорони праці мають право:

видавати керівникам структурних підрозділів підприємства обов`язкові для виконання приписи щодо усунення наявних недоліків, одержувати від них необхідні відомості, документацію і пояснення з питань охорони праці;

вимагати відсторонення від роботи осіб, які не пройшли передбачених законодавством медичного огляду, навчання, інструктажу, перевірки знань і не мають допуску до відповідних робіт або не виконують вимог нормативно-правових актів з охорони праці;

зупиняти роботу виробництва, дільниці, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва у разі порушень, які створюють загрозу життю або здоров`ю працюючих;

надсилати роботодавцю подання про притягнення до відповідальності працівників, які порушують вимоги щодо охорони праці.

Припис спеціаліста з охорони праці може скасувати лише роботодавець.

Ліквідація служби охорони праці допускається тільки у разі ліквідації підприємства чи припинення використання найманої праці фізичною особою.

Відповідно до п. 1.2 «Типового положення про службу охорони праці» на основі Типового положення про службу охорони праці (далі - Типове положення) з урахуванням специфіки виробництва та видів діяльності, чисельності працівників, умов праці та інших факторів роботодавець розробляє і затверджує Положення про службу охорони праці відповідного підприємства, визначає структуру служби охорони праці, її чисельність, основні завдання, функції та права її працівників відповідно до законодавства.

Згідно із статтею 17 Закону № 2694 роботодавець зобов`язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов`язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. За результатами періодичних медичних оглядів у разі потреби роботодавець повинен забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів. Медичні огляди проводяться відповідними закладами охорони здоров`я, працівники яких несуть відповідальність згідно із законодавством за відповідність медичного висновку фактичному стану здоров`я працівника. Порядок проведення медичних оглядів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

Роботодавець має право в установленому законом порядку притягнути працівника, який ухиляється від проходження обов`язкового медичного огляду, до дисциплінарної відповідальності, а також зобов`язаний відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати.

Роботодавець зобов`язаний забезпечити за свій рахунок позачерговий медичний огляд працівників:

за заявою працівника, якщо він вважає, що погіршення стану його здоров`я пов`язане з умовами праці;

за своєю ініціативою, якщо стан здоров`я працівника не дозволяє йому виконувати свої трудові обов`язки.

За час проходження медичного огляду за працівниками зберігаються місце роботи (посада) і середній заробіток.

Відповідно до пункту 1.3 наказу МОЗ України від 21.05.2007 обов`язкові попередній (під час прийняття на роботу) і періодичні (протягом трудової діяльності) медичні огляди проводяться для працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, та щорічно для осіб віком до 21 року.

Згідно із статтею 8 Закону № 2694 на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов`язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби. Працівники, які залучаються до разових робіт, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварій, стихійного лиха тощо, що не передбачені трудовим договором, повинні бути забезпечені зазначеними засобами.

Роботодавець зобов`язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору.

У разі передчасного зношення цих засобів не з вини працівника роботодавець зобов`язаний замінити їх за свій рахунок. У разі придбання працівником спецодягу, інших засобів індивідуального захисту, мийних та знешкоджувальних засобів за свої кошти роботодавець зобов`язаний компенсувати всі витрати на умовах, передбачених колективним договором.

Згідно з колективним договором роботодавець може додатково, понад встановлені норми, видавати працівникові певні засоби індивідуального захисту, якщо фактичні умови праці цього працівника вимагають їх застосування.

За приписами статті 18 Закону № 2694 Працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.

Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

Посадові особи, діяльність яких пов`язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок.

Порядок проведення навчання та перевірки знань посадових осіб з питань охорони праці визначається типовим положенням, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

У разі виявлення у працівників, у тому числі посадових осіб, незадовільних знань з питань охорони праці, вони повинні у місячний строк пройти повторне навчання і перевірку знань.

Вивчення основ охорони праці, а також підготовка та підвищення кваліфікації спеціалістів з охорони праці з урахуванням особливостей виробництва відповідних об`єктів економіки забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти і науки, в усіх навчальних закладах за програмами, погодженими із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до пункту 6.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» повторний інструктаж проводиться на робочому місці індивідуально з окремим працівником або групою працівників, які виконують однотипні роботи, за обсягом і змістом переліку питань первинного інструктажу.

Повторний інструктаж проводиться в терміни, визначені нормативно правовими актами з охорони праці, які діють у галузі, або роботодавцем (фізичною особою, яка використовує найману працю) з урахуванням конкретних умов праці, але не рідше:

на роботах підвищеної небезпеки - 1 раз на 3 місяці;

для решти робіт - 1 раз на 6 місяців.

Відповідно до пунктів 3.10, 4.1, 7.1, 7.9 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» усі члени комісії у порядку, установленому Типовим положенням, повинні пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці.

