ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1648/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Головка А.Б.,
при секретарі Вовченко Т.П.,
за участю:
представника позивача - Самойленко Ж.С.,
представника відповідача - Шумської І.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Холдингової компанії "АвтоКрАЗ" у формі відкритого акціонерного товариствадо Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
22 квітня 2010 року Холдингова компанія "АвтоКрАЗ" у формі відкритого акціонерного товариствазвернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області № 000002/1550/0/1068 від 07.04.2010 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що відповідачем розраховано суму штрафних санкцій позивачу у порушення вимог п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Вважає податкове повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області № 000002/1550/0/1068 від 07.04.2010 року протиправним та просить його скасувати.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову.
У своїх запереченнях посилався на те, що спірне рішення винесено на підставі акту перевірки № 1140/15-522/05808735 від 26.03.2010 року, складеного за результатами перевірки Холдингової компанії "АвтоКрАЗ" у формі відкритого акціонерного товариства з питання своєчасності подання платіжного доручення на перерахування належної до сплати орендної плати за землю за грудень 2009 року. У ході перевірки встановлено та зафіксовано у акті, що позивачем порушено терміни сплати узгодженого податкового зобовязання - належної до сплати орендної плати за землю за грудень 2009 року. За зазначене порушення до позивача були застосовані штрафні санкції в розмірі 29790 грн. 45 коп. згідно із п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 26 березня 2010 року Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією проведена камеральна перевірка Холдингової компанії "АвтоКрАЗ" у формі відкритого акціонерного товариства з питання своєчасності подання платіжного доручення на перерахування належного до сплати орендної плати за землю за грудень 2009 року, за результатами якої складено акт № 1140/15-522/05808735 від 26 березня 2010 року.
Перевіркою встановлено несвоєчасну сплату позивачем узгодженого податкового зобов'язання належного до сплати орендної плати за землю за грудень 2009 року, чим порушено п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст. 17 Закону України "Про плату за землю".
На підставі акта № 1140/15-522/05808735 від 26 березня 2010 року Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією винесено податкове повідомлення-рішення від 07.04.2010 року № 000002/1550/0/1068, яким Холдингову компанію "АвтоКрАЗ" у формі відкритого акціонерного товариства зобов'язано сплатити штраф за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у сумі 29790 грн. 47 коп.
З даним рішенням позивач не погодився та оскаржив його до суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із статтею 2 Закону України „Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Пунктом 8 частини 1 статті 14 Закону України „Про систему оподаткування” до загальнодержавних належать податків і зборів (обовязкових платежів) належить плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Відповідно до ст. 27 Закону України „Про плату за землю" контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Статтею 14 Закону України „Про плату за землю” встановлено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяцянаступного за звітним.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачем подано до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік, згідно з якою позивачем визначено річну суму орендної плати в розмірі 3566983 грн. 69 коп., з них: за грудень 2009 року в розмірі 297904 грн. 47 коп. Таким чином, позивач при поданні декларації самостійно узгодив суму податкового зобовязання з орендної плати.
Частиною 1 статті 17 Закону України „Про плату за землю" визначено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Разом з тим, перевіркою Холдингової компанії "АвтоКрАЗ" у формі відкритого акціонерного товариства з питання своєчасності подання платіжного доручення на перерахування належного до сплати орендної плати за землю за грудень 2009 року, за результатами якої складено акт № 1140/15-522/05808735 від 26 березня 2010 року, встановлено несвоєчасну сплату позивачем узгодженого податкового зобов'язання належного до сплати орендної плати за землю за грудень 2009 року, чим порушено п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст. 17 Закону України "Про плату за землю".
Згідно із п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до пункту п. 6.1.7 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001 р. № 110, У разі, коли платник податків не сплачує (не погашає) узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених законодавством, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 6.1.1 - 6.1.6 цього пункту, чи ні.
При цьому, складається податкове повідомлення за формою та згідно з вимогами, установленими Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 N 253, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за N 567/5758 (зі змінами та доповненнями).
Повідомлення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) узгодженого податкового зобов'язання: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів повідомлення про застосування штрафу приймається у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) за цей період податкового боргу.
Тобто, повідомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період
Згідно із п. 3.2 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 р. № 253 (надалі - Порядок), у випадках, що зазначені в пункті 3.1 даного Порядку, структурний підрозділ, що здійснює розрахунок суми (донараховує суму) податкового зобов'язання (визначає суму бюджетного відшкодування ПДВ), складає податкове повідомлення за формою згідно з додатком 3 за порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання (форма "Ш").
Судом встановлено, що орендна плата за землю за грудень 2009 року із строком сплати 01.02.2010 року сплачена позивачем: 02.02.2010 року в сумі 100000 грн. (із затримкою на 1 день)- сума штрафної санкції 10000 грн. (10%); 24.02.2010 року в сумі 75988 грн. 75 коп. (із затримкою на 23 дні)- сума штрафної санкції становить 7598 грн. 88 коп. (10%); 25.02.2010 року в сумі 119786 грн. 61 коп. (із затримкою на 24 дні)- сума штрафної санкції становить 11978 грн.66 коп. (10%); 25.02.2010 року в сумі 26 грн. 25 коп. (із затримкою на 24 дні)- сума штрафної санкції становить 2 грн. 63 коп. (10%); 25.02.2010 року в сумі 314 грн. 84 коп. (із затримкою на 24 дні)- сума штрафної санкції становить 31 грн.48 коп. (10%); 25.02.2010 року в сумі 1287 грн. 42 коп. (із затримкою на 24 дні)- сума штрафної санкції становить 128 грн.74 коп. (10%); 26.02.2010 року в сумі 500 грн. 60 коп. (із затримкою на 25 днів)- сума штрафної санкції становить 50 грн.06 коп. (10%).
Таким чином, загальна сума штрафної санкції за встановлене порушення становить 29790 грн. 45 коп.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області № 000002/1550/0/1068 від 07.04.2010 року прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені законодавством України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано та обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення .
Позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Холдингової компанії "АвтоКрАЗ" у формі відкритого акціонерного товариства до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 14 червня 2010 року.
СуддяА.Б. Головко