
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 липня 2021 року № 320/2085/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу "СЛАВУТИЧ"
до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області, Переяслав-Хмельницького районного управління Держпродспоживслужби у Київській області про скасування індивідуально-правових актів,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу "СЛАВУТИЧ" з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області (надалі - відповідач 1), Переяслав-Хмельницького районного управління Держпродспоживслужби у Київській області (надалі - відповідач 2), в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати припис Переяслав-Хмельницького районного управління Держпродспоживслужби у Київській області від 26.07.2018 №10-09/10;
-визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 31.07.2018 №10-01.1-02/6729.
В обґрунтування позовних вимог товариство вказує, що перевірка Товариства проводилась, у тому числі, на підставі окремого документу, виданого Прем`єр-міністром України Володимиром Гройсманом, текстуальна частина якого не була надана відповідем, а лише зазначено посилання на реквізити останнього. Законодавством передбачено, що під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю). Проте, у наявних у відповідача направленнях на перевірку зазначається широкий перелік питань, що не відповідає існуючим та відомим позивачу розпорядчим актам Прем`єр-міністра України Це дає підстави вважати, що орган контролю наразі на власний розсуд визначив коло та обсяг своїх же завдань, включивши до переліку всі можливі для перевірки галузі та направлення діяльності. А відтак, можна зробити висновок про перевищення органом контролю у даному випадку своїх повноважень та дію такого поза процедурою, встановленою законом, що є порушенням п.п. 1, 2 ч. 2 ст. 2 КАС України.
Також позивач наполягає на тому, що лабораторні дослідження на предмет наявності/відсутності бактерій здійснені лабораторією, яка не входить до переліку Державних лабораторій Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, які можуть проводити лабораторні дослідження (випробування) для цілей державного контролю. А тому, на думку позивача, очевидним є висновок про відсутність права у відповідної лабораторії проводити дослідження, що свідчить про неможливість використання висновків таких досліджень як у сфері державного контролю взагалі, так і з метою використання їх для обгрунтування індивідуальних актів зокрема.
Крім того, ТОВ "Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу "СЛАВУТИЧ" стверджує, що при перевірці діяльності Товариства було виявлено декілька порушень, у тому числі і певні бактерії на окремих поверхностях чи інвентарі (як-то халаті кухара, окремому кухонному інвентарі) та невідповідність води із свердловини у частині складової хлоридів. З урахуванням виявлених порушень для прийняття рішення про ініціювання питання припинення діяльності суб`єкта господарювання необхідним було виявлення порушень, які не могли бути усунені у менш обтяжливий спосіб, ніж через припинення діяльності. Проте, органом контролю не було прийнято до уваги те, що взагалі не було потреби зупиняти повністю діяльність Товариства, а лише була наявність підстав для вчинення окремих дій на усунення порушень (що і було вчинено Товариством у подальшому). Відповідно до положень діючого законодавства та процесуального Закону наразі можна зробити висновок про те, що орган державної влади діяв з порушенням принципу пропорційності та обґрунтованості обмеження господарської діяльності суб`єкта господарювання.
Також, позивач вказує, що при відборі зразків органом контролю було вчинено ряд процедурних порушень: відбір зразків було здійснено без окремого процесуального рішення про відбір зразків; про відбір контрольних зразків повідомлено не було; Товариству не були надані екземпляри відібраних досліджень; копії актів відбору зразків Товариству не надані. Отже, на думку позивача, відповідачем порушено процедуру відбору зразків, що позбавило права Товариства на перевірку результатів досліджень та ставить під сумнів отримані експертні дослідження.
Відповідач 1, Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області, надіслало до суду відзив, в якому проти задоволення позову заперечувало. Зазначило, що перевірка проведена з дотриманням вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин". Оскільки за наслідками позапланової перевірки не було усунуто порушення, виявлені під час попередньої перевірки, відповідачами було прийнято оскаржувані рішення про усунення порушення та припинення виробництва та обігу харчових продуктів на потужностях харчоблоку позивача.
