Рішення № 98707251, 02.08.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2021
Номер справи
320/6311/21
Номер документу
98707251
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 серпня 2021 року м. Київ № 320/6311/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Шевченко А.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Черкаській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ватутінський комбінат будівельних матеріалів» про стягнення податкового боргу,

в с т а н о в и в:

Головне управління ДПС у Черкаській області (далі - позивач) звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ватутінський комбінат будівельних матеріалів» (місцезнаходження: 07403, Київська обл., м. Бровари, вул. Оникієнка, буд. 127), в якому позивач просив суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ватутінський комбінат будівельних матеріалів» з рахунків у банках, обслуговуючого такого платника та за рахунок готівки податковий борг на користь бюджету через Головне управління ДПС у Черкаській області в сумі 596 409, 03 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за відповідачем рахується заборгованість по орендній платі з юридичних осіб, пені, по екологічному податку, по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, а також по рентній платі за спеціальне використання води, яка в добровільному порядку не сплачена.

Ухвалою суду від 01.06.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Копію вищевказаної ухвали надіслано учасникам справи засобами електронного зв`язку, яка отримана ними 02.06.2021, про що свідчать наявні письмові докази. Відповідачу також окремо засобами поштового зв`язку. До суду повернувся конверт з відбитком відділення поштового зв`язку, що адресат відсутній за вказаною адресою.

Розглянувши подані документи та матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ватутінський комбінат будівельних матеріалів» зареєстроване в якості юридичної особи 29.04.2004 (запис № 10211200000000035 від 31.03.2005) за адресою: 07403, Київська обл., м. Бровари, вул. Оникієнка, буд. 127, що підтверджено наявною в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформацією за кодом в ЄДРПОУ 32810029 станом на день розгляду справи. Керівником відповідача значиться громадянин Республіки Молдови ОСОБА_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 .

Видами діяльності підприємства відповідача є: 23.32 Виробництво цегли, черепиці та інших будівельних виробів із випаленої глини (основний); 08.12 Добування піску, гравію, глин і каоліну; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.

З матеріалів справи слідує, що за відповідачем рахується заборгованість по орендній платі з юридичних осіб (по м. Ватутіне) в розмірі 562 768, 91 грн. та в розмірі 8086, 11 грн. (по с. Юрківка), залишку несплаченої пені в розмірі 2305, 66 грн., по екологічному податку в розмірі 8072, 01 грн., по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки в розмірі 17 246, 12 грн., а також по рентній платі за спеціальне використання води в сумі 235, 88 грн., що в загальному розмірі становить 598 714, 69 грн.

У зв`язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку сум вказаної заборгованості, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходив з такого.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VІ (далі - Податковий кодекс України).

Згідно з вимогами підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

В силу вимог підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Щодо податкового боргу по орендній платі з юридичних осіб по м. Ватутіне на суму 562 768, 91 грн., суд виходить з такого.

До контролюючого органу відповідачем було подано податкову декларацію з плати за землю № 9024377132 від 19.02.2018 терміном сплати 02.03.2018 - 30.12.2018 за 11 місяців з щомісячним платежем 46 395, 02 грн., термін сплати 30.01.2019 з щомісячним платежем 46 395, 05 грн. на загальну суму 556 740, 27 грн.

06 березня 2018 року головним державним ревізором-інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС у Черкаській області Кробинець Г.В. проведено перевірку відповідача, за результатами якої складено акт № 2040/23-00-12-0506/32810029 «Про результати перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань до бюджету», якою встановлено порушення пункту 57.1 статті 57, пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, в результаті чого відповідачем протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб.

В силу вимог пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з пунктом 287.1 статті 287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (підпункт 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України).

Базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України).

Ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (підпункт 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України).

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 Податкового кодексу України).

Підпунктом 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов`язання за звітний рік з податку сплачується: б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Пунктом 126.1 статті 126 передбачено, що неподання або подання податкової інформації банками чи іншими фінансовими установами з порушенням строку, визначеного цим Кодексом, контролюючим органам - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 680 гривень.

Ті самі діяння вчинені протягом року після застосування штрафу, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1360 гривень.

На підставі акта перевірки від 06.03.2018 № 2040/23-00-12-0506/32810029, контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 21.03.2018 № 0030601205 за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму штрафу в розмірі 20% у сумі 24 256, 99 коп.

Крім того, до контролюючого органу відповідачем було подано податкову декларацію з плати за землю № 9024719743 від 19.02.2018 терміном сплати 30.05.2018 - 30.12.2018 за 8 місяців з щомісячним платежем 897, 45 грн., термін сплати 30.01.2019 з щомісячним платежем 897, 40 грн. на загальну суму 8077, 00 грн.

29 жовтня 2018 року головним державним ревізором-інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС у Черкаській області Кравченком І.П. проведено перевірку відповідача, за результатами якої складено акт № 8945/23-00-12-0506/32810029 «Про результати перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань до бюджету», якою встановлено порушення пункту 57.1 статті 57, пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, в результаті чого відповідачем протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб.

На підставі акта перевірки від 29.10.2018 № 8945/23-00-12-0506/32810029, контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 22.12.2018 № 0066735012 за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму штрафу в розмірі 20% у сумі 2, 64 коп., а також податкове повідомлення-рішення від 22.12.2018 № 0066745012 за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму штрафу в розмірі 10% у сумі 90, 40 коп.

Доказів оскарження та/або скасування вищевказаних податкових повідомлень-рішень матеріали справи не містять.

Щодо залишку несплаченої пені, яка складає 2305, 66 грн., суд зазначає що в силу вимог статті 129 Податкового кодексу України, на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

На суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Так, відповідно до пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, нарахування пені розпочинається: при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов`язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов`язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов`язання, визначеного за результатами перевірки, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов`язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом (підпункт 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Кодексу); при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання (підпункт 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Кодексу).

Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх платників та всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов`язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством (пункт 129.5 статті 129 Податкового кодексу України).

Щодо податкового боргу по екологічному податку в розмірі 8072, 01 грн., слід зазначити таке.

В силу приписів підпункту 14.1.57 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, екологічний податок - це загальнодержавний обов`язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об`єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.

Відповідно до статті 240 Податкового кодексу України, платниками податку є суб`єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти; розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання); утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Статтею 242 Податкового кодексу України передбачено, що Об`єктом та базою оподаткування є: обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; обсяги та види забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об`єкти; обсяги та види (класи) розміщених відходів, крім обсягів та видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об`єктах) суб`єктів господарювання; обсяги та категорія радіоактивних відходів, що утворюються внаслідок діяльності суб`єктів господарювання та/або тимчасово зберігаються їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк; обсяги електричної енергії, виробленої експлуатуючими організаціями ядерних установок (атомних електростанцій).

Згідно зі статтею 249 Податкового кодексу України, суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал платниками податку.

В силу вимог статті 250 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

Платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об`єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об`єктів.

Платники податку перераховують суми податку, що справляється за викиди, скиди забруднюючих речовин та розміщення відходів, одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, які забезпечують розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом.

Якщо місце подання податкових декларацій не збігається з місцем перебування на податковому обліку підприємства, установи, організації, громадянина - суб`єкта підприємницької діяльності, яким в установленому порядку видано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, спеціальне водокористування та розміщення відходів, до контролюючого органу, в якому таке підприємство, установа, організація або громадянин - суб`єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку, подаються протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) періоду, копії відповідних податкових декларацій.

Якщо платник податку з початку звітного року не планує здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів протягом звітного року, то такий платник податку повинен повідомити про це відповідний контролюючий орган за місцем розташування джерел забруднення та скласти заяву про відсутність у нього у звітному році об`єкта обчислення екологічного податку. В іншому разі платник податку зобов`язаний подавати податкові декларації відповідно до цієї статті Кодексу.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було подано до контролюючого органу декларацію екологічного податку № 9080821453 від 02.05.2018 на суму 8072, 01 грн., проте доказів сплати сум вказаного податку до бюджету матеріали справи не містять.

Щодо податкового боргу з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки в сумі 17 246, 12 грн., суд зазначає таке.

До контролюючого органу відповідачем було подано податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9024463416 від 19.02.2018 терміном сплати 29.07.2018, 29.10.2018 за ІІ - ІІІ квартали 2018 року з щоквартальним платежем 5489, 97 грн., терміном сплати 29.01.2019 за ІV квартал 2018 року з щоквартальним платежем 5489, 96 грн., на загальну суму 16 469, 90 грн.

29 жовтня 2018 року головним державним ревізором-інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС у Черкаській області Кравченком І.П. проведено перевірку відповідача, за результатами якої складено акт № 8946/23-00-12-0506/32810029 «Про результати перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань до бюджету», якою встановлено порушення пункту 57.1 статті 57, підпункту 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 Податкового кодексу України, в результаті чого відповідачем протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов`язання по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які власниками об`єктів нежитлової нерухомості.

На підставі акта перевірки від 29.10.2018 № 8946/23-00-12-0506/32810029, контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 22.12.2018 № 0066775012 за платежем податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на суму штрафу в розмірі 10% у сумі 902, 03 коп.

Крім того, 12.11.2018 головним державним ревізором-інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС у Черкаській області Остроумовою О. проведено перевірку відповідача, за результатами якої складено акт № 9272/23-00-12-0506/32810029 «Про результати перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань до бюджету», якою встановлено порушення пункту 57.1 статті 57, пункту 266.10 статті 266 Податкового кодексу України, в результаті чого відповідачем протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов`язання по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

На підставі акта перевірки від 12.11.2018 № 9272/23-00-12-0506/32810029, контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 11.01.2019 № 003705012 за платежем податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на суму штрафу в розмірі 10% у сумі 902, 03 коп.

Доказів оскарження та/або скасування вищевказаних податкових повідомлень-рішень матеріали справи не містять.

Щодо наявної за відповідачем заборгованості по рентній платі за спеціальне використання води в розмірі 235, 88 грн., суд виходить з такого.

В силу приписів підпункту 14.1.217 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, рентна плата - це загальнодержавний податок, який справляється за користування надрами для видобування корисних копалин; за користування надрами в цілях, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин; за користування радіочастотним ресурсом України; за спеціальне використання води; за спеціальне використання лісових ресурсів; за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.

Статтею 251 Податкового кодексу України передбачено, що рентна плата складається з рентної плати за спеціальне використання води.

Відповідно до статті 255 Податкового кодексу України, платниками рентної плати за спеціальне використання води є: первинні водокористувачі - суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об`єктів; суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

Об`єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі.

Водокористувачі самостійно обчислюють рентну плату за спеціальне використання води та за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання (підпункт 255.11.1 пункту 255.11 статті 255 Кодексу).

Рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої) водних об`єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів (підпункт 255.11.2 пункту 255.11 статті 255 Кодексу).

Порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу (пункт 255.12 статті 255 Кодексу).

Згідно зі статтею 257 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.

Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов`язань з рентної плати.

Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію з відповідним додатком.

Сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Статтею 258 Податкового кодексу України передбачено, що на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.

На суму податкових зобов`язань з рентної плати, що нарахована платником рентної плати за податковий (звітний) період, але не сплачена протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання податкової декларації, нараховується пеня в порядку, встановленому розділом II цього Кодексу.

Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння рентної плати здійснюють контролюючі органи.

Органи, що видають дозволи на спеціальне водокористування, щороку до 20 січня подають контролюючим органам та органам водного господарства інформацію про водокористувачів, яким видано такі дозволи.

Водокористувачі, яким видано дозволи на спеціальне водокористування та які здійснюють постачання води іншим водокористувачам, щороку до 20 січня подають контролюючим органам та органам водного господарства перелік водокористувачів - абонентів.

У разі зміни умов водокористування, видачі протягом року нових дозволів на спеціальне водокористування, укладення договорів на поставку води водокористувачі, які отримали переоформлені дозволи на спеціальне водокористування, договори на поставку води, зобов`язані протягом 10 днів повідомити про це контролюючим органам та органам водного господарства.

У разі несплати рентної плати або сплати її не в повному обсязі протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про платників рентної плати до органів, що видають дозволи на спеціальне водокористування, для вжиття до них заходів згідно із законом.

Судом установлено, що вказана заборгованість виникла згідно з поданою відповідачем податковою декларацією з рентної плати за спеціальне використання води № 9080800575 від 02.05.2018, термін сплати 20.05.2018 на суму 235, 988 грн., проте доказів сплати сум вказаного заборгованості матеріали справи не містять.

Як стверджує позивач, станом на день звернення з позовом до суду (поданий засобами поштового зв`язку 19.05.2021, зареєстрований в суді 27.05.2021) за відповідачем рахується податковий борг по орендній платі з юридичних осіб, пені, по екологічному податку, по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, а також по рентній платі за спеціальне використання води у загальному розмірі 596 409, 03 грн.

Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

З метою погашення податкового боргу позивачем відповідно до статті 59 Податкового кодексу України було направлено відповідачу податкову вимогу від 05.09.2017 № 1839-17.

Згідно з пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 41 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючими органами є, зокрема, податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Підпунктом 14.1.137 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що орган стягнення - це державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до вимог підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Крім того, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 Податкового кодексу України).

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).

Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (пункт 95.4 статті 95 Податкового кодексу України).

Згідно з вимогами частини третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

На підставі викладеного, суд вбачає наявність передбачених чинним законодавством обставин для стягнення з відповідача податкового боргу в розмірі 596 409, 03 грн.

На час розгляду справи та прийняття рішення по суті заявлених позовних вимог, доказів про сплату відповідачем податкового боргу у розмірі 596 409, 03 грн. до суду не надано.

Беручи до уваги ту обставину, що суму заборгованості у розмірі 596 409, 03 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

позов Головного управління ДПС у Черкаській області задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ватутінський комбінат будівельних матеріалів» (код ЄДРПОУ: 32810029; місцезнаходження: 07403, Київська обл., м. Бровари, вул. Оникієнка, буд. 127) з рахунків у банках, обслуговуючого такого платника та за рахунок готівки податковий борг на користь бюджету через Головне управління ДПС у Черкаській області (код ЄДРПОУ: 44131663; місцезнаходження: 18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, буд. 235) в сумі 596 409, 03 грн. (п`ятсот дев`яносто шість тисяч чотириста дев`ять гривень 03 копійки).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до визначення Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів), можливості вчинення передбачених цим Кодексом дій з використанням підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Шевченко А.В.