
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2021 року м. Київ № 640/10307/20
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо проведення ним щорічної індексації пенсії в розмірі, визначеному абзацом 2 частини другої статті 42 та пункту 4-5 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) та проведення відповідного перерахунку її пенсії з виплатою несвоєчасно нарахованої частини її частини з урахуванням компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати;
- зобов`язати відповідача провести щорічну індексацію її пенсії з 01.01.2019 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,171535 та застосувати для обчислення пенсії з 01.01.2019 показних середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 4410,13 грн;
- зобов`язати відповідача провести щорічну індексацію її пенсії з урахуванням проведеної з 01.03.2019 індексації пенсії відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (далі - Порядок № 124) і застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17 та застосувати для обчислення її пенсії з 01.03.2019 показних середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 5159,85 грн;
- зобов`язати відповідача провести щорічну індексацію її пенсії з 01.01.2020 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,109754 та застосувати для обчислення пенсії з 01.01.2020 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 5726,16 грн;
- зобов`язати відповідача, з урахуванням індексації пенсії, з 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" (далі - Постанова № 251) і застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11, застосувати для обчислення її пенсії з 01.05.2020 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 6356,04 грн;
- зобов`язати відповідача перерахувати її пенсію з урахуванням вказаних індексацій та виплатити несвоєчасно нараховану її частину з компенсацією втрати частини грошових доходів, у зв`язку з порушенням термінів їх виплати.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.07.2020 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невідповідність розміру проведеної відповідачем щорічної індексації її пенсії у 2019-2020 роках на підставі Постанови № 124 та Постанови № 251 вимогам абзацу 2 частини другої статті 42 Закону 1058-IV. Так, з урахуванням проведеної відповідачем індексації пенсій відповідно до Постанови №124 та Постанови №251 для розрахунку пенсії позивача з 01.05.2020 застосовано середню заробітну плату (доход) в Україні у розмірі 4888,83 грн, в той час як для особи, яка звертається за призначенням пенсії у 2020 році, застосовується середня заробітна плата у (доход) в Україні у розмірі 7763,17 грн, що за умов наявності однакового з нею страхового стажу та коефіцієнту заробітку забезпечує пенсію на 58,9 % вищу, виключно через інший рік звернення та призначення пенсії, що на переконання позивача є дискримінаційним. Крім того, позивач вказує на те, що проведення індексацій її пенсії у 2019-2020 роках на підстав Постанов №124 та №251 не є щорічною індексацію передбаченою частиною другою статті 42 Закону 1058-IV.
Відповідач 06.10.2020 подав відзив на позовну заяву в якому просив суд у задоволенні позову відмовити, оскільки відповідачем проведено індексацію пенсії позивача за спірний період на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, зокрема з 01.03.2019 проведено перерахунок пенсії позивача на підставі Постанови №124 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,17, що складає 4404,35 грн (3764,04*1.17). В свою чергу, проведення індексації пенсії у 2020 році визначено Постановою № 251, строк проведення якої з 01.05.2020, а тому відповідь відповідача 10.04.2020 на звернення позивача від 03.04.2020 щодо перерахунку пенсії згідно індексації на підставі Постанови №251 не є відмовою у здійсненні такого перерахунку, а носить інформаційний характер, у зв`язку з чим вимоги заявлені до відповідач у цій частині є передчасними.
Дослідивши письмові докази, судом встановлено.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
03.04.2020 позивач звернулась до відповідача щодо проведення щорічної індексації її пенсії за період у 2019-2020 роках, в якому просила відповідача окрім проведеної з 01.03.2019 та установленої з 01.05.2020 індексації її пенсії на підставі Постанов №124 та №251 понад мінімальний розмір індексації встановлений законом, провести індексацію її пенсії відповідно до абзацу 2 частини другої статті 42 Закону № 1058-IV з 01.03.2019 у розмірі 1,171535 та з 01.01.2020 у розмірі 1,109754 та здійснити її перерахунок.
