Рішення № 98676992, 29.07.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2021
Номер справи
480/2739/21
Номер документу
98676992
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 липня 2021 року Справа №480/2739/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/2739/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації, в якій просила:

- визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформлену листами 01-13/06-408 від 24.02.2020, № 01-13/06-536 від 12.03.2020, 01-13/06-2581 від 03.12.2020, № 01/13/06-2463 від 17.12.2020, у видачі посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, яким був покійний чоловік ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 61 рік;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації надати ОСОБА_1 статус члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни та видати посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду позовну заяву було залишено без руху, оскільки вона не відповідала вимогам ст. 160-161 КАС України.

На виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху, позивачем надано суду клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду та виключення з кола відповідачів Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації.

Проте ухвалою суду було відмовлено в задоволенні клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду з позовними вимогами про визнання протиправною відмову Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформлену листами 01-13/06-408 від 24.02.2020 та № 01-13/06-536 від 12.03.2020, у видачі посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни та позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправною відмову Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформлену листами 01-13/06-408 від 24.02.2020 та № 01-13/06-536 від 12.03.2020, у видачі посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни - повернуто позивачу.

Разом з тим ухвалою Сумського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації без виклику сторін, в частині позовних вимог про визнання протиправною відмову Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформлену листами 01-13/06-2581 від 03.12.2020, № 01/13/06-2463 від 17.12.2020, у видачі посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, яким був покійний чоловік ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 61 рік та зобов`язання Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації надати ОСОБА_1 статус члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни та видати посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни. Крім того даною ухвалою встановлено строк відповідачам для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідачів, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачам заперечення.

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що померлий чоловік ОСОБА_1 за життя був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році, особою з інвалідністю 1 групи, пов`язаної з участю у ліквідації аварії на ЧАЕС, та мав статус особи, який мав право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-осіб з інвалідністю внаслідок війни. У 2020 році позивач зверталася зі зверненнями до Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації та Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації про надання їй статусу та відповідно посвідчення члена сім`ї загиблого. Проте відповідачами було відмовлено позивачу у наданні статусу члена сім`ї загиблого та відповідного посвідчення, оскільки законодавством не передбачено підстав для встановлення позивачу статусу члена сім`ї померлого ліквідатора аварії на ЧАЕС. Позивач вважає таку відмову протиправною та такою, що порушує його права.

Представником Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації було надано суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що до Управління позивач з необхідним комплексом документів щодо встановлення статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни та видачі відповідного посвідчення не зверталася, тому позовні вимоги до Управління є безпідставними. Також додатково повідомив, що Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації не є правонаступником Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації (розпорядження голови Краснопільської районної державної адміністрації від 14.01.2021 № 7-ОД "Про припинення шляхом ліквідації Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації) (а.с. 72-73).

Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації вимоги суду виконано не було, відзиву на позовну заяву суду надано не було.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про одруження (а.с. 14)

ОСОБА_2 (чоловік позивача) є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році (категорія 1), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 15).

Також відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 19.09.1996 року ОСОБА_2 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 17).

Разом з тим відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 ОСОБА_2 є особою з інвалідністю 1 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни (а.с. 16).

Чоловік позивача, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_4 від 19.11.2019 року, виданим Краснопільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області (а.с. 23).

Відповідно до витягу з протоколу засідання 12 Регіонально військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців (протокол від 24.12.2019 року № 580), захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_2 , яке призвело до смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , пов`язане з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 22).

На звернення від 09.12.2020 року позивача щодо видачі посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, листом від 17.12.2020 року № 01-13/06-2463 Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації повідомило, що відповідно до абзацу першого пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до осіб, на яких поширюється чинність Закону, належать сім`ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), а також внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнний дій та конфліктів. Тому, даною статтею не передбачено підстав для встановлення ОСОБА_1 статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни (а.с. 30).

Також, під час розгляду справи, позивач зверталася зі зверненням від 06.04.2021 року до Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації, в якому просила вирішити питання щодо отримання статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни та видати відповідне посвідчення. Також у даному зверненні позивачем було зазначено, що відповідний перелік документів раніше було подано до Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації (а.с. 74).

Листом від 08.04.2021 року № 01-54/1889 Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації. зокрема. повідомило позивача, що за результатами розгляду повідомляємо, що у зв`язку з впровадженням децентралізації за новим адміністративно-територіальним поділом відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №723-Р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад» та відповідно до розпорядження голови Краснопільської районної державної адміністрації від 14.01.2021 № 7-ОД «Про припинення шляхом ліквідації управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації» управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації припинило діяльність юридичної особи шляхом ліквідації. Для розгляду питання щодо надання позивачу відповідного статусу необхідно надіслати на адресу управління ( м.Суми, вул.Іллінська, 97, індекс 40009) заяву та копії наступних документів: паспорту та реєстраційного номеру облікової картки платника податків; свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ; свідоцтва про одруження; посвідчення ветерана війни померлого; довідку до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності чоловіка; витягу з протоколу засідання військово-лікарської комісії щодо причинного зв`язку (а.с. 75).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Згідно статті 4 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” визначено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Відповідно до вимог пункту 1 частини 2 статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” до інвалідів війни належать також інваліди з числа: військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов`язків військової служби, пов`язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.