Відповідач 2, Переяслав-Хмельницьке районне управління Держпродспоживслужби у Київській області, правом на подання відзиву, передбаченого ст. 162 КАС України, не скористалося.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.05.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 27.05.2019.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.09.2019 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу "СЛАВУТИЧ" залишено без розгляду.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.03.2020 ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 30.09.2019 скасовано, а справу №320/2085/19 направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.08.2020 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу "СЛАВУТИЧ" повторно залишено без розгляду.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2020 ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 27.08.2020 скасовано, а справу №320/2085/19 направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 справу призначено до розгляду на 25.01.2021.
У судове засідання, призначене на 23.03.2021, сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, не з`явилися. Будь яких клопотань чи заяв до суду не надсилали.
Протокольною ухвалою суду від 23.03.2021 закрито підготовче провадження та на підставі ст. 205 КАС України постановлено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 26.07.2021 витребувано від Головного управління Держпродспоживслужби у Київській області та Переяслав-Хмельницького районного управління Держпродспоживслужби у Київській області належним чином засвідчених копій:
- листів Мінсоцполітики від 05.05.2018 № 8587/0/2-18/37 та Держспоживслужби від 15.06.2018 № 602-121-4/4100, доручення Прем`єр-міністра України від 06.06.2018 № 18688/1/1/18 центральним і місцевим органам виконавчої влади щодо вжиття заходів для вирішення питань, пов`язаних з оздоровленням та відпочинком дітей, забезпечення відповідного контролю, проведення оздоровчої кампанії у 2018 році на належному рівні;
- наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 12.07.2018 №1300-Д про призначення проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з виїздом на місце із застосуванням засобу відеофіксації з 13.07.2018 по 16.07.2018 обстеження ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» за адресою: Київська обл., Переяслав-Хмельницький р-н., с. Циблі, вул. Героїв Дніпра, 1 на предмет додержання оператором ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами та дотримання вимог санітарного законодавства;
- акту від 16.07.2018 № 1300/а та акту санітарно-епідеміологічного обстеження об`єкта від 16.07.2018;
- розпорядження від 16.07.2018 № 10-01.1-02/6187, яким ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» зобов`язано припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів на потужностях харчоблоку (їдальні) ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» (реєстраційний помер потужності r-UA-10-09-421) терміном до 10 робочих днів; застосувати коригувальні дії з метою усунення причин виявленої невідповідності;
- припис Переяслав-Хмельницького районного управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 17.07.2018 №10-09/09, яким приписано до 30.07.2018 вжити заходи для усунення виявлених порушень;
- листа Переяслав-Хмельницького районного управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 17.07.2018 № 10-31.1.9-08/213 про те, що ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» прийняв дітей на оздоровлення;
- наказу Головного управління Держпродспоживслужби у Київській області від 17.07.2018 про призначення у період з 18.07.2018 по 19.07.2018 позапланової перевірки ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» на предмет виконання вимог розпорядження від 16.07.2018 № 10-01.1-02/6187, та відповідного направлення (посвідчення) на проведення заходу;
- акт від 19.07.2018 та лист Переяслав-Хмельницького ВП ГУ НП в Київській області від 18.07.2018 № 717 про не допущення посадових осіб Держпродспоживслужби у Київській області до проведення перевірки, що підтверджується листом Переяслав-Хмельницького ВП ГУ НП в Київській області від 18.07.2018 № 717 та Актом від 19.07.2018;
- наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 23.07.2018 №1394-Д про призначення проведення з виїздом на місце із застосуванням засобу відеофіксації із залученням фахівців ДУ «Київський ОЛЦ МОЗ України» з 24.07.2018 по 25.07.2018 відповідних лабораторних досліджень обстеження ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» за адресою: Київська обл., Переяслав-Хмельницький р-н., с. Циблі, вул. Героїв Дніпра, 1 на предмет перевірки виконання вимог розпорядження Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 16.07.2018 № 10-01.1-02/6187.
На адресу суду відповідачем 28.07.2021 направлено витребувані ухвалою суду докази.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 11.07.2018 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області отриманий протокол позачергового засідання Київської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.07.2018 № 7 щодо ситуації, яка склалася внаслідок отруєння дітей у дитячому оздоровчому закладі санаторного типу «Славутич» Переяслав-Хмельницького району Київської області..
Згідно змісту зазначеного протоколу, отруєння дітей у ТОВ «ДОЗСТ «Славутич» відбулося 01.07.2018, а причиною, що сприяла груповому отруєнню дітей, стало порушення санітарного законодавства керівництвом та персоналом, та несвоєчасне повідомлення райдержадміністрації, органу місцевого самоврядування та медичних закладів. Під час розслідування факту отруєння комісією облдержадміністрації було перешкоджання її діям та намагання приховати факт отруєння дітей.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області спільно з Переяслав-Хмельницьким районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області та із залученням ДУ «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України», на підставі ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, доручення Прем`єр-міністра України до листа Мінсоцполітики від 05.05.2018 № 8587/0/2-18/37 здійснювався захід державного нагляду (контролю) господарської діяльності ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич», за адресою: вул. Героїв Дніпра, 1, с. Циблі, Переяслав-Хмельницького району Київської області, за наслідками якого складено Акт від 16.07.2018 № 1300/а та Акт санітарно-епідеміологічного обстеження об`єкта від 16.07.2018.
Згідно висновків актів перевіркою встановлено:
- невідповідність за санітарно-мікробіологічними показниками об`єктів зовнішнього середовища (протокол випробувань від 16.07.2018 № 2426/2745- 2784, т. 1, а.с. 77 - 78), а саме - виявлено БГКП, St. Aureus з машини для протирання готових страв та спецодягу кухаря ОСОБА_1 , виявлено БГКП зі стола готової продукції; виявлено St. aerus з тарілки для перших страв;
- невідповідність води питної із артсвердловини ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» по фізико-хімічним показникам (протокол випробування на фізико-хімічні показники від 16.07.2018 № 2429/255), а саме - вміст хлоридів 390 мг/дм3 при нормі 350 мг/дм3.
При цьому, Акт від 16.07.2018 № 1300/а підписано генеральним директором ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» Галіней О.М. без зауважень та заперечень та одержано останнім копію Акту санітарно-епідеміологічного обстеження об`єкта від 16.07.2018.
На підставі п. 3 ч. 4 ст. 11, ч. 1 ст. 67 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», п. 1 ч. 2, ч. 7 ст. 20, п. 1 ч. 1 ст. 37 Закону країни «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Головним управління було видано розпорядження від 16.07.2018 № 10-01.1-02/6187, яким ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» зобов`язано:
- припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів на потужностях харчоблоку (їдальні) ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» (реєстраційний помер потужності r-UA-10-09-421) терміном до 10 робочих днів;
- застосувати коригувальні дії з метою усунення причин виявленої невідповідності;
- інформацію з матеріалами щодо вжитих заходів надати Головному управлінню Держпродспоживслужби в Київській області на електронну адресу: sanzak@dpssko.gov.ua та у паперовому вигляді;
- повідомлено, що у разі не усунення ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» порушень Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» до 30.07.2018, матеріали будуть передані до суду щодо тимчасового припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів.
Вказане розпорядження отримано представником ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» 17.07.2018, що не заперечувалось позивачем та підтверджується його підписом.
Також Переяслав-Хмельницьким районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області внесено припис від 17.07.2018 № 10-09/09, яким приписано до 30.07.2018 вжити заходи для усунення виявлених порушень.
У приписі зазначено, що відповідно до інформації Державної установи «Київській обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров`я України» від 16.07.2018 № 1137, при проведенні лабораторно-інструментальних досліджень зразків питної води та об`єктів довкілля на санітарно-мікробіологічні та фізико-хімічні показники в ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич», встановлено невідповідність за санітарно-мікробіологічними показниками об`єктів зовнішнього середовища (протокол випробувань від 16.07.2018 № 2426/2745-2784).
