Рішення № 98675951, 29.07.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2021
Номер справи
420/8632/21
Номер документу
98675951
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/8632/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бойко О.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправним та скасування п.1 рішення №1266 –VІІІ від 22.04.2021 р. та зобов`язати надати дозвіл на проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, вирішив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

І. Суть спору:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом позивача, ОСОБА_1 , до відповідача, Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, в якому позивач просить:

-визнати протиправним та скасувати п. 1 рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області №1266 - VIII від 22.04.2021 р. «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення, особистого селянського господарства», в частині відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського і призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області у зв`язку з невідповідністю місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, наступним громадянам: 1.6. ОСОБА_2 ;

-зобов`язати Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області надати ОСОБА_2 , ІПН НОМЕР_1 дозвіл на розробку проекту землеустрої, щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га. у власність для ведення особистого селянського господарства у відповідності із пунктом "б" частини 1 статті 121 ЗК України (Далі - Дозвіл), за рахунок сформованих земельних ділянок комунальної власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, кадастровий номер: 5122983400:01:002:0206 - 61,482 га., або земельної ділянки кадастровий номер 5122984800:01:001:0386 - 67,483 га., або земельної ділянки кадастровий номер 5122983400:01:001:0637 – 10,4825 га., за межами населеного пункту Подільського району Одеської області, або за рахунок несформованих земельних ділянок, що передані у власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, за межами населеного пункту Коси Слобідка - позначена на публічної кадастровій карті: КОАТУУ: 5122983400, зона: 01, квартал: 002, площею більше 29,5689 га., яка має межу з земельною ділянкою кадастровий номер 5122983400:01:002:0206, та КОАТУ: 5122983400, зона: 01, квартал: 001 площа більше 10 га., яка має межу з земельною ділянкою кадастровий номер 5122983400:01:001:0315, а також, за рахунок несформованих земельних ділянок за межами села Гонората, які позначені на Публічної кадастровій карті: КОАТУУ: 5122980800, Зона: 01, Квартал: 001, площа більше 20 га., які знаходяться біля земельної ділянки кадастровий номер 5122980800:01:001:0104.

-встановити, судовий контроль виконання судового рішення шляхом зобов`язання Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області (ЄДРПОУ 04379835, адреса: 66300, Одеська область, м. Подільськ, вул. Соборна, 105, код) надати звіт до Одеського окружного адміністративного суду про виконання судового рішення по справі;

-стягнути на користь позивача ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , адреса для листування: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Куяльницької сільської ради (ЄДРПОУ 04379835, адреса: 66300, Одеська область, м. Подільськ, вул. Соборна, 105, код) судові витрати за надання правничої допомоги в сумі 5000 гри. та судовий збір.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція позивача

Позивач стверджувала, що прийняття спірного рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою перешкоджає їй реалізувати право на безоплатне отримання земельної ділянки у власність із земель державної та комунальної власності.

Позовні вимоги позивача ґрунтувалися на тому, що відповідач безпідставно відмовив у наданні дозволу, оскільки посилання відповідача на невідповідність місця розташування бажаних земельних ділянок вимогам законів, нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів не відповідають дійсності.

Позивач вважає, що рішення не містить жодного обґрунтування (мотивації) на підтвердження того, з яких міркувань виходив Відповідач при його прийнятті.

(б) Позиція відповідача

22.06.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідач наголошував, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельну ділянку із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу місцевого самоврядування. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Однак, у клопотанні про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, позивачу зазначила декілька земельних ділянок, що непередбачено чинним законодавством, а тому, на думку відповідача, відмова була правомірною.

(в) Відповідь на відзив

22.06.2021 р. від позивача надійшла відповідь на відзив в якій зазначено, що відповідач не зазначив жодної підстави, передбаченої законом, для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема, не обґрунтував яким саме законам та прийнятим відповідно них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, не відповідають перелічені позивачем у зверненні земельні ділянки.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

31 травня 2021 суд ухвалою відкрив провадження в даній адміністративній справі про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

V. Обставини, встановлені судом

14.02.2021 р. позивач звернулася до відповідача з проханням надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки або дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 2га. у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення у відповідності із пунктом "б" частини 1 статті 121 ЗК і України, за рахунок сформованих земельних ділянок комунальної власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, кадастровий номер: 5122983400:01:002:0206 -4 61,482 га. або земельної ділянки кадастровий номер: 5122982500:01:001:0527 - 34.5556 га. за межами села Качурівка, або земельної ділянки кадастровий номер 5122984800:01:001:0385 - 113,66, га., за межами населеного пункту Мардарівка, або іншої вільної земельної ділянки комунальної власності Куяльницької сільської ради, за межами населеного пункту в Подільському районі, Одеської області.

Куяльницька сільська рада не розглянула вказане звернення, чим фактично відмовилась надати дозвіл.

15.03.2021 р. позивач повторно подала відповідачу звернення звернення в якому просила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га. у власність для ведення особистого селянського господарства у відповідності із пунктом "б" частини 1 статті 121 ЗК України , за рахунок . сформованих земельних ділянок комунальної власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, кадастровий номер: 5122983400:01:002:0206 - 61,482 га., або земельної ділянки кадастровий номер 5122984800:01:001:0386 - 67.483 га., або земельної ділянки кадастровий і номер 5122983400:01:001:0637 - 10.4825 га, за межами населеного пункту Подільського району Одеської області, або за рахунок несформованих земельних ділянок, що передані у власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, за межами населеного пункту Коси Слобідка - позначена на публічної кадастровій карті: КОАТУУ: 5122983400, зона: 01, квартал: 002, площею більше 29,5689 га., яка має межу з земельною ділянкою кадастровий номер 5122983400:01:002:0206, та КОАТУ: 5122983400, зона: 01, квартал: 001, площа більше 10 га., яка ( має межу з земельною ділянкою кадастровий номер 5122983400:01:001:0315, а також, за рахунок ( несформованих земельних ділянок за межами села Гонората, які позначені на Публічної кадастровій карті: КОАТУУ: 5122980800, Зона: 01, Квартал: 001, площа більше 20 га., які , знаходяться біля земельної ділянки кадастровий номер 5122980800:01:001:0104. В заяві позивач запропонувала відповідачу декілька земельних ділянок на вибір відповідача.

До заяви додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане розташування та розмір земельної ділянки, а також копії паспорту, ідентифікаційного коду.

22.04.2021 відповідач розглянув звернення позивача та прийняв рішення № 1266 - VIII «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення і особистого селянського господарства». В пункті першому рішення відповідач зазначив: «Відмовити у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області, у зв`язку з невідповідністю місця розташуванняоб`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко- економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, наступним громадянам: 1.6. ОСОБА_2 .

V. Джерела права та висновки суду.

Ознайомившись із поясненнями сторін, дослідивши надані письмові докази, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не належить до задоволення. Свій висновок вмотивовує наступним чином.

Зміст даних спірних правовідносин становить вирішення питання щодо існування законних підстав для відмови позивачу надати дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою на відведення земельної ділянки.

Стаття 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 27.05.1997 №280/97-ВР встановлює повноваження для міських рад розглядати і вирішувати питання віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з п.п. «а», «б» ч.1 ст.12 ЗК України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Частина 1 ст.123 ЗК України передбачає, що надання земельних ділянок державної, комунальної власності у користування здійснюється органами місцевого самоврядування.

У положеннях ч.1 ст.122 ЗК України зазначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до п. «в» ч.3 ст.116 ЗК України : «Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: […] одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом».

Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам визначає ст.121 ЗК України. Зокрема, відповідно до п. «б» вказаної статті передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 га.

Згідно з ч.6 ст.118 ЗК України: «Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства)».

Відповідно до абз. першого ч.7 цієї статті: «Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку».

Сукупний аналіз вказаних норм права визначає право громадян на отримання з комунальної власності безоплатно у свою власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Для цього він подає клопотання до відповідної сільської ради за результатами якого у місячний строк рада дає згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Відмову орган місцевого самоврядування надає тільки у випадку невідповідності місця розташування земельної ділянки вимогам законів або містобудівній документації.

Суд встановив, що підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою стала невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів та прийнятим відповідно них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що фактично, відмовою позивачеві у наданні дозволу для розробки проекту землеустрою слугувало те, що до клопотання позивач надала декілька викопіювань з публічної кадастрової карти (надано декілька графічних матеріалів), а одне клопотання передбачає надання лише одного графічного матеріалу з зазначенням однієї бажаної земельної ділянки.

Повертаючись до фактичних обставин, суд встановив, що до заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га у власність для ведення особистого селянського господарства позивачем було додано як викопіювання з публічної кадастрової карти щодо сформованих земельних ділянок, так і викопіювання із щодо несформованих земельних ділянок.

З огляду на графічні матеріали суд зазначає, що вони стосуються різних земельних ділянок, різної площі, які розташовані в різних кварталах. З урахуванням того, що ст.118 ЗК не передбачає звернення з клопотанням щодо надання дозволу на виготовлення проекту щодо декількох земельних ділянок з різним місцем розташування, суд погоджується з аргументами відповідача, що вказане звернення позивача стосовно місця розташування не відповідає вимогам закону.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України: « Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України». Тобто обсяг власного розсуду суб`єкта владних повноважень має бути чітко визначений законом. Це означає, що суб`єкт владних повноважень не наділений правом здійснювати вибір місця розташування земельної ділянки за заявника. Адже правом обирати бажане місце розташування земельної ділянки при зверненні про надання дозволу на розробку проекту землеустрою ст. 118 ЗК наділяє самого ініціатора відповідного звернення.

Тобто визначення заявником альтернативи чи бажання, щоб розпорядник землі самостійно обирав місце розташування земельної ділянки, на яку надається дозвіл на розробку проекту землеустрою, положеннями Земельного кодексу України не передбачено.

Таким чином, суд робить висновок, що позивач, звертаючись із вищевказаною заявою, сформулював свої вимоги неоднозначно та неправильно застосував вимоги ст.118 Земельного кодексу України.

Згідно з ч. 1 ст.2 КАС України суд здійснює адміністративне судочинство з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб.

Крім того, одна із засад адміністративного судочинства - обов`язковість судового рішення вимагає, що у випадку зобов`язання судом суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, вимоги суду повинні бути чіткими та однозначними та не можуть передбачати формулювання резолютивної частини шляхом надання суб`єкту альтернативи або бажання діяти тим чи іншим способом.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому адміністративний позов не належить до задоволення.

VI. Судові витрати

Оскільки суд робить висновок про відмову у задоволенні позовних вимог та через відсутність судових витрат з боку відповідача, суд не здійснює їх розподіл.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправним та скасування п.1 рішення №1266 –VІІІ від 22.04.2021 р. та зобов`язання надати дозвіл на проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, - відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Оскільки справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.Я. Бойко

.