Рішення № 98642825, 29.07.2021, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
29.07.2021
Номер справи
344/4023/17
Номер документу
98642825
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 344/4023/17

Провадження № 2-а/344/79/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2021 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого - судді Татарінової О.А.,

секретаря Кондратів Х.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ТзОВ "Будівельна компанія "Мельник" до Начальника Управління з питань Державного архітектурно-будівельного контролю Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Рибака Тараса Івановича, Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними та скасуваня постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №5/32-24 від 28.02.2017 року, -

В С Т А Н О В И В:

Представник ТзОВ "Будівельна компанія "Мельник" звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №5/32-24 від 28.02.2017 року, якою підприємство притягнуто до адміністративної відповідальності за п.2 ч. 6 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у розмірі 16 000 грн. В обґрунтування позовних вимог ТОВ «Будівельна компанія «Мельник» вказувало на відсутність підстав для проведення позапланової перевірки та, відповідно, на право не допустити посадових осіб Управління до проведення перевірки.

Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 05 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2017 року, позов задоволено.

Постановою Верховного Суду від 13.10.2020 року постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 05 квітня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2017 року скасовано. Справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідно до автоматизованої системи документообігу адміністративну справу було розподілено судді Татаріновій О.А.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 03.11.2020 року прийнято до провадження адміністративну справу за позовом ТзОВ "Будівельна компанія "Мельник" до Начальника Управління з питань Державного архітектурно-будівельного контролю Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Рибака Тараса Івановича про визнання протиправними та скасуваня постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №5/32-24 від 28.02.2017 року.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 13.04.2021 року залучено до участі в адміністративній справі за позовом ТзОВ "Будівельна компанія "Мельник" до Начальника Управління з питань Державного архітектурно-будівельного контролю Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Рибака Тараса Івановича про визнання протиправними та скасуваня постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №5/32-24 від 28.02.2017 року, в якості співвідповідача Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської міської ради.

23.04.2021 року Управління з питань архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської міської ради подано до суду відзив на позовну заяву, який обґрунтовує тим, що позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності при здійсненні будівництва багатоквартирного житлового будинку на розі вул.Вовчинецької-Коломийської у м.Івано-Франківську проводилась на підставі листа Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області від 24.01.2017 року №60/8-855. На підставі вищевказаного листа, наказу «Про проведення позапланових Перевірок» від 09.02.2017 р. № 8 та направлення на здійснення позапланової перевірки від 09.02.2017 р. №8/2 Управлінням було здійснено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності при здійсненні будівництва багатоквартирного житлового будинку на розі вул. Вовчинецької - Коломийської у м. Івано-Франківську. Здійснення позапланової перевірки було призначено на 15.02.20 17 р. о 10.00 год. Про проведення позапланової перевірки позивача було проінформовано листом від 09.02.2017р. №10/32-26/152 вих. та відправлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що підтверджується квитанцією про відправлення від 10.02.2017 р. 15.02.2017 р. о 10:00 год. начальником відділу контролю за будівництвом Семківим О.М. та заступником начальника відділу контролю за будівництвом Бобрисом Р.В. розпочато позапланову перевірку, однак, позивачем не було допущено працівників Управління до об`єкту перевірки, чим порушено норми п.1 ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.п.1 п. 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. № 553. За результатами проведеної перевірки складено Акт «Про недопущення посадових осіб Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на об`єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій» від 21.02.2017 року та Протокол «Про правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 21.02.2017 року. З метою усунення виявлених порушень винесено Припис «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил» від 21.02.2017 року з вимогою усунути виявлене порушення шляхом допущення на об`єкт будівництва посадових осіб Управління. 28.02.2017 року винесено Постанову «Про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» № 5/32-24 та накладено штрафні санкції в сумі 16 000,00 грн. Зазначає, що постанова «Про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 28.02.2017 року №5/32-24 винесена в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законом України, а тому позов просить залишити без задоволення.

Положеннями ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно ч. 1,2 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав наведених у позовній заяві.

Представник відповідача - Управління з питань державного архітектурно- будівельного контролю Івано-Франківської міської ради в судовому засіданні просила позов залишити без задоволення, з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

За змістом п.6 ч.1 ст.7 Закону №3038-VI управління у сфері містобудівної діяльності полягає, зокрема, у державному архітектурно-будівельному контролі, який згідно з абзацом 2 п.1 Порядку №553 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, зокрема, виконавчі органи з питань державного архітектурно- будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

У відповідності до змісту частин 1, 4 ст.41 цього ж Закону державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому КМУ.

Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право:

1) безперешкодного доступу до місць будівництва обєктів та до обєктів, що підлягають обовязковому обстеженню;

3) видавати обовязкові для виконання приписи щодо:

а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил;

б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт;

4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації;

6) залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій;

10) здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням аудіо- та відеотехніки.

Порядок №553 визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

За змістом пунктів 3, 5 цього Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється посадовими особами органів державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до їх посадових інструкцій та функціональних повноважень у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

У відповідності до п.7 Порядку №553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є:

подання суб`єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об`єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність обєкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;

виявлення факту самочинного будівництва об`єкта;

перевірка виконання суб`єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;

вимога Держархбудінспекції про проведення перевірки;

звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог містобудівного законодавства;

вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати п`яти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.

Пунктом 9 Порядку №553 визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб`єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об`єкт будівництва.

Згідно із п.14 цього ж Порядку суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки складається відповідний акт.

У свою чергу, за ч.3 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон №877-V) суб`єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

За змістом частин 1, 2, абзацу 3 ч.5 ст.7 цього ж Закону для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, імя та по батькові і засвідчується печаткою.

Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.

У відповідності до змісту ст.10 Закону №877-V суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону.

В той же час, суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом (абзац 2 ст.11 Закону №877-V).

27.01.2017 року до Управління з питань архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради надійшов Лист Управління СБУ в Івано-Франківській області. У Листі Управління СБУ в Івано-Франківській області повідомлено, що замовник будівництва ТОВ «Будівельна компанія «Мельник» зводить в м.Івано-Франківську на розі вул. Коломийська-Вовчинецька, багатоквартирний житловий будинок з вбудованими торговими приміщеннями. Однак, отримано дані про можливі факти порушення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вимог державних будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, проектної документації при будівництві вказаних об`єктів, що може призвести до жертв та травмування населення, а також інших негативних наслідків при його експлуатації. Зокрема, наявні дані вказують на ймовірну відсутність технічних умов водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки, що повинні були б отримуватись для проектування вказаних об`єктів. Враховуючи викладене, на підставі п.2 ст.25 Закону України «Про Службу безпеки України» просило врахувати дану інформацію при проведенні перевірочних заходів, в ході яких дослідити наступні питання (при необхідності залучити компетентні органи):

- відповідності генеральному плану м.Івано-Франківськ містобудівних умов та обмежень (архітектурно-планувального завдання), а також правомірності їх отримання;

- наявності, законності видачі та погодження технічних умов (тепло-, водо-, газо-, електропостачання тощо);

- визначити законність складення в цілому проектантом проектної документації об`єкта будівництва;

- дослідити дотримання проектів будівництва генеральним підрядником виконання робіт;

- дослідити правильність віднесення до певної категорії складності об`єктів будівництва;

- встановити дотримання вимог державних будівельних норм, державних стандартів і правил при проектуванні та будівництві вказаних об`єктів.

У разі виявлення фактів порушення містобудівного законондавтсва та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зокрема, вжити відповідних заходів реагування, винних притягнути до відповідальності, а у разі встановлення будівництва об`єкту, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, направити відповідний припис про усунення порушень вимог законондавсмтва у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису. У випадку добровільного невиконання вимог припису в установлений строк, доцільно подати позов до суду про знесення самочинно збудованого об`єкта та компенсацію витрат, пов`язаних з таким знесенням. Про вжиті заходи та отримані результати інформувати у встановленому порядку. (а.с.26).

09.02.2017 року на підставі вищезазначеного Листа та абзацу 10 п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 №553 Управлінням видано наказ №8 «Про проведення позапланових перевірок», яким начальнику відділу контролю за будівництвом Семківу О.М. приписано здійснити перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності при здійсненні будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими торговими приміщеннями на розі вул. Вовчинецької - Коломийської у м. Івано-Франківську .

09.02.2017 року Начальнику відділу контролю за будівництвом Семківу О.М. видано направлення на здійснення позапланової перевірки №8/2, строком дії з 15.02.2017 по 21.02.2017 року.

Листом №10/32-16/152 повідомлено ТОВ «БК «Мельник» про проведення такої перевірки, який отриманий позивачем 13.02.2017 року (а.с.28-29).

21.02.2017 року складено акт про недопущення посадових осіб Управління на об`єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій, яким зафіксовано факт недопуску керівником ТОВ Кальян М.В. посадових осіб Управління на Об`єкт будівництва « Багатоквартирний житловий будинок з вбудованими торговими приміщеннями на розі вул. Вовчинецької - Коломийської у м. Івано-Франківську" для проведення позапланової перевірки, чим порушено вимоги п.1 ч.4 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та пп.1 п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 №553 (а.с.30).

За наслідками перевірки Начальником відділу контролю за будівництвом Семківим О.М. винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 21.02.2017 року, яким зобов`язано в термін до 10.00 год 28.02.2017 року усунути виявлене порушення шляхом допущення на Об`єкт будівництва посадових осіб Управління (а.с.32).