При цьому, станом на 16 год. 58 хв. 17.07.2018, до Переяслав-Хмельницького районного управління Головного управління, надійшов анонімний телефонний дзвінок про те, що ТОВ «ДОЗСТ «Славутич» прийняв близько 200 дітей на оздоровлення.
18 липня 2018 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області був здійснений позаплановий захід державного нагляду (контролю) на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 17.07.2018 № 1340-Д «Про проведення державного нагляду (контролю)» та направлення (посвідчення) на проведення заходу від 17.07.2018 № 1340 стосовно ТОВ «ДОЗСТ «Славутич» щодо виконання вимог припису 17.07.2018 № 10-09/09 та розпорядження від 16.07.2018 № 10-01.1-02/6187, де не було допущено працівників до перевірки та було складено акт не допуску до проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 19.07.2018.
Згідно змісту акта не допуску до проведення перевірки, незважаючи на представлені службові посвідчення та посвідчення (направлення) на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 17.07.2018 №1340, посадовим особам Переяслав-Хмельницького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області 18 та 19 липня 2018 року було відмовлено у допуску до здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) стосовно потужностей харчоблоку (їдальні).
У зазначеному акті також вказано, що охорона ТОВ «ДОЗСТ «Славутич» мотивувала недопуск тим, що генеральний директор Галіней О.М. відсутня на території закладу, знаходиться у відрядженні в м. Києві, точного часу повернення їм не відомо, а уповноважених осіб, які могли б і мають право супроводжувати заходи державного контролю вони не знають. На запитання чому не допускають до перевірки і на територію закладу, відповіли що не було вказівки.
Також, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області було повідомлено про недопуск до чергової частини Переяслав-Хмельницького ВП ГУ НП в Київській області. Повідомлення зареєстроване за № 4401, відповідно до листа Переяслав-Хмельницького відділу поліції від 18.07.2018 № 717.
На підставі звернення Генерального директора ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» Галіней О.М. від 20.07.2018 щодо здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням, в частині перевірки виконання вимог припису від 17.07.2018 № 10-09/09, Головним управлінням було здійснено позапланову перевірку.
На проведення заходу державного нагляду (контролю) Головним управлінням видано наказ №1394-Д від 23.07.2018 та направлення (посвідчення) №1394 від 23.07.2018 щодо здійснення заходу державного нагляду (контролю) із залученням ДУ «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України».
За результатами позапланової перевірки складено акт санітарно-епідеміологічного обстеження від 25.07.2018 №1394/а.
Згідно висновків Акту встановлено, що вимоги припису від 17.07.2018 № 10-09/09 не усунуті у повному обсязі.
З метою усунення порушень Переяслав-Хмельницьким районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби у Київській області повторно внесено припис від 26.07.2018 № 10-09-10.
Також Головним управлінням Держпродспоживслужби у Київській області прийнято розпорядження від 31.07.2018 № 10-01.1-02/6729, яким генерального директора ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» зобов`язано:
- припинити виробництво та/або обіг харчових продуктів на потужностях харчоблоку (їдальні) ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» (реєстраційний помер потужності r-UA-10-09-421) з 01/08/2018 терміном до 10 робочих днів;
- застосувати коригувальні дії з метою усунення причин виявленої невідповідності;
- інформацію з матеріалами щодо вжитих заходів надати Головному управлінню Держпродспоживслужби в Київській області на електронну адресу: sanzak@dpssko.gov.ua та у паперовому вигляді;
- повідомлено, що у разі не усунення ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» порушень Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» до 14.08.2018, матеріали будуть передані до суду щодо тимчасового припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів.
