Рішення № 98706137, 17.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2021
Номер справи
200/2125/21-а
Номер документу
98706137
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2021 р. Справа№200/2125/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

за участю

секретаря судового засідання Бєлякової Н.М.,

розглянув в порядку загального позовного провадження в судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

26 лютого 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач, Покровське ОУ ПФУ), в якому позивач просив:

1. визнати неправомірним рішення Покровського ОУ ПФУ від 20 січня 2021 року № 285 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку з чим скасувати відповідне рішення;

2. зобов`язати Покровське ОУ ПФУ повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах

періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з 04 жовтня 2017 року по 29 квітня 2018 року;

періодів безпосередньої участі в операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях з 10 травня 2018 року по 05 липня 2018 року; з 12 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року; з 11 листопада 2018 року по 30 червня 2019 року; з 31 липня 2019 року по 10 березня 2020 року; з 12 березня 2020 року по 14 липня 2020 року; з 14 серпня 2020 року по 31 жовтня 2020 року; з 01 листопада 2020 року по 01 грудня 2020 року: з 06 грудня 2020 року по 11 січня 2021 року

із розрахунку - один місяць служби за три місяці та з урахуванням вищезазначених пільгових періодів,

повторний розгляд заяви про призначення пенсії проводити із розрахунку наявного стажу не менше 20 років роботи на провідних професіях.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

02 березня 2021 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/2125/21-а; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.

19 березня 2021 року суд постановив ухвалу про розгляд справи в порядку загального позовного провадження; призначив підготовче засідання на 12 квітня 2021 року.

12 квітня 2021 року суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 17 травня 2021 року.

Про дату, час і місце проведення судового засідання учасники справи повідомлені з дотриманням вимог КАС України.

Учасники справи/їх представники у судове засідання не з`явилися.

Враховуючи, що участь у судовому засіданні є правом учасника справи, передбаченим п. 2 ч. 3 ст. 44 КАС України, а також відсутність встановлених ст. ст. 205, 223 КАС України підстав для відкладення розгляду справи, справа розглянута за відсутності учасників справи.

У зв`язку з неявкою всіх учасників справи на підставі ч. 4 ст. 229 КАС України повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 20 січня 2021 року відповідач прийняв рішення, яким відмовив йому в призначенні пенсії незалежно від віку згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Позивач доводить, що має право на зарахування до свого страхового стажу та спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, періодів його безпосередньої участі в антитерористичній операції та операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях в кратному розмір один місяць за три.

Як наслідок, вважає рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії протиправним, а тому звернувся до суду з цим позовом.

Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.

Правомірність свого рішення відповідач обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 претендував на призначення пенсії незалежно від віку на підставі ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, однак у нього відсутній необхідний пільговий стаж.

Відповідач не зарахував до пільгового стажу навчання в учбовому пункті без оплати по підземній тарифній ставці 3 дні в березні 2004 року; безоплатні відпустки - 4 дні в грудні 2007 року, 2 дні в грудні 2008 року, 4 дні в 2009 році, 2 дні в грудні 2011 року, 3 дні в 2012 році, 2 дні в 2013 році, 5 днів в 2014 році, 6 днів в 2016 році та 5 днів в 2017 році.

За розрахунком пенсійного органу страховий стаж ОСОБА_1 складає 41 рік 00 місяців 20 днів, у тому числі пільговий - 16 років 10 місяців 08 днів (з урахуванням кратності 20 років 04 місяці 08 днів), на провідних професіях - 14 років 00 місяців 17 днів (з урахуванням кратності 17 років 06 місяців 17 днів), на інших підземних роботах - 02 роки 09 місяців 21 день.

На цій підставі відповідач дійшов висновку, що позивач не набув право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

На цих підставах відповідач просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС України суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС України кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 11 січня 2007 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в його паспорті.

Позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_3 , видане Управлінням персоналу штабу військової частини А1314 18 квітня 2018 року.

Відповідач - Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 42169323) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР); перебуває в стані припинення. На час розгляду справи державна реєстрація припинення відповідача як юридичної особи не проведена.

Матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 свідчать, що 15 січня 2021 року позивач звернувся до Покровського ОУ ПФУ з заявою про призначення пенсії.

Разом з заявою про призначення пенсії від 15 січня 2021 року, зареєстрованою за № 285, позивач надав такі документи: трудову книжку від 10 березня 1999 року серії НОМЕР_4 ; паспорт; військовий квиток від 02 квітня 1999 року серії НОМЕР_5 ; довідки Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12 січня 2021 року № 04/162/1, від 12 січня 2011 року № 04/162/2; довідку, видану Покровсько-Ясинуватським об`єднаним міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 11 січня 2021 року № 04/125; довідку, видану Донецьким обласним військовим комісаріатом 29 січня 2018 року за № 05/283; довідку державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» від 22 грудня 2020 року № 213; довідки державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» від 11 січня 2021 року №№ 14, 674арх, довідку Кремінського медичного фахового коледжу від 16 грудня 2020 року № 202; посвідчення учасника бойових дій від 18 квітня 2018 року НОМЕР_3 ; картку фізичної особи - платника податків.

20 січня 2021 року заступник начальника Покровського ОУ ПФУ Холодова О.Л., за участю начальника відділу начальника юридичного відділу Третьякової Ю.С., начальника відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій № 1 Кириченко Д.А., головних спеціалістів Биби А.Г., Чури О.В., розглянула заяву ОСОБА_1 від 15 січня 2021 року № 285 про призначення пенсії згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 та прийняла рішення № 285 про відмову в призначенні пенсії.

Рішення про відмову в призначенні пенсії пенсійний орган обґрунтував таким.

Для призначення пенсії ОСОБА_1 подав такі документи: заяву про призначення пенсії від 15 січня 2021 року № 285; трудову книжку від 10 березня 1999 року серії НОМЕР_4 ; паспорт; військовий квиток від 02 квітня 1999 року серії НОМЕР_5 ; довідки Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12 січня 2021 року № 04/162/1, від 12 січня 2011 року № 04/162/2; довідку, видану Покровсько-Ясинуватським об`єднаним міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 11 січня 2021 року № 04/125; довідку, видану Донецьким обласним військовим комісаріатом 29 січня 2018 року за № 05/283; довідку державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» від 22 грудня 2020 року № 213; довідки державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» від 11 січня 2021 року №№ 14, 674 арх, довідку Кремінського медичного фахового коледжу від 16 грудня 2020 року № 202; посвідчення учасника бойових дій від 18 квітня 2018 року НОМЕР_3 ; картку фізичної особи - платника податків.

Розглядаючи заяву ОСОБА_1 , пенсійний орган виходив з того, що відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 правом на пенсію незалежно від віку користуються працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а робітники провідних професій (прохідники, гірники очисного забою…) - за умови зайнятості на цих роботах - не менше 20 років.

Відповідач вказував на те, що заявник претендує на призначення пенсії незалежно від віку згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням до пільгового стажу роботи періодів роботи в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 29 грудня 2003 року по 10 лютого 2004 року, з 05 березня 2004 року по 11 січня 2021 року.

Період роботи в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 29 грудня 2003 року по 10 лютого 2004 року учнем машиніста підземних установок до пільгового стажу враховано за фактично відпрацьований час під землею.

Відповідач не зарахував до пільгового стажу навчання в учбовому пункті без оплати по підземній тарифній ставці 3 дні в березні 2004 року, а також безоплатні відпустки 4 дні в грудні 2007 року, 2 дні в грудні 2008 року, 4 дні в 2009 році, 2 дні в грудні 2011 року, 3 дні в 2012 році, 2 дні в 2013 році, 5 днів в 2014 році, 6 днів в 2016 році та 5 днів в 2017 році.

Пенсійний орган покликався на п. п. 6, 7 Порядку застосування Списків № 1, № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2005 року № 383, та ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і зазначав, що стаж, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, обчислюється за загальними правилами, якщо працівники спеціалізованих підприємств, організацій (ремонтних, ремонтно-будівельних, монтажних та інших) постійно зайняті на роботах, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Якщо ж зазначені працівники постійно на цих роботах не зайняті, пільговий стаж обчислюється за фактично відпрацьований час (відповідно до наданих спусків в шахту). Час проходження строкової військової служби, а також період проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу в особливий період особа, зокрема працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

За наслідками розгляду наданих заявником документів на підставі ст. 24 Закону № 1058 пенсійний орган дійшов висновку, що страховий стаж ОСОБА_1 складає 41 рік 00 місяців 20 днів, у тому числі пільговий - 16 років 10 місяців 08 днів (з урахуванням кратності 20 років 04 місяці 08 днів), на провідних професіях - 14 років 00 місяців 17 днів (з урахуванням кратності 17 років 06 місяців 17 днів), на інших підземних роботах 2 роки 09 місяців 21 день.

