Рішення № 98678302, 29.07.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2021
Номер справи
620/5399/21
Номер документу
98678302
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/5399/21

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті https://mkocubynska-qromada.gov.ua/ Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області рішення Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 24.12.2020 «Про затвердження Програми «Соціальний захист малозабезпечених верств населення Михайло-Коцюбинської громади на 2021».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 04.01.2021 відповідач оприлюднив у формі відкритих даних на своєму офіційному веб-сайті https://mkocubynska-gromada.gov.ua/ рішення Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 24.12.2020 «Про затвердження Програми «Соціальний захист малозабезпечених верств населення Михайло-Коцюбинської громади на 2021 рік», тобто на 11 день після його затвердження. Позивач вказує, що відповідачем було порушено вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації» в результаті чого він не зміг своєчасно копіювати та використовувати інформацію, що міститься в даному рішенні у своїх особистих цілях.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідачем не було порушено строки оприлюднення рішення Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 24.12.2020 «Про затвердження Програми «Соціальний захист малозабезпечених верств населення Михайло-Коцюбинської громади на 2021 рік», оскільки його було опубліковано 04.01.2021 на п`ятий робочий день з дня затвердження документа.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

24.12.2020 відбулося друге пленарне засідання другої сесії восьмого скликання Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області на якій було прийнято рішення «Про затвердження Програми «Соціальний захист малозабезпечених верств населення Михайло-Коцюбинської громади на 2021 рік».

Вказане рішення було оприлюднено на офіційному веб-сайті Михайло-Коцюбинської селищної ради 04.01.2021 (https://mkocubynska-gromada.gov.ua/docs/583682/).

Позивач вважає, що відповідачем було порушено строк оприлюднення рішення Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 24.12.2020 «Про затвердження Програми «Соціальний захист малозабезпечених верств населення Михайло-Коцюбинської громади на 2021», тому звернувся з даним позовом до суду.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Частиною першою статті 10-1 Закону встановлено, що публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання. Розпорядники інформації зобов`язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.

Суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації (стаття 12 Закону).

За приписами частини першої та другої статті 19 Закону запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

З викладеного слідує, що суб`єктами правовідносин у сфері доступу до публічної інформації є запитувач інформації та розпорядник інформації.

За встановленими обставинами, позивач не звертався до відповідача з запитом на інформацію, а тому не є запитувачем інформації в силу вимог Закону.

Слід відмітити, що за приписами статті 23 Закону право на оскарження, зокрема, невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону, мають право запитувачі інформації.

Суд звертає увагу, що відповідачем 04.01.2021 на офіційному веб-сайті було оприлюдненню рішення другого пленарного засідання другої сесії восьмого скликання Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 24.12.2020 «Про затвердження Програми «Соціальний захист малозабезпечених верств населення Михайло-Коцюбинської громади на 2021», тобто не пізніше п`яти робочих днів з дня затвердження документа, оскільки 25-27 грудня 2020 року та 01-03 2021 року були вихідними днями, що свідчить про дотримання строків встановлених статтею 15 Закону.

Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в Рішенні від 14.12.2011 № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Отже, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, вирішуючи спір, суд повинен встановити, що у зв`язку з прийнятим рішенням, вчиненням дій чи допущенням бездіяльності суб`єктом владних повноважень порушуються права, свободи або законні інтереси особи у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Таким чином, виходячи із загальних засад адміністративного судочинства задоволенню підлягають лише ті вимоги, які фактично відновлюють порушене право особи у взаємовідносинах з суб`єктом владних повноважень, у зв`язку з чим суд приходить до висновку, що у позивача відсутнє право, яке підлягає відновленню в судовому порядку, а тому в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області (вул. Шевченка, 50, смт. Михайло-Коцюбинське, Чернігівський район, Чернігівська область, 15552, код ЄДРПОУ 04412509) про визнання протиправною бездіяльності - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 29.07.2021.

Суддя В.О. Непочатих