
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
30 липня 2021 року № 520/9985/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Зінченко А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, вимоги ,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області , в якому просив суд :
-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43143704) № 0082414-5306-2023 від 25.06.2019 року про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у загальній сумі 59273,88 грн.;
-визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43143704) про сплату боргу форми “Ф” від 14.01.2020 р. № 163-54.
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що підставою для прийняття оскаржуваної вимоги про сплату боргу Ф від 14.01.2020 р. № 163-54 та податкового повідомлення-рішення № 0082414-5306-2023 від 25.06.2019 року про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у загальній сумі 59273,88 грн. стали помилкові висновки Контролюючого органу, що за ОСОБА_1 на праві власності зареєстровано нерухоме майно.
Позивач не згоден з вказаними висновками ДПС, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд вказує наступне.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки регламентується ст. 266 ПКУ.
Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПКУ платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПКУ).
Базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (пп. 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 ПКУ).
База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (пп. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПКУ).
Матеріалами справи підтверджено, що гідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 1592,1 м2.
Щодо розміру податкового зобов`язання, визначеного в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні, то суд зазначає, що ПК України передбачено гарантію дотримання прав платників, при винесенні податковим органом податкових повідомлень-рішень з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Судом встановлено, що оригінали відповідних документів платником - ОСОБА_2 до контролюючого органу не надавались, зокрема документи на право власності, при цьому, відповідно до пп. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 ПК України платник податку має право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо: об`єктів житлової та/або житлової нерухомості, що перебувають у власності платника податків; права на користування пільгою зі сплати податків; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.
Зворотного механізму положеннями ПК України не передбачено.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, визначає Закон України від 01.07.2004 № 1952-ІУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон № 1952).
Пунктом 1 статті 26 Закону № 1952 визначено, що записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав.
У разі змін ідентифікаційних даних суб`єкта права, визначення часток у праві спільної власності чи їх змін, зміни суб`єкта управління об`єктами державної власності, відомостей про об`єкт нерухомого майна, у тому числі зміни його технічних характеристик, за заявою власника чи іншого правонабувача, обтяжувала, а також у випадку, передбаченому підпунктом «в» пункту 2 частини 6 статті 37 цього закону, вносяться зміни до державного реєстру прав.
Статтею 28 Закону № 1952 визначено, що для державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна у разі, коли в документах, що подаються до такої реєстрації, відсутні відомості про технічні характеристики відповідного об`єкта, надається технічний паспорт на таких об`єкт.
Під час проведення державної реєстрації прав до Державного реєстру прав вносяться відомості про об`єкт нерухомого майна відповідно до технічного паспорта на такий об`єкт.
Відомості стосовно цільового призначення вказаних нежитлових приміщень відсутні.
Обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об`єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Відповідно до пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 ПК України ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Згідно з пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об`єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Згідно з пп. 266.10.3 п. 266.10 ст. 266 ПК України податкове зобов`язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.
Судом встановлено, що податок за об`єкт нежитлової нерухомості, нараховується згідно рішення XXX сесії VII скликання Нечволодівської сільської ради «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Нечволодівської сільської ради» від 05.02.2018.
Розрахунок податку визначеного у податковому повідомлені - рішенні від 25.06.2019 0082414-5306-2023 (за 2018 рік на суму 59 273.88 грн) за нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 1592,1 м2: 1592.1 х 37,23 = 59 273,88 грн, де 1592,1 - площа нежитлової будівлі; 37,23 - ставка податку за 2018 рік.
Згідно з пп. «а» пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, податкове повідомлення-рішення з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік, направлено на податкову адресу позивача для сплати податкового зобов`язання, та отримано ним особисто - 07.08.2019.
Відповідно до п. 42. 2 ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою платників податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
У постанові Верховного Суду від 20.03.2020 у справі № 804/1318/18 зазначено, що добросовісний платник податків зобов`язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У разі невиконання цього обов`язку платник не в праві посилатися на неотримання ним кореспонденції як на обставину, що звільняє його від настання у зв`язку з цим негативних наслідків.
Контролюючим органом податкове повідомлення-рішення з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2018 рік, направлено на податкову адресу позивача для сплати податкового зобов`язання, та отримано ним особисто - 07.08.2019, що підтверджується трекінгом поштового відправлення № 6130108357269.
Податкове зобов`язання за звітний рік з податку сплачується, зокрема, фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (абзац «а» пп. 266.10.1. п. 266.10 ст. 266 ПК України).
Граничний строк сплати податкових зобов`язань - 07.10.2019.
Згідно з п. 59.3 ст. 59 ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Згідно даних інформаційної системи «Податковий блок» у Позивача обліковувався податковий борг з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки у загальній сумі 59 273,88 гривень.
Вказана сума податкового боргу виникла в результаті несплати платником податкових зобов`язань визначених у податковому повідомленні - рішенні від 25.06.2019 № 0082414-5306-2023.
Оскаржувана податкова вимога від 14.01.2020 М 163-54 сформована на підставі боргу що міститься в інтегрованій картці платника податків.
У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу у порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України).
Згідно п. 2 розділу II Порядку направлення контролюючими органами податкових вимог платниками податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 30.06.2017 року № 610 (далі - Порядок) податкова вимога формується у разі, якщо платник податків не сплатив у встановлені Кодексом строки суму: узгодженого грошового зобов`язання; Непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному Кодексом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що контролюючим органом при формуванні податкових повідомлень рішень правомірно розраховано суму податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, а тому податкове повідомлення – рішення та вимога про сплату боргу законні.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, вимоги - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.