
Справа № 953/25207/19
н/п 3/953/1/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" липня 2021 р. Київський районний суд м. Харкова в складі:
Головуючого судді - Садовського К.С.,
за участю секретаря - Ворончук Н.А.,
представника митниці - Тиндика М.В.,
адвоката - Кравченко Т.І.,
правопорушника - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні Київського районного суду м. Харкова матеріал № 2399/80700/19 про порушення митних правил у відношенні громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харків, з середньо-технічною освітою, одруженого, маючого на утриманні неповнолітню дитину 2013 року народження, працюючого охоронцем Охоронне агенція «ОS-карат», зареєстрованого та мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 , раніше не судимого,
за ч. 6 ст. 470 МК України,
ВСТАНОВИВ:
25.10.2018 р. громадянином України ОСОБА_1 було ввезено на митну територію України через МАПП «Гоптівка» Харківської митниці ДФС легковий автомобіль марки «RENAULT LAGUNA», VIN – НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 (країна реєстрації – Республіка Польща), в режимі «транзит».
Згідно з вимогами ст. 95 МК України для автомобільного транспорту строк транзитних перевезень встановлено 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності одного митного органу – 5 діб).
Вказаний автомобіль за межі території України в передбачений законодавством термін вивезено не було.
Таким чином, в діях гр. ОСОБА_1 є ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 6 ст. 470 МК України, а саме: перевищення встановленого ст. 95 МК України строку доставки транспортного засобу, що перебував під митним контролем, до органу доходів і зборів призначення більше, ніж на тридцять діб, про що 22 жовтня 2019 р. у відношенні гр. ОСОБА_1 Харківською митницею ДФС було складено протокол про ПМП № 2399/80700/19 за ознаками ч. 6 ст. 470 МК України.
В судове засідання ОСОБА_1 з`явився, з порушенням не погодився та пояснив суду, що особисто він автомобіль не ввозив, але 25.10.2018 р. супроводжував свого знайомого ОСОБА_2 та був на МАПП «Гоптівка». Вважає, що саме Яворський міг використати його, ОСОБА_1 , документи та оформити ввезення автомобіля «RENAULT LAGUNA», реєстраційний номер НОМЕР_3 , на територію України.
Адвокат Кравченко Т.І. в судовому засіданні просить закрити провадження у справі про порушення митних правил ОСОБА_1 за відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 470 МК України.
Представник Слобожанської митниці Держмитслужби за довіреністю Тиндик М.В. у судовому засіданні викладені у висновку обставини підтримав, просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 470 МК України, та накласти на останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 грн.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників судового засідання, приходить до висновку щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 470 МК України, та визнає його винним у вказаному адміністративному правопорушенні з огляду на наступне.
Згідно з Правилами митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затвердженими наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 року № 1118 до обставин непереборної сили відносяться смерть власника транспортного засобу, стихійне лихо (пожежа, повінь, інше стихійне лихо чи сезонне природне явище, зокрема замерзання моря тощо, закриття шляхів тощо), військові дії чи надзвичайний стан у регіоні, через який переміщується транспортний засіб, страйк, злочинні дії третіх осіб, спрямовані проти власника транспортного засобу, дорожня пригода за участю транспортного засобу, яка спричинила повне або часткове його пошкодження, неможливість подальшого руху транспортного засобу, якщо зсув або ожеледиця створює небезпеку чи загрозу дорожньому руху, життю чи здоров`ю людей або навколишньому середовищу, інші схожі за характером обставини чи події.
Крім цього, відповідно до п. 2 розділу VІІІ Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 657 від 31.05.2012, обставини непереборної сили надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема, стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов`язкових для особи, закриття шляхів, проток каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події; аварія небезпечна подія техногенного характеру, у зв`язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи.
Пунктом 5 розділу VIIІ вищезазначеного Порядку визначено, що якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.
Частиною 1 ст. 467 МК України передбачено, що якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
З матеріалів справи вбачається, що 25.10.2018 р. громадянином України ОСОБА_1 було ввезено на митну територію України через МАПП «Гоптівка» Харківської митниці ДФС легковий автомобіль марки «RENAULT LAGUNA», VIN – НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 (країна реєстрації – Республіка Польща), в режимі «транзит».
Відповідно до даних «Диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску» АСМО «Інспектор 2006» та ЄАІС на момент складання протоколу вказаний автомобіль вивезено не було.
Відповідно до частини першої статті 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Пунктом 1 частини першої статті 95 МК України визначено, що для автомобільного транспорту строк транзитних перевезень становить 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
При цьому, згідно з частиною другою цієї статті, до цього строку не включаються: 1) час дії обставин, зазначених у статті 192 цього Кодексу; 2) час зберігання товарів під митним контролем (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює їх переміщення); 3) час, необхідний для здійснення інших операцій з товарами, у випадках, передбачених цим розділом (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює переміщення цих товарів).
Відповідно до частини першої статті 192 МК України, якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов`язаний: 1) вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження товарів та недопущення будь-якого їх використання; 2) терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.
МК України не містить визначення поняття триваючого правопорушення. Проте в теорії адміністративного права триваючими визначаються правопорушення, які, почавшись з певної протиправної дії або бездіяльності, здійснюються потім безперервно шляхом невиконання обов`язку. Початковим моментом такого діяння може бути активна дія або бездіяльність, коли винний або не виконує конкретний покладений на нього обов`язок, або виконує його неповністю чи неналежним чином.
Відтак, станом на момент виявлення правопорушення, обов`язок ОСОБА_1 щодо вивезення транспортного засобу за межі території України протягом 10 діб, встановлений пунктом 1 частини першої статті 95 МК України, виконаний не був.
Факт вчинення гр. ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 470 МК України, підтверджується зібраними по справі доказами: протоколом про порушення митних правил №2399/80700/19 від 22.10.2019, доповідною запискою головного державного інспектора ВМО «Гоптівка» митного поста «Магістральний» Харківської митниці ДФС Горелова І.Г. від 22.10.2019 №1715/20-70-65-01, поясненням ОСОБА_1 від 22.11.2019, витягами з електронних баз даних.
Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в скоєнні митного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 470 МК України, тобто останній перевищив встановлений митним кодексом України строк доставки транспортного засобу особистого користування, що перебуває під митним контролем до органу доходів і зборів призначення, терміном більше ніж на тридцять діб.
Доводи ОСОБА_1 про те, що він не ввозив вказаний автомобіль на митну територію України, суд відхиляє, так як це спростовується наявними у справі доказами, а саме інформацію з баз даних митного органу про ввезення автомобілю «RENAULT LAGUNA», VIN – НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , на митну територію України саме ОСОБА_1 , а також копіями документів на ім`я ОСОБА_1 (довіреність на автомобіль, копія паспорта громадянина України), які були надані митному органу для оформлення ввезення цього автомобіля в режимі «транзит».
Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу, що притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини і майновий стан, приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти штраф в межах встановлених санкцією ч. 6 ст. 470 МК України, з врахуванням змін до МК України щодо тимчасового порядку застосування статей 470 та 481 МК України, в розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, в порядку ст. 40? КпАП України з правопорушника ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 454 грн.
Керуючись ст. 40? КпАП України, ст. 470, 489, 495, п. 2 ч. 1 ст. 527, 541 МК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винуватим ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , іпн НОМЕР_1 , в порушенні митних правил, передбачених ч. 6 ст. 470 МК України, та призначити стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 8500,00 (вісім тисяч п`ятсот) грн. – (отримувач: УДКСУ у м. Харкові Харківської області, рахунок № UA 118999980313080106005020649, код ЄДРПОУ 37874947, МФО 899998, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), призначення платежу: «оплата штрафу по постанові суду по протоколу про ПМП № 2399/80700/19 відносно ОСОБА_1 »).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , іпн НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, у призначенні платежу платником повинно бути вказано: слова "судовий збір", Київський районний суд м. Харкова код ЄДРПОУ суду: 02893746).
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя - К.С.Садовський