Рішення № 98706151, 17.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2021
Номер справи
200/1844/21-а
Номер документу
98706151
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2021 р. Справа№200/1844/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

за участю

секретаря судового засідання Бєлякової Н.М.,

розглянув в порядку загального позовного провадження в судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

19 лютого 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач, Покровське ОУ ПФУ), надісланий на адресу суду 17 лютого 2021 року, в якому позивач просив:

1. скасувати рішення Покровського ОУ ПФУ від 12 січня 2021 року № 2167 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах;

2. зобов`язати Покровське ОУ ПФУ повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 січня 2021 року, зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи:

- в публічному акціонерному товаристві «Укрвуглебуд» з 01 жовтня 2013 року по 30 червня 2014 року та 01 липня 2006 року по 31 липня 2006 року;

- в товаристві з обмеженою відповідальністю «Донуглепоставка» з 28 листопада 2007 року по 28 липня 2008 року;

- в товаристві з обмеженою відповідальністю «Вугільна компанія «Красноармійськвугілля» з 01 червня 2013 року по 30 червня 2013 року.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

24 лютого 2021 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/1844/21-а; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.

19 березня 2021 року суд постановив ухвалу про розгляд справи в порядку загального позовного провадження; призначив підготовче засідання на 12 квітня 2021 року.

12 квітня 2021 року суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 17 травня 2021 року.

Про дату, час і місце проведення судового засідання учасники справи повідомлені з дотриманням вимог Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Учасники справи/їх представники у судове засідання не з`явилися.

Враховуючи, що участь у судовому засіданні є правом учасника справи, передбаченим п. 2 ч. 3 ст. 44 КАС України, а також відсутність встановлених ст. ст. 205, 223 КАС України підстав для відкладення розгляду справи, справа розглянута за відсутності учасників справи.

У зв`язку з неявкою всіх учасників справи на підставі ч. 4 ст. 229 КАС України повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 12 січня 2021 року відповідач прийняв рішення № 2167, яким відмовив йому в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Позивач стверджував, що наявність пільгового стажу, що дає йому право на пенсію за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, підтверджена записами в трудовій книжці, яка є основним документом про стаж.

Доводив, що оскільки трудова книжка містить усі необхідні записи про роботу повний робочий день в шахті (під землею), він не зобов`язаний надавати уточнюючі довідки про пільговий характер роботи.

Також позивач зазначав, що недоліки, на які покликається відповідач, не можуть слугувати підставою для відмови в призначенні пенсії, оскільки відповідальність за виплату заробітної плати, сплату страхових внесків (єдиного внеску), подання звітності до Державного реєстру загальнообов`язкового страхування є обов`язками страхувальника, а не працівника.

Рішення про відмову в призначенні пенсії позивач вважав протиправним і таким, що підлягає скасуванню, оскільки воно пошурує його право на пенсійне забезпечення.

Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.

Правомірність свого рішення обґрунтовував тим, що ОСОБА_1 претендував на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, однак у нього відсутній необхідний пільговий стаж.

В обґрунтування правомірності свого рішення відповідач зазначив, що період роботи позивача з 01 жовтня 2013 року по 30 червня 2014 року не може бути зарахований до пільгового стажу, оскільки заробітна плата за цей період значно менша за мінімальну, що дає підстави припускати, що позивач працював неповний робочий день, перебував у безоплатних відпустках або мав місце простій. Відповідачу невідоме фактичне місцезнаходження підприємства, а тому він не може провести перевірку достовірності інформації про умови роботи позивача.

Період роботи з 28 листопада 2007 року по 28 липня 2008 року не зарахований до пільгового стажу, оскільки уточнююча довідка не підписана начальником відділу кадрів та головним бухгалтером підприємства.

Періоди роботи з 01 липня 2006 року по 31 липня 2006 року та з 01 червня 2013 року по 30 червня 2016 року не зараховані до страхового стажу, оскільки в реєстрі застрахованих осіб відсутні будь-які відомості щодо них.

За розрахунком пенсійного органу страховий стаж ОСОБА_1 складає 25 років 11 місяців 17 днів, пільговий стаж, що дає право на пенсію за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, - 23 роки 07 місяців 17 днів.

На цій підставі відповідач дійшов висновку, що ОСОБА_1 не набув право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС України суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС України кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 11 серпня 2020 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в його паспорті.

Відповідач - Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 42169323) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) внесений відповідний запис. Покровське ОУ ПФУ перебуває в стані припинення; на час розгляду справи державна реєстрація припинення відповідача як юридичної особи не проведена.

Матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 свідчать, що 05 січня 2021 року позивач звернувся до Покровського ОУ ПФУ через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії.

12 січня 2021 року заступник начальника Покровського ОУ ПФУ Холодова О.Л., за участю головних спеціалістів відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій № 3 Горчакової І.І., Стеценко О.М. та начальника юридичного відділу Третьякової Ю.С., розглянула заяву ОСОБА_1 від 05 січня 2021 року про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 та прийняла рішення № 2167 про відмову в призначенні пенсії.

Рішення про відмову в призначенні пенсії пенсійний орган обґрунтував таким.

Для призначення пенсії ОСОБА_1 подав наступні документи: трудову книжку від 14 липня 1998 року НОМЕР_3 , паспорт, картку фізичної особи-платника податків, диплом ГР № НОМЕР_4 , військовий квиток НОМЕР_5 , довідки державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» від 18 серпня 2020 року № 474арх, відокремленого підрозділу «Шахта 1-3 «Новогродівська» № 26/201, відокремленого підрозділу «Шахта «Капітальна» державного підприємства «Мирноградвугілля» від 15 вересня 2020 року № 829, №1079, від 12 листопада 2020 року № 554, від 13 серпня 2020 року № 755, від 09 листопада 2020 року № 1097, від 24 червня 2020 року № 317, від 30 червня 2020 року № 352.

Розглядаючи заяву ОСОБА_1 , пенсійний орган виходив з того, що відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 правом на пенсію незалежно від віку користуються працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а робітники провідних професій (прохідники, гірники очисного забою…) - за умови зайнятості на цих роботах - не менше 20 років.

Пенсійний органа вказував на те, що в трудовій книжці заявника містяться записи про роботу в публічному акціонерному товаристві «Укрвуглебуд» з 01 жовтня 2013 року по 15 липня 2014 року в якості електрослюсаря підземного.

За даними Державного реєстру страхувальників це підприємство зареєстровано в м. Київ, з січня 2012 року - в м. Мирноград, однак фактичне місцезнаходження підприємства невідомо.

У зв`язку з цим пенсійний орган зарахував до пільгового стажу період роботи з 01 липня 2014 року по 15 липня 2014 року на підставі даних реєстру застрахованих осіб та відомостей про спеціальний стаж.

Водночас період роботи з 01 жовтня 2013 року по 30 червня 2014 року не зарахований до пільгового стажу, оскільки заробітна плата за цей період значно менша за встановлений мінімальний розмір, що у відповідача викликало сумнів з приводу факту повного робочого дня або відсутності безоплатних відпусток, простоїв тощо.

Пенсійний орган не зарахував до пільгового стажу період роботи з 28 листопада 2007 року по 28 липня 2008 року на тій підставі, що довідка від 02 вересня 2020 року № 34, видана товариством з обмеженою відповідальністю «Донуглепоставка», не містить підписів начальника відділу кадрів та головного бухгалтера, тобто не відповідає додатку № 5 до Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

До страхового стажу не враховані періоди роботи з 01 липня 2006 року по 31 липня 2006 року, з 01 червня 2013 року по 30 червня 2013 року у зв`язку з відсутністю даних за ці періоди в реєстрі застрахованих осіб.

Крім того, пенсійний орган не зарахував до пільгового стажу 3 дні безоплатної відпустки за період роботи в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська», 10 днів безоплатної відпустки, 12 днів страйків, 6 днів інших неявок за час роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Капітальна» державного підприємства «Мирноградвугілля» (відсутність підстав для зарахування цих днів до пільгового стажу позивачем не оспорюється).

За наслідками розгляду наданих заявником документів пенсійний орган дійшов висновку, що страховий стаж ОСОБА_1 складає 25 років 11 місяців 17 днів, пільговий стаж - 23 роки 07 місяців 17 днів, та вирішив відмовити в призначенні пенсії згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу - 25 років.