Відповідно до листа Державної установи «Київській обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров`я України» від 30.07.2018 № 1221, при проведенні лабораторно-інструментальних досліджень зразків питної води та об`єктів довкілля на санітарно-мікробіологічні та фізико-хімічні показники в ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» встановлено невідповідність за санітарно-мікробіологічними показниками об`єктів зовнішнього середовища.
Вважаючи припис та розпорядження відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно абз. 1, 2 пп. 1 п. 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 23.08.2017 № 761, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань у галузі ветеринарної медицини та безпечності харчових продуктів забезпечує здійснення державного ветеринарно-санітарного нагляду (контролю) за безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів.
У силу приписів абз. 3 - 7 пп. 1 п. 4 Положення позивач відповідно до покладених на нього завдань у галузі ветеринарної медицини та безпечності харчових продуктів здійснює державний нагляд (контроль) за: харчовими продуктами, іншими об`єктами санітарних заходів, пов`язаними з продуктами тваринного походження, біологічними продуктами, субстанціями, штамами мікроорганізмів, а також потужностями, що використовуються для їх виробництва, переробки, зберігання та обігу; діяльністю суб`єктів господарювання, які здійснюють виробництво, перевезення, зберігання, реалізацію органічної продукції (сировини); проведенням ветеринарно-санітарної експертизи на потужностях, які використовуються для виробництва харчових продуктів, а також на агропродовольчих ринках; безпечністю харчових продуктів у процесі їх виробництва та/або обігу.
Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» (далі - Закон про харчовий контроль) визначає правові та організаційні засади державного контролю, що здійснюється з метою перевірки дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, здоров`я та благополуччя тварин, а також законодавства про побічні продукти тваринного походження під час ввезення (пересилання) таких побічних продуктів на митну територію України.
Положення ч. 1 ст. 2 даного Закону визначають, що законодавство про державний контроль складається з Конституції України, цього Закону, Митного кодексу України, законів України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», «Про ветеринарну медицину», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та інших виданих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відповідно до п.п. 1, 2, 5, 9, ч. 1 ст.11 Закону про харчовий контроль під час здійснення заходів державного контролю державні інспектори та державні ветеринарні інспектори мають право, у тому числі: безперешкодного доступу без попередження до потужностей під час їх роботи; здійснювати інспектування потужностей, випробувальних лабораторій, що розміщуються на потужностях і пов`язані з виробництвом та/або обігом харчових продуктів та/або кормів; перевіряти документи щодо дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин і отримувати їх копії; здійснювати позапланові інспектування потужностей з метою перевірки виконання операторами ринку приписів, розпоряджень та рішень, прийнятих за результатами здійснення попередніх заходів державного контролю.
Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону про харчовий контроль заходи державного контролю можуть здійснюватися позапланово у разі виявлення невідповідності або появи обґрунтованої підозри щодо невідповідності, а також в інших встановлених законом випадках.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закону про державний нагляд і контроль).
Згідно ст. 1 вказаного Закону заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
За правилами ч. 1 ст. 6 Закону про державний нагляд і контроль підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави. Під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Як встановлено раніше, відповідно до листів Мінсоцполітики від 05 травня 2018 року № 8587/0/2-18/37 та Держспоживслужби від 15 червня 2018 року № 602-121-4/4100, доручення Прем`єр-міністра України від 06 червня 2018 року № 18688/1/1/18 центральним і місцевим органам виконавчої влади доручено вжити заходів для вирішення питань, пов`язаних з оздоровленням та відпочинком дітей, забезпечення відповідного контролю, проведення оздоровчої кампанії у 2018 році на належному рівні.
Крім того, наказом ГУ Держпродспоживслужби в Київській області від 12 липня 2018 року № 1300-Д призначено проведення позапланової перевірки ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» на предмет додержання гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами та дотримання вимог санітарного законодавства, враховуючи Протокол №7 від 11.07.2018 позачергового засідання Київської областної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо отруєння дітей в таборі.
А тому, суд зазначає, що проводячи позапланове обстеження Товариства щодо додержання останнім вимог законодавства у сфері харчових продуктів, позивач з`ясовував питання відповідно до підстав проведення позапланової перевірки, визначених в згаданих дорученні Прем`єр-міністра України та наказі ГУ Держпродспоживслужби в Київській області.
При цьому, суд наголошує, що позивачем не окаржувався наказ про проведення перевірки з огляду на його протиправність, як то стверджує позивач.
У той же час суд зазначає, що перевірка ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич», призначена наказом ГУ Держпродспоживслужби в Київській області від 23 липня 2018 року № 1394-Д саме на предмет перевірки виконання вимог розпорядження ГУ Держпродспоживслужби в Київській області від 16 липня 2018 року № 10-01.1-02/6187 та припису Переяслав-Хмельницького районного управління від 17 липня 2018 року № 10-09/09.
А тому посилання позивача на те, що орган контролю наразі на власний розсуд визначив коло та обсяг своїх же завдань, включивши до переліку всі можливі для перевірки галузі та направлення діяльності не відповідає дійсності та спростовується доказами, наявними в матеріалах справи.
Також суд не приймає до уваги посилання позивача на той факт, що лабораторні дослідження на предмет наявності/відсутності бактерій здійснені лабораторією, яка не входить до переліку Державних лабораторій Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, які можуть проводити лабораторні дослідження (випробування) для цілей державного контролю. А тому, на думку позивача, очевидним є висновок про відсутність права у відповідної лабораторії проводити дослідження, що свідчить про неможливість використання висновків таких досліджень як у сфері державного контролю взагалі, так і з метою використання їх для обгрунтування індивідуальних актів зокрема.
Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» визначає правові та організаційні засади державного контролю, що здійснюється з метою перевірки дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, здоров`я та благополуччя тварин, а також законодавства про побічні продукти тваринного походження під час ввезення (пересилання) таких побічних продуктів на митну територію України.
З аналізу змісту вищезазначеного Закону, вбачається, що дослідження для цілей державного контролю мають проводитися акредитованими лабораторіями.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 згаданого Закону акредитована лабораторія - це лабораторія будь-якої форми власності, що розташована в Україні або іншій країні, акредитована на відповідність вимогам стандарту ISO/IEC 17025 (ДСТУ ISO/IEC 17025) Національним органом України з акредитації, іноземним органом з акредитації, який є повним членом ILAC (Міжнародної організації із співробітництва в галузі акредитації лабораторій), або іншим іноземним органом з акредитації, діяльність якого відповідає вимогам стандарту ISO/IEC 17011 (ДСТУ ISO/IEC 17011).
Разом з тим, п. 1 ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень протягом трьох років з дня опублікування Закону «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», яке відбулося 04.04.2017 року в газеті «Голос України», лабораторні дослідження (випробування) для цілей державного контролю можуть проводитися державними лабораторіями, перелік яких затверджується та оприлюднюється компетентним органом на його офіційному веб-сайті.
Викладене свідчить, що законодавець надав на обмежений строк повноваження проводити лабораторні дослідження у сфері харчових продуктів, кормів, побічних продуктів тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин лабораторіям, які не мають відповідної акредитації, однак затверджені та включені компетентним органом до оприлюдненого на веб-сайті списку.
Як встановлено судом, у ході розслідування Бориспільським міжрайонним відділом лабораторних досліджень ДУ «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України» були відібрані проби для лабораторних досліджень.
Згідно Акту санітарно-епідеміологічного розслідування від 06 липня 2017 року Бориспільським міжрайонним відділом лабораторних досліджень ДУ «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України» надіслано наступну інформацію щодо лабораторних досліджень ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич» з 30 змивів на БКГП - пат. стафілокок та пат. флору на харчоблоку 10 позитивних (33%), з них у 8 виявлена БГКП, а саме: з дошки для різання хліба, з ваг (для ковбаси та сиру), з дошки для гастрономії, з друшляка, зі столу для салатів, з рук кухарів харчоблоку; у 2 виявлено пат. стафілокок - з черпака та каструлі для молока.
При цьому, як вбачається з наявної у вільному доступні на веб-сайті Національного агентства з акредитації України інформації, атестатом про акредитацію від 12 грудня 2016 року №2H1347 Державна установа «Київський обласний центр МОЗ України» акредитована на відповідність вимогам стандарту ISO/IEC 17025.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Державна установа «Київський обласний центр МОЗ України» відповідає встановленим приписами чинного законодавства нормам та уповноважена на проведення лабораторних досліджень.
Не заслуговують також на увагу і доводи позивача про порушення відповідачем вимог ст. ст 13-16 Закону про державний нагляд і контроль, які встановлюють порядок відбору зразків продукції, оскільки відібрані під час перевірки проби з поверхонь, які використовуються для приготування харчових продуктів, не є зразками продукції, відтак вказані норми Закону про державний нагляд і контроль до процедури їх відбору не застосовуються.
Також у позовній заяві позивач вказує на те, що органом контролю не було прийнято до уваги те, що взагалі не було потреби зупиняти повністю діяльність Товариства, а лише була наявність підстав для вчинення окремих дій на усунення порушень (що і було вчинено Товариством у подальшому).
Проте, суд зазначає, що внаслідок отруєння дітей у таборі, 12 з яких звернулися до лікарні за допомогою, а одна дівчинка впала в кому, суд вважає, що у відповідача були обгрунтовані підстави вважати, що подальше перебування дітей в таборі без усунення вимог попереднього припису, становлять загрозу для життя та/або здоров`я людини, що має наслідком зупинення виробництва.
При цьому, висновками лабораторних досліджень 30 змивів на БКГП, взятих у ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Славутич», встановлено - пат. стафілокок та пат. флору на харчоблоку 10 позитивних (33%), з них у 8 виявлена БГКП, а саме: з дошки для різання хліба, з ваг (для ковбаси та сиру), з дошки для гастрономії, з друшляка, зі столу для салатів, з рук кухарів харчоблоку; у 2 виявлено пат. стафілокок - з черпака та каструлі для молока.
На момент перевірки, порушення не були усунені.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 67 Закону про харчовий контроль не пізніше наступного дня з дня виявлення порушення законодавства про харчові продукти та корми головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) приймає рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів, якщо таке виробництво та/або обіг становлять загрозу для життя та/або здоров`я людини та/або тварини. Рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів повинно обмежувати відповідну господарську діяльність лише в частині, що є необхідною та достатньою для усунення загрози для життя та/або здоров`я людини та/або тварини, та має визначати, який конкретний вид діяльності та з використанням якої потужності (її частини) підлягає тимчасовому припиненню.
Рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів набирає чинності з моменту його вручення операторові ринку і оприлюднення на офіційному веб-сайті компетентного органу та діє протягом визначеного таким рішенням строку, але не більше 10 робочих днів.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що рішення про тимчасове припинення обігу харчових продуктів приймається у випадку, якщо такий обіг становить загрозу для життя та/або здоров`я людини. Рішення про тимчасове припинення обігу харчових продуктів повинно обмежувати відповідну господарську діяльність лише в частині, що є необхідною та достатньою для усунення загрози для життя та/або здоров`я людини, та має визначати, який конкретний вид діяльності та з використанням якої потужності (її частини) підлягає тимчасовому припиненню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням наведеного, на переконання суду, під час розгляду спору, відповідачем було доведено правомірність дій по проведенню перевірки та оформленні її результатів, а також оскаржуваної постанови про накладення штрафу, з урахуванням вимог, встановлених ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов не підлягає задоволенню.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що припис Переяслав-Хмельницького районного управління Держпродспоживслужби у Київській області від 26.07.2018 №10-09/10 та розпорядження Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 31.07.2018 №10-01.1-02/6729 є обгрунтованими, та такими, що прийняті правомірно.
А відтак, позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лисенко В.І.