
Справа № 520/3901/2020
№ провадження 2-а/646/9/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.04.2021 м.Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:
головуючий суддя Єжов В.А.
при секретарі Абдюхановій А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Харківській області, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю «Полімер-Трейд Плюс» про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, яким просив скасувати постанову Державної екологічної інспекції Харківської області про накладення адміністративного стягнення від 11 березня 2020 року № 43/05-06 про стягнення 85,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він є менеджером в оптовій торгівлі в ТОВ «Полімер-Треейд Плюс», є відповідальною особою за дотриманням вимог у сфері поводження з відходами та іншого природоохоронного законодавства. З 24.02.20020 по 06.03.2020 відповідачем було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якої складено акт від 06.03.2020. 11 березня 2020 року стосовно позивача було складено протокол про адміністративне правопорушення, за яким позивачем допущено порушення правил ведення первинного обліку та подання звітності щодо утворення, використання, знищення та видаленні відходів, а саме - не ведеться первинний поточний облік кількості, типу, складу відходів; не складається та не подається статистична звітність про відходи, що утворюються товариством, чим порушено ст. 17 Закону України «Про відходи». 1 березня 2020 року було винесено постанову про накладення адміністративне стягнення у розмірі 85,00 грн. Позивач вважає вказану постанову незаконною, посилаючись на те, що ТОВ «Полімер-Трейд Плюс» здійснює оптову торгівлю хімічними продуктами, відповідачем не встановлено здійснення товариством будь-якого виробництва під час проведення планового заходу державного нагляду. Позивач вважає, що не зобов`язаний вести облік та подавати звітність у час, зазначений в протоколі про адміністративне правопорушення, крім того, вказаний протокол та оскаржувана постанова вручені позивачу одночасно.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.03.2020 справу направлено за підсудністю до Червонозаводського районного суду м. Харкова.
Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 01.06.2020 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
03 липня 2020 року через канцелярію суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач просив адміністративний позов залишити без задоволення. Зазначає, що за результатами перевірки ТОВ «Полімер-Трейд Плюс» виявлено, що у товариства утворюються побутові та полімерні відходи під час здійснення господарської діяльності, але товариство не виявляє та не веде первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються з підприємства по формі 1-ВТ, що є порушенням п. Г частини 1 статті 17 Закону України «Про відходи». Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не скористався своїми правами, передбаченими ст. 268 КУпАП, що підтверджується незаповненою відповідною графою в протоколі про адміністративне правопорушення.
27 липня 2020 року через канцелярію суду надійшли пояснення третьої особи - директора ТОВ «Полімер-Трейд Плюс» Кудлай І.О. , якими зазначено, що товариство здійснює оптову торгівлю хімічними продуктами, перепакування імпортованої полімерної сировини не здійснюється, продаж здійснюється в тарі виробника, будь-якого виробництва - не здійснюється. Вивезення побутових відходів здійснюється КП «Компекс з вивозу побутових відходів» на підставі відповідного договору з орендодавцем приміщень. 22 січня 2020 року укладено договір між ТОВ «Полімер-Трейд Плюс» та спеціалізованою організацією ТОВ «Харків-Еко», якій передано полімерні відходи. Списана ТОВ «Полімер-Трейд Плюс» полімерна продукція не втратила своїх властивостей і може бути використана як вторинна сировина, ТОВ «Полімер-Трейд Плюс» вважає, що виконала свій обов`язок щодо поводження з відходами, передавши списану полімерну продукцію спеціалізованій організації.
27 липня 2020 року через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив, якою позивач заперечує проти доводів, викладених відповідачем у відзиві на позов.
Учасники справи у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить висновку, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Державною екологічною інспекцією у Харківській області у термін з 24 лютого по 06 березня 2020 року проведено планову перевірку додержання ТОВ «Полімер-Трейд Плюс» вимог природоохоронного законодавства.
За результатами перевірки складено акт, яким зафіксовані порушення природоохоронного законодавства.
Державним інспектором з ОНПС у Харківській області Сушецьким А.В. складено протокол про адміністративне правопорушення № 002825 від 11 березня 2020 року, згідно якого 06 березня 2020 року о 10.00 год. ОСОБА_1 , будучи відповідальною посадовою особою на товаристві згідно наказу від 15.01.2020 допустив порушення правил ведення первинного обліку та подання звітності щодо утворення, використання, знешкодження та видалення відходів, а саме: не веде первинний поточний облік кількості типу і складу відходів, не складає та не надає статистичну звітність про відходи, що утворюються на товаристві, що є порушенням ст. 17 Закону України «Про відходи». Особа щодо якої складено протокол не скористалась правом на надання пояснень чи зауважень у протоколі про адміністративне правопорушення.