За результатами звернення позивача відповідач листом від 10.04.2020 надав відповідь, якою повідомив позивача про те, що відповідно до Постанови №251 у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року, у зв`язку з чим, перерахунок її пенсії відповідно до вказаної норми буде проведено пенсійним органом з 01.05.2020.
Не погоджуючись з розміром проведеного перерахунку пенсії у 2019 та 2020 роках згідно індексації на підставі Постанов №124 та № 251, яка, на переконання позивача не є щорічною індексацією пенсії, визначеною абзацом 2 частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, а є індексацією пенсію понад мінімальний розмір встановлений законом, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно з пунктом 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
На виконання положень частини другої статті 42 Закону № 1058-IV Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №124.
Відповідно до Постанови № 124 установити, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
За змістом пункту 5 Постанови №124 Пенсійному фонду України забезпечити перерахунок пенсій, зазначених у пункті 2 цієї постанови, з 1 березня 2019 року.
За результатами дослідження протоколу призначення (перерахунку пенсії) встановлено, що у 2019 році загальний страховий стаж позивача складає 46 років 3 місяці 26 днів, що відповідає коефіцієнту стажу 0,46250. Розрахунок пенсії за віком з урахуванням набутого страхового стажу, проведений з 01.03.2019 відповідачем складає: 1.39491 х 4404,35 х 0,46250 = 2841,45 грн де: 1.39491 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, 4404,35 (3764.40*1.7) - середній заробіток за три попередні роки (2014-2016) з урахуванням коефіцієнта збільшення, 0,46250 - коефіцієнт страхового стажу без урахування кратності. Загальний розмір пенсії з 01.03.2019 року складає 3297,10 грн, в тому числі 389.22 грн - доплата за понаднормативний стаж, 66,43 грн - підвищення дітям війни Постанова №112.
Відповідно до пункту 2 Постанови №251 установити, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
Також, відповідачем був проведений перерахунок пенсії на підставі Постанови № 251 з 01.05.2020, де розмір пенсії за віком, складає: 1.39491 х 4888.88 х 0,46250 = 3151,01 грн, де: 1.39491 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, 4888.88 (3764.40*1.2987) - середній заробіток за три попередні роки (2014-2016) з урахуванням коефіцієнта збільшення показника, 0,46250 - коефіцієнт страхового стажу без урахування кратності. Загальний розмір пенсії з 01.05.2020 року складає 3646.32 грн, в тому числі 425.88 грн - доплата за понаднормативний стаж, 66,43 грн - підвищення дітям війти Постанова №112.
За змістом пункту 5 Постанови № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Водночас, при обчисленні пенсій станом на 01.10.2017 застосовувався усереднений показник середньої заробітної плати за 2014 - 2016 роки - 3764,40 грн.
Таким чином, за наведеними нормами індексація здійснюється лише тих пенсій, при розрахунку яких застосовано показник середньої заробітної плати в розмірі 3764,40 грн, а також якщо пенсіонер перераховував пенсію або переходив з одного виду пенсії на інший, але при розрахунку яких застосовувався показник середньої зарплати 3764,40 грн, такі пенсії також підпадають під індексацію у 2019 та 2020 роках.
Викладене свідчить про те, що відповідач, здійснюючи індексацію пенсії позивача у 2019 та 2020 роках, із застосуванням при розрахунку показника середньої заробітної плати в розмірі 3764,40 грн, діяв у відповідності до вимог законодавства.
При цьому, частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV передбачено щорічну індексацію пенсій у зв`язку із зростанням споживчих цін і середньої зарплати в країні. Така індексація здійснюється шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 4-5 Прикінцевих положень Закону №1058 передбачено, що у 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50% показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Водночас, Законом №1058 не передбачено з якої дати мають перераховуватися пенсії, лише визначено, що дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України, з урахуванням мінімального розміру збільшення, тобто не менше 50% темпів зростання споживчих цін та 50% зростання середньої заробітної плати.