Посадові особи та інші працівники, безпосередньо зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України від 15.02.2005 № 232/10512, та Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженому наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці України від 23.09.94 № 263/121 і зареєстрованому Міністерством юстиції України 25.01.95 з № 18/554 (далі - роботи підвищеної небезпеки), проходять спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Новоприйняті на підприємство працівники після первинного інструктажу на робочому місці до початку самостійної роботи повинні під керівництвом досвідчених, кваліфікованих працівників пройти стажування протягом не менше 2-15 змін або дублювання протягом не менше шести змін.

Стажування або дублювання проводиться, як правило, під час професійної підготовки на право виконання робіт підвищеної небезпеки у випадках, передбачених нормативно-правовими актами з охорони праці.

Після закінчення стажування (дублювання) та при задовільних результатах перевірки знань з питань охорони праці наказом (розпорядженням) роботодавця (або керівника структурного підрозділу) працівник допускається до самостійної роботи, про що робиться запис у журналі реєстрації інструктажів, у протилежному випадку, якщо працівник не оволодів необхідними виробничими навичками чи отримав незадовільну оцінку з протиаварійних та протипожежних тренувань, то стажування (дублювання) новим наказом (розпорядженням) може бути продовжено на термін не більше двох змін.

Стаття 21 Закону № 2694 виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.

Проектування виробничих об`єктів, розроблення нових технологій, засобів виробництва, засобів колективного та індивідуального захисту працюючих повинні провадитися з урахуванням вимог щодо охорони праці. Експертиза проектів будівництва на їх відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці проводиться відповідно до статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відповідно до пункту 2.1.4 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» Забороняється допускати до роботи в електроустановках осіб, які не пройшли навчання і перевірку знань цих Правил.

Ті працівники, зайняті виконанням спеціальних видів робіт, до яких висуваються додаткові вимоги безпеки, мають бути навчені безпечному виконанню таких робіт і мати відповідний запис про це у посвідченні з перевірки знань з питань охорони праці.

Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується керівництвом підприємства.

Результати перевірки знань фіксуються в журналі, порядок ведення та форма якого приведені в додатку 3.

Сторінки журналу мають бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені печаткою підприємства на аркушах формату А4.

Під час перевірки знань групи працівників в один день і за незмінного складу комісії допускається підписувати протокол один раз після перевірки усієї групи екзаменованих у цей день, перевірку знань яких проведено.

В графі 4 зазначається: працівник допускається до роботи в електроустановках до 1000 В або до і вище 1000 В.

Для інспектувальних працівників і фахівців з охорони праці зазначається: "допускається як інспектувальна особа".

Відповідальність за оформлення, стан і цілісність журналу перевірки знань покладається на особу, відповідальну за електрогосподарство.

Термін зберігання журналу - 3 роки після останнього запису.

Перевірка знань з технології робіт (правила експлуатації, виробничі інструкції) може провадитися Держенергоспоживнаглядом окремо від перевірки знань з безпечної експлуатації електроустановок, в цьому разі робиться окремий запис в журналі.

Відповідно до пункту 7.5 «Правил безпеки систем газопостачання» на виконання газонебезпечних робіт повинен видаватися наряд-допуск, в якому передбачають основні заходи безпеки виконання цих робіт.

Газонебезпечні роботи, які періодично повторюються і виконуються в аналогічних умовах, як правило, постійним складом працівників, можуть проводитися без оформлення наряду-допуску за затвердженими для кожного виду робіт виробничими інструкціями і інструкціями з безпечних методів роботи.

До таких належать роботи з ремонту і огляду колодязів, видалення води і конденсату із газопроводів і конденсатозбірників, а також технічне обслуговування газопроводів і газового обладнання без відключення газу, технічне обслуговування запірної арматури і компенсаторів, злив ЗВГ з залізничних цистерн і АЦЗГ, наповнення ЗВГ резервуарів і балонів, роботи на газовикористовувальних установках, котлах і агрегатах.

На кожному підприємстві повинен бути розроблений перелік газонебезпечних робіт, які допускається виконувати без оформлення наряду-допуску.

Первинне виконання зазначених робіт проводиться з оформленням наряду-допуску.

Згідно із пунктами 1.3, 3.1, 3.2 «Правил безпеки систем газопостачання» виробничі процеси, технічний стан технологічного обладнання, електрообладнання, газопроводів, вентиляційних установок і інших споруд на ГНС, ГНП, ПСБ, АГЗС і АГЗП повинні забезпечувати безперебійну роботу та безпеку працівників.

На підприємстві, де експлуатується система газопостачання власними силами, повинна бути створена газова служба, затверджено відповідне положення про газову службу та визначено особу, відповідальну за газове господарство.

Контролювання тиску газу в розподільних газопроводах здійснюється газорозподільним підприємством шляхом замірювання його величини в контрольних точках за потребою в години максимального споживання газу.

