Рішення № 98677116, 30.07.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2021
Номер справи
480/5342/21
Номер документу
98677116
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 липня 2021 року Справа №480/5342/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5342/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку раніше нарахованої пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії «за вислугу років», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум, на підставі довідки про грошове забезпечення, наданої Управлінням СБУ в Сумській області від 15.09.2020 №68/є-242/199/1.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-XII). На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 у справі №480/1492/21 відповідачем проведено з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивача відповідно до наданої Управлінням СБУ в Сумській області довідки від 15.09.2020 №68/є-242/199/1. При проведенні перерахунку пенсії відповідно до вказаної довідки, відповідач порушив існуюче право позивача на пенсію в основному її розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, шляхом безпідставного звуження його обсягу до 70% відповідних сум грошового забезпечення. На звернення позивача ГУ ПФУ в Сумській області листом від 16.06.2021 повідомило про відмову у перерахунку пенсії позивачу з врахуванням 90 % грошового забезпечення. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 23.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі отримано відповідачем 01.07.2021, про що свідчить підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, проте заяви про визнання позову чи відзиву на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надано.

Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відтак, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90% грошового забезпечення (а.с.10).

У квітні 2018 року позивачу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з 01.01.2018 проведено перерахунок раніше призначеної пенсії. Під час даного перерахунку розмір пенсійної вплати було зменшено з 90 відсотків до 70 відсотків суми грошового забезпечення.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.01.2020 у справі №480/5423/19 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення основного розміру раніше нарахованої пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку з 90 % до 70 % розміру грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Після набрання судовим рішенням законної сили, з 01.01.2018 пенсію позивачу перераховано з розрахунку 90% грошового забезпечення.

У подальшому, на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 Управлінням СБУ у Сумській області було виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку від 15.09.2020 №68/є-242/199/1 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, встановлених у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (а.с.12).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 у справі №480/1492/21, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, наданої Управлінням Служби безпеки України в Сумській області від 15.09.2020 № 68/Є-242/199/1, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання вказаного рішення суду, позивачу було здійснено перерахунок пенсії, внаслідок чого відсотковий розмір 90 % був зменшений до 70% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.13).

Не погоджуючись із таким перерахунком пенсії, позивач звернувся до відповідача із заявою, за розглядом якої, листом від 16.06.2021 (а.с.11), відповідач повідомив позивача, що виплата пенсії у розмірі 90% від сум грошового забезпечення, обчисленої на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.01.2020 у справі № 480/5423/19, головним управлінням здійснювалась включно по травень 2021 року, тобто до проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 у справі № 480/1492/21. При виконанні рішення суду у справі № 480/1492/21 головним управлінням враховано зміст мотивувальної і резолютивної частин рішення суду, де конкретизоване встановлені судом зобов`язання, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують судові рішення. При розгляді позовних вимог до головного управління Пенсійного фонд, України в Сумській області, судом досліджувалося питання врахування додаткових видів грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсій на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та порядок виплати перерахованих пенсій. Враховуючи зазначене, при проведенні перерахунку пенсії згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, наданою Управлінням Служби безпеки України в Сумській області на виконання рішення суду у справі № 480/1492/21, Головним управлінням застосовані норми законодавства, які діяли на час проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови № 103.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені Законом № 2262-XII.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугою строків служби призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (1763-15) (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

У подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII, згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Суд зазначає, що Законами № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.

При цьому, слід звернути увагу, що ні положеннями Закону № 3668-VІ, ні положеннями Закону №1166-VІІ, ні положеннями Закону №2262-XII не передбачено проведення після 01.04.2014 перерахунку раніше призначених пенсій, виходячи з нового (зменшеного) відсотку відповідних сум грошового забезпечення.

Суд зазначає, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені ст. 63 Закону № 2262-XII.

Тому при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Необхідно відмітити, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (рішення №5-рп/2002).

Порядок проходження служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях врегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, які перебувають на такій службі, додаткові обов`язки і відповідальність.

Також, у Рішенні від 11.10.2005 № 8-рп/2005 Конституційний Суд зазначив, що утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов`язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.

Отже, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17.

Як вже встановлено судом, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.01.2020 у справі №480/5423/19, ГУ ПФУ України в Сумській області перераховано пенсію позивачу з 01.01.2018 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, встановлених при призначенні пенсії.

Також, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 у справі №480/1492/21, ГУ ПФУ в Сумській області проведено з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивачу, відповідно до наданої Управлінням Служби безпеки України в Сумській області довідки від 15.09.2020 №68/є-242/199/1 про розмір грошового забезпечення.

Проте, з 01.04.2019 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії виходячи із розміру 70% грошового забезпечення на підставі ст. 13 Закону № 2262-XII, внаслідок чого розмір пенсійного забезпечення позивача зменшився на 20 %.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, зменшення максимального обсягу пенсії у відсотках при її перерахунку не може застосовуватися для зменшення встановленого законом на момент первісного її призначення чи досягнутого пізніше максимального обсягу пенсії.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (ч. 2 ст. 55 Закону № 2262-XII).

Так, основний розмір пенсії позивача з 01.04.2019, після перерахунку складає 70 %, а повинен складати 90 % грошового забезпечення.

При цьому при проведенні перерахунку відповідач керувався нормою, яка застосовується виключно при призначенні пенсії, та не підлягає застосуванню при проведенні перерахунку раніше призначених пенсій в силу чинності норми про незворотність дії законів та інших нормативно-правових актів у часі (ст. 58 Конституції України).

Оскільки відповідачем вчинено дії, які порушили права позивача, зважаючи на те, що відповідач, здійснюючи виплату пенсії позивачу з вилученням з неї 20% грошового забезпечення, не дотримався вимог Закону № 2262-XII, такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому є протиправними.

Разом з тим, позивач просить зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з 01.04.2019 з урахуванням раніше виплачених сум, на підставі довідки про грошове забезпечення, яка видана Управлінням СБУ в Сумській області від 15.09.2020 №68/є-242/199/1.

Проте, як було встановлено судом, позивачу на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 у справі №480/1492/21 було проведено перерахунок пенсії відповідно до наданої Управлінням СБУ в Сумській області довідки від 15.09.2020 №68/є-242/199/1.

При цьому сума нарахованої та виплаченої пенсії відповідає законодавчо встановленому максимальному розміру пенсії за відповідні роки. А тому підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу відповідно до наданої Управлінням СБУ в Сумській області довідки від 15.09.2020 №68/є-242/199/1, відсутні.

Судом встановлено, що відповідачем на виконання вказаного рішення суду було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки, наданої Управлінням СБУ в Сумській області від 15.09.2020 №68/є-242/199/1. Проте, при здійсненні перерахунку протиправно зменшено розмір пенсії за вислугу років із 90% до 70% грошового забезпечення з 01.04.2019.

У зв`язку з чим, суд задовольняє вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років із 90% до 70% грошового забезпечення з 01.04.2019 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років, починаючи з 01.04.2019 із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, відповідно до наданої Управлінням СБУ в Сумській області довідки від 15.09.2020 №68/є-242/199/1.

Відповідно ст. 139 КАС України, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 908,00 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років із 90% до 70% грошового забезпечення з 01.04.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.04.2019 із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, відповідно до наданої Управлінням СБУ в Сумській області довідки від 15.09.2020 №68/є-242/199/1.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько