
Справа № 909/965/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
26.07.2021 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Стефанів Т. В.
секретар судового засідання Максимів Н. Б.,
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні
заяву ДП "Чернівецьке військове лісництво" № б/н від 10.03.2021 (вх. № 3752/21 від 11.03.2021) про грошові вимоги у справі
за заявою: Приватного підприємства "Поділля-2008"
до боржника: Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат"
про банкрутство,
за участю:
розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Ткачука О. В.
представника боржника Матвіїва Б. М.
представника Міністерства оборони України Смілки В. І.
представника кредитора Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Воришко М. В.
представника Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Шлімович Л. О.
кредитора ОСОБА_1
кредитора ОСОБА_2
кредитора ОСОБА_3
кредитора ОСОБА_4
ОСОБА_5
ОСОБА_6 ,
у с т а н о в и в :
В провадженні Господарського суду Івано-Франківської області знаходиться справа за заявою ПП "Поділля-2008" про банкрутство ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".
Ухвалою суду від 12.02.2021 постановлено: відкрити провадження у справі про банкрутство ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат"; залучити до участі у справі Міністерство оборони України, як представника органу, уповноваженого управляти державним майном; визнати грошові вимоги ПП "Поділля-2008" до боржника у розмірі 240217 грн 33 коп. основної заборгованості та 21020 грн 00 коп. судового збору; ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника; ввести процедуру розпорядження майном боржника строком на сто сімдесят календарних днів до 01.08.2021; призначити розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Ткачука О. В.; встановити оплату послуг арбітражному керуючому у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання повноважень за рахунок коштів заявників, авансованих на депозитний рахунок суду; офіційно оприлюднити повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат"; зобов`язати боржника провести аудит; зобов`язати вчинити ряд інших дій; попереднє засідання суду призначити на 06.04.2021.
12.02.2021, на сайті Вищого господарського суду України було оприлюднено повідомлення про відкриття Господарським судом Івано-Франківської області провадження у справі № 909/965/20 про банкрутство ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".
11.03.2021 до суду від ДП "Чернівецьке військове лісництво" надійшла заява № б/н від 10.03.2021 (вх. № 3752/21), в якій останній просить прийняти заяву про майнові вимоги до боржника в розмірі 568127 грн 21 к., визнати їх та задоволити вказані вимоги у повному обсязі шляхом ухвалення рішення.
Ухвалою від 16.03.2021 вищевказану заяву суд залишив без руху, встановив заявнику десятиденний строк з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків заяви шляхом надання суду доказів направлення боржнику та розпоряднику майна боржника заяви з додатками (опис вкладення в лист).
Ухвалою від 31.03.2021 суд постановив заяву ДП "Чернівецьке військове лісництво" № б/н від 10.03.2021 (вх. № 3752/21 від 11.03.2021) прийняти до розгляду, розгляд заяви призначити в попередньому засіданні на 06.04.2021.
Розгляд заяви у попередньому засіданні неодноразово відкладався.
В судовому засіданні 05.07.2021 представником ДП "Чернівецьке військове лісництво" подано ряд документів в підтвердження існування боргу, а саме: акт прийому-передачі, акти взаємозарахування, платіжні доручення, видаткові касові ордера, квитанцію, відомості про виплату грошей (лист б/н від 05.07.2021 , вх. № 10256/21 від 05.07.2021).
26.07.2021 до суду від боржника надійшли копії підтверджуючих документів про перерахування Чернівецьким ВЛ ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" адміністративних витрату 2019 році, зокрема, на суму 150100 грн 00 к. (лист вх. № 11685/21 від 26.07.2021 з додатками).
В силу приписів ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
За змістом положень ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсними кредиторами є кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Як визначено в ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Частиною 2 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого ч. 1 ст. 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.
Оскільки ДП "Чернівецьке військове лісництво" звернулося до суду з вимогами до боржника в межах встановленого строку, його вимоги підлягають розгляду в попередньому судовому засіданні.
В судове засідання 26.07.2021 представник ДП "Чернівецьке військове лісництво" не з`явився (явка не визнавалася судом обов`язковою). Разом з тим, у попередніх засіданнях, в яких розглядалася вимога представник підприємства підтримував її в повному обсязі.
Розпорядник майна боржника та представник боржника проти визнання вимог ДП "Чернівецьке військове лісництво" заперечили.
Письмово позиція розпорядника майна боржника викладена у повідомленні про результати розгляду кредиторських вимог № 02-12/43 від 23.03.2021 та звіті про результати розгляду вимог кредиторів № 02-12/44 від 23.03.2021 (вх. № 4355/21 від 24.03.2021).