21.02.2017 року Начальником відділу контролю за будівництвом Семківим О.М. відносно ТОВ «Будівельна компанія «Мельник» складено протокол за порушення вимог п.1 ч.4 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та пп.1 п.11 Порядку здійснення державного архітектурно- будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 №553. Відповідальність за встановлені праворушення передбачена п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Копія Акту, Припису та Протокол отримані позивачем ТОВ «Будівельна компанія «Мельник» 27.02.2017 року (а.с.33).

06 березня 2017 року на поштову адресу ТОВ "Будівельна компанія "Мельник" надійшла постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 5/32-24 від 28.02.2017 року, винесена начальником Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Рибаком Тарасом Івановичем.

Як вбачається з даної постанови, розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності начальник Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Рибак Тарас Іванович встановив, що ТзОВ «БК «Мельник» в особі керівника Кальяна М.В. не допущено посадових осіб Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на об`єкт будівництва «Багатоквартирний житловий будинок з вбудованими торговими приміщеннями (черга№4)» на розі вул.Вовчинецької-Коломийської у м.Івано-Франківську", чим порушено п.1 ч.4 ст.41 Закону України ''Про регулювання містобудівної діяльності'' та пп.1 п.11 ''Порядку здійснення державного архітектурно- будівельного контролю'', затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 року № 553. ТОВ "Будівельна компанія "Мельник" було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.2 ч.6 ст.2 Закону України ''Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності'' та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 16 000 (шістнадцять тисяч) гривень. (а.с.34-35).

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, частиною 1 статті 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» зазначено, що правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, Служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Як встановлено дослідженими письмовими доказами, підставою для призначення перевірки став лист Управління СБУ в Івано-Франківській області, який 27.01.2017 року надійшов до Управління з питань архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

Управління СБУ в Івано-Франківській області відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про службу безпеки України» є державним правоохоронним органом спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України.

Враховуючи відсутність затвердженої форми вимоги правоохоронного органу, у вищевказаному листі йдеться про необхідність проведення відповідної перевірки, а відсутність самого слова «вимагаю» не змінює суті листа, в якому перелічено ряд питань, що необхідно дослідити.

Вимога Управління Служби безпеки, як правоохоронного органу про проведення перевірки охоплюється переліком підстав для проведення позапланової перевірки, визначеним у Порядку №553.

Аналогічна правова позиція вже висловлювалась Верховним Судом у постановах від 03.07.2020 у справі №802/1963/16-а та від 26.02.2020 у справі №826/7847/17.

Відтак, суд вважає, що вимога правоохоронних органів, зокрема Управління СБУ в Івано-Франківській області, є законною підставою для призначення та проведення позапланової перевірки ТОВ "БК "Мельник".

21.02.2017 року керівник ТОВ "БК "Мельник" Кальян М.В. не допустив посадових осіб Управління на об`єкти будівництва «Багатоквартирний житловий будинок з вбудованими торговими приміщеннями (черга№4)» на розі вул.Вовчинецької-Коломийської, у м.Івано-Франківську, для проведення позапланової перевірки за направленням №8/2 від 09.02.2017 року.

В подальшому, посадовою особою Управління з питань архітектурно- будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради складено акт від 21.02.2017 року про недопущення на об`єкти будівництва, припис від 21.02.2017 року про усунення порушень та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 21.02.2017 року.

Відповідно до п.2 ч.6 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що суб`єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за недопущення посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, на об`єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій - у розмірі десяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Факт недопущення посадових осіб до проведення перевірки складає самостійний склад правопорушення з боку суб`єкта перевірки, а тому підстав вважати, що стягнення накладено неправомірно відсутні. Відтак постанова винесена начальником Управління з питань державного архітектурно- будівельного контролю Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Рибаком Тарасом Івановичем "Про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» №5/32-24 від 28.02.2017 року винесена в межах повноважень та в порядку, передбаченому Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відповідно до ст.6 Закону Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" його дія не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю), зокрема, органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду).

У п.4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" щодо лібералізації системи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» установлено, що заходи контролю органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду) здійснюються у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених міжнародними договорами України, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України, законами та іншими нормативно-правовими актами у відповідній сфері, до набрання чинності змінами до Закону №3038-VI в частині визначення особливостей здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, але не більше року після набрання чинності цим Законом.

За змістом частини 1, 4 ст.2 Закону №877-V дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Заходи контролю здійснюються органами державного архітектурно- будівельного контролю (нагляду) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.

Отже, посилання представника позивача на відсутність підстав для проведення перевірки є необгрунтованими, а тому позов слід залишити без задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2,5,9,19,21,77,78,241-246 КАС України, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ТзОВ "Будівельна компанія "Мельник" до Начальника Управління з питань Державного архітектурно-будівельного контролю Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Рибака Тараса Івановича, Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №5/32-24 від 28.02.2017 року залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого Апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня проголошення.

Суддя О.А. Татарінова

Повний текст рішення складено 29 липня 2021 року