З наведених вище підстав Покровським ОУ ПФУ прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи на підземних роботах 25 років або 20 років на провідних професіях.

Позивачу роз`яснено, що у разі незгоди з прийнятим рішенням, воно може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Щодо проходження позивачем військової служби та його безпосередньої участь в антитерористичній операції (операції об`єднаних сил) суд встановив такі обставини.

В період з 04 жовтня 2017 року по 29 квітня 2018 року ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України; перебував у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань на посаді стрільця - санітара 3 відділення охорони 3 взводу охорони роти охорони Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського військового комісаріату Донецької області оперативного командування «Схід» Сухопутних військ Збройних Сил України, що підтверджено довідками Донецького обласного військового комісаріату від 29 січня 2018 року № 05/283, Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 12 січня 2021 року № 04/162/1.

Крім того, як свідчать довідки Покровсько-Ясинуватського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11 січня 2021 року № 125 та від 12 січня 2021 року № 04/162/2, сержант військової служби за контрактом ОСОБА_1 проходив військову службу з 04 жовтня 2017 року по теперішній час (11 січня 2021 року) в складі діючої армії в період бойових дій 03 роки 03 місяці 08 днів.

Приймав участь в проведенні Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 04 жовтня 2017 року по 29 квітня 2018 року (00 років 06 місяців 26 днів).

Приймає безпосередню участь в Операції об`єднаних сил на території Донецької та Луганської областей з 10 травня 2018 року по 05 липня 2018 року, з 12 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року, з 11 листопада 2018 року по 30 червня 2019 року, з 31 липня 2019 року по 10 березня 2020 року, з 12 березня 2020 року по 14 липня 2020 року, з 14 серпня 2020 року по 31 жовтня 2020 року, з 01 листопада 2020 року по 01 грудня 2020 року, з 06 грудня 2020 року по теперішній час (11 січня 2021 року) (02 роки 04 місяці 13 днів).

Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяця.

На підставі записів в трудовій книжці серії НОМЕР_6 суд встановив, що на час призову на військову службу (30 серпня 2017 року) ОСОБА_1 працював в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» гірничим робочим очисного забою 5 розряду з повним робочим днем в шахті (записи №№ 10-14).

Згідно з довідкою державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» від 11 січня 2021 року № 14 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» і за період з 23 січня 2007 року по теперішній час (11 січня 2021 року) (13 років 11 місяців 18 днів) виконує гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією «гірник очисного забою», що передбачена Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1.

З 30 серпня 2017 року проходить військову службу за контрактом.

Як свідчить здійснений пенсійним органом розрахунок стажу (форма РС-право), періоди роботи ОСОБА_1 в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 26 лютого 2007 року по 29 серпня 2017 року тривалістю 10 років 06 місяців 04 дні, та з 30 серпня 2017 року по 11 січня 2021 року тривалістю 03 роки 04 місяці 12 дні відповідач зарахував до страхового стажу та спеціального (пільгового) стажу за ст. 14, провідні професії, підземні, постанова № 202, список 1, розділ 1, підрозділ 1, п. а-в.

При цьому при обчисленні стажу кратність щодо періодів безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції та операції об`єднаних сил відповідачем не застосовувалась.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

На час виникнення спірних правовідносин Закон № 1058 діяв у редакції від 01 січня 2020 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Згідно з ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік.

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі - Порядок № 383).

Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Так, до розділу І Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, включені всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень (10100000 Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд, 10101000, 1010100а)

До підрозділу 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень (позиція 1.1а).

До підрозділу 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень розділу І. Гірничі роботи Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, включені працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 (далі - Список № 202).

