
Справа № 560/2765/21
РІШЕННЯ
іменем України
30 липня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якій просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати постанову Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №216627 від 29.12.2020 про стягнення з ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у сумі 17 000 грн.
2. Судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що фактичне автоперевезення здійснювалось автомобільним перевізником ТОВ "Поділля транс нафта". Позивач не є автомобільним перевізником у розумінні статті 1 Закону України “Про автомобільний транспорт”, тому Державною службою України з безпеки на транспорті безпідставно застосовано до нього санкції за порушення правил перевезення вантажів автомобільним транспортом.
Ухвалою від 15.03.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 15.03.2021 у задоволенні заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовлено.
Ухвалою суду від 22.03.2021 заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про забезпечення позову - задоволено. Зупинено дію постанови Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №216627 від 29.12.2020 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №560/2765/21. Зупинено дію стягнення на підставі виконавчого документа, а саме постанови Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №216627 від 29.12.2020, на підставі якої відкрито виконавче провадження №64832637, до набрання законної сили судовим рішенням у справі №560/2765/21.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Між позивачем Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Поділля транс нафта" (орендар) 01.07.2020 укладено договір №8-ТЗ оренди транспортних засобів. Відповідно до умов якого, орендодавець передає, а орендар приймає в порядку та на умовах, визначених цим договором у строкове платне володіння та користування транспортний засіб, а саме автомобіль марки DAF, модель 85CF, сідловий тягач-Е, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , 2001 року випуску, колір червоний, державний номер НОМЕР_2 .
Між позивачем Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Поділля транс нафта" (орендар) 02.09.2020 укладено договір №9-ТЗ оренди транспортних засобів. Відповідно до умов якого, орендодавець передає, а орендар приймає в порядку та на умовах, визначених цим договором у строкове платне володіння та користування транспортний засіб, а саме напівпричіп-спеціалізований, марки ZASTA, модель N-36, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_3 , 1997 року випуску, колір червоний, державний номер НОМЕР_4 .
Актами приймання-передачі транспортних засобів від 01.07.2020 та від 02.09.2020 підтверджується передача вищевказаних транспортних засобів орендареві.
Посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області 03.11.2020 було проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом автомобіля марки DAF, модель 85CF, державний номер НОМЕР_2 , напівпричіп марки ZASTA-N-36, державний номер НОМЕР_4 , які належать позивачеві.
За результатами перевірки складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 03.11.2020 №251628.
На підставі зазначеного акта перевірки Державною службою України з безпеки на транспорті 29.12.2020 постанова про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу №216627 від 29.12.2020 у сумі 17000,00 грн, за порушення вимог статті 48 закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абзацом 15 частини 1 статті 60 вказаного Закону.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач оскаржив її до суду.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає закон України "Про автомобільний транспорт".
Статтею 3 закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Відповідно до статті 6 закону України "Про автомобільний транспорт" реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення №103), визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з пунктом 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1567 Державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Згідно з пунктом 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму (пункт 20 Порядку №1567).
Підставою для застосування до позивачки штрафу, передбаченого абзацом 8 статті 60 закону України "Про автомобільний транспорт", слугували акти перевірок, якими зафіксовані порушення водієм вимог статті 48 закону України "Про автомобільний транспорт".
За змістом статті 48 закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
Абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, застосовується адміністративно-господарський штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, суб`єктами відповідальності, передбаченої статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", є автомобільні перевізники.
За визначенням статті 1 закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Суд встановив, що зазначений в акті перевірки автомобіль, власником якого є позивач, перебуває в оренді ТОВ "Поділля транс нафта", відповідно до договорів оренди, укладених 01.07.2020 та 02.09.2020.
Таким чином, позивач в спірних правовідносинах не є автомобільним перевізником у розумінні положень закону України "Про автомобільний транспорт" і не може нести відповідальність, передбачену абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Також суд зазначає, що згідно ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Враховуючи наведене, неподання відповідачем, який є суб`єктом владних повноважень, відзиву на позов, суд, враховуючи вищевказане, також кваліфікує як визнання відповідачем позову.
Отже, позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №216627 від 29.12.2020 про стягнення з ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у сумі 17 000 грн.
Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 ) Відповідач:Державна служба України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя О.О. Михайлов