Точки замірювань тиску газу визначаються з урахуванням специфіки систем газопостачання населених пунктів. Контроль тиску газу в тупикових дільницях газопроводів обов`язковий.

До технічного обслуговування і ремонту споруд та об`єктів системи газопостачання промислових і сільськогосподарських підприємств, підприємств комунально-побутового обслуговування населення допускається залучення суб`єктів господарювання, що мають дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки.

Запірна арматура, зворотні і швидкісні клапани повинні забезпечувати швидке і герметичне відключення подавання газу та виключати можливість втручання в їх конструкцію на місці експлуатації.

Обслуговування і ремонт запірної арматури необхідно проводити з періодичністю, зазначеною в технічній документації або документації з експлуатації обладнання.

Поточний ремонт необхідно проводити не рідше одного разу на рік.

Запірну арматуру на газопроводах і обладнанні ГНС, ГНП, АГЗС і АГЗП перевіряють на положення "відкрито-закрито" відповідно до вимог документації заводу-виробника з експлуатації обладнання.

Різьбові і фланцеві з`єднання технологічного обладнання, трубопроводів і запірної арматури перевіряють на герметичність приладовим методом або за допомогою мильної емульсії щомісяця. Виявлені нещільності необхідно негайно усувати.

Конструкція балонних вентилів повинна відповідати вимогам ДСТУ 2580-94 "Пристрої запірні балонів для зріджених вуглеводневих газів на тиск до 1,6 МПа. Загальні технічні умови".

Відповідно до пункту 1 розділу Х «Правил експлуатації обладнання, що працює під тиском» пробний тиск для балонів, виготовлених із матеріалу, відношення тимчасового опору до границі текучості якого більше 2, може бути знижений до 1,25 робочого тиску.

На кожне обладнання під тиском слід заводити ремонтний журнал, в який працівником, відповідальним за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском, вносяться дані про виконані ремонтні роботи, використані матеріали, зварювання і зварників, про зупинку обладнання під тиском на чистку або промивку, також відображаються результати огляду обладнання під тиском до чистки з зазначенням товщини відкладення накипу та шламу і всі дефекти, виявлені в період ремонту. Заміна труб, заклепок і підвальцьовування з`єднань труб з барабанами та колекторами мають позначатись на схемі розміщення труб (заклепок), що прикладається до ремонтного журналу (пункт 2 глави 5 розділу VІІ «Правил експлуатації обладнання, що працює під тиском»).

Пуск обладнання під тиском в роботу проводиться за наказом роботодавця на підставі результатів проведених пусконалагоджувальних робіт і первинного технічного огляду котла для визначення готовності обладнання під тиском до експлуатації.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону № 2694 посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право:

безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції;

одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення;

видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов`язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об`єктів підвищеної небезпеки;

забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих;

притягати до адміністративної відповідальності працівників, винних у порушенні законодавства про охорону праці;

надсилати роботодавцям подання про невідповідність окремих посадових осіб займаній посаді, передавати матеріали відповідним органам для притягнення цих осіб до відповідальності згідно із законом.

Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Під загрозою життю та здоров`ю працівників слід вважати виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову та застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екотоп» заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, зазначених в акті перевірки від 06 липня 2021 року № 53/0113/5.7/07.

Таким чином, позовні вимоги належить задовольнити повністю.

Питання про розподіл судових витрат не вирішується оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 20 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (ідентифікаційний код 43866127, місцезнаходження: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокоф`єва, буд. 82) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Екотоп» (ідентифікаційний код 32279143, місцезнаходження: 92760, Луганська область, Старобільський район, село Половинкине, вул. Пригородня) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.

Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Екотоп» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення:

- експлуатації автомобільної газонаповнювальної компресорної станції АГНКС, що знаходиться за адресою: 92760, Луганська обл., Старобільський р-н, село Половинкине, вул. Пригородня;

- експлуатації ємності для зберігання зріджених вуглеводних газів (пропан-бутан) об`ємом 6м3, СРСР 197 р.в. (зав. № 15608), місце її експлуатації: 91000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Визволителів, буд. 79;

- експлуатації ємності для зберігання зріджених вуглеводних газів (пропан-бутан) об`ємом 6м3, СРСР 197 р.в. (зав. № 15391), місце її експлуатації: 91000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Визволителів, буд. 79;

- експлуатації пересувної авто-газо-заправної станції (реєстраційний номер АН 2860 СХ), за адресою: 91000, Луганська область. м. Рубіжне, вул. Визволителів, буд. 79;

- експлуатації ємності для дизельного палива (зав. номер 372), на території авто-газо-заправної станції за адресою: 91000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Визволителів, буд. 79, у зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей до повного усунення всіх порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, зазначених в акті перевірки від 06 липня 2021 року № 53/0113/5.7/07.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 02 серпня 2021 року.

Суддя І.О. Свергун