
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
15 червня 2021 року м. Рівне №460/9518/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Головатчик А.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник не прибув, відповідача: представник не прибув, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправною та скасування вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
22.12.2020 ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску від 08 жовтня 2020 року №Ф-1984-13.
Після усунення недоліків позовної заяви, ухвалою суддя Жуковської Л.А. від 08.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №46095178/20; розгляд справи вирішено провести за правилами спрощеного позовного провадження та призначено на 09.03.2021.
Також вказаною ухвалою Рівненську дирекцію акціонерного товариства «Укрпошта» зобов`язано надати суду у строк до початку судового засідання належним чином засвідчені копії документів з відомостями про отримання поштового відправлення №0405347622613; завірені належним чином аркуші книги обліку поштових відправлень із зазначенням дати отримання поштового відправлення №0405347622613, підпису та прізвища одержувача.
09.03.2021 на адресу суду Головним управлінням ДПС у Рівненській області подано клопотання про допущення у справі правонаступництва та клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою суду від 09.03.2021 розгляд справи відкладено на 06.04.2021.
Ухвалою суду від 06.04.2021 розгляд справи відкладено на 29.04.2021.
29.04.2021 судове засідання у справі не відбулося, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді; наступне судове засідання призначено на 15.06.2021.
У зв`язку із відбуттям судді Жуковської Л.А. у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розпорядженням керівника апарату Рівненського окружного адміністративного суду №82 від 31.05.2021 відповідно до пункту 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, призначено повторний автоматизований розподіл справи №460/9518/20.
Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею визначено Друзенко Н.В.
Ухвалою судді Друзенко Н.В. від 03.06.2021 справу №460/9518/20 прийнято до провадження; судове засідання вирішено провести у раніше визначену дату - 15.06.2021.
Ухвалою суду від 04.06.2021 допущено заміну відповідача у справі №460/9518/20 - Головне управління ДПС у Рівненській області на правонаступника - Головне управління ДПС у Рівненській області як відокремлений підрозділ юридичної особи – ДПС України.
В судове засідання 15.06.2021 сторони не прибули. В матеріалах справи є заяви про розгляд справи без їх участі. Відповідно до цього судовий розгляд проведено за відсутності сторін і без фіксування процесу.
В судовому засіданні 15.06.2021 проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Згідно з позовною заявою та відповіддю на відзив, позовні вимоги ґрунтуються на тому, що вимога №Ф-1984-13 від 08.10.2020 є протиправною, оскільки у ній не вказано у зв`язку з чим виник борг, чи є недоїмка зі сплати єдиного внеску, чи є борги зі сплати фінансових санкцій. Також у вимозі не зазначено, яким чином виникли штрафи і пеня, та за який період виникла заборгованість, яка база нарахування ЄСВ визначалася податковим органом та не наведено розрахунок фінансових санкцій. Крім того, за результатами розгляду скарги позивача на вимогу ГУ ДПС у Рівненській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-19782-50 від 19.03.2020, Державною податковою службою прийнято рішення №15094/6/99-00-08-06-01-06 від 30.04.2020 про скасування вказаної вимоги. За таких обставин, позивачу не зрозуміло, який період визначений відповідачем для розрахунку пені, штрафу у вимозі від 08.10.2020 №Ф-1984-13. За наведених обставин, вважає вимогу протиправною і такою, що підлягає скасуванню.
Згідно з відзивом на позов, Головне управління ДПС у Рівненській області позов не визнає. На обґрунтування заперечення зазначає, що позивач є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень. Позивач перебуває на обліку в податковому органі як фізична особа-підприємець (дата державної реєстрації – 10.03.2005) та на дату формування оскаржуваної вимоги не перебував в стані припинення підприємницької діяльності. За даними інформаційної системи контролюючого органу загальна сума заборгованості позивача станом на 30.09.2020 становила 42338,83 грн. На підставі цих даних ГУ ДПС у Рівненській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 08.10.2020 №Ф-1984-13, що відповідає вимогам чинного законодавства. Відтак, у задоволені позовних вимог просив відмовити.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець, згідно із свідоцтвом № НОМЕР_1 про державну реєстрацію фізичної особи підприємця та з 11.03.2005 за реєстраційним номером 1717023-28494 взятий на облік як платник єдиного внеску (а.с.5-7).
08.10.2020 Головним управлінням ДПС у Рівненській області сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-1984-13, якою визначено до сплати ОСОБА_1 суму боргу станом на 30.09.2020 у розмірі 42338,83 грн, у тому числі: недоїмка – 3117,18 грн, штрафи – 8000,06 грн, пеня – 31221,59 грн (далі – вимога від 08.10.2020) (а.с.8).
26.10.2020 вимога від 08.10.2020 позивачем оскаржена в адміністративному порядку та скарга направлена до Державної податкової служби України (а.с. 9-11).
Відповідно до рішення Державної податкової служби України про результати розгляду скарги від 16.11.2020 №32581/6/99-00-06-03-01-06 вимога від 08.10.2020 залишена без змін, скарга – без задоволення (а.с.12-14).
Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” №2464-VI від 08.07.2010 (далі – Закон №2464-VI), єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) – це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є платником єдиного внеску в силу вимог статті 4 Закону №2464-VI.
Підзаконним нормативно-правовим актом, який врегульовує застосування окремих положень порядку нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” та визначає процедуру нарахування і сплати фінансових санкцій та стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів податковими органами, є Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства фінансів України №449 від 20.04.2015 (далі – Інструкція №449).
Відповідно до пункту 1 Розділу VI “Порядок стягнення заборгованості з платників” Інструкції №449, до платників, які не виконали визначені Законом обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.
За правилами пункту 2 цього ж Розділу, у разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов`язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції. У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції. Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
За правилами пункту 3 Розділу VI “Порядок стягнення заборгованості з платників” Інструкції №449, органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним органом доходів і зборів протягом 15 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.
Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.
У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається): платникам, зазначеним у підпунктах 1 - 7 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 20 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).
Під частковим зменшенням суми недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованості зі сплати фінансових санкцій) для цілей цього пункту вважається зменшення загальної суми боргу (недоїмки) з єдиного внеску, яка включає нараховані та несплачені суми єдиного внеску (фінансових санкцій) за останній календарний місяць, в якому відбулось таке зменшення.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Вимога про сплату боргу (недоїмки), крім загальних реквізитів, має містити відомості про розмір боргу, в тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов`язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.
Сума боргу у вимозі проставляється в гривнях з двома десятковими знаками після коми.
Суд зазначає, що оскаржувана вимога від 08.10.2020 сформована на підставі облікових даних платника податків з інформаційної системи, що відповідає вимогам Інструкції №449.
При цьому, зі змісту вимоги від 08.10.2020 вбачається, які суми включені до розрахунку боргу, а саме: недоїмка – 3117,18 грн, штрафи – 8000,06 грн, пеня – 31221,59 грн.
Щодо включення до оскаржуваної вимоги від 08.10.2020 сум штрафу – 8000,06 грн та пені – 31221,59 грн, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 Розділу VII “Фінансові санкції” Інструкції №449, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
За правилами підпункту 2 пункту 2 Розділу VII “Фінансові санкції” Інструкції №449, згідно з частиною одинадцятою статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4, 6 та 7 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції в таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди (при цьому недоїмка за кожен такий період повинна бути повністю сплачена (погашена)).
Так, контролюючим органом прийняте рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0002465005 від 23.01.2020, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 8000,06 грн та пеню у розмірі 31221,59 грн. (а.с.17).
За результатами адміністративного оскарження вказаного рішення, ДПС України прийняте рішення про результати розгляду скарги від 06.03.2020, яким скаргу платника податків залишено без задоволення, а рішення №0002465005 – без змін (а.с.72).
Позивач не оскаржував рішення №0002465005 у судовому порядку, що доводиться даними ЄДРСР, а тому після прийняття ДПС України рішення про результати розгляду скарги від 06.03.2020, суми штрафу та пені були відображені в інтегрованій картці платника податків (а.с.54-70).
Щодо суми недоїмки у розмірі 3117,18 грн, яка відображена в оскаржуваній вимозі від 08.10.2020, суд зазначає, що така недоїмка повністю підтверджена даними інтегрованої картки платника податків (а.с.61-76).
При цьому суд відхиляє доводи позивача про те, що оскаржувана вимога від 08.10.2020 є протиправною, оскільки попередня вимога про сплату боргу (недоїмки) від 19.03.2020 №Ф-19782-50, яка охоплювала період до 29.02.2020, скасована рішенням ДПС України.
Так, рішенням ДПС України від 30.04.2020 вимога про сплату боргу (недоїмки) від 19.03.2020 №Ф-19782-50, якою визначено до сплати суми штрафу – 8000,06 грн та пені – 31221,59 грн, скасована (а.с.17).
Проте, скасування вимоги від 19.03.2020 відбулося виключно через те, що до інтегрованої картки платника податків були внесені суми по рішенню про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0002465005 від 23.01.2020, яке на той час оскаржувалося в адміністративному порядку до ДПС. Іншими словами даним сумам передчасно було надано статусу узгоджених.
Але після завершення процедури узгодження, тобто після рішення ДПС України рішення про результати розгляду скарги від 06.03.2020, суми штрафу та пені по рішенню №0002465005 від 23.01.2020 все ж набули статусу недоїмки.
Тому саме після узгодження сум штрафу – 8000,06 грн. та пені – 31221,59 грн. такі суми були включені до оскаржуваної вимоги від 08.10.2020, що свідчить про правомірність дій контролюючого органу.
За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем доведено правомірність оскаржуваного рішення – вимоги від 08.10.2020 в порядку статті 77 КАС України, а тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) в позові до Головного управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12, м. Рівне, 33023, ЄДРПОУ ВП 44070166) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-1984-13 від 08.10.2020,- відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 25 червня 2021 року
Суддя Н.В. Друзенко