
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
30 липня 2021 р. Справа №200/9208/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Крилова М.М.., ознайомившись з позовною заявою Обласного центру медико-соціальної експертизи до Слов`янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про скасування постанови -
В С Т А Н О В И В:
23 липня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла скарга Обласного центру медико-соціальної експертизи до Слов`янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження про накладення штрафу в розмірі 10200,00 грн. та зобов`язання боржника подати декларацію про доходи та майно ВП № 63711580. Постанова про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження про відкриття виконавчого провадження № 65265182 від 25.05.2021.
Положеннями частини 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до частин 1 та 2 якої учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особ, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
В порушення наведених вимог Кодексу адміністративного судочинства України ОСОБА_1 до суду подано скаргу.
Відповідно до частини 1 статті 42 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає склад учасників справи, учасниками справи є сторони, треті особи.
Частиною 1 статті 46 вказаного Кодексу визначено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
В порушення наведених вимог у зверненні до суду невірно зазначено статус учасників справи (зазначено, як «заявник (боржник)», «представник боржника», «стягувач»).
Крім того підписантом зазначен представник відповідача, тоді як до адміністративного суду позовну заяву подає позивач або його представник.
Відповідно до пунктів 4, 5 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Суд зазначає, що правову категорію «зміст позовних вимог» слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає ухвалити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб`єктивного права, зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формуватись максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Зміст та обсяг порушеного права та виклад обставин, якими воно підтверджується, в кожному конкретному випадку можуть бути різними, але поряд з цим принаймні на рівні формулювання викладу їх змісту мають бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові рамки події порушення, нормативне регулювання спірних відносин, а також обставини, за яких можна ухвалити одне із обов`язкових процесуальних рішень, пов`язаних із визнанням позовної заяви прийнятною/неприйнятною.
Суд зазначає, що обов`язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України.
При цьому, суд наголошує, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду, яке повинно бути реальним та стосуватися (зачіпати) особисті права або інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.
Як вбачається з позовних вимог позивач, зокрема, просить суд скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження, постанову про накладення штрафу в розмірі 10200,00 грн, зобов`язання боржника подати декларацію про доходи та майно ВП № 63711580, постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження про відкриття виконавчого провадження ВП № 65265182 від 25.05.2021.
Проте, з матеріалів скарги та доданих до неї додатків, не можливо встановити, як саме постанови порушують права скаржника, не наведено доказів протиправності таких постанов. Крім того в матеріалах справи відсутні постанови про відкриття виконавчого провадження, зобов`язання боржника подати декларацію про доходи та майно ВП № 63711580, та накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн. ВП 63711580, про відкриття провадження ВП №65265182.
З огляду на вказані обставини скаржнику необхідно обгрунтувати свою позицію, щодо скасування постанов про відкриття виконавчого провадження, зобов`язання боржника подати декларацію про доходи та майно ВП № 63711580, постанови про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження ВП № 65265182 від 25.05.2021 та підкріпити належними доказами.
Суд вказує на те, що з позовної заяви та з заявлених вимог неможливо встановити які саме постанови стягувач просить скасувати.
Отже, зміст позовної заяви не дозволяє суду чітко і однозначно визначити суть спору і характер спірних правовідносин, а також визначити які дії необхідно зобов`язати вчинити відповідачу.
Крім того, суд звертає увагу, що стягувачем заявлено вимоги майнового та немайнового характеру, проте докази сплати судового збору або обгрунтованого клопотання про звільнення від сплати судового збору в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ст. 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Частиною 2 цієї статті визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою – 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за подання адміністративного позову немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” визначено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2021 року становить 2189 грн.
Позивачем заявлено дві вимоги майнового характеру, а саме: скасування постанову про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн, та постанови про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 300 грн. Та дві вимоги немайнового характеру – скасування постанови про відкриття виконавчого провадження ВП 63711580 та ВП 65265182.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно подати до суду докази сплати судового збору стосовно своїх позовних вимог.
Частиною 1 статті 161 КАС України зазначено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч.2 ст. 161 КАС України суб`єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
У разі подання до суду документів в електронній формі суб`єкт владних повноважень зобов`язаний надати доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
До позовної заяви не додано доказу надіслання позову рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу.
Разом з тим, відповідно до положень статті 160 КАС України встановлено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема, перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви. Також додається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Позивачем в порушення зазначених вимог не зазначено в адміністративному позові: де знаходяться оригінали письмових доказів, копії яких приєднані до матеріалів справи та власне письмове підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
За приписами частини 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
- оформлення та подання позовної заяви з визначенням статусу сторін;
- визначитися з позовними вимогами до відповідача;
- доказів сплати судового збору за наступними реквізитами: рахунок UA308999980313111206084005658 , отримувач Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/22030101, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37967785 , банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.) , код банку отримувача (МФО) 899998 , код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: 101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа);
- подання до суду доказу надіслання позову рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу;
- зазначення інформації про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви;
- подання власного письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 42 ,46, 160, 161,169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Обласного центру медико-соціальної експертизи до Слов`янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про скасування постанови, - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви: десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі неусунення недоліків у встановлений судом строк, позовна заява буде вважатись неподаною, та її буде повернуто позивачу.
Відповідно до пункту 3 розділу VІ “Прикінцевих положень” Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя М.М. Крилова