
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2021 р. № 520/8982/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "К.В." (вул. Пушкінська, буд. 79/1, Харків, 61024, код ЄДРПОУ 32030429) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (вул. О. Гончара, буд. 55, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 38516849), Головного управління ДСНС України в Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, буд. 8, код ЄРДПОУ 38631015) про визнання дій та рішення протиправними, скасування річного плану, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії ГУ ДСНС України в Харківській області (код ЄРДПОУ - 38631015) з визначення ступеню ризику від провадження господарської діяльності Приватного підприємства «К.В.» (код ЄРДПОУ - 32030429), як високий;
- визнати протиправними дії ДСНС України з віднесення Приватного підприємства «К.В.» (код ЄРДПОУ - 32030429) до переліку суб`єктів господарювання з високим ступенем ризику;
- визнати протиправним рішення ДСНС України, оформлено Наказом ДСНС України від 26.11.2020 №633, про включення Приватного підприємства «К.В.» (код ЄРДПОУ - 32030429) до річного Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2021 рік;
- скасувати пункт 45161 Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2021 рік, який затверджено Наказом ДСНС України від 26.11.2020 №633.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 26.11.2020 №633 затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2021 рік, який розміщено на офіційному сайті ДСНС - https://www.dsns.gov.ua/. Пунктом 45161 Плану вказано про проведення 01.09.2021 планової перевірки Приватного підприємства «К.В.», код ЄРДПОУ-32030429. Об`єкти перевірки: 61024, м. Харків, вул. Пушкінська, будинок, 79/1; 61024, м. Харків, вул. Пушкінська, будинок, 79/1. Ступінь ризику від провадження господарської діяльності ПП «К.В.» визначено - високий. Також, зазначена інформація щодо проведення перевірки ПП «К.В.», як суб`єкта господарювання з високим ступеням ризику, розміщена ДСНС на веб порталі - «Інспекційний портал» (https://inspections.gov.ua/). Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю). Ступень ризику від провадження господарської діяльності ПП «К.В.» є показником, розрахунок якого здійснюється ГУ ДСНС України у Харківській області за територіальною ознакою та у вигляді інформації надається ДСНС України для планування заходів державного нагляду та їх періодичності. Позивач вважає необґрунтованим та безпідставним дії ГУ ДСНС України у Харківській області з визначення ступеня ризику від провадження господарської діяльності ПП «К.В.», як високий, протиправним рішення ДСНС України, оформлене Наказом від 26.11.2020 №633 та протиправними дії ДСНС України з включення ПП «К.В.» до річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2021 рік, як суб`єкта з високим ступеням ризику, та розміщення інформації про високий ступінь від провадження господарської діяльності ПП «К.В.» на офіційних сайтах ДСНС - https://www.dsns.qov.ua/ та «Інспекційний портал» - https://inspections.aov.ua/, що призводить до порушення прав позивача. Позивач стверджує, що розрахунок ступеню ризику від провадження господарської діяльності ПП «К.В.» виконаний відповідачем-2, по об`єктах ПП «К.В.», які визначені Планом здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2021 рік (затверджено наказом ДСНС від 26.11.2020), є необґрунтованим та помилковим. Більш того, у Плані вказано 2 об`єкта позивача, які плануються відповідачем до перевірки у 2021 році та які розташовані за однією адресою, як то вказано в Плані - 61024, м. Харків, вул. Пушкінська, 79/1. Позивач стверджує, що не має у власності та у користуванні, на правах іншого речового права двох об`єктів нерухомого майна, які можуть бути перевірені Державною службою України з надзвичайних ситуацій на предмет дотримання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 відкрито спрощене провадження в порядку передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачу - відповідь на відзив.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, надіслав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечував. Аргументуючи свою позицію представник відповідача зазначив у відзиві, що за інформацією, що міститься у відомості щодо віднесення суб`єкта господарювання до високого, середнього або незначного ступеню ризику об`єкту належного позивачу станом на 02.06.2020 становило 46 балів, що відповідає високому ступеню ризику. Таким чином, діяльність позивача віднесена до високого ступеня ризику і відповідно до частини другої статті 5 Закону та згідно з пунктом 5 Критеріїв планові заходи державного нагляду (контролю) повинні здійснюватися відносно нього не частіше одного разу на два роки. Відповідно до інформації, наданої ГУ ДСНС у Харківській області планова перевірка об`єктів позивача протягом 2018-2019 не проводилася. Форма оспорюваного наказу відповідає Вимогам до оформлення річних та комплексного планів здійснення заходів державного нагляду (контролю), унесення змін до них та звіту щодо їх виконання, затвердженим наказом Міністерства економічного розвитку торгівлі України, Державної регуляторної служби України 07.08.2017 №1170/81. ДСНС в установленому порядку було внесено відомості із оспорюваного наказу у Інтегровану автоматизовану систему державного нагляду (контролю), тобто ДСНС було дотримано вимоги статті 4-1 Закону. ДСНС в установленому порядку було оприлюднено на своєму офіційному веб-сайгі (https://www.dsns.gov.ua/) оспорюваний наказ, тобто ДСНС було дотримано вимоги статті 5 Закону. Зазначена інформація є загальновідомою, доступною та визнається позивачем. Враховуючи вищезазначене, відомості щодо позивача внесені до Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій правомірно, у повній відповідності до чинного законодавства України, а тому вимоги позивача щодо визнання незаконним та скасування наказу ДСНС від 26.11.2020 №633 в частині його включення до Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою України з надзвичайних ситуацій на 2021 рік є безпідставними і необґрунтованими. Таким чином, наказ ДСНС від 26.11.2020 №633 “Про затвердження плану перевірок” у частині включення позивача до Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) ДСНС на 2021 рік є законним та обґрунтованим, а підстави для його скасування відсутні.
Відповідачем, Головним управлінням ДСНС України в Харківській області, також подано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначає, що не визнає позовних вимог та просить суд відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що згідно наказу ДСНС України від 26.11.2020 №633 «Про затвердження плану перевірок» заплановано за номером 46161 здійснити планову перевірку додержання законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки Приватного підприємства «К.В.» 01.09.2021 з віднесенням до високого ступеня ризику, на проведення перевірки виділено 5 днів. Відповідно до відомостей щодо віднесення суб`єкта господарювання до високого, середнього або незначного ступеня ризику, ПП «К.В.» віднесено до високого ступеня ризику, з кількісно балів - 46. Відповідно до п. 4 ПКМУ від 05.09.2018 №715 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки ДСНС», від 41 до 100 балів - ступень ризику високий. Під час перевірки відомостей, викладених в Державному реєстрі речових прав па нерухоме майно у власності ПП «К.В.», за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, 79/1, маються приміщення в нежитлових будівлях літ. «А-4», як приклад приміщення у надземних поверхах (2 поверх). Оцінка ступеня ризику від провадження господарської діяльності та визначення періодичності здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки органами ДСНС України здійснюється на підставі "Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою з надзвичайних ситуацій", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №715. Згідно розрахунку, здійсненого Київським районним відділом у м. Харкові Головного управління ДСНС України у Харківській області об`єкти ПП «К.В», за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, 79/1 відноситься до високого ступеня ризику (46 балів), відповідач вважає ці відомості вірними, а обґрунтування позивача безпідставними. Щодо вірності віднесення суб`єкта господарювання до високого ступеня ризику відповідач зазначає, що позивач веде свою господарську діяльність в чотирьохповерхових нежитлових будівлях літ. «А-4» за вищевказаною адресою, загальна площа яких більше 2000 м2. Даний показник вказує про необхідність з урахування 21 балу при розрахунку ступеня ризику. Відповідач вважає дані будівлі одним цілим об`єктом, оскільки вони не від`єднанні протипожежними перешкодами (не є окремими протипожежними відсіками з відповідними конструктивними елементами (стінами, перегородками з заповненням з протипожежних дверей, що здатні запобігати поширенню пожежі та її небезпечних чинників) та мають загальний перехід одна з одної, що не є перепоною при розповсюдженні продуктів горіння при виникненні пожежі Також, відповідач вважає, що для розрахунку критеріїв необхідно брати умовну висоту об`єкта (будинку), який у відповідності до вимог пункту 3.10 ДБН В.1.1-7:2016 «Пожежна безпека об`єктів будівництва. Загальні вимоги», стосується будинків, а не приміщень. Аналогічний висновок можна зробити при аналізі пункту 4 додатку 2 до Критеріїв, оскільки умовна висота розраховується від рівня проїзду пожежних автодробин і підлоги верхнього поверху (4-го поверху), що більше ніж 9 м - 10 балів. Відповідач повідомляє, що у власності відповідача в цих будівлях маються приміщення, які розташовані у підвальному поверсі, що вказує про необхідність урахування 10 балів при розрахунку ступеня ризику. Крім чого, відповідач повідомляє, що при розрахунку ступеня ризику ним було прийнято до уваги мінімальну кількість осіб, які постійно знаходяться па об`єкті - до 50 осіб - 5 балів. Таким чином, загальна кількість балів - 46, що відносить ПП «К.В.» до високого ступеня ризику. Відповідач зазначає, що жодної інформації про те, що приміщення ПП «К.В.» є окремими протипожежними відсіками не має. Також, відповідач повідомляє, що приміщення ПП «К.В.» мають загальні евакуаційні виходи з нежитлових будівель літ. «А-4» та «Б-4» за вищевказаною адресою так як й інші суб`єкти господарювання, які в них ведуть свою господарську діяльність. Щодо відсутності відомостей в Реєстрі будівельної діяльності про прийняття в експлуатацію нежитлових будівель літ. «А-4» за «Б-4», за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, 79/1 відповідач вказує, що також, під чає аналізу відомостей з Реєстру будівельної діяльності не було встановлено відомостей про прийняття у встановленому порядку нежитлових будівель літ. «А-4» та «Б-4» за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, 79/1. Крім того, відповідачем було з`ясовано, що одна з нежитлових будівель за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, 79/1, є п`ятиповерховою. Враховуючи вищевикладене, відповідач не може гарантувати те, що нежитлові будівлі «А-4» та «Б-4» за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, 79/1, відповідають вимогам законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки: шляхи евакуації тощо. Відповідач вказує, що у відповідності до вимог Конституції України життя за здоров`я людей є найвищим пріоритетом для держави ніж підприємницька діяльність суб`єктів господарювання. Таким чином, для уникнення трагічних наслідків на об`єкті позивача органам ДСНС України необхідно здійснити планові заходи державного нагляду (контролю) у 2021 році для попередження пожеж (надзвичайних ситуацій) на ньому.
Представником позивача надані заперечення на відзиви, в яких йдеться про те, що позивач вважає правому позицію відповідачів, викладену у відзивах на позов, помилковою, оскільки віднесення ПП «К.В.» до суб`єкта господарювання з високим ступенем ризику побудовано на припущеннях. Так, відповідач-2 повинен був надати до суду дві наглядові справи щодо кожного з об`єктів перевірки, а не одну, з невизначеним об`єктом перевірки, відсутнім розрахунком ступеню ризику, з відсутніми документами стосовно технічних характеристик кожного з об`єктів перевірки. За відсутності двох наглядових справ визначення ступеню ризику позивача - є необґрунтованим. Крім того, жодним нормативно-правовим актом не передбачено форму та наявність такого документу, як «Відомість щодо віднесення суб`єкта господарювання до високого, середнього або незначного ступеню ризику», про яку відповідач-1 вказав у відзиві, як підставу віднесення ПП "К.В." до високого ступеню ризику. Натомість, обов`язковим для визначення ступеню ризику є наявність документу «Розрахунок ступеню ризику». Саме за відсутності розрахунку ступеню ризику ПП«К.В.», дії відповідача -1 із внесення до річного плану перевірки на 2021 рік (наказ ДСНС України від 26.11.2020) є протиправними. Посилання відповідача-1 на Постанову КМУ від 10.05.2018 № 342 є безпідставним, так як розрахунок кількості балів щодо кожного об`єкту, належного суб`єкту господарювання здійснюється за показниками визначеними Постановою КМУ від 05.08.2018 №715 "Прозатвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) усфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою з надзвичайним ситуацій". Керуючись вказаною постановою кількість балів за критеріями повинна складати 11 балів, а не 46. Крім того, формуванню річного Плану перевірок на 2021 рік, затвердженого оскаржуваним наказом ДСНС України, повинен передувати «Перелік суб`єктів господарювання, що підлягають державному нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки у 2021 році», який до 15 жовтня 2020 року має бути оприлюднений на офіційному сайті ДСНС України, з розташуванням всіх включених до нього суб`єктів господарювання у порядку зменшення сум балів, нарахованих кожному суб`єкту. Включення позивача до річного плану перевірок на 2021 рік як суб`єкта господарювання з високим ступенем ризику за одночасної умови відсутності такого суб`єкту в «Переліку суб`єктів господарювання, що підлягають державному нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки», станом на 15 жовтня 2020 року - є протиправним.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Приватне підприємство «К.В.» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, код ЄРДПОУ 32030429, юридична адреса: м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 79/1.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ПП «К.В.» належить на праві приватної власності нежитлові приміщення 2-го поверху №ІV, 18, 20, 21, 24, 25, 27, 27а, 31-35, 37 в літ "А-4" за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 79/1. Загальна площа 170,1 кв.м.
Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 26.11.2020 №633 затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2021 рік.
У пункті 45161 Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2021 рік вказано про проведення 01.09.2021 планової перевірки Приватного підприємства «К.В.», код ЄРДПОУ-32030429. Об`єкти перевірки: 61024, м. Харків, вул. Пушкінська, будинок, 79/1; 61024, м. Харків, вул. Пушкінська, будинок, 79/1. Ступінь ризику від провадження господарської діяльності ПП «К.В.» - високий.
Інформація щодо проведення перевірки ПП «К.В.», як суб`єкта господарювання з високим ступеням ризику, розміщена також ДСНС на веб-порталі «Інспекційний портал».
Згідно Наглядової справи №1/320 ПП «К.В.», адреса: м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 79/1, офісна будівля, поверховість - 4, ступінь вогнестійкості - ІІ, віднесено до ступеню ризику від провадження господарської діяльності - високий.
Відповідно до відомостей щодо віднесення суб`єкта господарювання до високого, середнього або незначного ступеня ризику, ПП «К.В.» віднесено до високого ступеня ризику з кількісно балів - 46, за наступними критеріями: вид об`єкта (приміщення, споруда, територія), що належать суб`єкту господарювання на праві власності, володіння, користування - об`єкти, які мають (експлуатують) підземні, цокольні та/або підвальні поверхи (крім тих, де розміщено лише інженерне обладнання та комунікації) - 10 балів; площа об`єкта (понад 2000 кв. метрів до 7500 кв. метрів включно) - 21 балів; максимальна розрахункова (проектна) кількість людей, які постійно або періодично перебувають на об`єкті ( постійне перебування до 50 осіб) - 5 балів; умовна висота об`єкта (висота, яка визначається різницею позначок найнижчого рівня проїзду (встановлення) пожежних авто драбин (автопідйомників) і підлоги верхнього поверху без урахування верхніх технічних поверхів, якщо на технічних поверхах розміщено лише інженерні обладнання та комунікації будинку ( від 9 до 26,5 метрів включно) - 10 балів. Загальна сума балів - 46.
Не погоджуючись з вказаними діями відповідачів, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно із статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Так, правові та організаційні засади, принципи і порядку здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Частиною 1 статті 4 Закону №877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону №877-V органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов`язані, зокрема, повно, об`єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом; дотримуватися встановлених законом принципів, вимог та порядку здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
В свою чергу, згідно ст. 11 Закону № 877-V суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), серед іншого, зобов`язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю) передбаченого цим Законом.
Також, статтею 10 Закону №877-V передбачено право суб`єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо він здійснюється з порушенням вимог щодо періодичності проведення заходів державного нагляду (контролю), передбачених законом; якщо посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; тривалість планового заходу державного нагляду (контролю) або сумарна тривалість таких заходів протягом року перевищує граничну тривалість, встановлену частиною п`ятою статті 5 цього Закону, або тривалість позапланового заходу державного нагляду (контролю) перевищує граничну тривалість, встановлену частиною четвертою статті 6 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок. Плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинні містити дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.
Згідно із частинами 1, 2 статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Згідно із статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно до п.п. 1, 11 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб`єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень.
Відповідно до Положення про Головне управління, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 Головне у правління є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Харківській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Приписами пункту 4 «Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1052 від 16.12.2015 встановлено, що ДСНС відповідно до покладених на неї завдань зокрема здійснює разом із центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику та здійснює районування території України щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацій.
Отже, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, як територіальний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій, здійснює прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику та здійснює районування підвідомчій йому території щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацій, а відтак наділений повноваженнями щодо здійснення відповідних заходів нагляду (контрою), зокрема планових заходів.
Відповідно до п.п. 2 п. 3 Положення № 1052, основним завданням ДСНС України є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
За приписами ч. 1 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.
Плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинні містити дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.
Протягом планового періоду здійснення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб`єкта господарювання одним і тим самим органом державного нагляду (контролю) не допускається.
За наявності у суб`єкта господарювання відокремлених підрозділів планові заходи державного нагляду (контролю) щодо такого суб`єкта господарювання можуть здійснюватися одночасно в усіх відокремлених підрозділах протягом строку здійснення одного планового заходу.
Внесення одного й того самого суб`єкта господарювання до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) різних органів державного нагляду (контролю) є підставою для проведення щодо такого суб`єкта господарювання комплексного планового заходу державного нагляду (контролю).
Органи державного нагляду (контролю) щороку визначають перелік суб`єктів господарювання, які підлягають плановим заходам державного нагляду (контролю) у плановому періоді, та не пізніше 15 жовтня року, що передує плановому, забезпечують внесення відомостей про таких суб`єктів господарювання до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) для автоматичного виявлення нею суб`єктів господарювання, які підлягають комплексним плановим заходам державного нагляду (контролю).
Річні плани здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період з урахуванням узгоджених дат початку та строків здійснення визначених у плані здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) затверджують органи державного нагляду (контролю), оприлюднюють на своїх офіційних веб-сайтах та вносять відомості до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому.
Вимоги до оформлення річних та комплексного планів здійснення заходів державного нагляду (контролю), внесення змін до них та звіту щодо їх виконання визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Державної регуляторної служби України від 07.08.2017 №1170/81, затверджено Вимоги до оформлення річних та комплексного планів здійснення заходів державного нагляду (контролю), унесення змін до них та звіту щодо їх виконання, які визначають правила оформлення річних та комплексного планів здійснення заходів державного нагляду (контролю), унесення змін до них та звіту щодо їх виконання (далі - Вимоги).
Так, за приписами частин 3-4 Вимоги ДРС до 15 листопада року, що передує плановому, затверджує план здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період для всіх органів державного нагляду (контролю), за формою згідно з додатком 1 до цих Вимог, оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті та вносить відомості до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю).
Органи державного нагляду (контролю) до 01 грудня року, що передує плановому, затверджують річні плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період з урахуванням узгоджених дат початку та строків здійснення визначених у плані здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) за формою, згідно з додатком 2 до цих Вимог.
Пунктом 18 Порядку функціонування інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю), внесення відомостей до неї та строки розміщення цих відомостей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 року № 387 (далі - Порядок № 387) передбачено, що функціональні можливості системи забезпечують, зокрема, формування річних планів органів державного нагляду (контролю), плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на плановий період та звітів про стан виконання зазначених планів.
Крім того, згідно з пунктом 19 Порядку №387 до структури автоматизованої системи входить, зокрема, підсистема управління змістовим наповненням системи, призначена для автоматизованого формування проекту плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на плановий період та збереження відомостей про заходи державного нагляду (контролю).
Відповідно до пункту 21 Порядку №387, наповнення автоматизованої системи забезпечується суб`єктами наповнення шляхом розміщення та оновлення відомостей про заходи державного нагляду (контролю) через завантаження даних до системи.
Згідно зі частиною восьмою статті 4 Закону №877, створення та функціонування інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) забезпечує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, який є її держателем
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 5 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, розробляє Методику розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), та Методику розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Методика розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), має передбачати, у тому числі, оцінку ступеня небезпеки, масштабу, виду та сфери діяльності, наявність порушень у попередній діяльності суб`єктів господарювання (крім новостворених).
Орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності.
З урахуванням значення прийнятного ризику всі суб`єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), належать до одного з трьох ступенів ризику: високий, середній або незначний.
Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю).
Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю).
Залежно від ступеня ризику орган державного нагляду (контролю) визначає перелік питань для здійснення планових заходів (далі - перелік питань), що затверджується наказом такого органу.
Уніфіковані форми актів з переліком питань затверджуються органом державного нагляду (контролю) та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті протягом п`яти робочих днів з дня затвердження у порядку, визначеному законодавством.
Виключно в межах переліку питань орган державного нагляду (контролю) залежно від цілей заходу та ступеня ризику визначає питання, щодо яких буде здійснюватися державний нагляд (контроль), та зазначає їх у направленні на перевірку.
Орган державного нагляду (контролю) оприлюднює критерії та періодичність проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) шляхом розміщення на своєму офіційному веб-сайті у порядку, визначеному законодавством.
Планові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органом державного нагляду (контролю) за діяльністю суб`єктів господарювання, яка віднесена: до високого ступеня ризику - не частіше одного разу на два роки; до середнього ступеня ризику - не частіше одного разу на три роки; до незначного ступеня ризику - не частіше одного разу на п`ять років.
Матеріалами справи підтверджено, що наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 26.11.2020 №633 затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2021 рік, до якого включено, зокрема, ПП "К.В." з високим ступенем ризику.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №715 (далі по тексту - Постанова №715) визначено критерії, за яким оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Відповідно до пункту 2 Постанови №715 до критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки, належать: вид об`єкта (приміщення, будівля, споруда, будинок, територія), що належить суб`єкту господарювання на праві власності, володіння, користування (далі - об`єкт); площа об`єкта; максимальна розрахункова (проектна) кількість людей, які постійно або періодично перебувають на об`єкті; умовна висота об`єкта (висота, яка визначається різницею позначок найнижчого рівня проїзду (установлення) пожежних автодрабин (автопідйомників) і підлоги верхнього поверху без урахування верхніх технічних поверхів, якщо на технічних поверхах розміщено лише інженерні обладнання та комунікації будинку); наявність та масштаб небезпечних подій, надзвичайних ситуацій, які сталися на об`єкті протягом останніх п`яти років, що передують плановому періоду; клас наслідків (відповідальності) під час будівництва об`єкта; кількість порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, пов`язаних з експлуатацією або під час будівництва об`єкта та виявлених протягом останніх п`яти років, що передують плановому періоду.
Згідно з п. 4 Постанови №715 віднесення суб`єкта господарювання до високого, середнього або незначного ступеня ризику здійснюється з урахуванням суми балів, нарахованих за всіма критеріями, визначеними в додатку 2, за такою шкалою: від 41 до 100 балів - високий; від 21 до 40 балів - середній; від 0 до 20 балів - незначний.
Планові заходи державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки здійснюються за діяльністю суб`єктів господарювання з такою періодичністю: з високим ступенем ризику - не частіше одного разу на два роки; із середнім ступенем ризику - не частіше одного разу на три роки; з незначним ступенем ризику - не частіше одного разу на п`ять років (п. 5 Постанови №715).