Розглянувши заяву ДП "Чернівецьке військове лісництво" про грошові вимоги, заслухавши присутніх в судовому засіданні учасників у справі про банкрутство, суд зазначає таке.
Чернівецьке військове лісництво ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" передало, а ДП "Чернівецьке військове лісництво" прийняло кредиторську заборгованість в сумі 568127 грн 21 к. на підставі акту приймання-передачі від 01.07.2019. Наявність заборгованості зафіксовано в акті звіряння розрахунків станом на 01.07.2019.
Наведені обставини стали підставою для звернення до суду з кредиторською вимогою. При цьому у заяві не наведено будь-яких норм закону в обґрунтування заявлених вимог.
Суд установив, що ДП "Чернівецьке військове лісництво", як самостійна юридична особа створене 21.06.2019.
Фактично 01.07.2019 відбулася передача дебіторської та кредиторської заборгованості в результаті реорганізації ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" шляхом виділу ДП "Чернівецьке військове лісництво".
У разі поділу підприємства до нових підприємств, які виникли в результаті цього поділу, переходять за роздільним актом у відповідних частинах майнові права і обов`язки реорганізованого підприємства.
При виділенні з підприємства одного або кількох нових підприємств до кожного з них переходять за роздільним актом у відповідних частинах майнові права і обов`язки реорганізованого підприємства.
Обсяг прав і обов`язків новоутвореної особи в результаті поділу (виділення) фіксується у розподільному акті, який є фінансовим документом, що відображає майновий стан підприємства і який складається на певну дату.
Акт повинен складатися відповідно до розподільного балансу. Розподільчого балансу до заяви не долучено, як і не долучено інших первинних документів на підтвердження існування заборгованості.
Варто звернути увагу на п. 2 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" яким визначено, що бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена також п. 1.2 ст. 1, п. 2.1 ст. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704 (зі змінами та доповненнями), відповідно до якого первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.
Зокрема, ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Крім того, суд вважає за доцільне надати правову оцінку наявному у справі, підписаному та скріпленому печатками сторін акту звіряння розрахунків.
Відповідно до вимог чинного законодавства акт звірки розрахунків у сфері бухгалтерського обліку та фінансової звітності не є зведеним обліковим документом, а є лише технічним (фіксуючим) документом, за яким бухгалтерії підприємств звіряють бухгалтерський облік операцій. Акт відображає стан заборгованості та в окремих випадках - рух коштів у бухгалтерському обліку підприємств та має інформаційний характер, тобто має статус документа, який підтверджує тотожність ведення бухгалтерського обліку спірних господарських операцій обома сторонами спірних правовідносин. Сам по собі акт звірки розрахунків не є належним доказом факту здійснення будь-яких господарських операцій: поставки, надання послуг тощо, оскільки не є первинним бухгалтерським обліковим документом.
Акт звірки розрахунків не є первинним документом в розумінні Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України" та належним доказом для підтвердження проведеної тієї чи іншої господарської операції, здійснення тих чи інших дій, виконання цивільних прав та обов`язків; не може підтверджувати наявність чи відсутність будь-яких зобов`язань сторін. Тому, акт звірки взаємних розрахунків може оцінюватись судом як письмовий доказ лише в сукупності з первинними документами, що беззаперечно підтверджують зазначені в акті обставини.
Акт звірки є документом, за яким звіряють бухгалтерський облік операцій, він не є за своєю правовою природою первинним документом та сам по собі не породжує будь-яких прав та обов`язків сторін (така позиція викладена зокрема, у постановах КГС у складі ВС від 27.08.2018 у справі № 916/43/18 та від 05.03.2019 у справі № 910/1389/18).
Тобто, акт звірки розрахунків має інформаційний характер та має статус документа, який підтверджує ведення бухгалтерського обліку спірних господарських операцій обома сторонами спірних правовідносин.
Відображена у наданому акті звірки сума боргу не доводить факту здійснення будь-яких господарських операцій.
Таким чином, за відсутності належних первинних бухгалтерських документів, посилання на вищезазначений акт звірки взаєморозрахунків не можуть бути прийняті до уваги судом.
Суду не надано первинних документів, які б підтвердили наявність заборгованості ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" перед ДП "Чернівецьке військове лісництво".
Беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання вимоги ДП "Чернівецьке військове лісництво".
Керуючись ст. 45, 47, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 232-235, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
п о с т а н о в и в :
Вимоги Державного підприємства "Чернівецьке військове лісництво" до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" у розмірі 568127 грн 21 к. та 4540 грн 00 к. судового збору - відхилити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена у визначені ст. 256, 257, п. п. 17.5 п. 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, ст. 9, 30 Кодексу України з процедур банкрутства строк та порядку.
Повний текст ухвали складений 02.08.2021.
Суддя Т. В. Стефанів