
Справа № 226/1098/21
Справа № 226/1098/21
Провадження № 2/226/417/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2021 року м.Мирноград
Димитровський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Редько Ж.Є.,
при секретарі Попенко І.І.,
розглянувши заочно у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні справу за позовом Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів,
В С Т А Н О В И В:
Позивач Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради (далі УСЗН) звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів, в обґрунтування якого вказав, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована в АДРЕСА_1 , та має доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку в УСЗН як отримувач допомоги при народженні дитини, допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Вказані види державної допомоги були призначені та виплачувалися відповідачу на підставі поданих нею заяв від 13.03.2017, від 12.09.2017, від 02.03.2018, від 06.09.2018, від 11.03.2019 та від 18.09.2019 з відповідними пакетами документів. За останньою завою відповідачу на підставі рішень УСЗН від 19.09.2019 з урахуванням її доходів було призначено на період з 01.09.2019 по 29.02.2020 допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 825 грн 62 коп. щомісячно та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 486 грн 64 коп. При цьому відповідач вказала, що у період з 01.03.2019 по 31.08.2019 вона не працювала. В межах своїх повноважень УСЗН було з`ясовано, що з липня 2019 року по вересень 2019 року ОСОБА_1 отримала заробітну плату у розмірі 5930 грн 68 коп. та з 21.08.2019 по 15.12.2019 працювала у ВП «Шахта «Капітальна» вантажником. З урахуванням отриманих відповідачем доходів було зроблено перерахунок, згідно з яким допомога на дітей одиноким матерям з 01.09.2019 по 30.11.2019 склала по 683 грн 21 коп., з 01.12.2019 по 29.02.2020 - по 763 грн 21 коп., а державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з дітьми за цей період не призначено, оскільки середньомісячний сукупний дохід відповідача перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім`ї. Отже за період з 01.09.2019 по 29.02.2020 надміру виплачені кошти ОСОБА_1 склали 4247 грн 11 коп. (854 грн 46 коп по виплаті допомоги на дітей одиноким матерям та 3392 грн 65 коп. по виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`я), які позивач просить стягнути з відповідача на свою користь.
Позивач УСЗН до судового засідання не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за відсутності його представника, не заперечуючи проти розгляду справи в заочному порядку.
Відповідач ОСОБА_1 , будучи двічі сповіщеною про час і місце слухання справи у судове засідання не з`явилась без повідомлення причин, відзиву на позов не подала.
Згідно з вимогами ст.280 ЦПК України суд вважає за можливе ухвалити по цій справі заочне рішення на підставі доказів, що є в матеріалах справи, оскільки відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання, не повідомив причини неявки, не подав відзив, позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Згідно з ухвалою судді від 26.04.2021 у справі відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відомості про батька дитини до актового запису внесені за вказівкою матері відповідно до ст.135 СК України. Дитина мешкає разом з матір`ю за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини, Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження та довідкою Виконавчого комітету Мирноградської міської ради від 18.09.2019 про склад сім`ї відпоідача (а.с.23, 38, 39).
18.09.2019 ОСОБА_1 звернулась в УСЗН із заявою про призначення їй допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, де власноруч зазначила, що вона трудової книжки не має, в період з 01.03.2019 по 31.08.2019 ніде не працювала, на обліку у центрі зайнятості не перебувала, підприємницькою діяльністю не займалась. Вказану інформацію вона зазначала у декларації про доходи та майновий стан (а.с.21-25).
Згідно з рішеннями УСЗН від 19.09.2019 ОСОБА_3 на підставі її заяви від 18.09.2019 була призначена щомісячна допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.09.2019 по 29.02.2020 у розмірі 825 грн 62 коп. та щомісячна державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з 01.09.2019 по 29.02.2020 у розмірі 486 грн 64 коп. (а.с.21-22, 26, 27).
Відповідно до акту УСЗН № 7 від 31.01.2020 в результаті перевірки було виявлено надання ОСОБА_1 недостовірної (неповної) інформації в декларації про доходи (а.с.28).
У відповідь на запит УСЗН від 01.04.2020 ДП «Мирноградвугілля» у довідці про доходи від 03.04.2020 повідомило, що ОСОБА_1 з 21.08.2019 по 15.12.2019 працювала вантажником у ВП «Шахта «Капітальна» і її дохід за цей період склав 17453 грн 70 коп. (а.с.36).
В результаті здійсненого перерахунку згідно з рішенням УСЗН від 07.04.2020 у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у період з 01.09.2019 по 29.02.2020 ОСОБА_1 було відмовлено, оскільки її середньомісячний скупний дохід перевищував або дорівнював рівня прожиткового мінімуму для сім`ї (а.с.31).
Також з урахуванням отриманого відповідачем доходу згідно з рішенням УСЗН від 07.04.2020 було здійснено перерахунок допомоги одиноким матерям за період з 01.09.2019 по 29.02.2020, яка за період з 01.09.2019 по 30.11.2019 склала по 683 грн 21 коп., а за період з 01.12.2019 по 29.02,2020 - по 763 грн 21 коп. (а.с.32).
Згідно з довідкою УСЗН від 08.04.2020 ОСОБА_1 за період з 01.09.2019 по 29.02.2020 було надміру виплаченодержавної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 3392 грн 65 коп. (а.с.33).
Згідно з розрахунком УСЗН від 08.04.2020 та протоколомзмін від 02.02.2021 ОСОБА_1 за період з 01.09.2019 по 29.02.2020 було надміру виплаченодопомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 854 грн 46 коп.(а.с.34, 35).
УСЗН на адресу відповідача спрямовані листи від 19.05.2020, від 19.11.2020 погашення вищевказаних сум переплати (а.с.36, 37).
Відповідно до ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Пунктом 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 (далі - Порядок) визначено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, надається до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Відповідно до п.36 Порядку допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно. Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
Статтею 21 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» визначено, що органи, які призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність відповідних документів, поданих для призначення допомоги. Аналогічна норма закріплена у п.48 Порядку.
Частиною другою ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до ч.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї;
малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім`ї.
Згідно зі ст.ст.3, 5, 6 цього Закону право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України. Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги, використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання такої допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки. Під час надання державної соціальної допомоги проводиться перевірка майнового стану членів сім`ї в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок) контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Відповідно до п.25 Порядку виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п.28 Порядку якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
З огляду на те, що з боку відповідача наявна недобросовісність набуття грошової допомоги, а вимога УСЗН про повернення коштів залишена без реагування і добровільно ОСОБА_1 кошти не були повернуті, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути суму надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з дітьми у розмірі 3392 грн 65 коп. та допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 854 грн 46 коп., а всього 4247 грн 11 коп. в повному обсязі.
Сплачений позивачем при зверненні до суду з позовом судовий збір у розмірі 2270 грн 00 коп. (а.с.1, 2) на підставі ч.1 ст.141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», ст.1212 ЦК України, Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 керуючисьст.ст.10, 12, 13, 76, 81, 141, 259, 263-265, 268, 273, 280-284, 282, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради (місцезнаходження: 85327, Донецька область, м.Мирноград, м-н «Молодіжний», 59, код ЄДРПОУ 25953304) до ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надміру виплачених грошових коштів задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради надміру виплачені за період з 01 вересня 2019 року по 29 лютого 2020 року кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з дітьми в сумі 3392 грн 65 коп., допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 854 грн 46 коп. та судовий збір у сумі 2270 грн 00 коп., а всього 6517 (шість тисяч п`ятсот сімнадцять) грн 11 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги іншими учасниками справи у тридцятиденний строк з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Ж.Є.Редько