
Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" липня 2021 р. м. Рівне
Справа № 918/283/21
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Політики Н.А., за участі секретаря судового засідання Костюкович Ю.С.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом Приватного акціонерного товариства "Агроресурс"
до Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал"
про визнання неправомірними дій,
у судовому засіданні приймали участь:
від позивача - Грибок І.О., ордер серія ВК № 1019867 від 14.04.2021 р.;
від відповідача - Махаринець Н.М., довіреність № 4425/01-11 від 30.12.2020 р.
Відповідно до частини 14 статті 8, статті 222 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) при розгляді судової справи здійснювалося фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу програмно-апаратного комплексу "Діловодство суду".
Для архівного зберігання оригіналу звукозапису надано диск DVD-R, серійний номер MAP626XI120633071.
У судовому засіданні 19 липня 2021 року, відповідно до частини 1 статті 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
У квітні 2021 року Приватне акціонерне товариство "Агроресурс" (далі - ПрАТ "Агроресурс", позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (далі - Підприємство, відповідач) про визнання неправомірними дій по нарахуванню додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням шляхом виставлення рахунку № 329 від 1 квітня 2021 року на суму 11 221 грн 63 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним:
- 16.03.2021 р. представниками Підприємства у присутності представника ПрАТ "Агроресурс" на вул. Нижньодворецька, 35, м. Рівне, відібрано пробу стічної води, про що складено Акт про відбір проб стічних вод від 16.03.2021 р. № 107;
- також представниками Підприємства у присутності представника ПрАТ "Агроресурс" складено Акт про передачу проб стічних вод для відомчого контролю від 16.03.2021 р. № 1;
- за результатами проведеного аналізу відібраної води відповідачем проведено розрахунок величини плати за перевищення допустимих концентрацій по таким забруднюючим речовинам як: залізо та завислі речовини; плата за скид понаднормативних забруднень склала 11 221 грн 63 коп.;
- позивач вважає, що відбір проби стічної води, проведений відповідачем, було здійснено з порушенням норм, передбачених пунктом 9.1 КНД 211.1.0.009-94 (Керівний нормативний документ "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод"), оскільки на відібрану пробу складається супровідний документ (акт, паспорт), в якому має бути зазначена така інформація: номер посудини (проби); назва проби, мета відбору; вид проби (разова або об`єднана) із зазначенням способу усереднення; спосіб відбору; пункт та місце відбору; дані про обробку проби (фільтрування, відстоювання, консервування тощо); дата, час та відомості про особу (осіб), яка відібрала пробу;
- позивач звертає увагу на те, що в акті від 16.03.2021 р. не зазначено спосіб відбору проби, відмітку про поділення (розлив) проби для проведення відомчого контролю та/або Арбітражного аналізу; кількість зразків; дані про обробку проби (фільтрування відстоювання, консервування тощо), а також температуру та характерні особливості стічних вод.
Ухвалою суду від 19 квітня 2021 року позовну заяву ПрАТ "Агроресурс" від 14.04.2021 р. прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 17 травня 2021 року.
6 травня 2021 року від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від 05.05.2021 р. вих. № 1554/01-11 з додатками (а.с. 39-49), в якому останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зокрема представник відповідача зазначив, що при відбиранні проб представник Підприємства керувався ДСТУ 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб. частина 10. Настанови щодо відбирання стічних вод" ДСТУ ISO 5667-3:2001 "Якість води. Відбирання проб. частина 3. Проби були відібрані відповідно до настанов затверджених у вищезазначених документах. Також представник відповідача зазначив, що саме для проведених аналізів дозволено використовувати пластикову тару з подальшим її перебуванням у холодильнику. Як зазначив представник відповідача, за домовленістю обох сторін та відповідно до підписаного Акту про передачу проб стічних вод для відомчого контролю № 1 від 16.03.2021 р., ПрАТ "Агроресурс" зобов`язалося повідомити Підприємство протягом 24 год. про початок та закінчення аналізів. В той час, як зазначив представник відповідача Підприємство розпочало самостійно проводити аналізи з дотриманням термінів, так як відбір стічної води відбувся 16.03.2021 р. о 10:05 год., а ПрАТ "Агроресурс" не повідомило про початок аналізів у незалежній лабораторії, то щоб вкластися у встановлений час, лаборанти лабораторії Підприємства приступили до виконання аналізів 17.03.2021 р. відповідно до свого робочого графіка. Як зазначив представник відповідача, на підставі проведених аналізів був складений Розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень. В даному розрахунку чітко вказана дата початку проведення лабораторних досліджень стічної води - 16.03.2021 р., час закінчення роботи з проведення лабораторних досліджень стічної води - 22.03.2021 р., який надіслано позивачу. Тому є безпідставними посилання ПрАТ "Агроресурс" на те, що Підприємство порушило строки проведення хімічних аналізів проб стічних вод відібраних 16.03.2021 р. Також безпідставні посилання ПрАТ "Агроресурс" на недотримання Підприємством керівних нормативних документів при проведенні хімічних аналізів проб стічних вод та в цілому законодавства України. Відтак, як зазначив представник відповідача, при відборі стічних вод Підприємство діяло з додержанням процедури відбору, про що свідчить безпідставність викладених доводів позивача та відповідно необґрунтованість самого позову.
12 травня 2021 року від представника позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшла відповідь на відзив від 12 травня 2021 року вих. № 77 з додатками (а.с. 51-60).
14 травня 2021 року від представника позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшло клопотання від 14.05.2021 р. про витребування доказів з додатком (а.с. 61-64).
14 травня 2021 року від представника відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшло клопотання про перенесення справи від 14.05.2021 р. вих. № 1627/01-11 з додатком (а.с. 65-66). В клопотанні зазначено, що на адресу Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" відповідь на відзив надійшла 13.05.2021 р., а засідання призначено на 17.05.2021 р. на 10:30 год. Для надання обґрунтованих заперечень представник позивача просив суд встановити строк для подання таких заперечень.
До початку підготовчого засідання 17 травня 2021 року від представника позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшло клопотання від 17.05.2021 р. про продовження строку проведення підготовчого провадження (а.с .67-68).
Також до початку підготовчого засідання 17 травня 2021 року від представника відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшла заява від 14.05.2021 р. вих. № 1628/01-11 про виклик свідків (а.с. 70-71).
Ухвалою суду від 17 травня 2021 року підготовче засідання відкладено на 31 травня 2021 року. Одночасно вказаною ухвалою зобов`язано Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" подати до суду заперечення до 26 травня 2021 року включно.
28 травня 2021 року від представника відповідача на адресу суду надійшли заперечення від 25.05.2021 р. вих. № 1742/01-12 з додатком (а.с. 82-86). Зі штампу Укрпошти на конверті, в якому прийшли заперечення, вбачається, що відправлення прийняте 26.05.2021 р. Відтак, заперечення, подані відповідачем у строк, встановлений судом.
До початку підготовчого засідання 31 травня 2021 року від представника позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшли додаткові пояснення по справі від 31.05.2021 р. з додатками (а.с. 91-101) та заява про застосування заходів процесуального примусу (88-90).
Крім того, до початку підготовчого засідання 31 травня 2021 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшла заява свідка ОСОБА_1 від 28.05.2021 р. (а.с. 102).
Ухвалою суду від 31 травня 2021 року заяву свідка не прийнято до розгляду. Одночасно вказаною ухвалою строк підготовчого провадження у даній справі продовжено на 30 днів до 18 липня 2021 року включно, а у підготовчому засіданні оголошено перерву до 24 червня 2021 року.
8 червня 2021 року від представника позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшла заява від 08.06.2021 р. з доказами надіслання додаткових пояснень та заяви про застосування заходів процесуального примусу (а.с. 111-112).
10 червня 2021 року від представника позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшла інформація щодо порушення кримінальної справи за ч. 1 ст. 366 КК України з додатками (а.с. 114-117).
До початку підготовчого засідання 24 червня 2021 року від представника відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшли пояснення щодо не застосування заходів процесуального примусу від 24.06.2021 р. вих. № 2140/01-11 (а.с. 118-119).
У підготовчому засіданні 24 червня 2021 року судом розглянуто заяву позивача про застосування заходів процесуального примусу та відмовлено у її задоволенні у зв`язку з необґрунтованістю, про що зазначено в ухвалі суду від 24.06.2021 р.
Ухвалою суду від 24 червня 2021 року підготовче провадження у даній справі закрито та справу призначено до судового розгляду по суті на 12 липня 2021 року.
До початку судового засідання 12 липня 2021 року від представника позивача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшли пояснення від 12.07.2021 р. (а.с. 135).
Крім того, до початку судового засідання 12 липня 2021 року від представника відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи з додатками (а.с. 129-134).
Ухвалою суду від 12 липня 2021 року розгляд справи відкладено на 19 липня 2021 року.
У судовому засіданні 19 липня 2021 року представник ПрАТ "Агроресурс" підтримав вимоги, викладені у позовній заяві, та наполягав на їх задоволенні.
Представник Підприємства у судовому засідання 19 липня 2021 року позов заперечив з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників ПрАТ "Агроресурс" та Підприємства, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
1 червня 2014 року між Рівненським обласним виробничим комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (далі - Водоканал) та Приватним акціонерним товариством "Агроресурс" (далі - Абонент) укладено договір № 4781 на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію з додатками (далі - Договір, т. 1 а.с. 11-12).
Відповідно до п. 1.1. Договору Водоканал забезпечує водопостачання Абонента до місця приєднання останніх до комунальних водопроводів, а також приймає стічні води у комунальна каналізацію та очищає їх. Об`єми та характеристика води та стоків, вид послуг, що надаються наведені в дислокації об`єктів у додатку № 1 до цього договору.
Підпунктом б. п. 2.3. Договору передбачено, що Водоканал зобов`язується відповідно до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 р. № 190 (далі - Правила) визначати об`єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій (далі - поверхневі стічні води), і неорганізовано потрапляє у комунальну каналізаційну мережу з територій і дахів будівель Абонента, як при загальносплавній, так і при роздільній системі водовідведення. Абонент надає інформацію про вид поверхні та площі стоку, а також відповідає за достовірність надання такої інформації.
Підпунктом з. п. 2.4. Договору передбачено, що Абонент зобов`язаний відводити стічні води у комунальні каналізаційні мережі без перевищення гранично-допустимих концентрацій (ГДК) забруднень, встановлених "Правилами приймання стічних воду у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 р. № 37.
Договір набуває чинності з моменту його підписання обома сторонами і діє протягом одного року. З моменту набрання чинності даного договору припиняється дія аналогічного договору між тими ж сторонами про той же предмет (п. 6.1. Договору).
Договір вважається щорічно продовженим на тих самих умовах, якщо за місяць до закінчення терміну його дії будь-яка із сторін письмово не повідомила другу сторону про його припинення (п. 6.2. Договору).
Договір підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений печатками цих юридичних осіб.
З матеріалів справи вбачається, що 16 березня 2021 року представниками Підприємства у присутності представника ПрАТ "Агроресурс" на вул. Нижньодворецька, 35, м. Рівне, відібрано пробу стічної води, про що складено Акт про відбір проб стічних вод від 16.03.2021 р. № 107 (а.с. 15).
Також представниками Підприємства у присутності представника ПрАТ "Агроресурс" складено Акт про передачу проб стічних вод для відомчого контролю від 16.03.2021 р. № 1 (а.с. 16).
За результатами проведеного аналізу відібраної води відповідачем проведено розрахунок величини плати за перевищення допустимих концентрацій по таким забруднюючим речовинам як: залізо та завислі речовини.
Як вбачається з матеріалів справи Підприємством виставлено позивачу рахунок на оплату від 1 квітня 2021 року № 14 на суму 11 221 грн 63 коп. за скид понаднормативних забруднень (а.с. 14).
Проте, як зазначив позивач, дії відповідача щодо нарахування додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням шляхом виставлення рахунку від 1 квітня 2021 року № 329 на суму 11 221 грн 63 коп. є неправомірними.
З матеріалів справи вбачається, що Підприємство керується Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженими Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 р. № 316.
На підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення.
