Рішення № 98676150, 30.07.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2021
Номер справи
420/1860/21
Номер документу
98676150
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/1860/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Шарапи Д.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Управління державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Управління державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України, яка полягає у поверненні листом Департаменту фінансово-облікової політики МВС України від 03.07.2019р. №15/2-2539 матеріалів ліквідаційної комісії УДСО при ГУМВС України в Одеській області щодо здійснення ОСОБА_1 виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 266 088,80 грн. без прийняття Міністерством внутрішніх справ України рішення по суті зазначеного питання згідно з пунктом 9 Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015р. № 850; зобов`язання Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути питання щодо призначення і виплати ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності II групи внаслідок захворювання, отриманого під час проходження служби в органах внутрішніх справ та прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 ) відповідно до п.9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850.

Ухвалою суду від 01.04.2021р. відкрито провадження у справі та поновлено ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду із позовними вимогами до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Управління державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 02.06.2021р. ухвалено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 07.07.2021р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В обгрунтування наявності підстав для задоволення позовної заяви позивач зазначив, що у 2015 році позивач, у званні капітана міліції, проходив службу на посаді інспектора – охоронця взводу №2 роти із забезпечення особистої безпеки спеціального батальону «Титан» УДСО при України в Одеській області та 11 березня 2019 року він звернувся до голови ліквідаційної комісії УДСО при ГУМВС України в Одеській області із заявою встановленої форми про виплату грошової допомоги у зв`язку із встановленням групи інвалідності. Позивач вказав, що 14 березня 2019 року, головою ліквідаційної комісії УДСО при ГУМВС України в Одеській області був затверджений висновок про призначення одноразової грошової допомоги з визначенням суми виплати — 266088,80 грн., який був направлений ліквідаційною комісією УДСО при ГУМВС України в Одеській області до МВС України. Проте, як зазначив позивач, у порушення вимог пункту 9 Порядку №850 МВС України не прийняло рішення про призначення ОСОБА_1 або про відмову в призначенні грошової допомоги, а повернуло матеріали листом від 22.04.2019 р. № 15/2-1551р., із зазначенням про надіслання зазначених матеріалів за належністю — до Національної поліції України. Позивач вказав, що листом від 24.05.19 р. № 15/1-7, УДСО при ГУМВС України в Одеській області повторно направило до МВС Украіїш про виплату позивачу одноразової грошової допомоги, однак листом від 03.07.2019 р. № 15/2-2539 Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України повторно повернув ліквідаційній комісії УДСО при ГУМВС України в Одеській області матеріали про призначення позивачу одноразової грошової допомоги з тих самих підстав. У зв`язку з викладеним, посилаючись на те, що повернення відповідачем матеріалів про призначення грошової допомоги без прийняття рішення (позитивного або негативного) по суті зазначеного питання згідно з пунктом 9 Порядку №850, є протиправним і порушує право, встановлене законом, на одержання одноразової грошової допомоги, позивач просить суд задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі.

Представник третьої особи Управління державної служби охорони при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області не заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідач повідомлявся про день та час слухання справи, однак у судове засідання його представник не з`явився, відзив на позовну заяву надано не було.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

11 березня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до голови ліквідаційної комісії УДСО при ГУМВС України в Одеській області із заявою про виплату грошової допомоги у зв`язку із встановленням другої групи інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з проходженням служби в міліції (4).

14 березня 2019 року головою ліквідаційної комісії УДСО при ГУМВС України в Одеській області затвердженио висновок про призначення одноразової грошової допомоги працівнику міліції в разі поранення або встановлення інвалідності згідно із Законом України від 20 грудня 1990 року № 565-XII «Про міліцію», згідно якого сума одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 до виплати складає — 266088,80 грн. (а.с.12), який направлено до МВС України.

Листом Депатаменту фінансово – облікової політики МВС України від 22.04.2019р. №15/2 -1551 адресованого Ліквідаційній комісії УДСО при ГУМВС України в Одеській області повідомлено, що ОСОБА_1 проходив службу та звільнився з посади інспектора – охоронця взводу №2 роти із забезпечення особистої безпеки спеціального батальону «Титан» УДСО при ГУМВС України в Одеській області та він належить до категорії колишніх працівників міліції, яким згідно з п.15 розділу ХХ Закону України «Про Національну поліцію» право на отримання одноразової грошової допомоги зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності ЗУ «Про Національну поліцію». Матеріали ОСОБА_1 повернуто для подальшого надсилання за належністю до Національної поліції України (а.с.13).

24 травня 2019 року головою ліквідаційної комісії УДСО при ГУМВС України в Одеській області повторно направлено до МВС України висновок про призначення одноразової грошової допомоги працівнику міліції в разі поранення або встановлення інвалідності згідно із Законом України від 20 грудня 1990 року № 565-XII «Про міліцію», згідно якого сума одноразової грошової допомоги до виплати складає — 266088,80 грн. разом із доданими документами (а.с.14).

Листом Депатаменту фінансово – облікової політики МВС України від 22.04.2019р. №15/2 -1551 адресованого Ліквідаційній комісії УДСО при ГУМВС України в Одеській області матеріали ОСОБА_1 повторно повернуто для подальшого надсилання за належністю до Національної поліції України (а.с.15-16).

Частиною 2 ст.19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

До набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року №580-VIII, тобто до 07 листопада 2015 року, порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано нормами статті 23 Закону України “Про міліцію” від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ і Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 850

За приписами ст.23 Закону України “Про міліцію”, у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності, йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

В свою чергу, згідно з пунктом 3 Порядку №850, грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності ІІ групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності IIІ групи.

Пунктом 7 Порядку №850 визначено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи:

заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов;

довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

Згідно п.8 вказаного Порядку керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 Порядку №850, висновок щодо виплати грошової допомоги.

Пунктом 9 Порядку №850 встановлено, що МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 Порядку №850 документів приймає рішення про призначення або, у випадках передбачених пунктом 14 Порядку №850, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Водночас, пунктом 5 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VIII Закон України “Про міліцію” визнано таким, що втратив чинність.

В той же час, за змістом пункту 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону, право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Таким чином, за позивачем зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України “Про міліцію” відповідно до Порядку №850, який діяв до набрання чинності Законом №580-VIII, виходячи з положень якого, обов`язок з прийняття рішення про призначення чи відмову в призначенні грошової допомоги покладено саме на Міністерство внутрішніх справ України.

Відповідно до витягу Наказу №41 о/с від 08 травня 2015 року капітана міліції ОСОБА_1 інспектора-охоронця взводу №2 роти із забезпечення особистої безпеки спеціального батальйону “Титан” УДСО при ГУМВС України в Одеській області звільнено з органів МВС у запас Збройних Сил за ст.64 п.”б” (через хворобу).

29.07.2015р. ОСОБА_1 встановлено 3-я група інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК №1 до акта огляду медико –соціальною експертною комісією №770047, 08.08.2016р. ОСОБА_1 встановлено друга група інвалідності, пов`язана з проходженням служби в ОВД, що підтверджується довідкою МСЕК №1 до акта огляду медико – соціальною експертною комісією №803486 (а.с.44-45).

До заяви ОСОБА_1 від 11.03.2019р. про виплату грошової допомоги у зв`язку із встановленням другої групи інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з проходженням служби в міліції, направленої голові ліквідаційної комісії УДСО при ГУМВС України в Одеській області додано: довідка про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати проф. прцездатності у відсотках від 30.05.2017р.; довідка МСЕК №1 до акта огляду медико –соціальною експертною комісією №770047, довідка МСЕК №1 до акта огляду медико –соціальною експертною комісією №803486; свідоцтво про хворобу №328/2, копія паспорту та коду ІПН(а.с.42-51).

Як вже зазначалось судом, ліквідаційною комісією УДСО при ГУМВС України в Одеській області відповідно до Порядку №850 складено висновок про призначення одноразової грошової допомоги, однак МВС України, у порушення вимог пункту 9 Порядку №850, за результатами розгляду матеріалів про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходження служби в органах внутрішніх справ, конкретного рішення не прийняло, чим допустило протиправну бездіяльність.

Аналогічна правова позиція щодо наявності обов`язку з прийняття рішення про призначення чи відмову в призначенні одноразової грошової допомоги, який покладено саме на МВС України була висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 30 січня 2108 року у справі №822/1579/17 та від 30 червня 2021 року у справі №822/2942/17.

Враховуючи вищевкиладене та те, що на МВС України покладено обов`язок з прийняття рішення про призначення чи відмову в призначенні одноразової грошової допомоги, яким не прийнято у відповідності до п.9 Порядку №850 рішення про призначення або, у випадках передбачених пунктом 14 Порядку №850, про відмову в призначенні грошової допомоги, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 у повному обсязі.

У зв`язку з викладеним, позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України, яка полягає у поверненні листом Департаменту фінансово-облікової політики МВС України від 03.07.2019 р. №15/2-2539 матеріалів ліквідаційної комісії УДСО при ГУМВС України в Одеській області щодо здійснення ОСОБА_1 виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 266 088,80 грн. без прийняття Міністерством внутрішніх справ України рішення по суті зазначеного питання згідно з пунктом 9 Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850; зобов`язання Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути питання щодо призначення і виплати ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності II групи внаслідок захворювання, отриманого під час проходження служби в органах внутрішніх справ та прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 ) відповідно до п.9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850, є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною 2 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України, яка полягає у поверненні листом Департаменту фінансово-облікової політики МВС України від 03.07.2019 р. №15/2-2539 матеріалів ліквідаційної комісії УДСО при ГУМВС України в Одеській області щодо здійснення ОСОБА_1 виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 266 088,80 грн. без прийняття Міністерством внутрішніх справ України рішення по суті зазначеного питання згідно з пунктом 9 Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850.

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, вул.Богомольця 10, 01601) повторно розглянути питання щодо призначення і виплати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності II групи внаслідок захворювання, отриманого під час проходження служби в органах внутрішніх справ та прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 ) відповідно до п.9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 30.07.2021р.

Суддя К.О. Танцюра