Позивачу роз`яснено, що у разі незгоди з прийнятим рішенням, воно може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

На підставі записів в трудовій книжці НОМЕР_3 , індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) та розрахунку стажу суд встановив такі обставини щодо періодів роботи ОСОБА_1 , з приводу права на зарахування яких до пільгового стажу виник спір.

Запис 15 - 15 червня 2006 на підставі наказу від 15 червня 2006 року №91/к ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до відкритого акціонерного товариства «Укрвуглебуд» електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті на ділянку ЕМС.

Запис 16 - 02 листопада 2007 на підставі наказу від 02 листопада 2007 року №245/к звільнений за власним бажанням згідно зі ст. 38 Кодексу законів про працю України.

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про сплату страхових внесків за позивача страхувальником - товариством з обмеженою відповідальністю «Укрвуглебуд» за червень 2006 року, а також за період з серпня 2006 року по листопад 2007 року. Даних про сплату страхових внесків за липень 2006 року індивідуальні відомості про застраховану особу не містять.

В індивідуальних відомостях про застраховану особу наявна інформація про спеціальний стаж позивача за 2006-2007 роки в період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю «Укрвуглебуд» (код обліку спеціального стажу - «ЗПЗ013А1»).

Періоди роботи позивача з 15 червня 2006 року по 30 червня 2006 року та з 01 серпня 2006 року по 02 листопада 2007 року пенсійний орган зарахував до страхового стажу та до пільгового стажу за ст. 14, постанова № 202, підземні, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в.

Період роботи з 01 липня 2006 року по 31 липня 2006 року ні до страхового, ні до пільгового стажу позивача не зарахований.

Запис 19 - 28 листопада 2007 року на підставі наказу від 27 листопада 2007 року № 252к позивач був прийнятий на роботу в товариство з обмеженою відповідальністю «Донуглепоставка» електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті.

Запис 20 - 28 липня 2008 року на підставі наказу від 28 липня 2008 року № 96-п звільнений за власним бажанням згідно зі ст. 38 Кодексу законів про працю України.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 02 вересня 2020 року № 34, яка видана товариством з обмеженою відповідальністю «Донуглепоставка», ОСОБА_1 працював повний робочий день на підземних роботах в товаристві з обмеженою відповідальністю «Донуглепоставка» і за період з 28 листопада 2007 року по 28 липня 2008 року виконував гірничі роботи з проходки гірничих виробок у відокремленому підрозділі «Шахта «Стаханова» державного підприємства «Красноармійськвугілля» за професією «електрослюсар підземний», що передбачена Списком 1, розділ 1, підрозділ 1а, код КП 1.1а, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, наказ про атестацію робочих місць від 16 січня 2007 року № 10.

В період з 28 листопада 2007 року по 28 липня 2008 року роботи на поверхні не виконував, в страйках участі не брав.

Довідка підписана директором товариства з обмеженою відповідальністю «Донуглепоставка», підпис скріплений печаткою цього підприємства. Підписи начальника відділу кадрів та головного бухгалтера в довідці відсутні.

Індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про сплату страхових внесків за позивача страхувальником - товариством з обмеженою відповідальністю «Донуглепоставка» за період з листопада 2007 року по липень 2008 року.

В індивідуальних відомостях про застраховану особу наявна інформація про спеціальний стаж роботи позивача за 2007-2008 роки в період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю «Донуглепоставка» (код обліку спеціального стажу - «ЗПЗ013А1»).

Період роботи з 28 листопада 2007 року по 28 липня 2008 року зарахований до страхового стажу, до пільгового стажу цей період не зарахований.

Запис 26 - 01 грудня 2012 року на підставі наказу від 30 листопада 2012 року № 120к ОСОБА_1 був прийнятий на роботу в товариство з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Красноармійськвугілля» електрослюсарем 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті на ділянку ПР відокремленого підрозділу товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Красноармійськвугілля».

Запис 27 - 12 липня 2013 року на підставі наказу від 12 липня 2013 року № 109/к звільнений за власним бажанням згідно зі ст. 38 Кодексу законів про працю України.

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про сплату страхових внесків за позивача страхувальником - товариством з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Красноармійськвугілля» за грудень 2012 року - січень 2013 року. В березні-липні 2013 року дані про сплату страхових внесків відсутні.

Крім того, індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про спеціальний стаж роботи позивача в грудень 2012 року - липень 2013 року в період роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Красноармійськвугілля» за кодом обліку спеціального стажу «ЗПЗ013А1».