При цьому, Постановою № 124 визначено проведення індексації пенсій у 2019 році з 01.03.2019, а Постановою № 251 передбачено проведення індексації пенсій у 2020 році з 01.05.2020.
Судом встановлено, що відповідно до вимог частини другої статті 42 Закону 1058-IV відповідачем з 01.03.2019 проведено індексацію пенсії у 2019 році на підставі Постанови № 124 із застосуванням при розрахунку показника середньої заробітної плати в розмірі 3764,40 грн та коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17, також відповідачем з 01.05.2020 проведено індексацію пенсії у 2020 році на підставі Постанови № 251 із застосуванням при розрахунку показника середньої заробітної плати в розмірі 3764,40 грн та коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,1, що свідчить про те, що індексацію пенсії позивача у 2019-2020 роках проведено з дотримання вимог законодавства.
Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають в повному обсязі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.07.2020 позивачу відстрочено сплату судового збору до отримання інформації від Головного управління Пенсійного фонду в місті Києві про суми отриманих пенсійних виплат за 2019 рік.
Згідно із частиною другою статті 132 КАС розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Законом "Про судовий збір" визначено правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Пільги щодо сплати судового збору встановлено статтею 5 Закону України "Про судовий збір".
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Згідно з частиною другою статті 8 зазначеного вище Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
За змістом положень статті 8 Закону України "Про судовий збір" питання про відстрочення та розстрочення судом сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з підстав майнового стану сторони вирішується на розсуд суду в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони дійсно перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання про звільнення від сплати судового збору повинна навести доводи того, що її майновий стан об`єктивно перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі, а також надати докази, які б свідчили про вжиття ним всіх необхідних заходів для своєчасної сплати судового збору.
Необхідність сплати судового збору є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб`єктів, узгоджується зі статтею 129 Конституції України, якою як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, і не може бути визнане обмеженням права доступу до суду в розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відтак звільнення від сплати судового збору (відстрочення, розстрочення його сплати або зменшення його розміру) з підстав, передбачених статтею 8 Закону України "Про судовий збір", є прерогативою суду, який вирішує питання відкриття провадження (прийняття заяви, скарги тощо).
В обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору, позивач посилався на те, що предметом позову є захист її соціальних прав, а розмір судового збору перевищує її дохід за 2019 рік.
19.08.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду в місті Києві надано довідку про доходи позивача, відповідно до якої її дохід за 2019 рік складає 38 863,24 грн. Будь-яких доказів того, що у сукупності з доходом за 2019 рік майновий стан позивача на час звернення з позовною заявою був настільки незадовільним, що перешкоджав сплаті судового збору у розмірі 1681,60 грн, не надано.
Отже, за оцінкою суду позивачем не додано інших доказів, які б у сукупності з наданими доказами, підтверджували, що на момент подання позовної заяви, її майновий стан перешкоджав сплаті судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Крім того, позивачем не надано суду доказів наявності у нього пільг щодо сплати судового збору, встановлених статтею 5 Закону України "Про судовий збір". Питання ж звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору осіб, які не зазначені в статті 5, або у справах із предметом спору, не охопленим статтею 5, є правом, а не обов`язком суду, навіть за наявності однієї з визначених статтею 8 цього Закону умов для такого звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення.
З таких умов відстрочена сума судового збору за подання позовної заяви складає 1681,60 грн за дві вимоги немайнового характеру, яка підлягає стягненню з позивача.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1681,60 грн (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня шістдесят копійок).
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16).
Стягувач щодо частини рішення суду про стягнення з з ОСОБА_1 судового збору - Державна судова адміністрація України (ідентифікаційний код 26255795, місцезнаходження: 01021, місто Київ, вулиця Липська, будинок 18/5).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділ VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець