Рішення № 98677255, 22.07.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2021
Номер справи
500/172/21
Номер документу
98677255
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/172/21

22 липня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Баранюка А.З.

за участю:

секретаря судового засідання Габрилецької С.Є.

представників позивача: Мартинюка Т.Б., Книш Н.В.;

представника відповідача: Кущик А.Ю.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Вест» до Головного управління ДПС у Тернопільській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Вест» (далі - позивач) звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (далі-відповідач) у якому, із врахуванням збільшених позовних вимог, просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 11.10.2019 року № 0000640501 та № 0000660501.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ГУ ДПС у Тернопільській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку приватного підприємства «Вест», якою встановлено порушення приватним підприємством «Вест» податкового законодавства оскільки господарські операції за договорами укладеними із ТОВ «Фінком Трейд», ТОВ «Грайдекс», ТОВ «Торпс», ТОВ «Асмар», ТОВ «Франс», ТОВ «Гера Компані», ТОВ «Бумато» не спричинили настання реальних правових наслідків. Позивач вказує, що висновки контролюючого органу ґрунтуються виключно на припущеннях та даних ЄРПН, жодні первинні документи контрагентів щодо придбання товарів не досліджувались. Тобто у контролюючого органу відсутні правові підстави для висновків щодо відсутності у підприємств - контрагентів відповідних товарів. Крім цього, саме по собі не відображення у звітах певних даних не свідчить про відсутність господарських операцій із фізичними особами чи юридичними особами не платниками ПДВ, ці обставини можуть бути підтверджені лише при перевірці усіх первинних документів складених за наслідками проведених господарських операцій.

Ухвалою від 22 січня 2021 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 02 лютого 2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

02 березня 2021 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому представник ГУ ДПС у Тернопільській області проти позовних вимог заперечила та пояснила, що ГУ ДПС у Тернопільській області проведено документальну планову виїзну перевірку ПП «Вест» в ході якої, серед іншого, було встановлено заниження податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість. Так в ході перевірки не підтверджено факт поставки товару, ПП «Вест» сформовано податковий кредит на підставі податкових накладних, складених з порушенням п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України. Відповідно до п. 198.6 ст.198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 ПК України.

Ухвалами від 02 березня 2021 року та від 22 березня 2021 року розгляд справи відкладено за клопотанням представника відповідача.

Ухвалами від 06 квітня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду. Задоволено клопотання про допит свідка.

Ухвалою від 21 квітня 2021 року розгляд справи відкладено за клопотанням представника відповідача.

Ухвалою від 26 квітня 2021 року закінчено підготовче провадження.

Ухвалою від 12 травня 2021 року розгляд справи відкладено за клопотанням представника позивача.

Ухвалою від 17 травня 2021 року розгляд справи відкладено за клопотанням представника відповідача.

Ухвалами від 21 травня 2021 року, 01 червня 2021 року, 16 червня 2021 року, 06 липня 2021 року розгляд справи відкладався за клопотанням представника відповідача про витребування додаткових доказів.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила, просила суд у їх задоволенні відмовити.

Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, представника відповідача, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступне.

З матеріалів справи слідує, що ГУ ДПС у Тернопільській області проведено документальну планову виїзну перевірку ПП «Вест» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, за період 01.07.2016 по 30.06.2019.

За результатом контрольно-перевірочного заходу податковим органом складено Акт про результати документальної планової виїзної перевірки від 23.09.2019 №68/19-00-05-01/30622511 (далі - акт перевірки).

Перевіркою, серед іншого, встановлено порушення позивачем норм податкового законодавства, а саме:

- п.44.1, ст.44, пп. 134.1.1 п.134.1. ст. 134 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010р. №2755 - IV зі змінами та доповненнями, п. 5, п.21 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку «Дохід», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 р. № 290 Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1999 р. за N 860/4153 ПП «ВЕСТ» занижено податок на прибуток підприємств в сумі 1013 820 грн. в тому числі: 2016 рік: 114 594 грн.; 2017 рік: 270 920 грн.; 2018 рік: 559 943 грн.; перше півріччя 2019 року: 68 363 грн. (перший квартал 2019 року: 68 363 грн.)

- п.44.1, п.44.2 ст.44, п. 185.1 .ст. 185, п.187.1. ст.187 , п.198.1., п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, ст. 200, п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010р. №2755 -IV із наступними змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього на суму 1095162 грн., в т.ч. за: липень 2016 року - 9218 грн.; серпень 2016 року - 10124 грн.; вересень 2016 року - 42621 грн.; жовтень 2016 року - 19956 грн.; листопад 2016 року - 26824 грн.; грудень 2016 року - 14563 грн.; січень 2017 року - 20800 грн.; лютий 2017 року - 22822 грн.; березень 2017 року - 5399 грн.; квітень 2017 року 11861 грн.; травень 2017 року - 9072 грн.; червень 2017 року - 14186 грн.; липень 2017 року - 9853 грн.; серпень 2017 року - 38531 грн.; вересень 2017 року - 33073 грн.; жовтень 2017 року - 49931; грудень 2017 року - 66907 грн.; січень 2018 року - 37631 грн.; лютий 2018 року - 30128 грн.; березень 2018 року - 32829 грн.; квітень 2018 року - 45858 грн.; травень 2018 року - 27486 грн.; червень 2018 року - 67219 грн.; липень 2018 року - 71457 грн.; серпень 2018 року - 49118 грн.; вересень 2018 року - 86762 грн.; жовтень 2018 року - 77072 грн.; листопад 2018 року - 49439 грн.; грудень 2018 року - 40572 грн.; січень 2019 року - 23659 грн. лютий 2019 року 43204 грн.; березень 2019 року - 6986 грн.

За наслідками перевірки було складено Акт про результати документальної планової виїзної перевірки від 23.09.2019 №68/19-00-05-01/30622511 та прийнято податкові повідомлення рішення.

Під час здійснення перевірки встановлено, що ПП «Вест» документально оформлювало придбання товарів у ТОВ «Фінком Трейд», ТОВ «Грайдекс», ТОВ «Торпс», ТОВ «Асмар», ТОВ «Феранс», ТОВ «Гера Компані», ТОВ «Бумато» на підставі первинних документів, перелік яких наведено в акті перевірки.

З пояснень представника відповідача слідує, що господарські операції з цими товариствами мали безтоварний характер.

Стосовно ТОВ «Фінком Трейд» в акті перевірки зазначено, що підприємство перебуває за основним місцем обліку в ГУ ДФС в Одеській області (Приморський район м.Одеси).

Основний вид діяльності: 46.73 - оптова торгівля деревиною, будівельники матеріалами та санітарно-технічним обладнанням. Згідно з даними інформаційних баз у ТОВ «Фінком Трейд» основні засоби відсутні, кількість працюючих - 2 особи, останню податкову звітність подано 19.03.2019.

Перевіркою встановлено відображення в бухгалтерському та податковому обліку документування операцій з придбання ПП «Вест» промислових та будівельних товарів (електродів, жилетів, наколінників побутових, скла захисного, окулярів захисних, метизів) у ТОВ «Фінком Трейд» в періоді з 01.07.2016 по 30.06.2019 на загальну суму 3019679,8 грн. (в т.ч. ПДВ - 503280,00 грн.). Перевіркою номенклатури зареєстрованих податкових накладних не встановлено придбання ТОВ «Фінком Трейд» ТМЦ, які в подальшому реалізовано ПП «Вест».

ТОВ «Фінком Трейд» придбавало побутові товари (миючі засоби, тереми для взуття, шампунь, мило, фарбу для волосся, вологі серветки, губки для миття посуду, крем для рук, вентилятори, решітки). За даними ЄРПН перевіркою не встановлено джерело походження, виробник (імпортера) промислових та будівельних товарів, які в подальшому реалізовано ПП «Вест», та не відображено легальність їх руху до ПП «Вест», відсутні зареєстровані податкові накладні, що засвідчують факт придбання ТОВ «Фінком Трейд» зазначених товарів, оскільки податкові накладні на їх придбання у товариства відсутні, факту придбання - не встановлено.

Для перевірки не представлено договорів на поставку товарів. ПП «Вест» довіреностей не видавало на одержання ТМЦ в ТОВ «Фінком Трейд», накладні від ТОВ «Фінком Трейд» підписані директором. До перевірки не надано товарно-транспортних накладних на перевезення придбаних товарно-матеріальних цінностей та будь - яких інших документів, що засвідчують транспортування вантажу. Документів, наданих постачальником, що посвідчують якість придбаних ТМЦ та їх походження до перевірки не надано, що унеможливлює встановлення виробника або імпортера продукції.

Згідно з даними ІС «Податковий блок» та додатків №5 до податкових декларацій з ЦДВ в періоді з 01.07.2016 по 30.06.2019 ПП «Вест» віднесено до складу податкового кредиту - 471975,3 грн., які в повному обсязі включені до податкового зобов`язання продавця.

Згідно з даними ЄРПН перевіркою не встановлено джерело походження, виробника (імпортера) продукції - промислових та будівельних товарів (електродів, жилетів, наколінників побутових, скла захисного, окулярів захисних, метизів), та не підтверджено легальність їх руху до ПП «Вест», оскільки податкові накладні на їх придбання у підприємства ТОВ «Фінком Трейд» відсутні, факт їх придбання ним - не встановлено.

Отже, перевіркою не встановлено факту реалізації промислових та будівельних товарів (електродів, жилетів, наколінників побутових, скла захисного, окулярів захисних, метизів) за період з 01.07.2016 по 30.06.2019 ТОВ «Фінком Трейд» на ПП «Вест» на загальну суму 3019679,8 грн. (в т.ч. ПДВ - 503280,0 грн.). |

Крім цього, відповідно до листа слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Тернопільській області №82/19-00-23-01 від 05.08.2019, матеріалами кримінального провадження №32019210000000011 від 11.02.2019 встановлено, що ТОВ «Фінком Трейд» є, підприємством з ознаками фіктивності, тобто є підприємством, яке створене з метою незаконної мінімізаціїї сплати податків.

Перевіркою встановлено наявність фінансово-господарських операцій ПП «Вест» з ТОВ «Грайдекс», яке перебуває за основним місцем обліку в ГУ ДФС y Донецькій області (Центральний район, м. Маріуполь). Основний вид діяльності: 46.73 - оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.

Згідно з інформаційними базами даних ТОВ «Грайдекс» основні засоби відсутні, кількість працюючих - 2 особи, останню податкову звітність подано 19.03.2019.

Відповідно до листа слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Тернопільській області №82/19-00-23-01 від 05.08.2019, матеріалами кримінального провадження №32019210000000011 від 11.02.2019 встановлено, що ТОВ «Грайдекс» є підприємством з ознаками фіктивності, тобто, є підприємством, яке створене з метою незаконної мінімізації сплати податків.

Перевіркою встановлено відображення в бухгалтерському та податковому обліку документування операцій з придбання ПП «ВЕСТ» промислових та будівельних товарів (аератори, рукавиці робочі, карбід, метизи, дріт, тощо) у ТОВ «Грайдекс» в періоді з 01.0,7.2016 по 30.06.2019 на загальну суму 2167679,3 грн. (в т.ч. ПДВ - 361279,90 грн). Перевіркою номенклатури зареєстрованих податкових накладних, не встановленої придбання ТОВ «Грайдекс» ТМЦ, які в подальшому реалізовано ПП «Вест».

Для перевірки не представлено договорів на поставку товарів. ПП «Вест» довіреностей на одержання ТМЦ в ТОВ «Грайдекс» не видавало, накладні від ТОВ «Грайдекс» містять лише один підпис директора. До перевірки не надано товарно-транспортних накладі на перевезення придбаних товарно-матеріальних цінностей та будь-яких інших документів, що засвідчують транспортування вантажу. Документів, наданих постачальником, що посвідчують якість придбаних ТМЦ та її походження, до перевірки не надано, що унеможливлює встановлення виробника або імпортера продукції.

Згідно з даними ІС «Податковий блок» та додатків №5 до податкових декларацій з ПДВ періоді з 01.07.2016 по 30.06.2019 ПП «Вест» віднесено до складу податкового кредиту - 361279,9 грн. ПДВ, які в повному обсязі включені до податкового зобов`язання продавця.

Згідно з даними ЄРПН перевіркою не встановлено джерело походження, виробника (імпортера) продукції - промислових та будівельних товарів (аератори, рукавиці робочі, карбід, метизи, дріт, тощо), та не підтверджено легальність їх руху до ПП «Вест», оскільки податкові накладні на їх придбання у підприємства ТОВ «Грайдекс» відсутні, факт їх придбання ним - не встановлено.

Згідно з даними ІС «Податковий податковий блок» ТОВ «Грайдекс» за період з 01.07.2016 по 30.06.2019, згідно з поданим звітом за ф. №1-ДФ не підтверджено здійснення виплат фізичним особам за « 157» ознакою, що унеможливлює факт придбання промислових та будівельних товарів, а також послуг їх зберігання у фізичних осіб.

Згідно з зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними відсутнє придбання ТОВ «Грайдекс» промислових та будівельних товарів (аератори, рукавиці роботі, карбід, метизи, дріт, тощо).

Перевіркою встановлено наявність фінансово-господарських операцій ПП «Вест» з ТОВ «Торпс», яке перебуває за основним місцем обліку в ГУ ДФС в Одеській області (Київський район м. Одеси).

Основний вид діяльності: 43.99 - інші спеціалізовані будівельні роботи, не введені в інші угруповання.

Згідно з інформаційними базами даних у ТОВ «Торпс» основні засоби відсутні, кількість працюючих - 1 особа, останню податкову звітність подано 19.03.2019.

Перевіркою встановлено відображення в бухгалтерському та податковому обліку документування операцій з придбання ПП «Вест» промислових та будівельних товарів (паяльники, домкрати, метизи, дріт, тощо) у ТОВ «Торпс» на загальну суму -|15489,1 грн, в т.ч. ПДВ-69248,2 грн.

Перевіркою номенклатури зареєстрованих податкових накладних, не встановлено придбання ТОВ «Торпс» ТМЦ, які в подальшому реалізовано ПП «Вест». ТОВ «Торпс» придбавало побутові товари (кондиціонери для волосся, ополіскувані для тканин, гель, вологі серветки, тощо). За даними ЄРПН перевіркою не встановлено джерело походження, виробника (імпортера) промислових та будівельних товарів, які в подальшому реалізовано ПП «Вест», та не підтверджено легальність їх руху до ПП «Вест», відсутні зареєстровані податкові накладні, що засвідчують факт придбання ТОВ «Торпс» зазначених товарів, оскільки податкові накладні на їх придбання у товариства відсутні, факту придбання - не встановлено.

Для перевірки не представлено договорів на поставку товарів. ПП «Вест» довіреностей на одержання ТМЦ в ТОВ «Торпс» не видавало, накладні від ТОВ «Торпс» містять лише один підпис директора. До перевірки не надано товарно-транспортних накладних на перевезення придбаних товарно-матеріальних цінностей та будь - яких інших документів, що засвідчують транспортування вантажу. Документів, наданих постачальником, що посвідчують якість придбаних ТМЦ та їх походження до перевірки не надано, що унеможливлює встановлення виробника або імпортера продукції.

Згідно з даними ІС «Податковий податковий блок» ТОВ «Торпс» за період з 01.07.2016 по 30.06.2019, відповідно до поданого звіту Форми №1-ДФ не підтверджено здійснення виплат фізичним особам за « 157» ознакою, що унеможливлює факт придбанні промислових та будівельних товарів, а також послуг їх зберігання у фізичних осіб.

Згідно з зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними відсутнє придбання ТОВ «Торпс» промислових та будівельних товарів (паяльники, домкрати, метизи, дріт, тощо).

Отже, перевіркою не встановлено факту реалізації промислових та будівельних товарів (паяльники, домкрати, метизи, дріт, тощо) за період з 01.07.2016 по 30.06.2019 ТОВ «Торпс» на ПП «Вест» на загальну суму 415489,1 грн., в т.ч. ПДВ - 69248,2 грн.

Відповідно до листа слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Тернопільській області №82/19-00-23-01 від 05.08.2019, матеріалами кримінального провадження №32019210000000011 від 11.02.2019 встановлено, що ТОВ «Торпс» є підприємством з ознаками фіктивності, тобто є підприємством, яке створене з метою незаконної мінімізації сплати податків.

Перевіркою встановлено наявність фінансово-господарських операцій ПП «Вест» з ТОВ «Асмар», яке перебуває за основним місцем обліку в ГУ ДФС в (Одеській області (Приморський район м.Одеси).

Основний вид діяльності: 68.20 - надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Згідно з інформаційними базами даних у ТОВ «Асмар» кількість працюючих - 2 особи, останню податкову звітність погано 19.03.2019.

Перевіркою встановлено відображення в бухгалтерському та податковому обліку операцій з придбання ПП «Вест» промислових та будівельних товарів (лічильники, респіратори, кабель, круги алмазні, лебідки ланцюгові, тощо) у ТОВ «Асмар» на загальну суму 107727,6 грн. (в т.ч. ПДВ - 17954,6 грн.). Перевіркою номенклатури, зареєстрованих податкових накладних, не встановлено придбання ТОВ «Асмар» ТМЦ, які в подальшому реалізовано ПП «Вест». ТОВ «Асмар» придбавало олівці, вікна, дизпаливо, бензин, дошки, тумби, сходи, шпалери, плитку, цеглу, пінопласт, люстри, шпалери, тощо. За даними ЄРПН перевіркою не встановлено джерело походження, виробника (імпортера) промислових та будівельних товарів, які в подальшому реалізовано ПП «Вест», та не підтверджено легальність їх руху до ПП «Вест».

Для перевірки не представлено договорів на поставку товарів. ПП «Вест» довіреностей на одержання ТМЦ в ТОВ «Асмар» не видавало, накладні від ТОВ «Асмар» містять лиш один підпис директора. До перевірки не надано товарно-транспортних накладних на перевезення придбаних товарно-матеріальних цінностей та будь - яких інших документів, що засвідчують транспортування вантажу. Документів, наданих постачальником, що посвідчують якість придбанних ТМЦ та її походження, до перевірки не надано, що унеможливлює встановлення виробника або імпортера продукції.

Згідно ІС «Податковий блок» та додатків №5 до податкових декларацій-з ПДВ в періоді з 01.07.2016 по 30.06.2019 ПП «Вест» віднесено до складу податкового кредиту - 17954,6 грн. ПДВ, які в повному обсязі включені до податкового зобов`язання продавця.

Відповідно до листа слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Тернопільській області №82/19-00-23-01 від 05.08.2019, матеріалами кримінального провадження №32019210000000011 від 11.02.2019 встановлено, що ТОВ «Асмар» є підприємством з ознаками фіктивності, тобто є підприємством, яке створене з метою незаконної мінімізації сплати податків.

Перевіркою встановлено наявність фінансово-господарських операцій ПП «Вест» з ТОВ «Феранс», яке перебуває на обліку в ГУ ДФС у Донецькій області (Центральний район м. Маріуполь).Основний вид діяльності: 73.11 рекламні агентства.

Перевіркою встановлено відображення в бухгалтерському та податковому обліку документування операцій з придбання ПП «Вест» промислових та будівельних товарів (набір інструментів, ножовка по дереву, пальник газовий, молотки, метизи, тощо) у ТОВ «Феранс» на загальну суму 774699,7 грн. (в т.ч. ПДВ - 129116,6 грн.).

Перевіркою номенклатури зареєстрованих податкових накладних не встановлено придбання ТОВ «Феранс» ТМЦ, які в подальшому реалізовано ПП «Вест» ТОВ «Феранс» придбавало побутові товари (шампунь, кондиціонери для волосся, ополіскувачі для тканин, бальзами для губ, ревізійні решітки, тощо). За даними ЄРПН перевіркою не встановлено джерело походження, виробника (імпортера) промислових та будівельних товарів, які в подальшому реалізовано ПП «Вест», та не підтверджено легальність їх руху до ПП «Вест», відсутні зареєстровані податкові накладні, що засвідчують факт придбання ТОВ «Торпс» зазначених товарів, оскільки податкові накладні на їх придбання у товариства відсутні, факту придбання - не встановлено.

Для перевірки не представлено договорів на поставку товарів. ПП «Вест» довіреностей на одержання ТМЦ в ТОВ «Феранс не видавало, накладні від ТОВ «Феранс» містять лише один підпис директора. До перевірки не надано товарно-транспортних накладних на перевезення придбаних товарно-матеріальних цінностей та будь - яких інших документів, що засвідчують транспортування вантажу. Документів, наданих постачальником, що посвідчують якість придбаних ТМЦ та їх походження до перевірки не надано, що унеможливлює встановлення виробника або імпортера продукції .

Згідно з даними ІС «Податковий блок» та додатків №5 до податкових декларацій з ПДВ в періоді з 01.07.2016 по 30.06.2019 ПП «Вест» віднесено до складу податкового кредиту - 129116,6 грн. ПДВ, які в повному обсязі включені до податкового зобов`язанні продавця.

Згідно з поданим звітом за ф.№1-ДФ не підтверджено здійснення виплат фізичним особам за « 157» ознакою, що унеможливлює факт придбання промислових та будівельних товдрів, а також послуг їх зберігання у фізичних осіб.

Відповідно до листа слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Тернопільській області №82/19-00-23-01 від 05.08.2019, матеріалами кримінального провадження №32019210000000011 від 11.02.2019 встановлено, що ТОВ «Феранс» є підприємством з ознаками фіктивності, тобто є підприємством, яке створене з метою незаконної мінімізаціїї сплати податків.

Перевіркою встановлено, що ТОВ «Феранс» матеріали фактично не поставляло, а здійснювало лише документування господарської операції. ТОВ «Феранс» оформлені завідомо недостовірні документи: видаткові та податкові накладні на господарські операції з поставки на ПП «Вест» промислових та будівельних товарів (набір інструментів, ножовка по дереву, пальник газовий, молотки, метизи, тощо), оскільки на момент проведення таких операцій у ТОВ «Феранс» був відсутній сам актив - зазначені товари. Фактично, ПП «Вест» введено в товарообіг (легалізовано) товар - промислові та будівельні товари (набір інструментів, ножовка по дереву, пальник газовий, молотки, метизи, тощо) невідомого виробництва та виробника, з метою формування податкового кредиту.

Перевіркою встановлено наявність фінансово-господарських операцій ПП «Вест» з ТОВ «Гера Компані», яке перебуває на обліку в ГУ ДФС у м. Києві (Шевченківський район м. Києва), вид діяльності: 46.73 - Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.

Згідно з інформаційними базами даних у ТОВ «Гера Компані» кількість працюючих – 1, останню податкову звітність подано 03.07.2017.

31.07.2018 анульовано свідоцтво платника ПДВ за рішенням контролюючого органу, підстава - неподання декларації протягом року.

Перевіркою встановлено відображення в бухгалтерському та податковому обліку документування операцій з придбання ПП «Вест» промислових та будівельних товарів (електроди, засувки, клапани запобіжні вентилі, тощо) у ТОВ «Гера Компйні» в періоді з 01.07.2016 по 30.06.2019 на загальну суму 239269,9 грн. (в т.ч. ПДВ - 39878,3 грн.). Перевіркою номенклатури зареєстрованих податкових накладних, не встановлено придбання ТОВ «Гера Компані» ТМЦ, які в подальшому реалізовано ПП «Вест». ТОВ «Гера Компані» придбавало вікна, оливу, фарбу, ароматизатори, очисник, батарейки, тощо. За даними ЄРПН перевіркою не встановлено джерело походження, виробника (імпортера) промислових та будівельних товарів, які в подальшому реалізовано ПП «Вест» та не підтверджено легальність їх руху до ПП «Вест», відсутні зареєстровані податкові накладні, що засвідчують факт придбання ТОН «Гера Компані» зазначених товарів, оскільки податкові накладні на їх придбання у товариства відсутні, факту придбання не встановлено.

Для перевірки не представлено договорів на поставку товарів. ПП «Вест» довіреностей не видавало на одержання ТМЦ в ТОВ «Гера Компані», накладні від ТОВ «Гера Компані» підписані директором. До перевірки не надано товарно-транспортних накладних на перевезення придбаних товарно-матеріальних цінностей та будь - яких інших документів транспортування вантажу. Документів, наданих постачальником, що засвідчують якість придбаних ТМЦ та їх походження, до перевірки не надано, що унеможливлює встановлення виробника або імпортера продукції.

Відповідно до листа слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Тернопільській області №82/19-00-23-01 від 05.08.2019, матеріалами кримінального провадження №32019210000000011 від 11.02.2019 встановлено, що ТОВ «Гера Компані» є підприємством з ознаками фіктивності, тобто є підприємством, яке створене з метою незаконної мінімізації сплати податків.

Перевіркою встановлено, що ТОВ «Гера Компані» матеріали фактично не поставляло, а здійснювало лише документування господарської операції. ТОВ «Гера Компані» оформлені завідомо недостовірні документи: видаткові та податкові накладні на господарські операції з поставки на ПП «Вест» промислових та будівельних товарів (електроди, засувки, клапани запобіжні вентилі, тощо), оскільки на момент проведення таких операцій у ТОВ «Гера Компані» був відсутній сам актив - зазначені товари. Фактично, ПП «Вест» введено в товарообіг (легалізовано) товар - промислові та будівельні товари (електроди, засувки, клапани запобіжні вентилі, тощо) невідомого виробництва та виробника, з метою формування податкового кредиту.

Перевіркою встановлено наявність фінансово-господарських операііій ПП «Вест» з ТОВ «Бумато», яке перебуває на обліку в ГУ ДПС у Харківській області (Шевченківський район м.Харкова).

Основний вид діяльності: 46.73 - оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням. Згідно з інформаційними базами даних ТОВ «Бумато» останню податкову звітність подано 16.11.2016.

01.08.2017 анульовано свідоцтво платника ПДВ за рішенням контролюючого органу, підстава - неподання декларації протягом року.

Перевіркою встановлено відображення в бухгалтерському та податковому обліку документування операцій з придбання ПП «Вест» промислових та будівельник товарів (фланці, пруток бронзовий, стрічка ФУМ, тощо) у ТОВ «Бумато» в періоді з 01.07.2016 по 30.06.2019 на загальну суму 34254,2 грн. (в т.ч. ПДВ - 5709,0 грн.)

Перевіркою номенклатури зареєстрованих податкових накладних не встановлено придбання ТОВ «Бумато» ТМЦ, які в подальшому реалізовано ПП «Вест». ТОВ «Бумато» придбавало мінвату, руберойд, цеглу, шпалери, фарбу, ванну, крем для обличчя тощо. За даними ЄРПН перевіркою не встановлено джерело походження, виробника (імпортера) будівельних товарів, які в подальшому реалізовано та не підтверджено легальність їх руху до ПП «Вест», відсутні зареєстровані податкові накладні, що засвідчують факт придбання ТОВ «Бумато» зазначених товарів, оскільки податкові накладні на їх придбання у товариства відсутні, факту придбання - не встановлено.

Для перевірки не представлено договорів на поставку товарів. ПП «Вест» довіреностей не видавало на одержання ТМЦ в ТОВ «Бумато», накладні від ТОВ «Бумато» підписані директором. До перевірки не надано товарно-транспортних накладних на перевезення придбаних товарно-матеріальних цінностей та будь - яких інших документів, що засвідчують транспортування вантажу. Документів, наданих постачальником, що посвідчують якість придбаних ТМЦ та її походження до перевірки не надано, що унеможливлює встановлення виробника або імпортера продукції.

Відповідно до листа слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Тернопільській області №82/19-00-23-01 від 05.08.2019, матеріалами кримінального провадження №32019210000000011 від 11.02.2019 встановлено, що ТОВ «Бумато» є підприємством з ознаками фіктивності, тобто є підприємством, яке створене з метою незаконної мінімізації сплати податків.

Таким чином, в ході перевірки не підтверджено факт поставки товару за вказаними операціями, ПП «Вест» сформовано податковий кредит на підставі податкових накладних, складних не на дату виникнення податкового зобов`язання, що не відповідає вимогам п.201.1. ст. І201 Податкового кодексу України.

Як вже зазначалося, перевіркою встановлено порушення ПП «Вест» п.44.1, ст.44, п.п.134.1.1 п. 134.1. ст. 134 Податкового кодексу України, п.5, п.21 П(С)БО «Дохід», в результаті чого занижено податок на прибуток підприємств в сумі 1 013 820 грн. та п. 185.1 ст.185, п. 187.1 ст.187, п. 198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, ст. 200, п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього на суму 1095162 грн та прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення.

Позивач не погодився з податковим повідомленням-рішенням від 11.10.2019 № 0000640501 про донарахування 1075820 грн. податку на додану вартість та застосування 268 955 грн. штрафних санкцій, та податковим повідомленням-рішенням від 11.10.2019 № 0000660501 про донарахування 1013820 грн. податку на прибуток та застосування 253454,86 грн. штрафних санкцій та оскаржив їх до суду.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п.1.1 ст.1 ПК України).

Згідно з п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого Вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно з п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Приписами п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані Вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», первинний документ - первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

У силу п. 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 (надалі - Положення №88), первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов`язань і фінансових результатів.

Первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо (п. 2.4 Положення №88).

У разі виявлення невідповідності первинного документа вимогам законодавства у сфері бухгалтерського обліку такі документи з письмовим обґрунтуванням передаються керівнику підприємства, установи. До окремого письмового рішення керівника такі документи не приймаються до виконання (п. 2.16 Положення №88).

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичне здійснення господарської операції відсутнє, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені законодавством.

Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

З урахуванням викладеного, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.

Як вбачається зі змісту акту перевірки, висновки щодо порушення позивачем приписів податкового законодавства зроблено з огляду на відсутність факту реальності господарських операцій між позивачем та його контрагентами - ТОВ «Фінком Трейд», ТОВ «Грайдекс», ТОВ «Торпс», ТОВ «Асмар», ТОВ «Феранс», ТОВ «Гера Компані», ТОВ «Бумато».

Суд бере до уваги відображені у акті перевірки висновки контролюючого органу, що по вказаних господарських операціях товари фактично не постачалися, у контрагентів позивача відсутні основні засоби, складські приміщення та працівники для здійснення таких поставок, вказані товариства припинили подання податкової звітності, а тому, суд бере до уваги пояснення представника відповідача, що здійснювалося лише документування господарських операції з метою формування податкового кредиту. Це підтверджується також і тим, що перевіркою встановлено відсутність зазначених товарів у постачальників на момент проведення таких операцій.

Суд також бере до уваги пояснення представника відповідача, що у цих операціях неможливо ідентифікувати особу, яка підписувала накладні від ПП «Вест», оскільки не зазначено ні прізвища, ні ініціалів, а товаротранспортні накладні не містять інформації ні про перевізника, ні про транспорт, яким перевозився товар, не зазначено й маршруту та адреси розвантаження.

При прийнятті рішення суд враховує покази свідка головного державного ревізора-інспектора Головного управління ДПС у Тернопільській області ОСОБА_1 , що для перевірки були надані тільки накладні, інших документів позивачем не надавалося. У наданих накладних не було інформації про господарські операції. При придбанні контрагентами товарів ПДВ не сплачувалося, у них були відсутні основні засоби для здійснення господарської діяльності, також всі постачальники припинили подання податкової звітності у березні 2019 року. У поданій звітності не вказано, що товар купувався не у платників ПДВ. Всі договори по всіх контрагентах є однотипними. Зустрічна звірка не могла бути проведена у зв`язку із відсутністю контрагентів за місцем реєстрації.

Крім того, суд бере до уваги те, що в ході досудового розслідування кримінального провадження № 3201921000000011 від 09.12.2019 встановлено, що ТОВ «Фінком Трейд», ТОВ «Грайдекс», ТОВ «Торпс», ТОВ «Асмар», ТОВ «Феранс», ТОВ «Гера Компані», ТОВ «Бумато» створені з метою незаконної мінімізації сплати податків, що підтверджується постановою про закриття кримінального провадження від 20 серпня 2020 року.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у постанові від 31.03.2020 року №824/434/15-а, вказав, що про відсутність реального характеру відповідних операцій може свідчити, у тому числі і наявність таких обставин: відсутність первинних документів обліку, недоліки в їх заповненні, відсутність економічної доцільності проведення відповідних господарських операцій, неможливості здійснення платником податку зазначених операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або послуг, нездійснення особою, яка значиться виробником товару, підприємницької діяльності, відсутність у платника податку необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, основних коштів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів, та інші обставини, які можуть свідчити про вчинення операцій, що не мають на меті досягнення позитивного економічного ефекту, натомість мають на меті отриманні неправомірної вигоди, у тому числі преференцій з боку держави.

У постанові від 14 лютого 2020 року №826/1255/16 Верховний Суд звернув увагу, що недоведеність фактичного здійснення господарської операції позбавляє первинні документи юридичної значимості для цілей формування податкової вигоди, а покупця - права на формування цієї податкової вигоди навіть за наявності правильно оформлених за зовнішніми ознаками та формою, але недостовірних та у зв`язку з цим юридично дефектних первинних документів, та незважаючи на наявність у платника податку доказів сплати продавцеві вартості товарів/послуг, якщо рух коштів не забезпечений зв`язком з господарською діяльністю учасників цих операцій.

В ході розгляду даної справи суд вважає, що обсяг інформації, наданої позивачем, не дає можливості сформувати висновок про те, що відповідні товари фактично придбавались та постачались з метою використання в господарській діяльності позивача або використанні в межах господарської діяльності.

Натомість, надані представником позивача пояснення та докази у своїй сукупності не спростовують висновки суду про те, що платник не підтвердив належним чином оформленими документами, які є достатніми для встановлення дійсних змін майнового стану учасників задекларованих операцій, добросовісність податкової вигоди, на яку він претендує.

За таких обставин, у зв`язку з відсутністю у ТОВ «Вест» документів, які б могли достовірно свідчити про фактичне отримання позивачем товарів від ТОВ «Фінком Трейд», ТОВ «Грайдекс», ТОВ «Торпс», ТОВ «Асмар», ТОВ «Феранс», ТОВ «Гера Компані», ТОВ «Бумато» суд дійшов до висновку про правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідачем доведено правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Враховуючи висновки суду по суті спору, понесені позивача судові витрати, відповідно до вимог статті 139 КАС України, не відшкодовуються та покладаються на позивача.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Приватного підприємства «Вест» до Головного управління ДПС у Тернопільській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 11.10.2019 року № 0000640501 та № 0000660501 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 30 липня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: Приватне підприємство «Вест» (місцезнаходження: вул. Руська, 7/32, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ, 30622511);

відповідач: Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ 44143637).

Головуючий суддя Баранюк А.З.