Рішення № 98676974, 19.07.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
480/3472/21
Номер документу
98676974
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 липня 2021 року Справа № 480/3472/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазька С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Щербаченко В.В.,

представника позивача - Борсука С.В.,

представників відповідачів - Шаповал С.В., Демченка О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду м. Суми адміністративну справу №480/3472/21 за позовом Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, третя особа - ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування припису,-

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство "Міськводоканал" Сумської міської ради звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, в якій просить визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області від 02.04.2021 № 6 про виконання законних вимог щодо усунення порушень формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін, виданий комунальному підприємству “Міськводоканал” Сумської міської ради.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем, за наслідками проведення позапланової перевірки, був складений акт, у якому встановлено що позивач протиправно з 01.01.2021 застосував з фізичною особою нові тарифи без укладання нового договору відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги", з урахуванням чоговідповідачем був прийнятий оскаржуваний припис. Позивач вказує на безпідставність висновків відповідача та зазначає, що послуги ним надаються у відповідності до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та на підставі вже діючого договору.

У зв`язку з викладеним, позивач просив задовольнити позов.

Ухвалою суду від 23.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 18.05.2021.

18.05.2021 протокольною ухвалою суду залучено в якості третьої особи - ОСОБА_1 , розгляд справи було відкладено до 01.06.2021.

Відповідачем надано суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що за наслідками позапланової перевірки за зверненням фізичної особи було встановлено, що відповідач за період 01.01.2021 по 31.03.2021 безпідставно застосував нові тарифи при визначенні вартості послуг ОСОБА_1 , оскільки в умовах дії договорів про надання комунальних послуг, що укладалися до 01.05.2019, до споживачів застосовуються тарифи, встановленні відповідним уповноваженим органом до 01.05.2019. Враховуючи зазначене, підприємство за період з 01.01.2021 по 31.03.2021 має нараховувати за послуги централізованого водопостачання та водовідведення гр. ОСОБА_1 за тарифом згідно постанови НКРЕКП від 04.09.2018 № 958.

У зв`язку з викладеним, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов з підстав, викладених у позові.

Представники відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Третя особа, належним чином повідомлена про розгляд даної справи, у судове засідання не з`явилась, будь-яких клопотань суду не надала.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 28.03.2021 ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області видано наказ № 538-ОД про направлення завідувача сектору контролю за регульованими цінами ОСОБА_2 для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) КП “Міськводоканал” Сумської міської ради з питань формування, встановлення, застосування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, зазначені у зверненні гр. ОСОБА_1 (а.с.116)

На підставі зазначеного вище наказу, 29.03.2021 відповідачем видано направлення на проведення позапланової перевірки №3657-11/21. (а.с.115)

За результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін складено акт від 02.04.2021 №8. Зі змісту зазначеного акту встановлено, що позаплановою перевіркою КП «Міськводоканал» Сумської міської ради з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення за зверненням гр. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), о/р 100704 встановлено, що з 01.01.2021 підприємством застосовуються тарифи встановлені постановою НКРЕКП від 16.12.2020 № 2499 “Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року № 1141” у розмірі на централізоване водопостачання — 11,46 грн. за 1 куб.м (без податку на додану вартість), на централізоване водовідведення — 11,14 грн. за 1 куб.м (без податку на додану вартість). При цьому, в порушення діючого Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, підприємством не був укладений зі споживачкою договір відповідно до типового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 “Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення”. Враховуючи зазначене, підприємство не мало підстав для застосування тарифів встановлених постановою НКЕКП від 16.12.2020 №2499. Так, з 1 травня 2019 року в повному обсязі введено в дію Закон України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі — Закон), практична реалізація норм і положень якого, зокрема, що регулюють надання та оплату комунальних послуг, здійснюватиметься з переходом на нові договірні відносин між виконавцями комунальних послуг і споживачами. При цьому Законом чітко визначено умови перехідного періоду. Передбачено, що до дати набрання чинності договорами про надання комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом (тобто, до дати набрання чинності новими договорами про надання послуг з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення), договори про надання комунальних послуг, які укладені до введення в дію цього Закону (тобто, до 01.05.2019), зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (пункт 3 розділу VI Закону). Отже, до переходу на нові договори про надання комунальних послуг, що укладатимуться за правилами, визначеними Законом, та відповідно до типових договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України окремо для різних моделей організації договірних відносин, продовжують діяти старі договори про надання комунальних послуг, що укладалися за вимогами Закону України від 24 червня 2004 року №1875-IV «Про житлово-комунальні послуги» (із змінами) та Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, як для споживачів багатоквартирних будинків, так і для споживачів приватного сектору. Тарифи на комунальні послуги є однією із істотних умов договорів про надання комунальних послуг. Таким чином, в умовах дії договорів про надання комунальних послуг, що укладалися до 01.05.2019, до споживачів застосовуються тарифи, встановленні відповідним уповноваженим органом до 01.05.2019. Враховуючи зазначене, підприємство за період з 01.01.2021 по 31.03.2021 має нараховувати за послуги централізованого водопостачання та водовідведоння гр. ОСОБА_1 за тарифом згідно постанови НКРЕКП від 04.09.2018 № 958 у розмірі на централізоване водопостачання - 7,40 грн. за 1 куб.м (без податку на додану вартість), на централізоване водовідведення - 6,38 грн. за 1 куб.м (без податку на додану вартість). Сума зайво нарахованих коштів гр. ОСОБА_1 за період 01.01.2021 по 31.03.2021 склала 157,73 грн (455,39-18*8,88-18*7,656) у т.ч. отримана необгрунтована виручка 94,23 грн (129,95-99,22+162,72-99,22)

