Рішення № 98642121, 19.07.2021, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
908/1375/21
Номер документу
98642121
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 17/74/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.07.2021 Справа № 908/1375/21

м.Запоріжжя Запорізької області

Суддя господарського суду Запорізької області Корсун В.Л. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи № 908/1375/21

за позовною заявою: об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Незалежної України 6”, 69006, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 6

до відповідача: Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: комунальне підприємство “Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об`єднання № 7”, 69032, м. Запоріжжя, пр. Металургів, буд. 11

про стягнення 13 912,70 грн.

без повідомлення (без виклику) учасників справи

СУТЬ СПОРУ:

13.05.21 до господарського суду Запорізької області від об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Незалежної України 6” (далі ОСББ “Незалежної України 6”) надійшла позовна заява за вих. від 27.04.21 про стягнення із Запорізької міської ради (надалі Запорізької МР/відповідач) 13 912,70 грн. заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради є власником нежитлового приміщення № XX будівлі літ. “А-5” по вул. Незалежної України буд. 6, площею 126,6 м.кв., однак ухиляється від сплати ОСББ “Незалежної України 6” належних внесків на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, внаслідок чого у останнього утворилась заборгованість у розмірі 13 912,70 грн. за період серпня 2019 року по квітень 2021 року.

Крім того, з огляду на те, що нежитлове приміщення № XX будівлі літ. “А-5” по вул. Незалежної України буд. 6, площею 126,6 м.кв. знаходиться в господарському віданні комунального підприємства “Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об`єднання № 7” (далі КП “ВРЕЖО № 7”) позивачем у позовній заяві заявлено клопотання про залучення останнього в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи № 908/1375/21 між суддями, 13.05.21 вказану позовну заяву передано на розгляд судді Корсуну В.Л.

Ухвалою від 18.05.21 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1375/21 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) учасників справи. До участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – КП “ВРЕЖО № 7” (код ЄДРПОУ 05478717).

Крім того, вказаною ухвалою судом визначено строк для подання до суду учасниками справи заяв по усті спору та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Згідно із наявними у матеріалах цієї справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, представником позивача копію ухвали від 18.05.21 про відкриття провадження у справі № 908/1375/21 отримано 26.05.21, представником відповідача та представником третьої особи (кожним окремо) копію вказаної вище ухвали отримано 24.05.21.

Статтею 248 ГПК України визначено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Частиною 1 ст. 251 ГПК України закріплено, що відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Частинами 1-3 ст. 252 ГПК України визначено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через 30 днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом 30 днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.

Згідно із ч. 5 та ч. 7 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше 5 днів з дня отримання відзиву.

Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

10.06.21 на адресу суду від Запорізької міської ради надійшов відзив від 07.06.21 № 71/02-03 на позовну заяву по справі № 908/1375/21, за змістом якого відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на наступне. За преамбулою Закону України «Про житлово-комунальні послуги» цей Закон регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, таких як і послуги з управління багатоквартирним будинком. Закон є спеціальним в порівнянні із Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та підлягає першочерговому застосуванню. Відповідач вважає, що оскільки приміщення № XX будівлі літ. “А-5” по вул. Незалежної України буд. 6, площею 126,6 м.кв., власником якого він є, до 22.12.20 знаходилось в господарському віданні КП “ВРЕЖО № 7”, а з 22.12.20 в користуванні Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) за договором оренди, то саме вказані особи є споживачами комунальних послуг з утримання будинку, та повинні сплачувати позивачу внески на утримання будинку та прибудинкової території незалежно від укладення з позивачем відповідного договору. З огляду на викладене, Запорізька міська рада вважає, що він не є належним відповідачем у справі.

23.06.21 на адресу суду від КП “ВРЕЖО № 7” надійшло пояснення від 22.06.21 № 1962 щодо позовної заяви про стягнення коштів від 26.04.21 та відзиву від 07.06.21 № 71/02-03, згідно якого третя особо просить суд відмовити в позові повністю. Так, третя особа зазначає, що нежитлове приміщення № XX підвального поверху (літ. А-5) площею 126,6 кв. м за адресою: м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 6 є приміщенням комунальної форми власності, яке перебуває на балансі КП “ВРЕЖО № 7” на підставі рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради № 439/9 від 21.09.18 та акту прийому-передачі від 01.10.18 між КП “ВРЕЖО № 7” та КП «Наше місто» (позиція акту № 939). Право господарського відання щодо зазначеного приміщення для КП «ВРЕЖО № 7» у встановленому законодавством порядку не зареєстровано. Крім того, третя особа пояснює, що вказане приміщення було вільним у період з 01.10.18 по 21.12.20 включно. 22.12.20 між Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (орендодавець), КП “ВРЕЖО № 7” (балансоутримувач) та Південно-східним міжрегіональним управлінням міністерства юстиції (м. Дніпро) (орендар) було укладено договір оренди нежитлового приміщення № 502/13 від 22.12.20, за яким орендарю було передано в строкове платне користування комунальне майно - нежитлове приміщення № XX підвального поверху (літ. А-5) площею 126,6 кв. м за адресою: м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 6. Відповідно до п. 6.8 договору, орендар в місячний термін зобов`язаний укласти відповідні договори з суб`єктом (балансоутримувач будинку, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, управитель будинку тощо) договір про надання послуг та (або) сплату членських внесків на утримання будинку і споруд та прибудинкової території та своєчасно вносити платню (внески, платежі тощо) за ці послуги. Про укладення Договору оренди нежитлового приміщення № 502/13 від 22.12.20 позивач був повідомлений листом № 360 від 11.02.21. на підставі викладеного, та з урахуванням положень ч. 4 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» третя особа вважає, що особою, яка зобов`язана сплачувати суми, які є предметом позову, є споживач послуг - власник або користувач відповідного нерухомого майна. Крім того, третя особа, у пояснення наголошує, що протягом періоду стягнення позивачем системно порушуються права власника, балансоутримувача та користувача - орендаря вказаного нежитлового приміщення за договором - щодо користування приміщенням шляхом незаконного обмеження доступу. У зв`язку із цим, третя особа, вказує, що зазначені особи не можуть вважатися споживачами послуг, які пов`язані з фактом користування відповідним приміщенням.

Враховуючи, що відзив на позовну заяву та пояснення третьої особи (саме щодо відзиву) подано з дотриманням строку визначеного ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 908/1375/21, а також те, що зазначені вище заяви по суті справи були надіслані на адресу інших учасників справи, судом останні прийнятті до розгляду.

Позивач своїм правом на подання відповіді на відзив та на пояснення третьої особи не скористався.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для вирішення спору у справі за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази і письмові пояснення викладені учасниками судового процесу у їх заявах по суті справи, суд

ВСТАНОВИВ:

25.04.19 співвласниками багатоквартирного будинку № 6 по вул. Незалежної України у м. Запоріжжя проведено установчі збори, на яких, за підсумками голосування, створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, затверджено його назву - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Незалежної України 6” (далі ОСББ “Незалежної України 6”), затверджено Статут ОСББ та обрано органи управління – правління, що підтверджується Протоколом № 1 установчих зборів ОСББ “Незалежної України 6” від 25.04.19.

27.05.19 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію юридичної особи (ідентифікаційний код юридичної особи 43020121) - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Незалежної України 6”, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 28.05.19.

20.06.19 загальними зборами співвласників ОСББ “Незалежної України 6” прийнято рішення, яке оформлено протоколом № 2 від 20.06.19, зокрема, про:

- відмову від послуг обслуговуючої організації КП “Запоріжремсервіс” ЗМР та прийняття багатоквартирного будинку № 6 по вул. Незалежної України у м. Запоріжжя у управління ОСББ “Незалежної України 6”, з усіма основними засобами;

- затвердження кошторису та встановлення розміру внесків на «Витрати на управління багатоквартирним будинком» ОСББ “Незалежної України 6” у розмірі 4 грн. 50 коп. за 1 м2 згідно представленого кошторису; визначено однократний внесок у розмірі 50,00 гривень з квартири та нежитлового приміщення на поточний рахунок ОСББ “Незалежної України 6”.

01.09.19 КП “Запоріжремсервіс” передано з управління (з балансу) в управління ОСББ “Незалежної України 6” об`єкт (будинок) за адресою: вул. Незалежної України, 6, що підтверджується актом прийняття-передачі об`єкта в управління з управління (з балансу) від 01.09.19, який підписано головою ОСББ “Незалежної України 6” та представниками КП “Запоріжремсервіс”.

14.03.20 загальними зборами співвласників ОСББ “Незалежної України 6” прийнято рішення, яке оформлено протоколом № 1 від 14.03.20, яким: з 01 квітня 2020 року встановлено розмір внеску «Витрати на управління багатоквартирним будинком» ОСББ “Незалежної України 6” у розмірі 6 грн. за 1 м2 загальної площі квартири та нежитлового приміщення.

Наявні у матеріалах справи докази свідчать, що позивач неодноразово звертався до відповідача, як власника нежитлове приміщення № XX підвального поверху літ. А-5 по вул. Незалежної України буд. 6 (площею 126,6 м.кв.) у м. Запоріжжі, та третьої особи (в якої вказане мано перебуває у господарському віданні за рішенням власника від 21.09.18 № 439/9) з листами (зверненнями та претензіями) щодо сплати ОСББ “Незалежної України 6” заборгованості за внесками (витратами) з управління багатоквартирним будинком, зокрема, повідомляв про розмір установлених загальними зборами об`єднання внесків і платежів, надав витяги з протоколів загальних зборів, акти та рахунки для їх оплати (лист б/н та б/д «Звернення ОСББ» вхід № 9635 від 12.12.19, претензія від 03.07.20 вих. № 03/07-20, претензія від 28.02.20 вих. № 28/02, претензія від 10.08.20 вих. № 10/08-20, претензія від 29.01.21 вих. № 29/01-21).

Так, зокрема, претензією від 10.08.20 за вих. № 10/08-20 позивач звернувся до Запорізької міської ради з вимогою сплати ОСББ “Незалежної України 6” заборгованість за внесками «Витрати з управління багатоквартирним будинком» за загальний період з 01.09.19 по 01.08.20, та разовий внесок у сумі 50,00 грн., у загальній сумі 7076,30 грн.

За наслідком розгляду звернення позивача від 10.08.20 за вих. № 10/08-20, Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради надано відповідь від 25.08.20 № 3745/01/01-07/6420, якою повідомлено, що департаментом та КП «ВРЕЖО №7» за зверненнями ОСББ “Незалежної України 6” неодноразово розглядались питання щодо сплати внесків з утримання нежитлових приміщень права комунальної власності, на які надані обґрунтовані відповіді з роз`ясненнями щодо шляхів їх вирішення (листи департаменту від 28.01.20 №432/01/01-07/10009, від 13.03.20 №1201/01/01-07/2219, від 10.03.20 №1096/01/01-07/1870,1871; листи КП “ВРЕЖО № 7” від 02.03.20 №567, від 16.07.19 №1376, від 24.12.19 №3144, від 25.10.19 №2386).

Крім того, департаментом у своєму листі зазначено, що залишається відкритим питання щодо визначення умов подальшого використання нежитлового приміщення XX підвального поверху (літ.А-5) по вул. Незалежної України, 6. Комісією з розмежування допоміжних та нежитлових приміщень, які перебувають у господарському віданні КП “ВРЕЖО № 7”, що утворена розпорядження міського голови 21.01.20 №16р, та до якої були залучені також представники об`єднання, 10.06.20 здійснено обстеження вищевказаного нежитлового приміщення. Запити про необхідність надання схем розподілу/розташування інженерних мереж, які живлять зазначене нежитлове приміщення та житловий будинок в цілому, неодноразово надавалась на адресу ОСББ “Незалежної України 6” листами КП “ВРЕЖО № 7” від 10.07.20 №1701, від 24.07.20 №1804, від 21.08.20 №2185. ОСББ “Незалежної України 6” запитуваних документів до департаменту не надано, що унеможливлює розгляд питання по суті. З урахуванням викладених обставин, департаментом повідомлено ОСББ “Незалежної України 6”, що необхідно у термін до 31.08.20 надати до департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради схеми розподілу/розташування інженерних мереж, які живлять нежитлові приміщення та житловий будинок в цілому.

Претензією від 29.01.21 за вих. № 29/01-21 позивач звернувся до Запорізької міської ради з вимогою сплати ОСББ “Незалежної України 6” заборгованість за внесками «Витрати з управління багатоквартирним будинком» за період з 01.09.19 по 31.01.21 у загальній сумі 11 633,90 грн. (з урахуванням разового внеску у сумі 50,00 грн.).

Відповідачем вказану претензію позивача отримано 01.02.21, проте залишено її без задоволення.

Оскільки Запорізькою міською радою, як власником нежитлового приміщення № XX будівлі літ. А-5 по вул. Незалежної України буд. 6 (площею 126,6 м.кв.) у м. Запоріжжі заборгованість зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території сплачена не була, ОСББ “Незалежної України 6” звернулось з цим позовом до господарського суду.

Предметом спору у цій справі є вимога позивача про стягнення з відповідача внесків на утримання будинку та прибудинкової території за період з серпня 2019 по квітень 2020 у загальній сумі 13 912,70 грн.

Вирішуючи спір у цій справі по суті спору суд виходить з наступного.

За приписами ст. 11 Цивільного Кодексу України (далі ЦК України) підставою для виникнення зобов`язань є договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Відповідно до положень статей 525, 526 ЦК України, які узгоджуються із ст. 193 ГК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом

Статтею 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

За визначенням в ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 322 ЦК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 382 ЦК України, всі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Частинами 1, 4 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Пунктом 2 розділу ІІІ Статуту ОСББ “Незалежної України 6” визначено, що вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори вправі приймати рішення з усіх питань діяльності об`єднання. Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік.

За п. 1 розділу IV Статуту, джерелами фінансування є кошти об`єднання, які складаються, зокрема, з: внесків і платежів співвласників.

У п. 2 розділу IV Статуту визначено, що сплата встановлених загальними зборами об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників. Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Порядок оплати, перелік та розмір внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та Статуту.

Приписами ч. 5 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» закріплено, що рішення загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників

Вказане узгоджується із положеннями абз. 1 п. 11 розділу ІІІ Статуту, яким визначено, що рішення загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Згідно із вимогами ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласник зобов`язаний, зокрема виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів (ч. 1 ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Статтею 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.

Згідно із частинами 1 та 3 ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.

Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначені особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносини, пов`язаних з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.

Кожний співвласник, згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Положеннями ч. 1 та ч. 2 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» закріплено, що витрати на управління багатоквартирним будинком включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Отже, прийняті відповідно до статуту рішення загальних зборів об`єднання з питань управління багатоквартирним будинком є обов`язковими для усіх власників квартир (нежитлових приміщень) у багатоквартирному будинку, які одночасно є співвласниками спільного майна такого будинку та зобов`язані його утримувати в силу прямої норми ст. 322 ЦК України та ч. 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Щодо доводів відповідача та третьої особи про те, що Закон України «Про житлово-комунальні послуги» є спеціальним у порівнянні із Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та підлягає першочерговому застосування до спірних правовідносин суд зазначає таке.

Преамбулою Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» закріплено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.

За змістом ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ОСББ створюється як непідприємницьке товариство, є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.

Як свідчить п. 2 розділу ІІ Статуту ОСББ “Незалежної України 6”, об`єднання відповідно до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватись власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.

Приписами ч. 2 ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що не є предметом регулювання цього Закону відносини, які виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку при забезпеченні потреб співвласників шляхом самозабезпечення на підставі ст. 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Статтею 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг (ч. 1). Самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів (ч.3). Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи (ч.6).

Згідно із ст. 12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.

Із змісту рішення загальних зборів співвласників ОСББ “Незалежної України 6” від 20.06.19 (оформлено протоколом № 2 від 20.06.19) вбачається, що співвласники багатоквартирного будинку вирішили відмовитись від послуг обслуговуючої організації КП “Запоріжремсервіс” ЗМР та прийняти багатоквартирний будинок № 6 по вул. Незалежної України у м. Запоріжжя в управління ОСББ “Незалежної України 6”. У зв`язку з чим, позивач здійснює управління багатоквартирним будинком самостійно (самозабезпечення) через свої органи управління.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про те, що позивач не є управителем в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та не надає послуги по обслуговуванню будинку, а забезпечує утримання і експлуатацію багатоквартирного будинку за рахунків внесків і платежів в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.

Враховуючи викладене, а також те, що у спір у цій справі виник у зв`язку із несплатою відповідачем ОСББ (позивачу) внесків і платежів за утримання будинку та прибудинкової території, а також те, що функції з управління багатоквартирним будинком за рішенням загальних зборів від 20.06.19 здійснює ОСББ в порядку самозабезпечення, суд дійшов висновку що спірні правовідносин сторін регулюються Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», і в даному випадку саме цей закон є спеціальним.

Як свідчать наявні у матеріалах справи листи КП “ВРЕЖО № 7” (від 04.03.19 вих. № 359) та Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (від 01.03.19 № 1049/01-01-07/ІЗ-22/П, а також рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 21.09.18 № 439/9 “Про передачу майна комунальної власності в господарське відання комунальному підприємству “Виробниче ремонтно-експлуатаційне об`єднання № 7” Запорізької міської ради (п. 1 рішення та п.937 Додатку № 1 до рішення), нежитлове приміщення № XX підвального поверху літ. А-5 по вул. Незалежної України буд. 6 (площею 126,6 м.кв.) у м. Запоріжжі належить на праві комунальної власності територіальній громаді м. Запоріжжя та передано в господарське відання КП “ВРЕЖО № 7” Запорізької міської ради.

Згідно з технічним паспортом виготовленим ТОВ «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації» станом на 19.10.16 на нежитлове приміщення № XX будівля літера “А-5” по вул. Незалежної України, 6 у м. Запоріжжя, загальна площа вказаного нежитлового приміщення складає 126, 6 м.кв.

За доводами позивача, заборгованість відповідача, як власника нежитлового приміщення № XX будівлі літ. А-5 по вул. Незалежної України буд. 6 (площею 126,6 м.кв.) у м. Запоріжжі, за період з серпня 2019 року по квітень 2020 року складає 13 912,70 грн.

Перевіривши здійснені позивачем нарахування суд, ураховуючи визначені і затверджені рішеннями загальних зборів ОСББ від 20.06.19 та від 14.03.20 розмір внеску на утримання будинку та прибудинкової території, дійшов висновку про правомірність нарахування позивачем до сплати відповідачу наступних сум:

- 50,00 грн. – разовий внесок (встановлений рішенням загальних зборів співвласників ОСББ “Незалежної України 6” від 20.06.19);

- 3 987,90 грн. – розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території за загальний період з вересня 2019 року по березень 2019 р. включно (7 місяців х 569,70 грн. (126,6 кв.м. (площа нежитлового приміщення № ХХ будівлі літ. А-5) х 4,50 грн. (розмір щомісячного внеску встановленого рішенням загальних зборів співвласників ОСББ “Незалежної України 6” від 20.06.19) = 3 973,90 грн.);

- 9 874,80 грн. – розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території за загальний період з квітня 2019 року по квітень 2020 р. включно (13 місяців х 759,60 грн. (126,6 кв.м. (площа нежитлового приміщення № ХХ будівлі літ. А-5) х 6,00 грн. (розмір щомісячного внеску встановленого рішенням загальних зборів співвласників ОСББ “Незалежної України 6” від 14.03.20) = 9 874,80 грн.).

Таким чином, загальну сума несплачених відповідачем внесків, як власником нежитлового приміщення № XX будівлі літ. А-5 по вул. Незалежної України буд. 6 (площею 126,6 м.кв.) у м. Запоріжжі за спірний період складає 13 898,70 грн.

Станом на час прийняття процесуального рішення у цій справі по суті спору жодним із учасників по цій справі не надано доказів на підтвердження того, що рішення загальних зборів співвласників ОСББ “Незалежної України 6” від 20.06.19, від 14.03.20, а також рішення установчих зборів від 25.04.19 визнані недійсними (скасовані) у встановленому чинним законодавством порядку.

З приводу доводів відповідача щодо того, що за спірний період витрати з внесків на управління багатоквартирним будинком повинна нести третя особа та орендар нежитлового приміщення, а не Запорізька міська рада, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 21.09.18 № 439/9 “Про передачу майна комунальної власності в господарське відання комунальному підприємству “Виробниче ремонтно-експлуатаційне об`єднання № 7” Запорізької міської ради» - вилучено з господарського відання КП “Наше місто” Запорізької МР та передано в господарське відання КП “ВРЕЖО № 7” Запорізької МР майно комунальної власності, доручено КП “Наше місто” Запорізької МР передати, а КП “ВРЕЖО № 7” прийняти в господарське відання майно, зокрема, нежитлове приміщення № XX будівлі літ. “А-5” по вул. Незалежної України, буд. 6, площею 126,6 м.кв., (пункти 1, 2 рішення та п.937 Додатку № 1 до рішення).

22.12.20 між Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (Орендодавець), КП “ВРЕЖО № 7” (Балансоутримувач) та південно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) (Орендар) укладено договір оренди № 502/13 нерухомого майна по вул. Незалежної України, 6, що належить до комунальної власності та передається в оренду без проведення аукціону.

На підставі вказаного договору Орендодавець та Балансоутримувач передали Орендарю, а Орендар прийняв в строкове (по 22.12.25) платне користування комунальне майно - нежитлове приміщення № XX підвального поверху (літ. А-5) загальною площею 126,6 м.кв. за адресою: м. Запоріжжя, вул. Незалежної України буд. 6, що підтверджується актом прийму-передачі від 22.12.20, який є Додатком № 2 до договору оренди від 22.12.20 № 502/13.

Так, ч. 4 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що зобов`язання зі здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень.

За приписами ч. 4 ст. 236 ГПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 02.09.20 у справі № 906/884/19 зробив правовий висновок про застосування норми ч. 4 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» у подібних правовідносинах.

Верховний Суд наголосив, що:

- «визначаючи зобов`язання орендарів зі здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком, чинне законодавство не передбачає механізму реалізації такого зобов`язання, у тому числі механізму захисту прав об`єднання співвласників, зокрема, не встановлює для ОСББ права примусового стягнення відповідних коштів з орендарів у судовому порядку, передбачаючи таке право лише щодо співвласників майна (ч. 6 ст. 13, Закону № 2866-III)»;.

- «з урахуванням приписів ст. 511 ЦК України, прийняті відповідно до статуту рішення ОСББ є обов`язковими тільки для співвласників майна багатоквартирного будинку та самі по собі не встановлюють жодних зобов`язань для осіб, які не є власниками приміщень в такому будинку, у тому числі для орендарів нерухомого майна»;

- «виходячи із загальних підстав виникнення цивільних прав і обов`язків (ст. 11 ЦК України), відповідні правовідносини щодо сплати орендарем витрат на управління будинком мають бути врегульовані або шляхом укладення окремого договору між орендарем та ОСББ, або шляхом встановлення обов`язку орендаря з відшкодування відповідних витрат власнику приміщення (орендодавцю) безпосередньо в умовах договору оренди нерухомого майна. Тобто обов`язок орендаря зі сплати (відшкодування) внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі, встановленому рішенням ОСББ, виникає тільки у разі передбачення такого обов`язку в умовах укладеного ним правочину (договору) з власником майна або з об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку».

Отже, враховуючи висновок Верховного Суду, який викладено у постанові від 02.09.20 у справі №906/884/19 і є обов`язковим для врахування судами під час ухвалення рішень відповідно до ст. 236 ГПК України, Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) – орендар за договором оренди від 22.12.20 № 502/13, яке не є власником нежитлового приміщення № XX будівлі літ. А-5 по вул. Незалежної України буд. 6 (площею 126,6 м.кв.) у м. Запоріжжі, може бути зобов`язане сплачувати внески на утримання орендованого ним приміщення тільки за умови, якщо такий обов`язок встановлений відповідним правочином (договором).

Між тим, матеріали цієї справи не містять договору між Південно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) та ОСББ “Незалежної України 6” щодо сплати внесків ОСББ на утримання будинку та прибудинкової території.

Також судом враховано, що умовами договору оренди від 22.12.20 № 502/13 не передбачено безпосереднього обов`язку орендаря здійснювати щомісячну сплату внесків на рахунок ОСББ “Незалежної України 6” на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі встановленому відповідним рішенням ОСББ, замість власника приміщення.

Отже, оскільки у договорі оренди не погоджено порядок сплати (відшкодування) та розміру внесків та не досягнуто згоди між ОСББ “Незалежної України 6” та Південно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) щодо укладення окремого договору на оплату внесків, суд дійшов висновку, що у орендаря приміщення в оспорюваний період відсутній обов`язок зі сплати таких платежів.

Крім того, судом прийнято до уваги, що між позивачем та третьою особою також відсутній окремий договір на оплату внесків. А тому, відсутній обов`язок КП “ВРЕЖО № 7” зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території.

Наведене вище спростовує доводи відповідача викладені у відзиві на позовну заяву про те, що КП “ВРЕЖО № 7” та Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) зобов`язані сплачувати позивачу внески на утримання будинку та прибудинкової території, а також доводи третьої особи викладені у поясненні в частині тверджень, що особою, яка зобов`язана сплачувати суми, які є предметом позову, є користувач відповідного нерухомого майна.

З огляду на викладені вище обставини справи та норми чинного законодавства, згідно з якими обов`язки перед ОСББ несе власник приміщення, а не орендар, та відповідно орган місцевого самоврядування як власник приміщень у будинку в силу прямої норми закону несе тягар утримання належного йому майна та зобов`язаний виконувати прийняті відповідно до статуту рішення ОСББ, а також приймаючи до уваги те, що орендарем, власником приміщення і ОСББ не врегульовано порядку сплати внесків орендарем за власника приміщення, то обов`язок зі сплати таких платежів несе Запорізька міська рада, як власник нежитлового приміщення № XX будівлі літ. А-5 по вул. Незалежної України буд. 6 (площею 126,6 м.кв.) у м. Запоріжжі, для якого положення статуту та рішення загальних зборів ОСББ є обов`язковими в силу закону, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСББ “Незалежної України 6” про стягнення з Запорізької міської ради 13 912,70 грн. заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території, яка утворилась станом на 30.04.21.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору у сумі 2270 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 11-15, 24, 73-80, 81, 86, 91, 129, 236-238, 240, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915) на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Незалежної України 6” (69006, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 6, код ЄДРПОУ 43020121) - 13 912 (тринадцять тисяч дев`ятсот дванадцять) грн. 70 коп. заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території та 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України та пп. 17.5. п. 1 Розділу XI “ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ” та п. 4 розділу X “ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ”ГПК України.

Дата підписання рішення 28.07.21.

Суддя В.Л. Корсун