На підставі вказаного протоколу та акту перевірки, стосовно ОСОБА_1 винесено постанову від 11 березня 2020 року № 43/05-06, якою позивач був притягнений до адміністративної відповідальності за ст. 82-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у розмірі 85,00 грн.
Стаття 280 КУпАП встановлює, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.82-1 КУпАП порушення правил ведення первинного обліку та здійснення контролю за операціями поводження з відходами або неподання чи подання звітності щодо утворення, використання, знешкодження та видалення відходів з порушенням встановлених строків, а так само порядку подання такої звітності тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від трьох до п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Із диспозиції вказаної норми права вбачається, що об`єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони навколишнього середовища.
Об`єктивна сторона полягає у порушенні встановлених вимог щодо операцій поводження з відходами (тобто їх складування, зберігання, розміщення, транспортування, утилізації, ліквідації та використання).
Такі вимоги регламентуються законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про відходи», «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», «Про охорону атмосферного повітря», «Про Загальнодержавну програму поводження з токсичними відходами», Порядком ведення реєстру об`єктів утворення, оброблення та утилізації відходів та іншими відповідними нормативно-правовими актами.
Нормативи у сфері поводження з відходами розробляються відповідними міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями за погодженням із спеціально уповноваженими органами виконавчої влади у сфері поводження з відходами.
Згідно із Законом України «Про відходи», відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; зберігання відходів - тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об`єктах (до їх утилізації чи видалення); транспортування відходів - перевезення відходів від місць їх утворення або зберігання до місць чи об`єктів оброблення, утилізації чи видалення; розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об`єктах; утилізація відходів - використання відходів як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів. Операції поводження з відходами здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). Складування, розміщення, зберігання або транспортування промислових та побутових відходів, які є джерелами забруднення атмосферного повітря забруднюючими речовинами та речовинами з неприємним запахом або іншого шкідливого впливу, допускається лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування територіях, з додержанням нормативів екологічної безпеки і подальшої утилізації або видалення. Власники або Уповноважені ними органи підприємств, установ, організацій та громадяни-суб`єкти підприємницької діяльності зобов`язані забезпечувати переробку, утилізацію та своєчасне вивезення відходів, які забруднюють атмосферне повітря, на підприємства, що використовують їх як сировину, або на спеціально відведені місця чи об`єкти.
Відповідно до вимог статті 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» суб`єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людей.
Суб`єкт адміністративного проступку - посадові особи.
Суб`єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так й у формі необережності.
У відповідності до вимог ст. 17 Закону України «Про відходи», суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані:
а) запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів;
б) забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій - суб`єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію;
в) визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров`я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища;
г) на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку;
д) забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки;
е) брати участь у будівництві об`єктів поводження з відходами;
є) здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обгрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації;
ж) не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки;
з) не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об`єктах;
и) здійснювати контроль за станом місць чи об`єктів розміщення власних відходів;
і) своєчасно в установленому порядку сплачувати екологічний податок, що справляється за розміщення відходів;
ї) надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища інформацію про відходи та пов`язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи;
й) призначати відповідальних осіб у сфері поводження з відходами;
к) забезпечувати розробку в установленому порядку та виконання планів організації роботи у сфері поводження з відходами;
л) відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров`ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України;
м) забезпечувати професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері поводження з відходами;
н) мати ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами і/або дозвіл на транскордонне перевезення небезпечних відходів;
о) мати погоджений із уповноваженими органами виконавчої влади план дій на випадок виникнення надзвичайної ситуації, пов`язаної з поводженням з небезпечними відходами;
п) передбачати при укладанні угод на поставку в Україну товарної продукції утилізацію чи вивезення з України використаних пакувальних матеріалів і тари;
р) здійснювати планування нового будівництва або реконструкції об`єкта поводження з відходами з дотриманням вимог законодавства про містобудування;
с) мати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, якщо їхня діяльність призводить до утворення відходів, для яких Пзув перевищує 1000;
т) виконувати інші обов`язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.
Суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких Пзув від 50 до 1000, зобов`язані щороку подавати декларацію про відходи за формою та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів України.
Суб`єкти господарювання, які в установленому порядку визначені виконавцями послуг на вивезення побутових відходів на певній території, здійснюють їх роздільне збирання.
Суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об`єкт утворення відходів.
Як вбачається інформації ТОВ «Полімер-Трейд Плюс» за вих. № 18 від 28.02.2020, в процесі діяльності ТОВ «Полимер-Трейд Плюс» утворюються комунальні та аналогічні неспецифічні відходи, вивезення яких здійснюється КП «Компекс з вивозу побутових відходів» за договором між ТОВ «Роттен Мікс» як орендодавцем офісних приміщень та КП «Компекс з вивозу побутових відходів» за договором про надання послуг з вивезення побутових відходів № 1128 від 06.01.2017. ТОВ «Полимер-Трейд Плюс» утилізує не побутові відходи силами ТОВ «Харків-Еко» на підстав договору № 2020/0122-01 від 22.01.2020, зокрема у січні 2020 року було утилізовано полімерні відходи (розсип, неліквід).
Відповідно до п. 1.1 Інструкції щодо заповнення типової первинної облікової документації № 1-ВТ «Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари», затвердженої Наказом Мінприроди України від 07.07.2008 № 342, вказана Інструкція встановлює порядок ведення первинного обліку відходів та пакувальних матеріалів і тари за типовою формою N 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари" (далі - типова форма N 1-ВТ), яку заповнюють підприємства, установи, організації усіх форм власності, видів економічної діяльності та організаційно-правових форм господарювання і фізичні особи-підприємці (далі - підприємства), у процесі діяльності яких утворюються відходи, у тому числі відходи пакувальних матеріалів і тари (далі - упаковка).
Відповідно до ст.ст. 1, 8, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік», первинний документ містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Підприємство самостійно визначає облікову політику, а також розробляє систему і форми внутрішньогосподарського обліку, звітності і контролю господарських операцій та мають бути складені піж час здійснення господарської операції, якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Таким чином, ТОВ «Полімер-Трейд Плюс» повинно вести первинний облік відходів відповідно до типових форм первинної облікової документації (картки, журнали, анкети) з використанням технологічної, нормативно-технічної, планово-економічної, бухгалтерської та іншої документації. Також, для відображення господарських операцій підприємство повинно використовувати як відповідні форми первинного обліку, так й інші первинні документи, що фіксують факти здійснення таких операцій.
Відповідно до ч.1 ст.42 Закону України «Про відходи» особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність за: а) порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров`я людини та економічних збитків; б) самовільне розміщення чи видалення відходів; в) порушення порядку ввезення в Україну, вивезення і транзиту через її територію відходів як вторинної сировини; г) невиконання розпоряджень і приписів органів, що здійснюють державний контроль та нагляд за операціями поводження з відходами та за місцями їх видалення; д) приховування, перекручення або відмову від надання повної та достовірної інформації за запитами посадових осіб і громадян та їх об`єднань стосовно безпеки утворення відходів та поводження з ними, в тому числі про їх аварійні скиди та відповідні наслідки; ж) порушення правил ведення первинного обліку та здійснення контролю за операціями поводження з відходами; з) порушення строків подання і порядку звітності щодо утворення, використання, знешкодження та видалення відходів; и) невиконання вимог щодо поводження з відходами (під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення та захоронення), що призвело до негативних екологічних, санітарно-епідемічних наслідків або завдало матеріальної чи моральної шкоди; і) здійснення операцій у сфері поводження з відходами без відповідного дозволу на проведення таких операцій, а також за порушення встановленого порядку подання декларації про відходи або за неподання такої декларації; ї) порушення встановлених правил і режиму експлуатації установок і виробництв з оброблення та утилізації відходів, а також полігонів для зберігання чи захоронення промислових, побутових та інших відходів (сміттєзвалищ, шламосховищ, золовідвалів тощо); й) виробництво продукції з відходів чи з їх використанням без відповідної нормативно-технічної та технологічної документації, погодженої в установленому порядку; к) недотримання умов ввезення відходів як вторинної сировини на територію України; л) несвоєчасне внесення платежів за розміщення відходів; м) порушення вимог безпечного перевезення небезпечних відходів; н) порушення встановлених квот на ввезення в Україну відходів як вторинної сировини та строків їх перевезення.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для притягнення позивача до адміністративної відповідальності суд зазначає, що ОСОБА_1 , являючись посадовою особою ТОВ «Полімер-Трейд Плюс», є суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.82-1 КУпАП, та з боку останнього мали місце порушення норм Закону України «Про відходи», Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», про вчинення яких зазначено в оскарженій постанові про адміністративне правопорушення. При цьому суд зауважує, що дії позивача утворюють склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.82-1 КУпАП, що стверджується дослідженими в ході розгляду справи доказами.
За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища у Харківській області Сушецький А.В. при винесенні постанови про притягнення позивача ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.82-1 КУпАП діяв у межах, передбачених чинним законодавством України, а сама постанова № від 11 березня 2020 року № 43/05-06 відповідає вимогам ст.283 КУпАП, є правомірною та винесена з дотриманням вимог чинного законодавства, а тому позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статями 12, 81, 141, 247, 280-282, 279, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Харківській області, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю «Полімер-Трейд Плюс» про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовити.
Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його складення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Червонозаводський районний суд м. Харкова.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: В.А. Єжов