
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"02" серпня 2021 р. справа № 300/2927/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації Івано-Франківської області (далі – відповідач) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нарахування та виплати позивачу недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, а також зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену суму щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як інваліду війни ІІ групи в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум, у сумі 9 464,00 грн.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як інваліду війни ІІ групи в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів, у сумі 9 464,00 грн.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.02.2021 апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Надвірнянської районної держаної адміністрації на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 у справі №300/2927/20 повернуто скаржнику.
Таким чином, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 у справі №300/2927/20 набрало законної сили 23.02.2021.
08.04.2021 ОСОБА_1 подав суду клопотання в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якого просить встановити контроль за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 по справі №300/2927/20 шляхом зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування поданої заяви позивач відмітив, що боржником рішення суду не виконано в повному обсязі. Так, кошти в сумі 9 464,00 грн. нараховані ОСОБА_1 згідно довідки про здійснення нарахування на виконання рішення суду №734/1/03 від 25.03.2021, однак виплати вказаної суми фактично не здійснено (а.с. 99-102).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2021 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Скасовано ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 про встановлення судового контролю у справі №460/6568/20 та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.07.2021 виправлено описки в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2021 у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 про встановлення судового контролю у справі №300/2927/20. У вступній та резолютивній частинах постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2021 у справі №300/2927/20 вважати правильним номер справи суду першої інстанції «№300/2927/20» замість неправильно зазначеного «№460/6568/20». У вступній частині постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2021 у справі №300/2927/20 вважати правильним прізвище головуючого судді та місце ухвалення рішення «Кафарський В.В., м. Івано-Франківськ» замість неправильно зазначених «Зозуля Д.П., м. Рівне».
Суд звертає увагу, що матеріали справи головуючому судді Кафарському В.В. передано 19.07.2021.
З огляду на те, що статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України не встановлено порядку розгляду заяви (клопотання) про встановлення судового контролю та подачі звіту про виконання судового рішення, а також враховуючи відсутність необхідності виклику сторін у судове засідання, суд вважає за можливе розглянути клопотання позивача в порядку письмового провадження.
Розглянувши дане клопотання позивача та матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Так, як уже зазначено судом, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 у справі №300/2927/20 набрало законної сили 23.02.2021.
На виконання вказаного рішення суду Івано-Франківським окружним адміністративним судом 04.03.2021 видано позивачу виконавчий лист по справі №300/2927/20 (а.с. 85-86).
Постановою від 16.03.2021 головним державним виконавцем відкрито виконавче провадження №64848360 з виконання вказаного виконавчого листа (а.с. 87-88). Вказаною постановою від 16.03.2021 на виконання виконавчого листа №300/2927/20 від 04.03.2021 зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як інваліду війни ІІ групи в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів, у сумі 9 464,00 грн.
Листом від 25.03.2021 за №734/1/03 боржник повідомив виконавця, що ОСОБА_1 на виконання рішення суду від 08.12.2020 по справі №300/2927/20 нараховано 9 464,00 грн.
З урахуванням вказаного, суд констатує, що відповідачем по справі не виконано рішення суду від 08.12.2020 по справі №300/2927/20, оскільки останнім зобов`язано не тільки нарахувати, а й виплатити вказану суму коштів ОСОБА_1 .
Крім того, часткове виконання рішення суду від 08.12.2020 по справі №300/2927/20 встановлено також постановою головного державного виконавця від 07.04.2021 про накладення штрафу, якою на боржника накладено штраф у розмірі 5 100,00 грн. у зв`язку із ненаданням жодних підтверджуючих документів щодо вжиття заходів для виплати нарахованих коштів згідно рішення суду.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Європейський суд з прав людини, в своєму рішенні у справі «Шмалько проти України» від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (пункт 43). Неможливість особою домогтися виконання судового рішення, винесеного на її користь, становить втручання у право на мирне володіння майном, що викладене у першому реченні пункту першого статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основних свобод.
Конституційним Судом України у своєму рішенні №18-рп/2012 від 13.12.2012 зазначено, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
Крім того, Конституційний Суд України у рішенні від 26.06.2013 №5-рп/2013 вказав, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що Кодексом адміністративного судочинства України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю зокрема шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.
Правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.
Законодавець у статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб`єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд. Такий контроль здійснюється саме після прийняття судового рішення.
При цьому суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 14.05.2020 у справі №800/320/17 та Верховним Судом у постанові від 04.03.2020 у справі №539/3406/17, які відповідно до вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають врахуванню судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 у справі №300/2927/20 шляхом зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації Івано-Франківської області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення.
При цьому, суд вважає за необхідне роз`яснити Управлінню праці та соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації Івано-Франківської області, що згідно вимог частини 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 243, 246, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 по справі №300/2927/20 – задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 по справі №300/2927/20.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Надвірнянської райдержадміністрації Івано-Франківської області (вул. Майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Івано-Франківська обл., 78400, код ЄДРПОУ 03193407) в строк протягом 30 днів з моменту отримання даної ухвали подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 по справі №300/2927/20.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала постановлена під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Кафарський В.В.