За наслідками аналізу норм ст. 14 Закону № 14 Закону № 1788 (положення якої аналогічні нормам ч. 3 ст. 114 Закону № 1058) та Списку № 202, Верховний Суд в постанові від 31 жовтня 2019 року у справі № 227/1732/17 зазначив таке:

«Комплексний аналіз зазначених норми дає підстави дійти висновку, що право на передбачену статтею 14 Закону № 1788-ХІІ пенсію незалежно від віку мають працівники, професії яких містяться у Списку, за умови безпосередньої зайнятості на цих роботах повний робочий день та не менше передбаченого стажу роботи».

Суд зазначає, що до розділу І. «Підземні гірничі роботи в шахті і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Списку № 202 включені такі професії (посади): «усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю)».

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що періоди роботи за професіями (посадами) «гірничим робочим очисного забою» з повним робочим днем в шахті (під землею) враховуються до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 цього Закону.

Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788).

Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

П. 6 Постанови № 656 установлено, що в трудову книжку вносяться такі відомості про роботу: прийом на роботу, переведення на іншу роботу, звільнення. Записи про найменування роботи або посади, на яку прийнятий працівник, здійснюються: для робочих відповідно до найменування професій, зазначених в Єдиному тарифно-кваліфікаційному довіднику робіт і професій робочих; для службовців відповідно до найменування посад, зазначених в Єдиній номенклатурі посад службовців, або відповідно до штатного розкладу.

Згідно з п. п. 2.2., 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110, до трудової книжки, зокрема, вносяться відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення.

У графі 3 розділу «Відомості про роботу» як заголовок пишеться повне найменування підприємства.

Під цим заголовком у графі 1 ставиться порядковий номер запису, що вноситься, у графі 2 зазначається дата прийняття на роботу.

У графі 3 пишеться: «Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво» із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у «Класифікаторі професій». Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Показники, зазначені у цих Списках обов`язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.

Якщо працівнику в період роботи надається новий розряд, тоді про це в установленому порядку робиться відповідний запис.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Порядок № 637 окремо визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

За приписами абз. абз. 1-2 п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно з абз. 4 п. 20 Порядку № 637 у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

П. 10 Порядку № 383 передбачає, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти наступних висновків.

Основним документом, що підтверджує трудовий стаж, є трудова книжка.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право особи на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Отже, уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати лише в тому випадку, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні відомості в ній.

Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, що передбачено ч. 2 ст. 44 Закону № 1058.

Окремо суд зауважує, що відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, визначені п. 2.1. Порядку № 22-1.

Так, згідно з пп. 2 п. 2.1. Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії, крім іншого, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

П. 4.1. Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Згідно з приписами п. 4.2. Порядку № 22-1 4.2. при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Відповідно до п. 1.7. Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Відповідно до п. 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абз. 2 пп. 3 п. 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 4.7. Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку з прийняттям Покровським ОУ ПФУ рішення від 20 січня 2021 року № 285 про відмову в призначенні пенсії.

Цим рішенням ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, рішення Покровського ОУ ПФУ належить перевірити на відповідність критеріям наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.

Щодо права позивача на зарахування до спеціального (пільгового) стажу, який дає право на пенсію незалежно від віку за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, періодів безпосередньої участі в антитерористичній операції та операції об`єднаних сил суд зазначає таке.

Суд встановив, що до призову на військову службу ОСОБА_1 працював в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» гірничим робочим очисного забою з повним робочим днем в шахті, тобто за професією, яка передбачена Списком № 1, Списком № 202 та дає право на пенсію незалежно від віку за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Під час проходження військової служби ОСОБА_1 брав безпосередню участь в антитерористичній операції в період з 04 жовтня 2017 року по 29 квітня 2018 року (00 років 06 місяців 26 днів) та приймав безпосередню участь в операції об`єднаних сил в періоди з 10 травня 2018 року по 05 липня 2018 року, з 12 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року, з 11 листопада 2018 року по 30 червня 2019 року, з 31 липня 2019 року по 10 березня 2020 року, з 12 березня 2020 року по 14 липня 2020 року, з 14 серпня 2020 року по 31 жовтня 2020 року, з 01 листопада 2020 року по 01 грудня 2020 року, з 06 грудня 2020 року по 11 січня 2021 року (02 роки 04 місяці 13 днів).

Періоди роботи ОСОБА_1 в державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 26 лютого 2007 року по 29 серпня 2017 року тривалістю 10 років 06 місяців 04 дні та з 30 серпня 2017 року по 11 січня 2021 року тривалістю 03 роки 04 місяці 12 дні відповідач зарахував до страхового стажу та спеціального (пільгового) стажу за ст. 14, провідні професії, підземні, постанова № 202, список 1, розділ 1, підрозділ 1, п. а-в.

При цьому при обчисленні стажу кратність щодо періодів безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції та операції об`єднаних сил відповідачем не застосовувалась.

Ст. 2 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон № 2232) установлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Ч. 4 ст. 2 Закону № 2232 передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за контрактом.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Ст. 1 Закону № 2011 визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, соціальний захист військовослужбовців, крім іншого, стосується питань їх пенсійного забезпечення.

Основні права військовослужбовців, пов`язані з проходженням служби, визначені ст. 8 Закону № 2011.

Так, згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону № 2011 час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Ст. 57о Закону № 1788 установлено, що пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що безпосередня участь особи в антитерористичній операції/операції об`єднаних сил підлягає зарахуванню до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці відповідно до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за № 1294/26071.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 05 червня 2018 року у справі № 348/347/17.

Оскільки в рішенні Покровського ОУ ПФУ від 20 січня 2021 року № 285 не вирішено питання щодо зарахування ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 періодів безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції та операції об`єднаних сил в кратному обчисленні - один місяць за три, це рішення підлягає визнанню протиправним.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача на пенсійне забезпечення, суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Таким чином, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції.

В п. 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Ст. 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за ст. 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, «ефективний засіб правого захисту» в розумінні ст. 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними). Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 21 травня 2013 року у справі № 21-87а13.

Позивач звернувся до суду з вимогою скасувати рішення Покровського ОУ ПФУ від 20 січня 2021 року № 285 та зобов`язати Покровське ОУ ПФУ повторно розглянути його заяву про призначення пенсії на пільгових умовах на підставі ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з 04 жовтня 2017 року по 29 квітня 2018 року; періодів безпосередньої участі в операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях з 10 травня 2018 року по 05 липня 2018 року; з 12 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року; з 11 листопада 2018 року по 30 червня 2019 року; з 31 липня 2019 року по 10 березня 2020 року; з 12 березня 2020 року по 14 липня 2020 року; з 14 серпня 2020 року по 31 жовтня 2020 року; з 01 листопада 2020 року по 01 грудня 2020 року: з 06 грудня 2020 року по 11 січня 2021 року із розрахунку - один місяць служби за три місяці та з урахуванням вищезазначених пільгових періодів, повторний розгляд заяви про призначення пенсії проводити із розрахунку наявного стажу не менше 20 років роботи на провідних професіях.

З огляду на те, що суд не наділений повноваженнями щодо розрахунку стажу, що є виключною компетенцією пенсійного органу, виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на пенсійне забезпечення належить застосувати такі способи захисту як скасування рішення Покровського ОУ ПФУ від 20 січня 2021 року № 285 та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 січня 2021 року № 285 про призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

При повторному розгляді заяви ОСОБА_1 пенсійному органу належить врахувати, що позивач має право на зарахування до страхового стажу та до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з 04 жовтня 2017 року по 29 квітня 2018 року та періодів безпосередньої участі в операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях з 10 травня 2018 року по 05 липня 2018 року; з 12 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року; з 11 листопада 2018 року по 30 червня 2019 року; з 31 липня 2019 року по 10 березня 2020 року; з 12 березня 2020 року по 14 липня 2020 року; з 14 серпня 2020 року по 31 жовтня 2020 року; з 01 листопада 2020 року по 01 грудня 2020 року: з 06 грудня 2020 року по 11 січня 2021 року із розрахунку - один місяць служби за три місяці.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

З огляду на те, що позивач як учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору на підставі ст. 5 Закону України «Про судовий збір», а докази здійснення ним інших судових витрат суду не надані, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 42169323; місцезнаходження: 85323, Донецька обл., м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 20 січня 2021 року № 285 «Про відмову в призначенні пенсії».

3. Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 січня 2021 року № 285 про призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

7. Повне судове рішення складено 19 липня 2021 року.

Суддя Т.О. Кравченко