Рішення № 98677068, 30.07.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2021
Номер справи
480/4240/21
Номер документу
98677068
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 липня 2021 року Справа № 480/4240/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 08.04.2021 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 31.03.2021 з урахуванням періоду її навчання в технічному училищі № 1 м. Суми з 01.09.1982 по 28.07.1984 та періоду роботи з 30.07.1984 по 30.05.2005, який підтверджується довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 26.12.2019 №409/02-09, виданої Тростянецькою районною радою Сумської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона за наявності відповідного стажу та віку звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії. Відповідач, розглянувши вказану заяву, безпідставно не зарахував два періоди її роботи, а, як наслідок, відмовив у задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернулася до суду.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. На виконання зазначеної ухвали позивачем усунуто недоліки, та приведено позовну заяву у відповідність до вимог ст. ст. 160, 161 КАС України.

Ухвалою суду від 03.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач належним чином повідомлений про розгляд даної справи, відзив або будь-яких інших заяв суду не надав.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.

31 березня 2021 року ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Тростянецького відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, що підтверджується розпискою-повідомленням про прийняття заяви та доданих документів (додаток 2 - копія розписки-повідомлення про прийняття заяви від 31.03.2021 та розрахунку стажу). (а.с.19)

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України (далі - відповідач, Управління) №184150006683 від 08.04.2021 позивачу повідомлено, що за відсутності необхідних довідок для підтвердження пільгового стажу, прийнято рішення, відмовити в призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

В обґрунтуванні до вказаного рішення зазначено, що в розрахунок стажу не зараховано період навчання ТУ №1 м. Суми з 01.09.1982 по 28.07.1984, оскільки в дипломі НОМЕР_1 від 28.07.1984 по батькові не відповідає паспортним даним. Також до пільгового стажу не зараховано період роботи 30.07.1984-30.05.2005, оскільки в пільговій довідці, виданої Тростянецькою районною радою Сумської області від 26.12.2019 №409/02-09, ці періоди роботи не мають право на призначення пенсії за списком №2, підстави для обчислення пільгового стансу відсутні. За даними єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Комунальне підприємство "Тростянецька районна друкарня", де працювала заявниця, на день видачі довідки не є ліквідованою юридичною особою, відомості про державну реєстрацію припинення юридичної особи в Реєстрі відсутні. Також відсутні відомості про атестацію робочих місць за пільговими професіями (посадами), зазначеними у довідці (зазначено, що документи про атестацію відсутні).

Про прийняте рішення відповідач повідомив позивача листом від 13.04.2021 №1800-0308-8/19407.

Позивач вважає вказане рішення протиправним та просить його скасувати.

Не погодившись із вказаною відмовою, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Особливості призначення пенсій за віком на пільгових умовах врегульовано Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі -Закон № 1058-IV).

Згідно із ч. 1 ч.2 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Особливості підтвердження наявного трудового стажу визначені Кодексом законів про працю України та Порядком підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637 (далі - Порядок № 637).

Так, відповідно до частини 1 статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) також передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 637 підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка (пункт 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній).

Відтак, аналіз наведених норм свідчить про те. що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Так відповідно до змісту оскаржуваного рішення відповідачем зазначено, що в розрахунок стажу не зараховано період навчання ТУ №1 м. Суми з 01.09.1982 по 28.07.1984, оскільки в дипломі НОМЕР_1 від 28.07.1984 по батькові не відповідає паспортним даним.

З даного приводу суд зазначає, що рішенням Тростянецького районного суду Сумської області від 19.05.2021 у справі №588/639/21 встановлено факт належності ОСОБА_1 диплома серії НОМЕР_1 , виданого Державним комітетом Української РСР по професійно-технічній освіті 28 липня 1984 року.

У зв`язку з викладеним, суд вважає за потрібне зобов`язати відповідача зарахувати вказаний період до розрахунку стажу позивача.

Щодо висновків відповідача викладених у оскаржуваному рішенні, що до пільгового стажу не зараховано період роботи 30.07.1984-30.05.2005, оскільки в пільговій довідці, виданої Тростянецькою районною радою Сумської області від 26.12.2019 №409/02-09, ці періоди роботи не мають право на призначення пенсії за списком №2, підстави для обчислення пільгового стану відсутні. За даними єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Комунальне підприємство "Тростянецька районна друкарня", де працювала заявниця, на день видачі довідки не є ліквідованою юридичною особою, відомості про державну реєстрацію припинення юридичної особи в Реєстрі відсутні. Також відсутні відомості про атестацію робочих місць за пільговими професіями (посадами), зазначеними у довідці (зазначено, що документи про атестацію відсутні).

З даного приводу суд зазначає, що відповідно до записів трудової книжки позивача НОМЕР_2 , у 30 липня 1984 року позивача було прийнято на роботу в Тростянецьку типографію фахівцем з набору тексту вручну 3 розряду.

10 листопада 1987 року її було переведено набирачем машинного набору тексту.

Згідно рішення тринадцятої позачергової сесії п`ятого скликання на підставі статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування юридична особа «Тростянецька районна друкарня» перейменована в Комунальне підприємство районної ради «Тростянецька районна друкарня».

01 червня 2005 року позивача переведено палітурником 3-го розряду.

03 травня 2012 року позивача було переведено на посаду друкаря плаского друкування 3 розряду.

30 квітня 2013 року позивач звільнилася із займаної посади у зв`язку із відмовою від продовження роботи у зв`язку зі зміною істотних умови праці.

З метою призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивачем разом з заявою було подано також довідки, видані Тростянецькою районною радою, про нарахування їй заробітної плати під час роботи у Тростянецькій районній друкарні за період з 1984 по 2000 роки (а.с.1984-1989).

Тростянецькою районною радою Сумської області також було видано довідку від 26.12.2019 №409/02-09 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів, у якій зазначено, що ОСОБА_1 за період з 30.07.1984 по 30.05.2005 працювала повний робочий день в КП РР «Тростянецька районна друкарня» та виконувала поліграфічні роботи за професією (посадою) складальник ручного складання, набирач машинного складання, що передбачена списком №2 розділ 25, підпункт 25а, затвердженого постановою КМУ від 16.01.2003 № 36 (а.с.13).

Згідно рішення 13-ї позачергової сесії п`ятого скликання від 14.08.2007 року юридична особа Тростянецька районна друкарня перейменована на комунальне підприємство районної ради «Тростянецька районна друкарня».

Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Комунальне підприємство районної ради «Тростянецька районна друкарня» (код ЄДРПОУ 02468693) не припинено як юридичну особу, засновником підприємства значиться Тростянецька районна рада.

Разом з тим, відповідно до розпорядження заступника голови Тростянецької районної ради від 24.03.2016 №8 «Про створення комісії з приймання-передачі матеріальних цінностей та документації КП «Тростянецька районна друкарня» створена комісія провела прийняття-передачу на тимчасове зберігання Тростянецької районної ради печатку, штамп, документацію з кадрових питань та бухгалтерську документацію.

Суд, враховуючи вище викладені фактичні обставини, зазначає, що Тростянецька районна рада мала підстави та повноваження для видачі вказаної довідки, оскільки бухгалтерська документація та документація з кадрових питань підприємства була передана на зберігання Тростянецької районної ради.

Щодо відсутності даних про атестацію робочих місць за пільговими професіями, зазначеними у вказаній довідці, суд зазначає наступне.

Процедура застосування Списків №1 і №2 визначена Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383).

Так, відповідно до пункту 3 Порядку №383, при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Пунктом 4.2. Порядку №383 передбачено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

За правилами п.п. 4.3, 4.4, 4.5 Порядку №383, у разі підтвердження права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 Порядку № 383.

Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 Порядку № 383.

Якщо ж атестація з 21.08.1992 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Пунктом 10 Порядку №383, встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за № 637.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (далі Порядок № 442) та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41.

Відтак, період роботи з 21.08.1992, тобто після набрання чинності Порядку проведення атестації робочих місць, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 зараховується до пільгового стажу виключно за результатами атестації робочих місць.

Отже, основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Пунктом 4 Порядку №442, та пп. 1.5 п. 1 Методичних рекомендацій передбачено, що періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку № 442, та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Нормами Порядку №442 встановлено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Комплексний аналіз норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговім пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Відтак, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за переліком, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження результатів атестації умов праці, проведеної після 21.08.1992.

З урахуванням вище викладених висновків суду та враховуючи фактичні обставини суд у відповідності до ч.2 ст.9 КАС України вважає за потрібне зобов`язати відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача її період роботи на КП РР «Тростянецька районна друкарня» з 30.07.1984 по 30.05.2005.

У зв`язку з вище викладеним оскаржуване рішення відповідача підлягає скасуванню.

Суд з метою відновлення порушеного права позивача відповідно до ч.2 ст.9 КАС України вважає за потрібне зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 31.03.2021 з урахуванням висновків суду.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 908,00 грн., який був сплачений позивачем при подачі позову.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №184150006683 від 08.04.2021 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до розрахунку стажу ОСОБА_1 період її навчання у ТУ №1 м. Суми з 01.09.1982 по 28.07.1984.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 ОСОБА_1 період роботи на КП РР «Тростянецька районна друкарня» з 30.07.1984 по 30.05.2005.

Зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 31.03.2021 з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) суму судового збору в розмірі 908,00 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько