
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3107/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
встановив:
Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якій просить стягнути з відповідача податковий борг по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 136007,19 грн.; по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну у сумі 72835,48 грн. по адміністративним штрафам та іншим у сумі 330000 грн.
Позовні вимоги мотивує тим, що за результатами здійснення підприємницької діяльності у відповідача виник податковий борг на загальну суму 538842,67 грн., з яких по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО - 136007,19 грн., по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну - 72835,48 грн., по адміністративним штрафам та іншим - 330000 грн. Вказаний борг виник у зв`язку з несплатою узгоджених грошових зобов`язань, що нараховані згідно податкових повідомлень-рішень від 22.09.2020 р. № 0002100901 на суму 136010 грн., № 0002110901 на суму 72835,48 грн., № 0002080901 на суму 250000 грн., № 0002090901. Оскільки узгоджені грошові зобов`язання в загальній сумі 538842,67 грн. добровільно не сплачені відповідачем, просить стягнути їх суму в судовому порядку.
Ухвалою від 07.07.2021 р. відкрито спрощене провадження у справі та відповідача надано п`ятнадцятиденний строк для подачі відзиву.
Вказану ухвалу направлено відповідачу 08.07.2021 р., однак у встановлений суддею строк ФОП ОСОБА_1 відзив на позовну заяву не надав.
Згідно ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частиною 5 статті 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в письмовому провадженні.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 20.10.2005 р. зареєстрований як фізична особа-підприємець, перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі.
20.08.2020 р. посадовими особами Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі проведено фактичну перевірку з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пального на АЗС, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та належить ФОП ОСОБА_1 .
За результатами перевірки складено акт від 20.08.2020 р. № 066/32/ НОМЕР_1 , в якому зафіксовано наступні порушення:
- факт роздрібної торгівлі пальним (бензин А-95) з автозаправної станції через паливороздавальні колонки без отримання в органах ДПС ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (ст.15 Закону № 481/95-ВР);
- не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливоакцизного складу, розташованого на акцизному складі (п.128-1.1 ст.128 ПК України);
- реалізація товарів (пального), які не обліковані у встановленому законодавством порядку, а саме: в ємностях (резервуарах) зберігалось пальне (бензин А-92 та дизельне пальне) для подальшої реалізації з паливороздавальних колонок на АЗС в кількості: бензин марки (А-95) - 1446 л за ціною 21 грн./л на суму 30366 грн., дизельне пальне (ДП) - 1981 л за ціною 19 грн./л на суму 37639 грн.. Всього встановлено не облікованого товару на загальну суму 68005 грн.;
- зберігання (реалізація) тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку в кількості 1319 пачок на загальну сумі 36417,74 грн.
На підставі акта перевірки від 20.08.2020 р. № 066/32/2228313975 контролюючим органом сформовано податкові повідомлення-рішення від 22.09.2020 р.:
- № 0002080901 про застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 250000 грн. за порушення вимог ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального";
- № 0002090901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 80000 грн. за порушення вимог п.128-1.2 ст.128 ПК України;
- № 0002100901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 136010 грн. за порушення вимог п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
- № 0002110901 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 72835,48 грн. за порушення вимог ст.11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
Не погоджуючись з даними податковими повідомленнями-рішеннями ФОП ОСОБА_1 оскаржив їх в судовому порядку.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 р. у справі № 540/3289/20, яке набрало законної сили 02.04.2021 р., відмовлено в задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_1 .
Сума податкового боргу відповідача в розмірі 538842,67 грн. підтверджується даними зворотного боку облікових карток платника податків, а також розрахунком виникнення податкового боргу ФОП ОСОБА_1 начальника управління по роботі з податковим боргом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі.
При вирішенні даної справи суд виходить з наступного.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законом.
Згідно пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст.36 ПК України податковим обов`язком платника податку визнається його обов`язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Такий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором, він є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Положеннями пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до п.54.5 ст.54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Порядок узгодження грошових зобов`язань, визначених контролюючим органом, врегульовано ст.56 ПК України. Так, згідно п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 56.2 статті 56 ПК України визначено, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Відповідно до п.56.3 ст.56 ПК України (в редакції, чинній на час прийняття податкових повідомлень-рішень) скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов`язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов`язання, що оскаржується, вважається неузгодженою (п.56.15 ст.56 ПК України).
Згідно п.56.17 ст.56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується: днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк; днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги; днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику; днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов`язань що оскаржувались. День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов`язання платника податків.
Приписами п.56.18 ст.56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно п.57.3 ст.57 ПК України (в редакції, чинній на час винесення податкових повідомлень-рішень) у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Як вбачається з матеріалів справи, податкові повідомлення-рішення від 22.09.2020 р. № 0002100901, № 0002110901, № 0002080901, № 0002090901 були оскаржені ФОП ОСОБА_1 в судовому порядку і рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 р. у справі № 540/3289/20 в задоволені позову відповідачу відмовлено.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 р. набрало законної сили 02.04.2021 р.
Тобто, визначені за податковими повідомленнями-рішеннями від 22.09.2020 р. № 0002100901, № 0002110901, № 0002080901, № 0002090901 грошові зобов`язання набули статусу узгоджених.
Оскільки узгоджені грошові зобов`язання не сплачені відповідачем у встановлений ПК України строк, вони стали податковим боргом платника податків у розумінні пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України.
Пунктами 59.1, 59.5 статті 59 ПК України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Контролюючим органом до боржника застосовувались заходи стягнення, зокрема, на виконання вимог ст.59 ПК України позивачем сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу від 19.03.2021 р. № 11043-13 на суму 538842,67 грн., прийнято рішення від 19.03.2021 р. № 11043-13 про опис майна у податкову заставу.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.4 ст.41 ПК України).
Приписами п.87.11 ст.87 ПК України передбачено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Враховуючи вищевикладене, оскільки узгоджені грошові зобов`язання в загальній сумі 538842,67 грн., які набули статусу податкового боргу, не сплачені відповідачем добровільно в установленому законом порядку, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (73022, м.Херсон, просп.Ушакова, буд.75, код ЄДРПОУ ВП 43995495) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) податковий борг:
- по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 136007 (сто тридцять шість тисяч сім) грн. 19 коп. (отримувач: ГУК у Херсонській області/Новотр СТГ/21080900, код отримувача - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UА988999980313070104000021435, код бюджету - 21080900);
- по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну у сумі 72835 (сімдесят дві тисячі вісімсот тридцять п`ять) грн. 48 коп. (отримувач: ГУК у Херсонській області/Новотр СТГ/21081500, код отримувача - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UА518999980314010561000021435, код бюджету - 21081500);
- по адміністративним штрафам та іншим у сумі 330000 (триста тридцять тисяч) грн. (отримувач: ГУК у Херсонській області/Новотр СТГ/21081103, код отримувача - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UА508999980314000542000021435, код бюджету - 21081103).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 111020300