Згідно з пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 року № 20-РП/04 ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи бойових діях на території інших держав. Розділ 11 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту” визначає поняття і зміст статусу ветеранів війни (учасників бойових дій, інваліди війни, учасники війни) та осіб, на яких поширюється дія його положень. Це колишні військовослужбовці, які безпосередньо як у воєнний, так і в мирний час виконували інші обов`язки військової служби та тилового забезпечення, пов`язані з необхідністю захисту Батьківщини, у тому числі з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій.

З матеріалів справи судом встановлено, а саме з витягу з протоколу засідання 12 Регіонально військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців (протокол від 24.12.2019 року № 580), що захворювання, яке призвело до смерті ОСОБА_2 (померлий чоловік позивача), пов`язане з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 22).

Пунктом 1, 9 ч. 2 ст. 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачено, що до інвалідів війни належать також інваліди з числа, зокрема, військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов`язків військової служби, пов`язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами; осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

З огляду на зазначені правові норми обов`язковими умовами, за якими особу можна віднести до інвалідів війни, є наявність інвалідності, доказів залучення такої особи до військовослужбовців або до складу формувань Цивільної оборони та отримання інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до посвідчення посвідченням серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 (померлий чоловік позивача) був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році (категорія 1) (а.с. 15).

Крім того відповідно до запису у військовому квитку ОСОБА_2 (померлий чоловік позивача) в період з 19.09 по 21.12.1989 року виконував роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС (а.с. 20).

Частиною 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачено, що чинність цього Закону поширюється, зокрема, на сім`ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), а також внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.

Отже, зі змісту вищезазначеної норми слідує, що чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” поширюється також і на членів сім`ї військовослужбовців, які померли внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби.

Відповідно до пункту 4 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551-XII (стаття 10 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом “Посвідчення члена сім`ї загиблого”.

Абзацом 2 пункту 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни передбачено, що, зокрема, “Посвідчення члена сім`ї загиблого” видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

Враховуючи викладене, а також те, що позивач перебувала в зареєстрованому шлюбі з померлим ОСОБА_2 , який відповідно до посвідчень був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році та інвалідом 1 групи і мав право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, суд дійшов висновку, що позивач у відповідності до вимог статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” має право на встановлення статусу та отримання посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, а тому Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації неправомірно відмовило листом № 01/13/06-2463 від 17.12.2020 у задоволенні її звернення. А відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в частині про визнання протиправною відмови Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформлену листом № 01/13/06-2463 від 17.12.2020, у видачі посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни.

При цьому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною відмови Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформленої листом № 01-13/06-2581 від 03.12.2020 у видачі посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, яким був покійний чоловік ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 61 рік, оскільки даний лист не стосується відмови у видачі позивачу посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, а стосується питання щодо забезпечення позивача безоплатною санаторно-курортною путівкою, що не є предметом спору у даній справі.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації надати ОСОБА_1 статус члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни та видати посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, суд зазначає наступне.

Як випливає зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80) 2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим Кодексом адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно - дискреційних повноважень, ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.

Тобто законодавець передбачив обов`язок суду змусити суб`єкта владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що за своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо встановлення статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та видачі “Посвідчення члена сім`ї загиблого” є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією відповідачів, а відтак позовні вимоги про зобов`язання Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації надати ОСОБА_1 статус члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни та видати посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни не підлягають задоволенню.

Разом з тим, згідно ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, вихід за межі позовних вимог можливий, але повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, на захист яких поданий позов.

Вказане підтверджується роз`ясненням поняття "виходу за межі позовних вимог", наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року "Про судове рішення". Так, відповідно до пункту 3 цієї Постанови виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

Враховуючи наведене та те, що відповідно до розпорядження голови Краснопільської районної державної адміністрації від 14.01.2021 № 7-ОД "Про припинення шляхом ліквідації Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації", Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації припинено шляхом ліквідації діяльності як юридичної особи та його функції перейшли до Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить та зобов`язати Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації розглянути звернення ОСОБА_1 про надання статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, з урахуванням висновків суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Краснопільської районної державної адміністрації, оформлену листом № 01/13/06-2463 від 17.12.2020, у видачі посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації (вул. Іллінська,97, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 03198020) розглянути звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) про надання статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек