
Справа № 420/8408/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за позовною заявою Військової частини А 1892 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), третя особа – ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування постанов, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даним позовом та просить суд визнати незаконною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюта Василя Ігоровича про відкриття виконавчого провадження ВП № 64981191 за заявою ОСОБА_1 про примусове виконання виконавчого листа Одеського окружного адміністративного суду № 420/8914/20, виданого 24.02.2021 року про зобов`язання Військової частини А 1892 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 06 лютого 2018 року по 28 лютого 2018 року; визнати незаконною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюта Василя Ігоровича про стягнення виконавчого збору за виконавчим провадженням ВП № 64981191.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюта Василя Ігоровича винесені всупереч приписам абз. 5, 6 п. 4 розділу 1 Інструкції № 512/5. Крім того, постанова про відкриття виконавчого провадження не містить рахунку (за якими реквізитами) має бути виплачена індексація та не містить строку і порядку її оскарження. Крім того, вимога про стягнення виконавчого збору є неправомірною, оскільки рішення є вимогою майнового характеру, а тому стягненню підлягає виконавчий збір в розмірі 10 % від стягнутої суми, а не у розмірі 4 мінімальних розмірів заробітної плати.
Від представника відповідача Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відзив на позовну заяву не надходив.
Ухвалою суду від 08 червня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін, з урахуванням особливостей встановлених ст. ст. 268-272, 287 КАС України щодо розгляду окремих категорій термінових справ.
Також, ухвалою суду від 08 червня 2021 року витребувано від Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) належним чином завірені копії матеріалів виконавчого провадження № 64981191, та зупинено провадження для одержання витребуваних документів.
Ухвалою суду від 22 липня 2021 року, занесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження по справі.
Відповідно до ч. 9 ст. 205, ч. 3 ст. 268 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась справа № 420/8914/20 за позовом ОСОБА_1 до військової частини А1892 про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2020 року по справі № 420/8914/20 позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність військової частини А1892 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 06.02.2018 року по 28.02.2018 року, зобов`язано військову частину А1892 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 06.02.2018 року по 28.02.2018 року.
26 лютого 2021 року на виконання рішення суду від 17 листопада 2020 року по справі № 420/8914/20 Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист в частині зобов`язання військової частини А1892 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 06.02.2018 року по 28.02.2018 року.
29 березня 2021 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 64981191 з виконання виконавчого листа № 420/8914/20 (а.с. 8).
29 березня 2021 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову про стягнення виконавчого збору № 64981191 (а.с. 9).
Згідно ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 статті 5 ЗУ «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців.
Згідно ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення. У заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), рахунки в банківських установах для отримання ним коштів, стягнутих з боржника, а також зазначає суму, яка частково сплачена боржником за виконавчим документом, за наявності часткової сплати.
Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Згідно п. 10 ч. 4 ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо, зокрема, виконавчий документ пред`явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю.
Відповідно до п. 3 розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказ Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, органами державної виконавчої служби є: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України; відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України; управління забезпечення примусового виконання рішень в місті Києві Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі - управління забезпечення примусового виконання рішень в місті Києві); відділи примусового виконання рішень в районах міста Києва управління забезпечення примусового виконання рішень в місті Києві; управління забезпечення примусового виконання рішень міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - управління забезпечення примусового виконання рішень); відділи примусового виконання рішень управлінь забезпечення примусового виконання рішень; районні, районні в містах, міські, міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - відділи державної виконавчої служби).
Згідно п. 4 розділу І Інструкції № 512/5 відділу примусового виконання рішень управлінь забезпечення примусового виконання рішень міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України підвідомчі рішення, за якими: боржниками є територіальні органи центральних органів виконавчої влади та їх структурні підрозділи, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, окружні прокуратури, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи; сума зобов`язання становить від двадцяти п`яти до п`ятдесяти мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті.
Таким чином, приписами чинного законодавства визначено вичерпний перелік рішень, які підвідомчі відділу примусового виконання рішень управлінь забезпечення примусового виконання рішень міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України.
Як вбачається, з матеріалів справи старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 29 березня 2021 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 64981191 з виконання виконавчого листа № 420/8914/20 про зобов`язання військової частини А1892 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 06.02.2018 року по 28.02.2018 року (а.с. 8).
В той же час, боржник, Військова частина А1892, не є територіальним органом центральних органів виконавчої влади та його структурним підрозділом, чи іншим територіальним підрозділом органів державної влади.
Крім того, виконавчим листом № 420/8914/20 від 26.02.2021 року не визначено суму грошового зобов`язання, яка б становила від двадцяти п`яти до п`ятдесяти мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті.
Таким чином, при винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження № 64981191 від 29 березня 2021 року з виконання виконавчого листа № 420/8914/20 відповідачем, Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), порушено правила підвідомчості.
При цьому, посилання представника позивача на те, що постанова про відкриття виконавчого провадження не містить рахунку (за якими реквізитами) має бути виплачена індексація та не містить строку і порядку її оскарження, суд не приймає до уваги, оскільки з постанови про відкриття виконавчого провадження № 64981191 від 29.03.2021 року вбачається, що вона містить всі необхідні реквізити, визначені п. 7 розділу І Інструкції № 512/5.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що постанова старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюта Василя Ігоровича про відкриття виконавчого провадження № 64981191 від 29.03.2021 року не відповідає приписам чинного законодавства, оскільки виконавчий документ пред`явлено не за підвідомчістю, а тому вказана постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Таким чином, оскільки постанова про відкриття виконавчого провадження № 64981191 від 29.03.2021 року підлягає скасуванню, то, відповідно, підлягає скасуванню і постанова старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюта Василя Ігоровича про стягнення виконавчого збору № 64981191 від 29.03.2021 року
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 4540,00 грн. (а.с. 23).
Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на користь Військової частини А1892 слід стягнути судовий збір у розмірі 4540,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 77, 90, 132, 139, ч. 9 ст. 205, 242-246, 255, 268-272, 287 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Військової частини А1892 (код ЄДРПОУ 26614099, адреса місцезнаходження: 67668, Одеська область, Біляївський район, с. Великий Дальник) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (код ЄДРПОУ 43315529, адреса місцезнаходження: 65091, м. Одеса, вул. Розумовська, 37), третя особа – ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) про визнання незаконними та скасування постанов, - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюта Василя Ігоровича про відкриття виконавчого провадження № 64981191 від 29.03.2021 року.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюта Василя Ігоровича про стягнення виконавчого збору № 64981191 від 29.03.2021 року.
Стягнути з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (код ЄДРПОУ 43315529, адреса місцезнаходження: 65091, м. Одеса, вул. Розумовська, 37) на користь Військової частини А1892 (код ЄДРПОУ 26614099, адреса місцезнаходження: 67668, Одеська область, Біляївський район, с. Великий Дальник) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4540,00 грн. (чотири тисячі п`ятсот сорок гривень 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 287 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 272 КАС України.
Суддя О.А. Левчук