
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
26 липня 2021 року м. Рівне №460/477/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дудар О.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
Приватного акціонерного товариства "Рівнеазот" доДержавної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу, В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство "Рівнеазот" (далі - ПрАТ "Рівнеазот", позивач) звернулося з позовом до Державної служби геології та надр України (далі – відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу.
Позивач просить суд:
-визнати протиправним та скасувати наказ від 21.10.2020 №466 в частині встановлення термінів для усунення порушень законодавства про надра та подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами від 30.05.2012 №5558, від 24.06.2015 №6059, наданих Приватному акціонерному товариству "Рівнеазот".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що наказ від 21.10.2020 №466 в частині надання ПрАТ "Рівнеазот" термінів для усунення порушень законодавства про надра до 01.02.2020 (п.13, 19 додатку №6) є протиправним, оскільки приписи від 21.03.2019 №472-14/06 та від 21.03.2019 №473-14/06 у судовому порядку визнано протиправними та скасовано. Оскаржуваний наказ порушує передбачене чинним законодавством України право ПрАТ "Рівнеазот" на здійснення законної господарської діяльності та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 29.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 25.02.2021, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Підготовче засідання 25.02.2021 відкладено на 25.03.2021 для повторного виклику відповідача.
Відповідачем (у встановленні судом строки) подано до суду відзив на позовну заяву, згідно з яким позовні вимоги є безпідставними та не обґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню (а.а.с.89-94).
23.03.2021 представником позивача подано відповідь на відзив, в якій спростовано аргументи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву (а.а.с.98-123).
Ухвалою суду від 25.03.2021 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 20.04.2021.
20.04.2021 розгляд справи не відбувся у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді. Ухвалою суду від 29.04.2021 розгляд справи відкладено на 13.05.2021.
Судове засідання 13.05.2021 відкладено на 08.06.2021 для повторного виклику відповідача.
Ухвалою суду від 08.06.2021 вирішено перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Оскільки розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши позовну заяву, відзив на позовну заяву та відповідь на відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
У 2012 році ПрАТ "Рівнеазот" Державною службою геології та надр України надано спеціальний дозвіл на користування надрами від 30.05.2012 №5558 з метою видобування питних підземних вод для господарсько-побутових потреб строком на 20 років (а.с.15).
У період з 20.03.2019 по 21.03.2019 Державною службою геології та надр України на підставі наказу від 28.11.2018 № 450, від 06.02.2019 №45, направлення від 07.03.2019 №412-14/06 проведено планову перевірку надрокористувача ПрАТ "Рівнеазот", за наслідками якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні) від 21.03.2019 № 06-04/25/2019-11/п (62) (а.а.с.20-25).
На підставі вказаного акта перевірки відповідачем було винесено припис від 21.03.2019 № 472-14/06 про усунення у строк до 26.04.2019 порушень вимог законодавства у сфері надрокористування (а.а.с.26-27).
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 17.10.2019 у справі №460/1094/19, яке набрало законної сили 26.02.2020, визнано протиправним та скасовано припис Державної служби геології та надр України від 21.03.2019 №472-14/06 (а.а.с.28-36, 37-41, 42-45).
У 2015 році ПрАТ "Рівнеазот" Державною службою геології та надр України надано спеціальний дозвіл на користування надрами від 24.06.2015 № 6059 з метою видобування технічних підземних вод, строком на 20 років (а.с.46).
У період з 20.03.2019 по 21.03.2019, на підставі наказу від 28.11.2018 № 450, від 06.02.2019 №45, направлення від 07.03.2019 № 412-14/06, контролюючим органом проведено планову перевірку надрокористувача ПрАТ "Рівнеазот", за наслідками якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні) від 21.03.2019 №06-04/25/2019-12/п (63) (а.а.с.47-52).
На підставі вказаного акта перевірки відповідачем винесено припис від 21.03.2019 №473-14/06 про усунення порушень, шляхом надання у строк до 26.04.2019 до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень (а.с.53).
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 18.09.2019 у справі №460/1160/19, яке набрало законної сили 26.02.2020, визнано протиправним та скасовано припис Державної служби геології та надр України від 21.03.2019 №473-14/06 (а.а.с.54-59, 60-63, 64-67).
Судом встановлено, що у зв`язку з неусуненням ПрАТ "Рівнеазот" зазначених в акті порушень відповідачем було прийнято наказ №249 від 24.06.2020, яким позивачу надано термін для усунення порушень законодавства про надра та подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами №5558 від 30.05.2012, №6059 від 24.06.2015.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 17.12.2020, яке набрало законної сили 07.07.2021, визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби геології та надр України №249 від 24.06.2020, в частині встановлення Приватному акціонерному товариству "Рівнеазот" термінів для усунення порушень законодавства про надра та подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами №5558 від 30.05.2012 та №6059 від 24.06.2015, наданих Приватному акціонерному товариству "Рівнеазот" (п.п. 8, 14 Додатку 5 до наказу Держгеонадр від 24.06.2020 №249).
Поряд з цим, у зв`язку з неусуненням порушень Державною службою геології та надр України прийнято наказ від 21.10.2020 №466, яким відповідач повторно надав ПрАТ "Рівнеазот" терміни для усунення порушень законодавства про надра та подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами №5558 від 30.05.2012 та №6059 від 24.06.2015. Пунктом 6 даного наказу надано позивачу термін для усунення недоліків порушень законодавства про надра до 01.02.2021 (а.с.14).
Вважаючи наказ відповідача від 21.10.2020 №466 протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян передбачено Кодексом України про надра від 27.07.1994 № 132/94-ВР (далі - Кодекс України про надра).
Державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України (ст.11 Кодексу України про надра).
Відповідно до ч.1 ст.13, 19 Кодексу України про надра, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Згідно з ч.1 ст.61 Кодексу України, про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (далі – Положення №1174), Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, є уповноваженим органом з питань реалізації угод про розподіл продукції.
Згідно з пп. 9, 10, 12 та 14 п. 4 Положення №1174, Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням; проводить планові та позапланові перевірки надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складає акти, видає обов`язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 124) (далі - Порядок №615).
Відповідно до пп.1, 3 п. 21 Порядку №615, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінекоенерго, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС у разі: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.0.42007 № 877-V (далі – Закон №877-V).
Статтею 1 Закону №877-V встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом
Відповідно до положень ст.7 Закону №877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Аналіз наведених правових норм вказує на те, що Державна служби геології та надр України уповноважена здійснювати державний геологічний контроль суб`єктів господарювання у формі планових та позапланових перевірок, які проводяться з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Результати яких оформлюються у формі акта, а у разі необхідності вжиття інших заходів – у вигляді припису, розпорядження, іншого розпорядчого документа щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Як було встановлено судом, у період з 20.03.2019 по 21.03.2019 Державною службою геології та надр України на підставі наказу від 28.11.2018 №450, від 06.02.2019 №45, направлення від 07.03.2019 №412-14/06 проведено планову перевірку надрокористувача ПрАТ "Рівнеазот", за наслідками якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні) від 21.03.2019 № 06-04/25/2019-11/п (62) (а.а.с.20-25) та від 21.03.2019 №06-04/25/2019-12/п(63) (а.а.с.47-52).
На підставі вказаних актів перевірки відповідачем винесено приписи від 21.03.2019 №473-14/06, № № 472-14/06 про усунення порушень, шляхом надання у строк до 26.04.2019 до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень (а.а.с.26-27, 53).
Поряд з цим, суд зазначає, що рішеннями Рівненського окружного адміністративного суду від 17.10.2019 у справі № 460/1094/19 та від 18.09.2019 у справі № 460/1160/19, які набрали законної сили 26.02.2020, вказані приписи визнано протиправними та скасовано.
Таким чином, на момент прийняття відповідачем наказу від 21.10.2020 №466, приписи від 21.03.2019 № 472-14/06 та № 473-14/06 скасовані в судовому порядку.
Доказів винесення щодо позивача інших приписів, чинних на момент прийняття наказу від 21.10.2020 №466 Державної службою геології та надр України суду не надано.
У ході розгляду справи судом не встановлено та сторонами не доведено, що з березня 2019 року було проведено будь-який інший плановий чи позаплановий захід із здійснення державного нагляду (контролю) позивача, за результатами якого було б складено будь-які інші акти чи приписи.
Крім того, у протоколі засідання Робочої групи з питань надрокористування № 10-РГ/2020 від 15.10.2020 не зазначено які саме приписи стали підставою для встановлення термінів на усунення порушень.
При цьому, у відзиві на позовну заяву відповідачем не заперечується, що ПрАТ "Рівнеазот" все ще не усунуто всі порушення, виявлені в ході планової перевірки у березні 2019 року.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що, оскільки приписи, які стали підставою для встановлення нових термінів на усунення порушень скасовані в судовому порядку, інших фактів встановлення порушень законодавства у сфері надрокористування, задокументованих згідно з чинним законодавством України (акт перевірки), та як наслідок винесення припису саме на підставі акту перевірки, відповідачем не надано, то наказ від 21.10.2020 №466 в частині встановлення термінів для усунення порушень законодавства про надра та подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами від 30.05.2012 №5558, від 24.06.2015 №6059, наданих Приватному акціонерному товариству "Рівнеазот", є протиправним та підлягає скасуванню.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Отже, вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають до задоволення.
Згідно з ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у сумі 2270,00грн, сплачений згідно з платіжним дорученням від 12.01.2021 №113991 (а.с.10).
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Приватного акціонерного товариства "Рівнеазот" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 21.10.2020 №466 "Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" в частині встановлення термінів для усунення порушень законодавства про надра та подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами від 30.05.2012 №5558, від 24.06.2015 №6059, наданих Приватному акціонерному товариству "Рівнеазот".
Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Рівнеазот" за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України судовий збір у сумі 2270,00грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Приватне акціонерне товариство "Рівнеазот" (вул. Штейнгеля барона, 139А, с.Городок, Рівненська область, 35331, ідентифікаційний код 05607824).
Відповідач: Державна служба геології та надр України (вул.Антона Цедіка, буд.16, м.Київ, 03057, ідентифікаційний код 37536031)
Рішення складено 26 липня 2021 року.
Суддя О.М. Дудар