
Справа № 758/6602/21
3/758/4608/21 Категорія 469
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2021 року cуддя Подільського районного суду м.Києва Головчак М. М., розглянувши матеріали, які надійшли від національного агентства з питань запобігання корупції Департаменту запобігання політичної корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого уповноваженою особою політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «Свобода»,
за ст. 212-21 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №53-15/99 від 12 травня 2021 року, складеного уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції - заступником керівника відділу моніторингу та перевірок ризикових операцій Департаменту запобігання політичній корупції Мариною БАРАНІНОЮ, зазначено, що уповноважена особа політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «Свобода» ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення , передбачене статтею 212-21 КУпАП, а саме порушення порядку подання звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, за результатами аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру. За результатами аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, поданого 22.12.2020 до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) політичною партією «ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ`ЄДНАННЯ «СВОБОДА» (ідентифікаційний код 00013215, далі - Партія) за II квартал 2020 року (далі - Звіт) за підписом уповноваженої особи Партії Мохника Андрія Володимировича, встановлено:
подання Звіту Партії, оформленого з грубим порушенням встановлених вимог - недотримання форми Звіту, а саме відсутність у розділі III Звіту Партії сіх належних глав, пунктів та підпунктів, а також невідповідність Звіту Партії, "оданого у паперовій формі, Звіту в електронній формі у форматі MS Excel і .канованій копії звіту у форматі PDF;
порушення встановленого порядку подання Звіту, а саме відсутність у гозділі І Звітів місцевих організацій Партії відомостей про використання ними нерухомого майна (приміщень) та недолучення до Звітів місцевих організацій нопій відповідних підтверджуючих документів.
1. Грубе порушення встановлених вимог щодо подання Звіту полягає у недотриманні форми Звіту, а саме у розділі III «Відомості про внески на користь політичної партії, у тому числі за кордоном, залежно від виду внеску» Звіту Партії, поданому в паперовому вигляді, відсутні:
пункт 1.6 «Відомості про повернення та перерахування до Державного бюджету України грошових коштів, що надійшли помилково на рахунки виборчого фонду» та відповідні підпункти до нього;
глава 2 «Відомості про внески нерухомим майном на користь політичної партії, у тому числі за кордоном, залежно від особи, що їх здійснила» з відповідними пунктами та підпунктами до неї;
глава 3 «Відомості про внески рухомим майном на користь політичної партії, у тому числі за кордоном, залежно від особи, що їх здійснила» з відповідними пунктами та підпунктами до неї;
глава 4 «Відомості про внески нематеріальними активами на користь політичної партії, у тому числі за кордоном, залежно від особи, що їх здійснила» з відповідними пунктами і підпунктами до неї;
глава 5 «Відомості про внески цінними паперами на користь політичної партії, у тому числі за кордоном, залежно від особи, що їх здійснила» з відповідними пунктами та підпунктами до неї;
глава 6 «Відомості про спонсорські внески на користь політичної партії, у тому числі за кордоном» з відповідними пунктами та підпунктами до неї (копія Звіту Партії та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) додаються).
Водночас ці пункти, підпункти та глави розділу III наявні у Звіті, поданому до Національного агентства у електронній формі у форматі MS Excel, та у сканованій копії Звіту у форматі PDF, тобто встановлено невідповідність Звіту у паперовій формі Звіту в електронній формі.
Зазначене є порушенням абзацу четвертого пункту 1 розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 № 2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за №1185/29315 (далі - Положення про порядок подання Звіту).
Оскільки політичні партії до початку функціонування електронної системи подання та оприлюднення звітів відповідно до положень пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 19.12.2019 № 410-ІХ Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання та протидії політичній корупції» подають звіти про майно, доходи, витрати і зобов`язання гінансового характеру в порядку та у спосіб, визначені Законом України «Про "олітичні партії в Україні» в редакції, що діяла станом на 18.10.2019 (далі - Закон), подання Звіту Партії у паперовому вигляді, який не відповідає Звіту Партії в електронному вигляді, згідно з абзацом п`ятим пункту 1 розділу II Положення про порядок подання Звіту є порушенням вимог Закону.
Відповідно до абзаців третього, четвертого та восьмого пункту 3 розділу II Положення про аналіз Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і юбов`язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.09.2016 № 26, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.09.2016 за № 1264/29394 (далі - Положення про аналіз Звіту), недотримання Партією форми Звіту та невідповідність Звіту Партії > паперовому вигляді Звіту Партії в електронному вигляді є грубим порушенням встановлених вимог та свідчить про недотримання вимог законодавства, у тому числі Положення про порядок подання Звіту.
2. На титульних сторінках Звітів місцевих організацій зазначено фактичне місцезнаходження, а саме:
Полтавської районної організації Всеукраїнського об`єднання «Свобода» ідентифікаційний код 37061315) за адресою: Полтавська обл., м. Полтава, вул. Сковороди, буд. 2-В;
Кіцманської міської партійної організації Всеукраїнського об`єднання «Свобода» (ідентифікаційний код 36747010) за адресою: Чернівецька обл., Кіцманський р-н., м. Кіцмань, вул. Миколайчука, буд. 2;
Володимир-Волинської міської організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Свобода» (ідентифікаційний код 33308944) за адресою: Волинська обл., м. Володимир-Волинськ, вул. Ковельська, 10;
Демидівської районної організації «Всеукраїнського об`єднання «Свобода» ідентифікаційний код 36090523) за адресою: Рівненська обл., Демидівський район, смт. Демидівка, вул. 17 Березня, буд. 15;
Уманської міської організації Всеукраїнського об`єднання «Свобода» ідентифікаційний код 33954190) за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Незалежності, буд. 10.
Проте інформація про це нерухоме майно не відображена у відповідних графах розділу І «Відомості про майно, нематеріальні цінності, цінні папери політичної партії» Звітів зазначених місцевих організацій Партії, а також до цих Звітів не додано документи, які підтверджують право власності/користування зазначеним нерухомим майном, що є порушенням частини дванадцятої та пункту 1 частини дев`ятої статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (в редакції, що діяла на день опублікування Закону України від 19.12.2019 № 410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції») (далі - Закон) і підпункту 2 нкту 10 розділу II Положення про порядок подання Звіту. Копії відповідних .тзрінок Звітів зазначених місцевих організацій Партії та витяг з Єдиного державного реєстру додаються.
До листа від 11.01.2021 №1 (вх. від 15.02.2021 № 07/9574/21) Партією додано уточнюючі звіти Полтавської районної організації Всеукраїнського об`єднання «Свобода», Кіцманської міської партійної організації «Всееукраїнського об`єднання «Свобода», Демидівської районної організації «Всеукраїнського об`єднання «Свобода» та Уманської міської організацій «Всеукраїнського об`єднання «Свобода», на титульних сторінках яких фактичне місцезнаходження дублює місцезнаходження (юридичну адресу).
Проте відповідно до абзацу другого пункту 10 розділу III Положення про аналіз Звіту, подання Звіту з усунутими недоліками (уточнюючий) можливе у разі подання Звіту політичною партією, державне фінансування статутної діяЛЬНОСТІ якої зупинено за наказом Національного агентства у випадках, передбачених Законом. На політичну партію «Всеукраїнське об`єднання «Свобода», яка не отримує державного фінансування статутної діяльності, норма щодо можливості подання уточнюючого звіту не поширюється.
Також до листа Партії від 11.01.2021 № 1 (вх. від 15.02.2021 № 07/9574/21) додано копії Додаткової угоди № 1 до договору оренди нерухомого майна нежиле приміщення по вул. Ковельській, 10, площею 20,0 кв. м, що належить до комунальної власності міста № б/н від 21 березня 2018 року) (далі- Додаткова угода) та Акт прийому-передачі орендованого майна до договору від 21 03.2018 та додаткової угоди від 11.11.2019 (далі - Акт прийому-передачі). Згідно з пунктом 1 Додаткової угоди, договір оренди від 21.03.2018 б/н (про оренду Володимир-волинською організацією політичної партії «Всеукраїнський об`єднання «Свобода» нежилого приміщення площею 20,0 кв. м по вул. Ковельській, 10) припиняється; згідно з пунктом 2 цієї угоди - Додаткова угода набуває чинності з 01.10.2019 та скріплення печатками сторін (за наявності). Проте Додаткова угода та Акт прийому-передачі з боку Володимир- волинської організації політичної партії «Всеукраїнський об`єднання «Свобода» не підписано, відбиток печатки відсутній (копії Додаткової угоди та Акта додаються).
Зазначені у пунктах 1 та 2 цього Протоколу порушення, зафіксовані в Акті про проведення аналізу Звіту Партії від 17.02.2021 та Висновку про результати аналізу Звіту Партії від 17.02.2021 № 537, затвердженому наказом Національного агентства від 17.02.2021 № 84/21, є підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення та притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 21221 КУпАП (копія Акта про проведення аналізу Звіту Партії та копія Висновку про результати аналізу додаються).
Відповідно до пункту 13 розділу II Положення про порядок подання Звіту достовірність даних Звіту підтверджено власноручним підписом уповноваженої особи Партії ОСОБА_1 на останній сторінці Звіту, скріпленим печаткою Партії.
Таким чином ОСОБА_1 як уповноважена особа Партії вчинив порушення порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАЛ.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Клопотань про розгляд справи у його відсутності, чи про відкладення розгляду справи з причин, що унеможливлюють прибуття за викликом не надіслав.
Рішеннями Європейського суду визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосується безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Практика Європейського Суду з прав людини (зокрема рішення «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008) наголошує, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
За таких обставин, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності в судовому засіданні ОСОБА_1 на підставі наявних у справі доказів.
Зі змісту протоколу вбачається, що уповноважена особа політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «Свобода», вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 212-21 КУпАП, а саме порушення порядку подання звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, за результатами аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, поданого до НАЗК 22.12.2020 року політичною партією «Всеукраїнський об`єднання «Свобода», за ІІ квартал 2020 року, за підписом уповноваженої особи політичної партії «Всеукраїнськ об`єднання «Свобода».
Частиною 1 статті 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру у виді штрафу, але при цьому вказаною статтею не передбачено на кого може бути накладено штраф.
Отже, статтею 212-21 КУпАП не визначений суб`єкт адміністративного правопорушення, який може бути підданий адміністративному стягненню у вигляді штрафу, передбаченому санкцією цієї статті.
Системний аналіз норм глави 2 Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність та ст.27 КУпАП дають підстави вважати, що суб`єктами у справах про адміністративні правопорушення можуть бути фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства), посадові особи та юридичні особи.
Таким чином, якщо виходити з аналізу об`єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, то суб`єктом цього правопорушення може бути особа, на яку чинним законом покладено обов`язок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру.
Обов`язок подати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру покладено на політичну партію, що передбачено ч.7ст. 17 Закону України Про політичні партії України .
При цьому, пунктом 1 розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого рішенням НАЗК від 28.07.2016 року № 2 також передбачено подання звіту саме політичною партією.
Тобто, за відсутності у ст.212-21 КУпАП прямої вказівки на осіб, які є суб`єктами правопорушення, виходячи з аналізу об`єктивної сторони правопорушення, враховуючи вимоги ч.7 ст.17 Закону України Про політичні партії України та п.1 Розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру щодо обов`язку політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, а також враховуючи можливість застосування до юридичної особи на підставі ч.1ст.27 КУпАП адміністративного стягнення у вигляді штрафу, можна дійти висновку про те, що суб`єктом правопорушення у даному випадку може бути політична партія, яка є юридичною особою з моменту її державної реєстрації.
Отже, положеннями чинного законодавства вбачається, що до відповідальності, передбаченої ст. 212-21 КУпАП, за порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру у вигляді штрафу може бути притягнута юридична особа - політична партія, а фізична чи посадова особи не можуть бути суб`єктом правопорушення за вказаною статтею.
З матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення складено на ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП, як на уповноважену особу політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «Свобода».
Згідно зі ст.14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил в сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи охорони здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.
Так, якщо уповноважену особу політичної партії вважати посадовою особою, то для вирішення питання щодо можливості притягнення його до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, необхідно з`ясувати чи входить до службових обов`язків голови політичної партії виконання дій, які складають об`єктивну сторону вказаного адміністративного правопорушення.
Однак матеріали адміністративної справи таких доказів не містять.
Разом з тим, положеннями Закону України Про політичні партії України не передбачено обов`язку керівника політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (ч.7 ст.17 цього Закону передбачено, що звіт у паперовій формі подається за підписом керівника партії, засвідченим печаткою політичної партії, що відноситься до порядку оформлення документу, а не обов`язку подачі документу до НАЗК).
Також не передбачено обов`язку керівника політичної партії подавати до НАЗК звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру й іншими нормативно-правовими документами.
Матеріали справи не містять даних про повноваження і обов`язки ОСОБА_1 , подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру.
Отже, в силу вимог ст.14 КУпАП ОСОБА_1 , як уповноважена особа політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «Свобода», не може бути суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, як посадова особа.
Частиною 1 статті 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв`язку з відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, а тому відповідно до положень ст. 247 КУпАП провадження у справі підлягає закриттю.
На підставі викладено, керуючись ст. 44-3, ст. 247 КУпАП, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП - закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скарга, не було подано протягом десяти днів. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя М.М. Головчак