Постанова № 9867608, 11.06.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2010
Номер справи
2а-2953/10/1270
Номер документу
9867608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 червня 2010 року Справа № 2а-2953/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Ципко О.В.,

при секретарях: Лященко М.С., Лисенко Є.М.,

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився,

від відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції в Жовтневому районі у місті Луганську до повного товариства "Гріцук і К" про стягнення суми податкової заборгованості шляхом звернення стягнення на активи, -

ВСТАНОВИВ

19 квітня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції в Жовтневому районі у місті Луганську до повного товариства "Гріцук і К" про стягнення суми податкової заборгованості шляхом звернення стягнення на активи, в якому позивач посилався на наступне.

Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 09.04.1999 р. № 588-ХІУ відповідач, як платник податків і зборів (обов'язкових платежів), зобов'язане сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.

Відповідач повне товариство «Гріцук і К» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 19.02.2003 року, про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за № 25370169Ю0043095 та внесеного єдиного державного реєстру підприємств України, що підтверджується довідкою Головного управління статистики в Луганській області.

Відповідач перебуває на обліку як платник податків в ДПІ в Жовтневому районі м.Луганську та станом на 15.12.09 р. має заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток в розмірі 345 грн.00 коп. Тому, позивач просив стягнути з відповідача суму податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 345 грн. 00 коп. шляхом звернення стягнення на його активи.

У судове засідання представник позивача та представник відповідача не з'явилися, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, причини неявки суду не відомі.

Відповідно до ч.2. ст.128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Тому, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін, на підставі наявних матеріалів.

Дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що повне товариство «Гріцук і К» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 19.02.2003 року, про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за № 25370169Ю0043095 та внесеного єдиного державного реєстру підприємств України, що підтверджується довідкою Головного управління статистики в Луганській області. Місцезнаходження підприємства: м. Луганськ, вул. Плеханова, 103а.

Згідно статуту повне товариство «Гріцук і К», код 32372024 є юридичною особою, має самостійний баланс, відокремлене майно, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, печатку, штамп зі своїм найменуванням, емблему та інші реквізити.

Повне товариство «Гріцук і К» перебуває на обліку як платник податків в ДПІ в Жовтневому районі м. Луганську, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 04.03.2003 року № 154.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів зобов'язані сплачувати відповідну суму податків та зборів в установлені законом строки.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншої сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законам терміни.

Згідно Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Своїми діями субєкт підприємницької діяльності повне товариство «Гріцук і К» завдає шкоду державному бюджету, порушуючи права та законні інтереси держави, а саме станом на 15.12.09 року заборгованість відповідача перед бюджетом з податку на прибуток складає 345 грн. 00 коп., з яких: за основним платежем - 5 грн. 00 коп., що виникли на підставі декларації з податку на прибуток підприємства від 23.04.09 за №20412 та штрафні санкції - 340 грн. 00 коп., що виникли на підставі податкового повідомлення - рішення від 20.02.09р. № 0019351510/0, винесеного податковим органом на підставі акту перевірки від 08.07.08р. № 529/191.

Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобов'язання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до пункту 1.6 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" примусове стягнення це звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.

Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності.

Як зазначено у ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.

Згідно п.5.1 ст. 5 Закону України № 2181 податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 ст.5 Закону України № 2181платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 ст.4 Закону для подання податкової декларації, а саме за базовий податковий (звітній) період ( календарний квартал, календарний рік).

Відповідно до п.1.3 ст. Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене в установлений строк.

Відповідно до ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 та з метою погашення податкового боргу відповідача, податковим органом були прийняті заходи, а саме на адресу відповідача направлено першу податкову вимогу № 1/300 від 06.03.09р., яку вручено згідно поштового повідомлення про вручення 13.04.2009 року та другу податкову вимогу № 2/503 від 14.05.09р., ;яку у зв'язку з неможливістю вручення, відповідно до абз.4 п.п.6.2.4. п.6.2. ст.6 Закону України № 2181 було розміщено на дошці податкових оголошений, тому вона вважається врученою з дня її розміщення - з 18.06.2009 року, про що свідчить акт про неможливість вручення від 18.06.2009 року.

Судом встановлено, що 20 липня 2009 року заступником начальника ДПІ в Жовтневому районі у м. Луганську було прийнято рішення № 69 про стягнення коштів та продаж інших активів відповідача в рахунок погашення його податкового боргу, але зазначені заходи не принесли ніякого результату.

Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно є заборгованість перед бюджетом з податкового боргу, яка ним не оскаржена та до теперішнього часу не сплачена.

За таких обставин, суд вважає, що адміністративний позов державної податкової інспекції в Жовтневому районі у місті Луганську до повного товариства "Гріцук і К" про стягнення суми податкової заборгованості шляхом звернення стягнення на активи підлягає задоволенню в повному обсязі.

Оскільки позивач відноситься до суб'єкта владних повноважень, вказаними вище Законами йому надано право на звернення до суду з позовами у зазначених випадках про стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи боржника, при цьому передбачено, що таке стягнення можливе тільки виключно на підставі рішення суду, тому суд вважає, що виниклі правовідносини носять характер публічно-правових, а тому адміністративний суд має право розглядати такі спори та приймати відповідні рішення з цього приводу.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись Законом України «Про державну податкову службу в Україні», Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Законом України «Про систему оподаткування», ст.ст. 17, 94, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ

Позовні вимоги державної податкової інспекції в Жовтневому районі у місті Луганську до повного товариства "Гріцук і К" про стягнення суми податкової заборгованості шляхом звернення стягнення на активи задовольнити повністю.

Стягнути з повного товариства «Гріцук і К» (код ЄДРПОУ 32372024, м. Луганськ, вул. Плеханова, 103а, р/р 26002053701193 Луганська філія Приватбанку м. Луганськ, МФО 304795 р/р 26057053701193 Луганська філія Приватбанку м. Луганськ, МФО 304795) суму податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 345 грн. 00 коп. (триста сорок п'ять грн. 00 коп.) шляхом звернення стягнення на його активи р/р 31117009700004, банк ГУДКУ у Луганській області, одержувач: Державний бюджет Жовтневого району, код 24046538, МФО 804013, код платежу 11021000.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанову викладено в повному обсязі та підписано 11.06.2010 року.

СуддяЦипко О.В.