З матеріалів справи вбачається, що ПП «К.В.» належить на праві приватної власності нежитлові приміщення 2-го поверху №ІV, 18, 20, 21, 24, 25, 27, 27а, 31-35, 37 в літ "А-4" за адресою: м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 79/1 загальною площею 170,1 кв.м., що також підтверджується технічним паспортом, виготовленим 03.02.2021.
Наявність на праві власності або користування інших об`єктів нерухомого майна ПП «К.В.» судом не встановлено.
Розрахунок ступеню ризику від провадження господарської діяльності суб`єкта перевірки та визначення ступеню ризику повинен бути здійснений за всіма критеріями наведеними у додатку 2 Постанови КМ №715, з урахуванням конкретного показника за кожним критерієм (стовпчик 2, у додатку 2 Постанови №715), з визначенням величини балів за кожним показником, в залежності від технічних (розрахункових або фактичних) характеристик об`єкту перевірки (стовпчик 3 додатку 2).
Згідно Наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій, від 11.01.2018 №13 «Про затвердження Методичних рекомендацій з ведення службової документації щодо планових (позапланових) перевірок», в цих Методичних рекомендаціях терміни вживаються у такому значенні: об`єкт перевірки - будівлі, приміщення, споруди у тому числі ті, що перебувають на стадії будівництва (монтажу, реконструкції, технічного переоснащення, капітального ремонту), території, які перебувають у власності або користуванні суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів і використовуються ним для провадження господарської діяльності чи перебувають на його балансі (належать до сфери управління); наглядова справа - сукупність документів, що характеризують стан пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту об`єкта перевірки, які зібрані в окрему папку.
На кожен об`єкт перевірки в ДСНС або її територіальному органі чи підпорядкованому підрозділі заводиться окрема наглядова справа, в якій зберігаються матеріали листування та документи, що характеризують виконання (дотримання) суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної, пожежної безпеки та цивільного захисту (п. 2 розділ V).
Основною складовою Наглядової справи є «Загальні відомості про об`єкт (об`єкти) перевірки» (додаток 9 до Методичних рекомендацій), в яких повинно бути зазначено, зокрема, основні технічні характеристики об`єкта (об`єктів) перевірки, які і становлять інформаційну основу для визначення ступень ризику.
Отже, саме наглядова справа містить інформацію (технічні характеристики об`єкта та ін.), необхідну для здійснення розрахунку з визначення ступеню ризику від провадження господарської діяльності щодо об`єктів ПП «К.В.», які оскаржуваним Наказом ДСНС України призначені до перевірки.
Розрахунок - текстовий документ, який містить обчислення параметрів і характерних величин визначених умовами здійснення розрахунку (розрахунок площі об`єкту, розрахунок умовної висоти об`єкта та таке інше).
При цьому за критерієм «Площа об`єкта», відповідач-2, обрав показник критерію пп. 3 п. 2 - «понад 2000 кв.м. до 7500 кв.м. включно», з кількістю балів - 21. В той час як загальна площа єдиного нерухомого майна ПП «К.В.» - об`єкту перевірки, розташованого в нежитловій офісній будівлі літ. «А-4» по вул. Пушкінській, 79/ 1 у м. Харкові, складає - 170,1 кв.м.
Щодо критерію 1 "Вид об`єкта (приміщення, будівля, споруда, будинок, територія), що належить суб`єкту господарювання на праві власності, володіння, користування" суд зазначає, що відповідач-2 обрав показник критерію пп.6 п.1 - «об`єкти, які мають (експлуатують) підземні, цокольні та/або підвальні поверхи (крім тих, де розмішено лише інженерне обладнання та комунікації)» з кількістю балів - 10. Проте, відповідач-2 не надав доказів наявності у власності ПП «К.В.» підвальних приміщень у вищезазначених будівлях, а також доказів щодо розміщення інженерного обладнання та комунікації в цих підвальних приміщеннях, в разі їх існування.
За критерієм 4 "Умовна висота об`єкта" (висота, яка визначається різницею позначок найнижчого рівня проїзду (встановлення) пожежних автодрабин (автопідйомників) і підлоги верхнього поверху без урахування верхніх технічних поверхів, якщо на технічних поверхах розміщено лише інженерні обладнання та комунікації будинку) відповідач-2 обрав показник критерію пп. 2 п. 4 від 9 до 26,5 метрів включно - 10 балів.
Проте, згідно Технічного паспорту нерухомого майна позивача, та креслень робочого проекту «Реконструкція адміністративної будівлі» (108301-02-АР), висота приміщень (від підлога до стелі) об`єкту позивача складає - 3,0 метри, товщина перекриттів, з урахуванням конструкції полу - 0,3 метри. Умовна висота об`єкта - висота, яка визначається різницею позначок найнижчого рівня проїзду (встановлення) пожежних автодрабин (автопідйомників) і підлоги верхнього поверху без урахування верхніх технічних поверхів, якщо на технічних поверхах розмішено лише інженерні обладнання та комунікації будинку (п. 4 додатку 2 Постанови КМ України №715).
Враховуючи вищенаведене, умовна висота об`єкту позивача, яке розташовано на 2-му поверсі нежитловій офісній будівлі літ. «А-4» по вул. Пушкінській, 79/1 у м. Харкові не може складати від 9 до 26,5 метрів включно.
Враховуючи вищенаведене, відповідачами не доведено правильності визначення кількості балів за критеріями Постанови КМ України від 05.09.2018 №715 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою з надзвичайних ситуацій» щодо об`єкту ПП «К.В.». і як наслідок віднесення діяльності позивача до високого ступеню ризику та включення до Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2021 рік.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ст. 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії. Отже, вирішення даної справи залежить від доведеності відповідачами правомірності своїх дій та прийняття ними оспорюваного рішення, зокрема, доказів правильності розрахунку ступеню ризиків від провадження господарської діяльності позивача та наявності за всіма критеріями 46 балів, що призвело до віднесення позивача до високого ступеню ризику провадження господарської діяльності.
З огляду на те, що відповідачами таких доказів надано не було, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій ГУ ДСНС України в Харківській області з визначення ступеню ризику від провадження господарської діяльності Приватного підприємства «К.В.», як високий, та віднесення ДСНС України позивача до переліку суб`єктів господарювання з високим ступенем ризику та, як наслідок, визнання протиправним дій ДСНС України з включення Приватного підприємства «К.В.» до річного Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2021 рік, скасування пункту 45161 Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2021 рік, який затверджено Наказом ДСНС України від 26.11.2020 №633.
На підставі вищевикладеного суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243, 246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Приватного підприємства "К.В." (вул. Пушкінська, буд. 79/1, Харків, 61024, код ЄДРПОУ 32030429) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (вул. О. Гончара, буд. 55, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 38516849), Головного управління ДСНС України в Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, буд. 8, код ЄРДПОУ 38631015) про визнання дій та рішення протиправними, скасування річного плану – задовольнити.
Визнати протиправними дії ГУ ДСНС України в Харківській області з визначення ступеню ризику від провадження господарської діяльності Приватного підприємства «К.В.», як високий.
Визнати протиправними дії ДСНС України з віднесення Приватного підприємства «К.В.» до переліку суб`єктів господарювання з високим ступенем ризику та включення до Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2021 рік.
Скасувати пункт 45161 Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з надзвичайних ситуацій на 2021 рік, який затверджено Наказом ДСНС України від 26.11.2020 №633.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з надзвичайних ситуацій (вул. О. Гончара, буд. 55, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 38516849) на користь Приватного підприємства "К.В." (вул. Пушкінська, буд. 79/1, Харків, 61024, код ЄДРПОУ 32030429) судовий збір у розмірі 1135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) грн. 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДСНС України в Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, буд. 8, код ЄРДПОУ 38631015) на користь Приватного підприємства "К.В." (вул. Пушкінська, буд. 79/1, Харків, 61024, код ЄДРПОУ 32030429) судовий збір у розмірі 1135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Шляхова