Рішенням виконкому Рівненської міської Ради від 12.06.2018 р. № 65 затверджено Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Рівне.
Порядок відбору та транспортування проб стічних вод визначений такими нормативними документами:
- відбір проб: КНД 211.1.0.009-94 Керівний нормативний документ "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних та технологічних вод"; ДСТУ ISO 5667-10-2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод";
- транспортування проб: ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами".
Відповідно до п. 9.1 КНД 211.1.0.009-94 (Керівний нормативний документ "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод"), на відібрану пробу складається супровідний документ (акт, паспорт), в якому має бути зазначена така інформація: номер посудини (проби); назва проби, мета відбору; вид проби (разова або об`єднана) із зазначенням способу усереднення; спосіб відбору; пункт та місце відбору; дані про обробку проби (фільтрування, відстоювання, консервування тощо); дата, час та відомості про особу (осіб), яка відібрала пробу.
Ці вимоги мають дотримуватись з метою запобігання змінам складу та властивостей проб вод до початку їх аналізування.
На порушення вказаного пункту, в Акті про відбір проб стічних вод від № 107 від 16.03.2021 р. у графі "Особливі умови щодо відбору проб" де повинні, згідно акту зазначатися: "Спосіб відбору проб, відмітка про поділення (розлив) проби для проведення відомчого контролю та/або Арбітражного аналізу, кількість та обсяги зразків, зазначається інформація про неявку Споживача для відбору проб, або відмову представника Споживача від підпису" представником Підприємства зазначено: "Передача проб стічної води для відомчого контролю. Проби води опечатані".
Судом встановлено, що в Акті про відбір проб стічних вод від № 107 від 16.03.2021 р. не зазначено:
а) спосіб відбору проб. Відповідно до пункту 7.1. КНД 211.1.0.009-94 способи відбору проб поділяються на два види: ручний і автоматичний. Згідно вказаного пункту обладнання для відбору проб ручним або автоматичним способами має відповідати ГОСТ 17.1.5.04. Відсутність інформації щодо способу відбору проб унеможливлює перевірку щодо відповідності ГОСТ 17.1.5.04 обладнання для відбору проб.
Крім того, згідно п. 7.5 КНД 211.1.0.009-94 об`єм проб при ручному відборі має бути принаймні у три рази більшим за об`єм, необхідний для одного визначення усіх показників.
б) відмітка про поділення (розлив) проби для проведення відомчого контролю та/або Арбітражного аналізу;
в) кількість зразків;
г) дані про обробку проби (фільтрування відстоювання, консервування тощо);
д) температура та характерні особливості стічних вод.
Згідно п. 3.2.4 ДСТУ ISO 5667-3-2001 пробу треба зберігати за температури нижчої, ніж температура під час її відбирання. Треба мати на увазі, що охолоджування або заморожування проби тільки тоді по справжньому ефективно, коли його проводять негайно після відбирання проби. Це може зумовити необхідність використовування холодильних камер або транспорту з рифрижератором на місці відбирання проби.
Недодержання температурного режиму при транспортуванні та зберіганні проб вод також призводить до зміни їх стану. Біохімічні процеси, які відбуваються досить швидко, можуть змінити вміст проби за декілька годин. Для мінімізації зазначених змін необхідно уповільнити швидкість протікання біохімічних процесів у пробах, для цього використовують різні методи консервування проби, або їх охолодження.
Вимоги щодо умов зберігання відібраних проб до початку аналізування викладені в конкретній методиці виконання вимірювання кожного показника, які затверджені Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 28 травня 2004 року № 107 "Про затвердження методик виконання вимірювань показників у стічних водах".
В той час, в Акті № 107 від 16.03.2021 р. відсутня інформація про проведення консервування проби (або ні), не вказана температура відібраних проб та вжиті заходи і температура її охолодження.
В Акті № 1 від 16.03.2021 р. не зазначена дата та час передачі до лабораторії проби стічних вод. Крім того, в зазначеному акті не вказана лабораторія та посада, прізвище, ім`я та по-батькові представників лабораторії та їх підписи.
Відповідно до вимог ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод" та ДСТУ ISO 5667- 3-2001 "Якість води. Відбирання проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами" проби для визначення різних забруднюючих речовин повинні відбиратись у різні типи посуду, про що обов`язково зазначається в акті відбору проб. Тобто, враховуючи необхідність дотримання при відборі проб вимог методик виконання вимірювань кожного в показників, у акті відбору проб має бути відображена інформація щодо типу посуду, у який відбиралась проба. Вимоги до типу посуду, у який повинна відбиратись проба, викладені у конкретній методиці виконання вимірювань кожного показника та у ДСТУ ISO 5667-3-2001. Посудини, що містять проби, треба маркувати у ясній зрозумілій формі, для того щоб сприяти ідентифікації у лабораторії без виникнення різночитань. Відповідно до вимог зазначених нормативних документів проби для визначення різних забруднюючих повинні відбиратись у різні типи посуду.
Ці вимоги мають дотримуватись з метою запобігання змінам складу та властивостей проб вод до початку їх аналізування. Недотримання вимог відповідних методик виконання вимірювань щодо відбору проб може призвести до зміни їх змісту.
В той час, як встановлено судом, в Акті № 107 від 16.03.2021 р. не вказаний тип посуду, у який відбиралася проба.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" методика виконання вимірювань - це сукупність процедур і правил, виконання яких забезпечує одержання результатів вимірювань з гарантованою точністю. Оскільки відбір проб та поводження з ними також є процедурами методик виконання вимірювань, їх недотримання не дає впевненості у точності одержаного результату вимірювань.
В Акті про відбір проб стічних вод № 107 від 16.03.2021 р. у графі "назва та вид проби" зазначено: "разова контрольна". Відповідно до п. 11 Розділу VII "Порядок проведення відбору проб" Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Рівне (далі - Правила), за призначенням проби поділяються на робочі та контрольні, які відбираються одночасно.
Розмежування вказаних понять важливе, оскільки Правилами встановлено різний порядок аналізу цих проб.
Згідно п. 14 Розділу VII "Порядок проведення відбору проб" Правил, робоча проба - це проба, за результатами аналізу якої визначаються концентрації забруднюючих речовин, робиться висновок щодо перевищень ДК забруднюючих речовин у стічній воді. Аналізи робочої проби здійснюються лабораторією Виробника, що акредитована встановленим порядком за правилами, чинними в Україні для галузі аналізу стічних вод.
Контрольна проба - відбирається з ініціативи споживача. Вона опечатується Виробником, скріплюється підписами представників Виробника та споживача і відправляється на аналіз.
Для контрольної проби згідно п. 15.1 Розділу VII Правил встановлений особливий порядок її аналізу (аналіз контрольної проби проводиться в строк не більше 24 год. з моменту відбору проби; аналіз може виконуватися в лабораторії споживача або, за його бажанням, в незалежній лабораторії, які мають бути акредитовані на право проведення аналізів якості стічних вод із застосуванням однакових з Виробником методик вимірювань та вимірювальних приладів; відкриття проби та її аналіз у такому випадку проводиться в присутності представників споживача, Виробника і лабораторії, в якій проводиться такий аналіз. Відкриття контрольної проби та результати хімічного аналізу оформлюються відповідним актом. Контрольний аналіз може проводитись лише стосовно показників, за якими можливі перевищення ДК.
Таким чином, згідно зазначених Правил, виключно за результатом аналізу робочої проби визначаються концентрації забруднюючих речовин, робиться висновок щодо перевищень ДК забруднюючих речовин у стічній воді.
Відповідно до п. 15.1 Розділу VII "Порядок проведення відбору проб" Правил, аналіз контрольної проби проводиться в строк не більше 24 год. з моменту відбору проби.
З матеріалів справи вбачається, що відбір проб був здійснений, згідно Акту про відбір проб стічних вод від 16.03.2021 року № 107, о 10:05 год. В Розрахунку додаткової плати за скид понаднормових забруднень, затвердженого директором Підприємства 01.04.2021 року, вказаний час проведення аналізу проб: час початку роботи з проведення лабораторних досліджень стічної води - 23 березня 2021 року, час закінчення роботи з проведення лабораторних досліджень стічної води - 29 березня 2021 року. Таким чином, лабораторний аналіз був проведений з порушенням строків встановлених Правилами, що є порушенням відповідних стандартів у даній галузі та безумовно не могло не вплинути на достовірність дослідження.
Згідно Розрахунку додаткової плати за скид понаднормових забруднень, затвердженого директором Підприємства 01.04.2021 року, час закінчення роботи з проведення лабораторних досліджень стічної води вказаний 29 березня 2021 року, тоді як лист-повідомлення № 1009 про перевищення ДК забруднюючих речовин направлений позивачу 24 березня 2021 року, тобто фактично до отримання результатів аналізу.
Відповідно до п. 8 Розділу V "Порядок контролю за скидом стічних вод до систем централізованого водовідведення" Правил, у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами, Виробник у строк не більше п`яти робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу.
Відбір проб здійснювався Виробником 16.03.2021 року. Проведення лабораторних досліджень стічної води здійснювалося з 23 по 29 березня 2021 року. Лист-повідомлення № 1009 про перевищення ДК забруднюючих речовин направлений позивачу 24 березня 2021 року. Таким чином, вказаний лист-повідомлення направлений позивачу не тільки до отримання результатів лабораторних досліджень, але і з порушенням строків визначених п. 8 Розділу V Правил.
Відповідно до п. 19 Розділу VII "Порядок проведення відбору проб" Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Рівне, виробник направляє споживачу претензію і повідомлення до яких додаються такі документи:
1) копія результатів аналізу стічних вод;
2) розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод.
Як встановлено судом, на порушення вказаних Правил, відповідачем не було надано всіх необхідних документів для розгляду ПрАТ "Агроресурс" питання щодо оплати рахунку № 329 від 1 квітня 2021, а саме: претензії та копії результатів аналізу стічних вод.
Враховуючи вищенаведене, відбір проб та подальше оформлення його результатів проводилися з грубим порушенням Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Рівне, КНД 211.1.0.009-94 Керівний нормативний документ "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних та технологічних вод", ДСТУ ISO 5667-10-2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод", ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами", а Акт про відбір проб стічних вод від 16.03.2021 р. № 107, Акт про передачу проб стічних вод для відомчого контролю від 16.03.2021 р. № 1, а також лист-повідомлення про перевищення ДК забруднюючих речовин від 24.03.2021 р. № 1009 оформлені з грубими порушеннями національних стандартів при відбиранні проб стічних вод та їх дослідженні.
З урахуванням наведеного та зважаючи на встановлені у справі обставини, суд вважає, що позивач довів суду належними та допустимими доказами підставність та обґрунтованість позовних вимог.
Відтак, нарахування позивачу додаткової плати, зазначеної у рахунку від 1 квітня 2021 року № 329, за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням в сумі 11 221 грн 63 коп. слід визнати неправомірним.
Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Посилання відповідача по справі у відзиві на позовну заяву на те, що при відборі стічних вод Підприємство діяло з додержанням процедури відбору спростовуються матеріалами справи.
Враховуючи вищевикладене, в повній мірі дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Агроресурс" до Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" про визнання неправомірними дій є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи положення ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача у повному обсязі в сумі 2 270 грн 00 коп.
Керуючись ст. ст. 73-79, 91, 123, 129, 202, 222, 233, 236-238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" щодо нарахування додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням, шляхом виставлення рахунку № 329 від 1 квітня 2021 року на суму 11 221 грн 63 коп., неправомірними.
Стягнути з Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (33028, м. Рівне, вул. Ст. Бандери, 2, код ЄДРПОУ 03361678) на користь Приватного акціонерного товариства "Агроресурс" (33001, м. Рівне, вул. Нижньодворецька, буд. 35, код ЄДРПОУ 24175498) 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп. - витрат по оплаті судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У той же час згідно підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних Положень ГПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст рішення складено та підписано 29 липня 2021 року.
Суддя Політика Н.А.
Віддруковано 3 примірники:
1 - до справи;
2 - позивачу (33001, м. Рівне, вул. Нижньодворецька, буд. 35);
3 - відповідачу (33028, м. Рівне, вул. Ст. Бандери, 2).