
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 липня 2021 року № 520/9516/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України Департамент патрульної поліції про зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
01.06.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Національної поліції України Департамент патрульної поліції, в якому просив суд:
- зобов`язати Департамент патрульної поліції, код ЄДРПОУ 40108646, місцезнаходження “03048, м.Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3” нарахувати та виплатити доплату за службу у нічний час за період 07.11.2015 р. по 28.02.2018 р. на користь ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , у сумі 6972,00 грн.;
- зобов`язати Департамент патрульної поліції, код ЄДРПОУ 40108646, місцезнаходження “ 03048, м.Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3”, нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з червня 2016 р. по жовтень 2017 р. включно на користь ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , у сумі 2718,85 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач, на думку позивача, протиправно не виплатив грошове забезпечення у вигляді доплати за службу у нічний час за період 07.11.2015 р. по 28.02.2018 р. на користь ОСОБА_1 у сумі 6972,00 грн. та індексацію грошового забезпечення за період з червня 2016 р. по жовтень 2017 р. включно у сумі 2718,85 грн.
Відповідач, Департамент Патрульної поліції Національної поліції України, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно наказу за №115 о/с від 07.11.2015 року по особовому складу Національної поліції України ОСОБА_1 , було призначено інспектором по Управлінню патрульної поліції у м.Харкові Департаменту патрульної поліції по батальйону №2, по роті №8 з установленням посадового окладу згідно штатного розпису.
Відповідно до наказу Національної поліції України Департаменту патрульної поліції №538 о/с від 04.06.2018 року по особовому складу відповідно до п.6 ч.І ст.77 Закону України «Про національну поліцію» звільнено зі служби в поліції по Управлінню патрульної поліції у Харківській області, лейтенанта поліції ОСОБА_1 , інспектора, роти №8 батальйону №2 з 04 червня 2018 року.
Позивач звернувся до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України із заявою, в якій просив розглянути питання, нарахувати та виплатити наступні доплати: служба у нічний час за період 07.11.2015 р.- 04.06.2018 р. провести індексацію грошового забезпечення за період червень 2016 р. - жовтень 2017 р.
Департамент Патрульної поліції Національної поліції України на заяву позивача відповів листом №С-8550/41/5/05-2021 від 27.05.2021 року та повідомив, що відповідно до п. 11 Розділу II Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що (здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 0(6.04.2016 № 260, (далі - Порядок) підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Вказано, що облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов. Зазначено, що поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплат доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць. Вказано, що позивачу здійснено доплату за службу в нічний час за травень 2018 року (40 год.) - 202,41 грн., підстави для нарахування доплати за службу в нічний час за період з 07.11.2015 по 28.02.2018 відсутні. Повідомлено, що згідно з частиною п`ятою статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону, частиною першою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» до об`єктів індексації грошових доходів населення віднесено оплату праці (грошове забезпечення). Також, вказано, що у статті 6 Закону зазначено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України, у звязку з чим постановою від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведенні індексації грошових доходів населення. Крім того, зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 внесено зміни до пункту 2 вказаного Порядку та доповнено абзац 5 після слова «військовослужбовці» словом «поліцейських». Індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться після набрання чинності вказаної постанови, тобто з листопада 2017 року. Повідомлено, що підстави для виплати індексацій за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 відсутні.
Відповідно до інформації наданої відповідачем, позивач, за період з 07.11.2015 по 28.02.2018 відпрацював наступну кількість годин служби в нічний час: за листопад 2015 року – 0 годин, грудень 2015 року – 64 годин; січень 2016 року - 64 години, лютий 2016 року - 24 годин, березень 2016 року - 64 годин, квітень 2016 року - 64 години, травень 2016 року - 64 години, червень 2016 року - 56 години, липень 2016 року - 56 годин, серпень 2016 року - 64 години, вересень 2016 року - 32 годин, жовтень 2016 року - 64 години, листопад 2016 року - 24 годин, грудень 2016 року - 48 годин; січень 2017 року - 56 годин, лютий 2017 року - 56 годин, березень 2017 року - 32 годин, квітень 2017 року - 48 години, травень 2017 року - 56 годин, червень 2017 року - 64 годин, липень 2017 року - 24 годин, серпень 2017 року - 32 години, вересень 2017 року - 56 години, жовтень 2017 року - 24 годин, листопад 2017 року - 56 годин, грудень 2017 року - 56 годин; січень 2018 року - 48 години, лютий 2018 року - 32 години.
Вважаючи протиправною невиплату грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення за оскаржуваний період, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Департаменту патрульної поліції нарахувати та виплатити доплату за службу у нічний час за період 07.11.2015 р. по 28.02.2018 р. на користь ОСОБА_1 у сумі 6972,00 грн., суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 2 статті 94 Закону України “Про Національну поліцію” №580-VIII, порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктом 1 постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Приписами підпункту 3 пункту 5 постанови КМУ № 988 передбачено обов`язок виплачувати поліцейським доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
За пунктом 8 постанова КМУ № 988 набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України “Про Національну поліцію”.
Закон України “Про Національну поліцію” прийнятий 02 липня 2015 року та набрав чинності 07 листопада 2015 року.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06 квітня 2016 року затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799.
Так, пунктом 3 розділу 1 вказаного Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 11 Порядку №260, поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00.
Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов. Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Відповідно до інформації наданої відповідачем, позивач, за період з 07.11.2015 по 28.02.2018 відпрацював наступну кількість годин служби в нічний час: за листопад 2015 року – 0 годин, грудень 2015 року - 64 годин; січень 2016 року - 64 години, лютий 2016 року - 24 годин, березень 2016 року - 64 годин, квітень 2016 року - 64 години, травень 2016 року - 64 години, червень 2016 року - 56 години, липень 2016 року - 56 годин, серпень 2016 року - 64 години, вересень 2016 року - 32 годин, жовтень 2016 року - 64 години, листопад 2016 року - 24 годин, грудень 2016 року - 48 годин; січень 2017 року - 56 годин, лютий 2017 року - 56 годин, березень 2017 року - 32 годин, квітень 2017 року - 48 години, травень 2017 року - 56 годин, червень 2017 року - 64 годин, липень 2017 року - 24 годин, серпень 2017 року - 32 години, вересень 2017 року - 56 години, жовтень 2017 року - 24 годин, листопад 2017 року - 56 годин, грудень 2017 року - 56 годин; січень 2018 року - 48 години, лютий 2018 року - 32 години.
Отже, матеріалами справи підтверджено, що позивач в період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року ніс службу у нічний час.
Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не надано суду доказів нарахування та виплати позивачу доплати за службу у нічний час відповідно до відпрацьованого часу у встановленому законодавством розмірі.
У відзиві на позов відповідач посилався на те, що в період з 07.11.2015 р. по 28.02.2018 р., довідки несення поліцейським служби у нічний час в управлінні патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, не формувались, до Департаменту патрульної поліції не надходили. Вказано, що за відсутності довідок обліку несення позивачем служби в нічний час за період з 07.11.2015 р. по 28.02.2018 р., нарахування та здійснення виплати за службу у нічний час, неможливе, у зв`язку з порушенням у такому разі, вимог абзацу 6 пункту 11 розділу II наказу МВС України Порядку № 260.
Суд вважає вказані доводи відповідача необґрунтованими, оскільки з пункту 11 Порядку № 260 вбачається, що відповідач зобов`язаний був сформувати довідку обліку несення позивачем служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку № 260.
Разом з цим, складання довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час не залежить від волі позивача. Відсутність такої довідки не може впливати на нарахування та виплату доплати за службу в нічний час в порядку та розмірі, визначених постановою КМУ №988 та Порядком № 260.
Як зазначено вище, позивач ніс службу у нічний час в період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року.
При цьому, проходження позивачем служби у нічний час в листопаді 2015 року судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.
Позивач, просить суд зобов`язати Департамент патрульної поліції нарахувати та виплатити позивачу доплату за службу у нічний час за період 07.11.2015 р. по 28.02.2018 р. у сумі 6972,00 грн.
При цьому, сторонами по справі не заперечувалось того, що відповідачем не було нараховано позивачу вказаних коштів, а отже і не було здійснено відповідного розрахунку доплати за службу у нічний час за період 01.12.2015 року по 28.02.2018 року, що входить до його компетенції. Враховуючи те, що відповідачем не було здійснено вказаних дій, позовні вимоги у зазначеній частині звернені на майбутнє.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов`язання Департаменту патрульної поліції нарахувати та виплатити доплату за службу у нічний час за період 01.12.2015 року по 28.02.2018 року на користь ОСОБА_1 .
Згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на допущену відповідачем пасивну поведінку у спірних правовідносинах, суд вважає з необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та не виплати на користь ОСОБА_1 доплату за службу у нічний час за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Департаменту патрульної поліції нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з червня 2016 р. по жовтень 2017 р. включно на користь ОСОБА_1 у сумі 2718,85 грн., суд зазначає наступне.
Згідно з ч.ч. 1, 5 ст. 94 Закон України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП України), заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-XII від 03.07.1991 року (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За змістом ст. 2 Закону України № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ст. 4 Закону України № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Таким чином, законом визначено, що грошове забезпечення, як грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, підлягають індексації в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078).
Відповідно до п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 року № 782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що від початку функціонування Національної поліції України з 07.11.2015 р. до 18.10.2017 р. індексація виплат заробітної штати поліцейським не проводилось, через відсутність зазначених змін у Порядку проведення індексації грошових доходів населення. Вказано, що на підставі постанови КМУ від 18.10.2017 р. № 782, після внесених змін до п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078, якими 5 абзац було доповнено словом «поліцейський», у зв`язку з набранням чинності вказаною постановою 24.10.2017 р. виплата індексації грошового забезпечення позивачу здійснюється з листопада 2017 р.
Статтею 94 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону. Змін до вказаного пункту ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" у спірному періоді не вносилося, ця норма закону була діючою.
В силу положень ч. 2 ст. 8 Закону України № 1282-ХІІ за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
Конституційне поняття "Закон України", на відміну від поняття "законодавство України", не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.
Суд вважає, що вказані відповідачем обставини (не включення поліцейських до переліку осіб, грошове забезпечення яких підлягає індексації) не позбавляють його обов`язку провести індексацію грошового забезпечення, оскільки право позивача на індексацію його грошового забезпечення передбачено статтею 94 Закону України "Про Національну поліцію", тобто нормативно-правовим актом, що має вищу юридичну силу, що спростовує доводи відповідача.
При цьому, індексація має проводитися за наявності на це відповідних підстав, що визначені чинним законодавством.
Згідно зі ст. 2, ст. 4 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (ст. 9 Закону).
Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" №2017-III від 05.10.2000 року визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Отже, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці і у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) покладається на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та виду юридичної особи.
Частиною 2 ст. 5 Закону №1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Згідно пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2013 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 року № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищував поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до п. 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Таким чином, місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації, індексація грошових доходів громадян проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін, обчисленого наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації, який становить 103 відсотка (п. 1-1 Порядку № 1078). Для проведення подальшої індексації обчислення індексу споживчих цін здійснюється за місяцем, у якому відбувається перевищення порога індексації. Підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією проводиться з місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін і на підставі якого відбувається перевищення порога індексації.
Отже, можливість проведення індексації грошових доходів залежить від порогу індексації - величини індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення. В свою чергу, якщо величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка, індексація грошових доходів в такому місяці не проводиться.
Проте, відповідач мотивуючи свою бездіяльність жодним чином не врахував та не перевірив наявність вищевказаних підстав визначених Законом №1282-ХІІ та Порядком № 1078.
З огляду на те, що відповідач не врахував та не перевірив наявність підстав визначених Законом №1282-ХІІ та Порядком № 1078 для виплати позивачу пенсії, належним способом захисту прав позивача є зобов`язання Департаменту патрульної поліції розглянути питання нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з червня 2016 року по жовтень 2017 року включно на користь ОСОБА_1 , із врахуванням висновків суду.
Згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на допущену відповідачем пасивну поведінку у спірних правовідносинах, суд вважає з необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не виплати та не нарахування на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з червня 2016 року по жовтень 2017 року включно.
Щодо посилань відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч.5 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
З даним адміністративним позовом ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду 01.06.2021 року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції на позовній заяві.
У Рішенні від 15 жовтня 2013 року № 8-рп/2013 у справі № 1-13/2013 Конституційний Суд України зазначив, що поняття «заробітна плата» і «оплата праці», які використано у законах, що регулюють трудові правовідносини, є рівнозначними в аспекті наявності у сторін, які перебувають у трудових відносинах, прав і обов`язків щодо оплати праці, умов їх реалізації та наслідків, що мають настати у разі невиконання цих обов`язків, а також дійшов висновку, що під заробітною платою, що належить працівникові, необхідно розуміти усі виплати, на отримання яких працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, установлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем, незалежно від того, чи було здійснене нарахування таких виплат.
Так, позивач у даній справі просить суд зобов`язати Департамент патрульної поліції, нарахувати та виплатити доплату за службу у нічний час за період 07.11.2015 р. по 28.02.2018 р. на користь ОСОБА_1 у сумі 6972,00 грн. та зобов`язати Департамент патрульної поліції, нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з червня 2016 р. по жовтень 2017 р. включно на користь ОСОБА_1 у сумі 2718,85 грн.
Департамент Патрульної поліції Національної поліції України листом №С-8550/41/5/05-2021 від 27.05.2021 року на заяву позивача повідомив, що підстави для нарахування доплати за службу в нічний час за період з 07.11.2015 по 28.02.2018 відсутні та те, що підстави для виплати індексацій за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 відсутні.
Відповідно до ст.233 Кодексу законів про працю України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Так, позивач просить суд зобов`язати Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь позивача невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час та індексацію грошового забезпечення, як складових грошового забезпечення (заробітної плати).
Отже, позивачем не пропущено строку звернення до суду з даним позовом.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість вищевказаних посилань відповідача.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Національної поліції України Департамент патрульної поліції (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048) про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не нарахування та не виплати на користь ОСОБА_1 доплати за службу у нічний час за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року.
Зобов`язати Департамент патрульної поліції (код ЄДРПОУ 40108646, 03048, м.Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3) нарахувати та виплатити доплату за службу у нічний час за період 01.12.2015 року по 28.02.2018 року на користь ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1 ).
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо не виплати та не нарахування на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з червня 2016 року по жовтень 2017 року включно.
Зобов`язати Департамент патрульної поліції (код ЄДРПОУ 40108646, місцезнаходження 03048, м.Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3) розглянути питання нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з червня 2016 року по жовтень 2017 року включно на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), із врахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.