Період роботи з 01 грудня 2012 року по 30 червня 2013 року зарахований до страхового стажу та до пільгового стажу за ст. 14, постанова № 202, підземні, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в.

Період роботи з 01 липня 2013 року по 12 липня 2013 року зарахований до страхового стажу та до пільгового стажу за ст. 14, постанова № 202, підземні, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в.

Запис 28 - 01 жовтня 2013 року на підставі наказу від 01 жовтня 2013 року № 217к ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до приватного акціонерного товариства «Укрвуглебуд» електрослюсарем 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті на ділянку ПР-1.

Запис 29 - 15 липня 2014 року на підставі наказу від 15 липня 2014 року № 192к звільнений за власним бажанням згідно зі ст. 38 Кодексу законів про працю України.

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) не містять інформацію про сплату страхових внесків за позивача страхувальником - відособленим підрозділом приватним акціонерним товариством «Укрвуглебуд» за жовтень 2013 року - липень 2014 року.

Однак, індивідуальні відомості про застраховану особу містять інформацію про спеціальний стаж роботи позивача з жовтня 2013 року по липень 2014 року в період роботи у відокремленому підрозділі приватного акціонерного товариства «Укрвуглебуд» за кодом обліку спеціального стажу «ЗПЗ013А1».

Період роботи з 01 жовтня 2013 року по 30 червня 2014 року зарахований до страхового стажу, до пільгового стажу цей період не зарахований.

Період роботи з 01 липня 2014 року по 15 липня 2014 року зарахований до страхового стажу та до пільгового стажу за ст. 14, постанова № 202, підземні, Список 1, р. 1, п-р 1, п. а-в.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників визначає ст. 114 Закону № 1058.

Згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків та страхового стажу, встановленого абз. абз. 1 і 15-23 п. 1 ч. 2 цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абз. 1 ст. 26 цього Закону, зменшується на один рік.

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі - Порядок № 383).

Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

До підрозділу 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені 1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

До підрозділу 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, включені працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 (далі - Список № 202).

За наслідками аналізу норм ст. 14 Закону № 14 Закону № 1788 (положення якої аналогічні нормам ч. 3 ст. 114 Закону № 1058) та Списку № 202, Верховний Суд в постанові від 31 жовтня 2019 року у справі № 227/1732/17 зазначив таке:

«Комплексний аналіз зазначених норми дає підстави дійти висновку, що право на передбачену статтею 14 Закону № 1788-ХІІ пенсію незалежно від віку мають працівники, професії яких містяться у Списку, за умови безпосередньої зайнятості на цих роботах повний робочий день та не менше передбаченого стажу роботи».

Суд зазначає, що до розділу І. «Підземні гірничі роботи в шахті і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Списку № 202 включені такі професії (посади): «усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю)».

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що періоди роботи за професією (посадою) «електрослюсар підземний» з повним робочим днем в шахті (під землею) враховуються до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 та право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 цього Закону.

Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону № 1788.

Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Порядок № 637 окремо визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

За приписами п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти таких висновків:

- основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка;

- лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться не правильні чи неточні записи про періоди роботи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу.

Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, що передбачено ч. 2 ст. 44 Закону № 1058.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, визначені п. 2.1. Порядку № 22-1.

Так, згідно з пп. 2 п. 2.1. Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії, крім іншого, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

П. 4.1. Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Згідно з приписами п. 4.2. Порядку № 22-1 4.2. при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Відповідно до п. 1.7. Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Відповідно до п. 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абз. 2 пп. 3 п. 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 4.7. Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку з прийняттям Покровського ОУ ПФУ рішення від 12 січня 2021 року № 2167 «Про відмову в призначенні пенсії».

Цим рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, рішення Покровського ОУ ПФУ належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Надаючи оцінку правомірності відмови в призначенні пенсії, суд виходить саме з тих аргументів, які пенсійний орган навів у рішенні, що є предметом спору.

Щодо наявності підстав для зарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача з 01 жовтня 2013 року по 30 червня 2014 року суд зазначає таке.

Суд встановив, що в період з 01 жовтня 2013 року по 30 червня 2014 року ОСОБА_1 працював в приватному акціонерному товаристві «Укрвуглебуд» електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті.

Роботи позивача за професією (посадою), яка передбачена Списком № 1 та Списком № 202, підтверджена належним чином оформленими записами в трудовій книжці.

Відповідач відмовив у зарахуванні цього періоду, покликаючись на те, що фактичне місцезнаходження підприємства невідомо, а заробітна плата позивача за цей період значно менша за встановлений мінімальний розмір, що викликає сумнів з приводу факту повного робочого дня або відсутності безоплатних відпусток, простоїв тощо.

Суд зауважує, що згідно з приписами ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Отже, вирішуючи питання про призначення пенсії ОСОБА_1 , відповідач не був позбавлений можливості реалізувати свої права, передбачені ч. 3 ст. 44 Закону № 1058, та у разі необхідності для підтвердження стажу роботи позивача звернутися до цього підприємства з вимогою про надання документів або провести перевірку. Однак цього відповідач не зробив.

Аргументи відповідача про неможливість встановлення місцезнаходження підприємства суд відхиляє з таких міркувань.

Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Позивач як громадянин України, стаж якого підтверджений трудовою книжкою, яка є основним документом, що підтверджує трудовий стаж, має право на відповідний соціальний захист з боку держави.

При цьому держава в особі своїх органів не може відмовляти у виконанні своїх позитивних зобов`язання, в даному випадку у наданні соціального захисту, з формальних підстав.

Відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві або архівній установі, яке (яка) знаходиться на непідконтрольній українській владі території, не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення.

Подібна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 28 серпня 2018 року у справі № 175/4336/16-а, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 11 липня 2019 року у справі № 423/1156/17, від 27 лютого 2019 року у справі № 423/3544/16-а, від 11 липня 2019 року у справі № 242/1484/17, від 23 грудня 2019 року у справі № 703/2689/16-а тощо.

Таким чином, суд дійшов висновку, що пенсійний орган протиправно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, періоду роботи з 01 жовтня 2013 року по 30 червня 2014 року.

Щодо наявності підстав для зарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача з 28 листопада 2007 року по 28 липня 2008 року суд зазначає таке.

Суд встановив, що в період з 28 листопада 2007 року по 28 липня 2008 року позивач працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті в товариство з обмеженою відповідальністю «Донуглепоставка».

Роботи позивача за професією (посадою), яка передбачена Списком № 1 та Списком № 202, підтверджена належним чином оформленими записами в трудовій книжці.

Відповідач відмовив у зарахуванні цього періоду до пільгового стажу на тій підставі, що уточнююча довідка не містить підписів начальника відділу кадрів та головного бухгалтера.

Ці аргументи суд відхиляє, оскільки, уточнююча довідка підписана керівником підприємства, а формальні недоліки в її оформленні не можуть слугувати підставою для позбавлення особи права на пенсію. Крім того, маючи сумніви у достовірності даних, наведених в довідці, пенсійний орган мав можливість реалізувати свої права, передбачені ч. 3 ст. 44 Закону № 1058, звернутися до підприємства з вимогою про надання документів або провести перевірку. Однак цього відповідач не зробив.

Таким чином, суд дійшов висновку, що пенсійний орган протиправно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, періоду роботи з 28 листопада 2007 року по 28 липня 2008 року.

Щодо наявності підстав для зарахування до страхового і пільгового стажу періоді роботи позивача з 01 липня 2006 року по 31 липня 2006 року та з 01 червня 2013 року по 30 червня 2013 року.

Суд встановив, що в період з 01 по 31 липня 2006 року ОСОБА_1 працював у відкритому акціонерному товаристві «Укрвуглебуд» електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті; з 01 по 30 червня 2013 року - електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті у товаристві з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія «Красноармійськвугілля».

Роботи позивача за професією (посадою), яка передбачена Списком № 1 та Списком № 202, підтверджена належним чином оформленими записами в трудовій книжці.

Відповідач не зарахував ці періоди до страхового стажу, покликаючись на відсутність даних про сплату страхових внесків в індивідуальних відомостях про застраховану особу.

За визначенням, наведеним у ст. 1 Закону № 1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески

Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Періоди, з яких складається страховий стаж, визначені ст. 24 Закону № 1058.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 визначено, що страховий стаж обчислюється в місяцях. Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах. Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону № 1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Особи, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, визначені ст. 11 Закону № 1058.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону № 1058 загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають: громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об`єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.

Страхувальники визначені ст. 14 Закону № 1058.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону № 1058 страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об`єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у п. п. 1, 4-1, 10, 14 ст. 11 цього Закону.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 15 Закону № 1058 страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в ч. 1 ст. 12 цього Закону, є платниками страхових внесків до солідарної системи.

Сплату страхових внесків регламентує ст. 20 Закону № 1058.

Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону № 1058 страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.

У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).

Згідно з ч. 10 ст. 20 Закону № 1058 якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

За правилами ч. 12 ст. 20 Закону № 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Відповідно до п. 2 ч. 16 ст. 106 Закону № 1058 виконавчі органи Пенсійного фонду України накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі порушення встановленого порядку нарахування, обчислення та строків сплати страхових внесків.

Суд застосовує норми матеріального права, які регламентують спірні правовідносини, з врахуванням висновків Верховного Суду, викладених в постановах від 27 березня 2018 року у справі № 208/6680/16-а, від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 20 березня 2019 у справі № 688/947/17, від 30 липня 2019 у справі № 373/2265/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі № 414/736/17, які полягають у такому:

- страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок;

- обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника;

- відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи;

- фактично невиконання страхувальником обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України призводить до позбавлення працівника (застрахованої особи) соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту;

- право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов`язаннями України;

- відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії;

- працівник (застрахована особа) не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивачу періоду його роботи.

Більш того, як свідчать довідки відокремленого підрозділу «Шахта «Курахівська» державного підприємства «Селидіввугілля» від 01 вересня 2020 року №№ 350, 351, за період з 01 червня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 червня 2018 року по 31 липня 2020 року заробітна плата ОСОБА_3 виплачена в повному обсязі, сума нарахованих страхових внесків за цей період в повному обсязі перерахована до бюджету.

Позивач не може нести відповідальність і зазнавати негативних наслідків через невиконання (неналежне виконання) роботодавцем - страхувальником своїх обов`язків щодо нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та подання відповідних даних до реєстру застрахованих осіб.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування до страхового стажу та спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 01 по 31 липня 2006 року та з 01 по 30 червня 2013 року.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 12 січня 2021 року № 2167 «Про відмову в призначенні пенсії» підлягає визнанню протиправним.

Висновок суду про протиправність рішення ґрунтується на тому, що воно не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.

Відмовляючи в призначенні позивачу пенсії, відповідач не забезпечив всебічний, повний та об`єктивний розгляд поданих позивачем документів.

Оскільки рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 12 січня 2021 року № 2167 «Про відмову в призначенні пенсії» є протиправним, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом скасування цього рішення.

Крім скасування рішення, для відновлення порушеного права позивача належить також застосувати такі способи захисту як зобов`язання зобов`язання Покровського ОУ ПФУ:

- зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 періоди роботи:

в публічному акціонерному товаристві «Укрвуглебуд» з 01 жовтня 2013 року по 30 червня 2014 року та 01 липня 2006 року по 31 липня 2006 року;

в товаристві з обмеженою відповідальністю «Донуглепоставка» з 28 листопада 2007 року по 28 липня 2008 року;

в товаристві з обмеженою відповідальністю «Вугільна компанія «Красноармійськвугілля» з 01 червня 2013 року по 30 червня 2013 року;

- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 січня 2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн.

Докази здійснення інших судових витрат позивач не надав.

Суд задовольнив вимоги позивача повністю, а тому на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору у сумі 908,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 42169323; місцезнаходження: 85323, Донецька обл., м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13) про скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 12 січня 2021 року № 2167 «Про відмову в призначенні пенсії».

3. Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи:

- в публічному акціонерному товаристві «Укрвуглебуд» з 01 жовтня 2013 року по 30 червня 2014 року та 01 липня 2006 року по 31 липня 2006 року;

- в товаристві з обмеженою відповідальністю «Донуглепоставка» з 28 листопада 2007 року по 28 липня 2008 року;

- в товаристві з обмеженою відповідальністю «Вугільна компанія «Красноармійськвугілля» з 01 червня 2013 року по 30 червня 2013 року.

4. Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 січня 2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

8. Повне судове рішення складено 19 липня 2021 року.

Суддя Т.О. Кравченко