Відповідач у вказаному акті, визначаючи вимоги законодавства, які були порушенні позивачем зазначив, що позивачем порушено п.1, 2 ст.12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», яким визначено, що надання житлово- комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово- комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Також порушено пп.5 п.3 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»: Істотними умовами договору про надання житлово- комунальної послуги є: ціна послуги. (а.с.118-136)

Акт перевірки отримано позивачем та 07.04.2021 подано до ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області заперечення до акта перевірки від 05.04.2021 №24/2345.

02.04.2021 ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області винесено припис №06 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін.

Враховуючи порушення, викладені в акті перевірки, припис містить вимогу усунути виявлені порушення, які зафіксовані в акті перевірки від 02.04.2021 № 8, а саме: повернути гр. ОСОБА_1 о/р 100704 зайво нараховані кошти за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у період з 01.01.2021 по 31.03.2021 у розмірі 157,73 грн у термін до 01.05.2021.

Позивач не погоджується з вищезазначеним приписом ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області від 02.04.2021 №06, у зв`яку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

З 1 травня 2019 року введено в дію Закон України від 09.11.2017 № 2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги" (далі - Закон), практична реалізація норм і положень якого, зокрема, що регулюють надання та оплату комунальних послуг, здійснюватиметься з переходом на нові договірні відносин між виконавцями комунальних послуг і споживачами.

При цьому Прикінцевими та Перехідними положеннями цього Законом (із змінами, внесеними згідно із Законом № 540-IX від 30.03.2020) чітко визначено умови перехідного періоду.

По-перше, передбачено, що до дати набрання чинності договорами про надання комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом (тобто, до дати набрання чинності новими договорами про надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами), договори про надання комунальних послуг, які укладені до введення в дію цього Закону (тобто, до 01.05.2019), зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (пункт 3 розділу VI Закону);

По-друге, передбачено, що нові договори про надання комунальних послуг між споживачами та виконавцями цих послуг мають бути укладені протягом п`яти місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.

По-третє, Законом встановлено, що не пізніш як протягом п`яти місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов`язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону (пункт 4 розділу VI Закону);

Також, передбачено, що у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не приймуть рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги протягом строку, визначеного Законом, між виконавцем та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги відповідно до частини сьомої статті 14 цього Закону (пункт 5 розділу VI Закону).

Отже, до переходу на нові договори про надання комунальних послуг, що укладатимуться за правилами, визначеними Законом, та відповідно до типових договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України окремо для різних моделей організації договірних відносин, продовжують діяти старі договори про надання комунальних послуг, що укладалися за вимогами Закону України від 24 червня 2004 року № 1875-IV "Про житлово-комунальні послуги" (із змінами) та Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, як для споживачів багатоквартирних будинків, так і для споживачів приватного сектору.

У судовому засіданні був досліджений оригінал договору №88716 про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення від 03.11.2016. Вказаний договір був укладений між позивачем (Виконавець) та ОСОБА_1 (Споживач). Відповідно до п.1.1 – Виконавець зобов`язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення, а споживач зобов`язується своєчасно оплатити надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбаченні договором.

Згідно п.2.1 вказаного договору тарифи на послуги на момент укладання договору становлять: 1) з централізованого постачання холодної води 5,66 грн. за куб.метр; 2» з водовідведення 5,44 грн. за куб.метр. Тарифи на надані послуги встановлюються і змінюються уповноваженими органами згідно з чиним законодавством. У разі зміни тарифів на комунальні послуги, вони є обов`язковими для сторін з моменту їх введення в дію. Інформація про зміну тарифів доводиться до споживача одним з таких способів: у рахунках на оплату, на інформаційних дошках у житлових будинках, а також в Інтернеті на сайт: www.vodokanal.sumy.ua. Зміна тарифів не потребує внесення змін до цього договору.

Вказаний договір підписаний двома сторонами.

Як встановлено судом вказаний договір як у спірному періоді так і на момент розгляду даної справи є діючим.

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.12.2020 №2499 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 червня 2016 року № 1141» КОМУНАЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ «МІСЬКВОДОКАНАЛ» СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ зі структурою, наведеною в додатку 90 до цієї постанови визначено наступні тарифи:

на централізоване водопостачання – 11,46 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

на централізоване водовідведення – 11,14 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).

Наказом позивача від 21.12.2020 №544 «Про встановлення тарифів на централізоване водо постачання та водовідведення з 01.01.2021 року» у зв`язку з веденням в дію вище зазначеної постанови НКРЕКП вказаним наказом позивачем встановлено з 01.01.2021 встановленні наступні тарифи для всіх категорій споживачів:

на централізоване водопостачання – 11,46 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість) або з ПДВ – 13,752 грн за 1 куб. м;

на централізоване водовідведення – 11,14 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість) або з ПДВ – 13,368 грн. за 1 куб. м.

Представник відповідача в судовому засіданні визнав, що НКРЕКП є уповноваженими органами згідно з чиним законодавством на встановлення та зміну трафів на надання послуг.

Відповідно до змісту п.2.1 вказаного договору позивач не мав обов`язку укладати новий договір або вносити зміни у даний договір, оскільки як визначено сторонами договору зміна тарифів не потребує внесення змін до цього договору.

Разом з тим як заначено у п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги", договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.

Посилання відповідача, що в умовах дії договорів про надання комунальних послуг, що укладалися до 01.05.2019, до споживачів застосовуються тарифи, встановлені відповідним уповноваженим органом до 01.05.2019, є безпідставними, оскільки Закон України "Про житлово-комунальні послуги" не містить вказаних вимог.

Посилання відповідача на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2021 по справі №952/925/20 суд вважає безпідставним, оскільки предметом перегляду у вказаній справі є постанова про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-2 КУпАП особи, яка жодним чином не пов`язана зі спірними правовідносинами у даній справі. Окрім того, у вказаній справі договір про надання комунальних послуг не мав припису, що зміна тарифів не потребує внесення змін до договору.

Щодо посилання відповідача на роз`яснення Міністерства розвитку громад та територій України, суд зазначає, що вказане роз`яснення не є нормативно-правовим актом, а тому не може встановлювати або змінювати вимоги нормативно-правових актів.

Враховуючи вище викладені висновки суду, оскаржуваний припис Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області від 02.04.2021 № 6 про виконання законних вимог щодо усунення порушень формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін є протиправним та підлягає скасуванню.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 2270,00 грн., який був сплачений позивачем при подачі позову.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради до Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, третя особа - ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування припису – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області від 02.04.2021 № 6 про виконання законних вимог щодо усунення порушень формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін.

Стягнути на користь Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради (вул. Білопільський шлях, 9, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 03352455) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області (вул. Гамалія, 25, м. Суми, Сумська область, 40021, код ЄДРПОУ 40356714) суму судового збору в розмірі 2270,00 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 28.07.2021.

Суддя С.М. Глазько