Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 травня 2010 року 16:52 № 2а-3269/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів:
головуючого судді Вєкуа Н.Г. суддів Шелест С.Б., Клименчук Н.М.
при секретарі судового засідання Гладій А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнімілк»
доДержавної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва
Головного управління Державного казначейства України у м. Києві
Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
про повернення мита
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнімілк»(надалі ТОВ «Юнімілк», позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просить стягнути з управління Державного казначейства у Дніпровському районі м. Києва з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок позивача помилково сплачене до державного бюджету державне мито в сумі 30 000, 00 грн.; зобов'язати відповідача - 3 надати до управління Державного казначейства у Дніпровському районі м. Києва документи, необхідні управлінню для повернення позивачу з Державного бюджету України помилково сплаченого до Державного бюджету України державного мита в сумі 30 000, 00 грн. за вчинення дій щодо реєстрації інформації про випуск цінних паперів.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.02.2010 року постанову Господарського суду м. Києва від 03.03.2008 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 26.08.2009 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.03.2010 року справу прийнято до свого провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні 11.05.2010 року уточнив позовні вимоги, просив повернути з Державного бюджету України через Головне управління державного казначейства України у м. Києві ТОВ «Юнімілк»(р/р 260050110002916 в ТОВ «УніКредитБанк»м. Київ, МФО 300744, код ЄДРПОУ 33543684) помилково сплачене державне мито в сумі 30000 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час випуску облігацій позивачем помилково сплачено державне мито у сумі 30 000, 00 грн. до Державного бюджету України за вчинення дій щодо реєстрації інформації про випуск цінних паперів замість місцевого бюджету. Під час здійснення перевірки відповідачем - 1 позивача, виявилась така помилка, в зв'язку з чим було прийнято рішення, яким зобов'язано позивача перерахувати державне мито у сумі 30000,00 грн. на рахунок місцевого бюджету, що й було зроблено позивачем.
За таких обставин, позивач неодноразово звертався до відповідачів про повернення помилково сплаченого до Державного бюджету України державного мита в сумі 30 000,00 грн., однак його заяви останніми були залишені без задоволення.
Відповідач -1 проти задоволення позову заперечує на підставі того, що інспекція не може повернути кошти, сплачені по коду бюджетної класифікації 22090200, оскільки Законом України «Про державний бюджет України на 2006 рік»органи державної податкової служби визначено як контролюючий орган за справлянням (стягненням) платежів до бюджету тільки за актами перевірок (додаток № 8 до вказаного Закону).
Відповідач-3 зазначив, що 23.02.2006р. комісією було здійснено реєстрацію випуску облігацій серії А,В ТОВ «Юнімілк». Згідно з вимогами інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита позивачем сплачено державне мито перед реєстрацією проспекту емісії цінних паперів до бюджету місцевого самоврядування за місцем оформлення проспекту емісії. В пакеті документів на реєстрацію випуску облігацій ТОВ «Юнімілк»було надано копію платіжного вручення від 21.12.2005р. № 9 про сплату державного мита в сумі 30000,00 грн. одержувач ВДК Дніпровського району. Також відповідач наполягав на тому, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку законодавством не зобовязана давати висновок про обставини, що є підставою для повного або часткового повернення державного мита.
В судовому засіданні 11 травня 2010 р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, адміністративний суд, -
ВСТАНОВИВ:
Платіжним дорученням від 21.12.2005р. № 9 Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнімілк»перерахувало на рахунок № 31111095500005 (отримувач ВДК Дніпровського району Код 26077906 банк отримувача УДК у м. Києві, КОД БАНКУ 820019) державне мито за випуск облігацій без ПДВ.
Державною податкової інспекцією у Дніпровському районі м. Києва здійснено планову комплексну документальну перевірку позивача, за результатами якої складено акт № 1760/23-316/33543684 від 28.08.2006р. та п 3.3.2 якого встановлено порушення позивачем ч.1 ст.6 Декрету Кабінету Міністрів , п 12 р.3 Інструкції «Про порядок обчислення та справляння державного мита», оскільки позивачем перерахована сума державного мита у розмірі 30000,00 грн. за вчинення дії щодо реєстрації інформації про випуск цінних паперів загальною номінальною вартістю 30000000,00 грн. до державного бюджету України замість районного (місцевого) бюджету.
На підставі акту перевірки Державною податкової інспекцією у Дніпровському районі м. Києва прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.09.2006р. № 0000131706/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем - державне мито у розмірі 30000,00 грн.
Платіжним дорученням від 12.09.2006р. № 11964 Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнімілк»перерахувало на рахунок № 31446537600005 (отримувач ВДК Дніпровського району Код 26077906, КОД БАНКУ 820019) державне мито за випуск облігацій згідно повідомлення - рішення від 08.09.2006р.
Відповідно до ст.1 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.
Пунктом 9 ст.2 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»передбачено, що державне мито справляється за операції з випуску (емісії) цінних паперів, крім облігацій державних та місцевих позик, іпотечних сертифікатів, сертифікатів фондів операцій з нерухомістю та з видачі приватизаційних паперів.
Згідно ст.6 Декрету державне мито сплачується за місцем розгляду та оформлення документів і зараховується до бюджету місцевого самоврядування, крім державного мита, що справляється з позовних заяв, які подаються до господарського суду, із апеляційних і касаційних скарг на рішення та постанови господарських судів, заяв про їх перегляд за нововиявленими обставинами, а також за дії, пов'язані з видачею охоронних документів (патентів і свідоцтв) на об'єкти інтелектуальної власності, і за дії, пов'язані з підтриманням чинності патентів на сорти рослин, та за подання до Кабінету Міністрів України проекту створення промислово-фінансової групи; за дії, передбачені підпунктами "б" - "є", "и", "к", "л" та "н" пункту 6 статті 3, в частині, що стосується загальногромадянських закордонних паспортів, яке зараховується до Державного бюджету України.
Таким чином, державне мито за операції з випуску (емісії) цінних паперів сплачується до бюджету місцевого самоврядування.
Пунктом 73 Інструкції «Про порядок обчислення та справляння державного мита»Сплата державного мита за операції з цінними паперами провадиться у такому порядку: при проведенні операцій з цінними паперами підприємства і організації, які виявили бажання здійснити емісію (випуск) таких паперів, сплачують державне мито перед реєстрацією проспекту емісії цінних паперів виходячи з номінальної вартості запланованого обсягу емісії, вказаного в проспекті.
Державне мито сплачується до бюджету місцевого самоврядування за місцем оформлення проспекту емісії, а у випадках, коли емітент є юридичною особою, яка знаходиться за межами України, - за місцем розгляду проспекту емісії.
Місцем оформлення проспекту емісії вважається юридична адреса емітента.
Місцем розгляду проспекту емісії вважається місце розташування фінансового органу, що здійснює реєстрацію.
Згідно ст.8 Декрету сплачене державне мито підлягає поверненню частково або повністю у випадках: 1) внесення мита в більшому розмірі, ніж передбачено чинним законодавством; 2) повернення заяви (скарги) або відмови в її прийнятті, а також відмови державних нотаріальних контор або виконавчих комітетів міських, селищних і сільських Рад народних депутатів у вчиненні нотаріальних дій; 3) припинення провадження у справі або залишення позову без розгляду, якщо справа не підлягає розглядові в суді чи в господарському суді, а також коли позивачем не додержано встановленого для даної категорії справ порядку досудового врегулювання спору або коли позов подано недієздатною особою; 4) скасування в установленому порядку рішення суду, припинення провадження у справі, якщо справа не підлягає розглядові в судах, або якщо заінтересованою особою, яка звернулася до суду, не додержано встановленого для даної категорії справ порядку попереднього позасудового розв'язання спору і можливість застосування цього порядку втрачено, якщо при цьому державне мито було вже стягнуто в доход бюджету; 5) неприйняття Кабінетом Міністрів України у встановлені строки рішення про створення (реєстрацію) промислово-фінансової групи або зняття проекту створення промислово-фінансової групи з розгляду уповноваженою особою ініціаторів створення цієї промислово-фінансової групи. 6) в інших випадках, передбачених законодавством України.
Повернення державного мита провадиться за умови, якщо заяву подано до відповідної установи, що справляє мито, протягом року з дня зарахування його до бюджету.
На підставі Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»видана Інструкція «Про порядок обчислення та справляння державного мита».
Розділом 4 Інструкції передбачено, що сплачене державне мито підлягає поверненню частково або повністю у випадках, передбачених статтею 8 Декрету "Про державне мито".
Державне мито повертається фінансовим органом того району чи міста, до бюджету якого воно надійшло.
На підставі заяви платника відповідний орган подає до фінансового відділу району чи міста, до бюджету якого надійшло державне мито і де знаходиться другий примірник документа про його сплату, разом з заявою платника свій висновок (ухвалу суду, господарського суду, в інших випадках - довідку установи, яка справляла мито, - нотаріальної контори, ВВІР, тощо) про обставини, що є підставою для повного або часткового повернення державного мита, а також оригінали документів, що підтверджують сплату державного мита, якщо воно підлягає поверненню в повному розмірі, із зазначенням номера квитанції, суми державного мита та дати його сплати.
Повернення державного мита проводиться за умови, якщо заяву подано до відповідного органу, що справляє мито, протягом року з дня зарахування його до бюджету.
В даному випадку, орган, що справляє мито є Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
22.11.2006р. та 06.12.2007р. № 387 позивачем подавались заяви про повернення помилково сплаченого державного мита у розмірі 30000,00 грн. до Державної комісії по цінним паперам та фондового ринку.
Листами від 29.12.2006р. № 11/02/19856 та від 11.01.2008. № 11/02/153 державною комісією з цінних паперів та фондовому ринку надано відповідь, з якої вбачається що 23.02.2006р. комісією було здійснено реєстрацію випуску облігацій ТОВ «Юнімілк», відповідно до вимог Інструкції ТОВ «Юнімілк»в пакеті документів на реєстрацію випуску облігацій було надано копію платіжного документа від 21.12.2005р. № 9 про сплату державного мита.
Таким чином, позивачем було дотримано річний строк для звернення до органу, який справляє мито, тобто до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Також, позивач звертався із заявами від 26.10.2006р. № 438, № 437, від 21.09.2006р. № 384, від 19.10.2006р. № 423 про повернення помилково сплаченого державного мита у розмірі 30000,00 грн. до Державної податкової адміністрації України, Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва, Державного казначейства України, Управління державного казначейства м. Києва, Відділення державного казначейства у Дніпровському районі міста Києва.
Станом на день розгляду справи судом, помилково сплачене державне мито у розмірі 30000,00 грн., позивачу з державного бюджету не повернуто.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що державне мито державне мито за вчинення дії щодо реєстрації інформації про випуск цінних паперів у розмірі 30000,00 грн. підлягає поверненню фінансовим органом того району чи міста, до бюджету якого воно надійшло.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України наявні у матеріалах справи докази та пояснення сторін, надані під час розгляду справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління державного казначейства України у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнімілк»(р/р 26005010002916 в ВАТ «УніКредит Банк»м. Київ, МФО 300744, код ЄДРПОУ 33543684) помилково сплачене державне мито в розмірі 30000 (тридцять тисяч) гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Н.Г. Вєкуа
Судді С.Б. Шелест
Н.М. Клименчук
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 07.06.2010р.