Ухвала суду № 98638246, 29.07.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2021
Номер справи
540/2901/20
Номер документу
98638246
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

______________

УХВАЛА

29 липня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/2901/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі судді Варняка С.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву в порядку статті 383 КАС України в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

21.07.2021 року позивач, звернувшись до суду, посилається на те, що 23.01.2021 року набрало законної сили рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 року по справі № 540/2901/20, яким визнано протиправною відмову Херсонського обласного військового комісаріату у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області у підготовці та видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , викладену у листі від 04.09.2020 року № 6/2/3389 та зобов`язано Херсонський обласний військовий комісаріат скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.

На виконання вказаного рішення суду Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.02.2021 року за №8/1/252, яку надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Відповідно цієї довідки до складу грошового забезпечення включено: посадовий оклад - 25 тарифний розряд, оклад за званням (підполковник), надбавка за вислугу років 50%, надбавка за особливості проходження служби 65%, надбавка за роботу з таємними документами 10%, премія 35%.

Не погоджуючись із складовими грошового забезпечення та їх відсотковим розміром, визначених у довідці, позивач звернувся до відповідача про надання роз`яснень щодо таких складових та їх відсоткових розмірів.

У відповідь на вказане звернення позивачем отримано лист № 8/1/152 від 23.03.2021 року, в якому повідомлено, що при підготовці довідки про грошове забезпечення на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 року, премію та надбавку за особливості проходження служби встановлено у розміру згідно з Додатком 1 та 2 телеграми МОУ від 26.11.2018 року № 248/9240, Постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 та Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ та деяким іншим особам, затвердженого наказом МОУ від 07.06.2018 року № 260.

24.02.2021 року позивачем отримано поштою виконавчий лист №185 2021 р. по справі № 540/2901/20. Виконавче провадження щодо примусового виконання вищевказаного виконавчого листа не відкривалось, оскільки рішення суду виконано відповідачем в добровільному порядку, а саме, підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.02.2021 року за №8/1/252, яку надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Позивач просить суд зобов`язати Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та надати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонської області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії з зазначенням відомостей розміру пенсії: надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100%, надбавки за роботу з таємними документами 10%, премії 130%.

Ухвалою суду від 22.07.2021 року заяву в порядку ст. 383 КАС України призначено до розгляду у порядку письмового провадження.

Згідно з приписами ч. 5 ст. 383 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.

Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку ст. 383 КАС України в порядку письмового провадження.

Вирішуючи заяву в порядку ст. 383 КАС України, суд виходить з такого.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 року у справі №540/2901/20 позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправною відмову Херсонського обласного військового комісаріату у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області у підготовці та видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , викладену у листі від 04.09.2020 року № 6/2/3389.

Зобов`язано Херсонський обласний військовий комісаріат скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Рішення суду від 23.12.2020 року у справі № 540/2901/20 набрало законної сили 23.01.2021 року.

27.01.2021 року Херсонським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 185 2021р. про зобов`язання Херсонського обласного військового комісаріату скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.

На виконання вказаного рішення суду Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.02.2021 року за № 8/1/252, яку надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Відповідно цієї довідки до складу грошового забезпечення включено: посадовий оклад - 25 тарифний розряд, оклад за званням (підполковник), надбавка за вислугу років 50 %, надбавка за особливості проходження служби 65 %, надбавка за роботу з таємними документами 10 %, премія 35 %.

Розглянувши докази, суд при вирішенні спору, виходить з такого.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Приписами ст. 370 КАС України встановлене, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана ВРУ, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував та висловлював думку в контексті тлумачення статті 6 Європейської конвенції з прав людини, що без ефективної системи виконання судових рішень існування судової системи позбавлене будь-якого сенсу. Як неодноразово підкреслював Суд, органи державної влади є одним із компонентів держави й інтереси цих органів повинні збігатися з необхідністю належного здійснення правосуддя, кінцевим етапом якого є виконання судового рішення. Так, у рішенні по справі "Горнсбі проти Греції" (Hornsby v. Greece) від 19 березня 1997 року, заява № 18357/91, Суд зазначив, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін. Важко уявити ситуацію, щоб пункт 1 статті 6 докладно описував процедурні гарантії, які надаються сторонам цивільного судового процесу у провадженні, що є справедливим, відкритим і оперативним, і не передбачав би при цьому гарантій виконання судових рішень; тлумачення статті 6 як такої, що стосується виключно права на звернення до суду і проведення судового розгляду, могло б призвести до ситуацій, несумісних із принципом верховенства права, що його Договірні Сторони зобов`язалися дотримуватися, коли вони ратифікували Конвенцію. Отже, виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатися як невід`ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6.

Таким чином, своєчасне виконання законного рішення суду гарантує захист прав та свобод особи і є одним із показників утвердження принципу верховенства права у державі.

З метою належного захисту прав особи щодо виконання судових рішень законодавцем нормативно врегульовано питання судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах, зокрема, статтею 383 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Згідно із ч. 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Отже, застосування судом до суб`єкта владних повноважень приписів ст. 383 КАС України можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб`єктом владних повноважень дій зобов`язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.

Фактично за вимогами позову у справі № 540/2901/20 рішення виконано - складена та направлена до ГУ ПФУ в Херсонській області довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, але відповідач визначив розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення:

65% - надбавка за особливості проходження служби;

35% - премія, які включив у вищезазначену оновлену довідку для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року.

Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова КМ України №704) керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати:

- надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (пп. 1 п. 5 постанови КМ України №704);

- здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (пп. 2 п. 5 постанови КМ України №704).

Питання виплати та граничні розміри надбавок за особливості проходження служби та преміювання врегульовано Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 (далі - Порядок №260).

Крім цього, ще одним джерелом, що регулює питання розмірів премій та надбавок за особливості проходження служби військовослужбовцями, на яке посилається відповідач як на підставу встановлення оскаржених розмірів премії та надбавки, - є відповідне розпорядження, яке направлено Міністерством оборони до всіх військових частин.

Так, згідно з телеграмою Міністра Оборони України від 28.11.2018 №248/9240 (далі - телеграма МОУ №248/9240), з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту України в 2019 році визначено:

"З 1 січня 2019 року встановити:

... щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми;

надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років;

щомісячну премію та надбавку за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців - у розмірах згідно з Додатком 2 до цієї телеграми".

Оскільки позивач звільнився на пенсію із льотної роботи, обіймаючи відповідну льотну посаду та маючи "льотні години" відповідно до льотної книжки, то в даному випадку розмір премії та надбавки має регулюватись приписами Розділу IV Додатку 2 телеграми МОУ № 248/9240 "Розміри надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії окремим категоріям військовослужбовців Збройних Сил України у 2019 році", який передбачає таке:

"Військовослужбовцям, які станом на 01 січня 2019 року проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконували польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів, виплачувати:

- надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;

- премію в розмірі 130 % посадового окладу.

Військовослужбовцям, які в минулому році не здійснювали польотів, виплати у зазначених розмірах здійснювати з дня початку польотів в поточному році.

Військовослужбовцям, які усунені від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, ці виплати у збільшених розмірах припиняються, про що оголошується в наказі командира (начальника) військової частини (установи). Виплату їм надбавки за особливості проходження служби та премії здійснювати на загальних підставах".

Остання посада за штатом позивача: старший штурман-льотчик.

За весь період військової служби (більше ніж 20 років виключно льотної роботи) згідно відповідних планів льотної підготовки на відповідний рік позивачем виконано запланований наліт годин. З цих підстав йому нараховувались та виплачувались належним чином всі надбавки та доплати, що входять до складу грошового забезпечення.

15.06.2005 року Центральною військово-лікарською комісією винесено постанову № 285/55/97, відповідно до якої підполковника ОСОБА_1 вважати непридатним до льотної роботи, обмежено придатним до військової служби.

У період з 01 січня 2005 року по 15 червня 2005 року позивач проходив службу на посадах льотного складу, мав відповідний допуск, був придатний до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконував польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів, тому мені має виплачуватися: надбавка за особливості проходження служби в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премію в розмірі 130 % посадового окладу.

У період з 15 червня 2005 року по 12 вересня 2005 року позивач я був усунений від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи.

12.09.2005 року згідно наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України №103 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за пунктом 67 підпункт "б" - за станом здоров`я.

Відповідачем не доведено, що у 2005 році командиром в/ч А1604 видавався наказ про припинення виплати надбавки за особливості проходження служби та премії у збільшених розмірах у зв`язку із усуненням позивача від льотної роботи за медичними показаннями.

Тому, відсутні підстави для зменшення позивачу надбавки за особливості проходження служби та премії до розмірів, що запроваджуються на загальних підставах.

Відповідач не довів обґрунтованість своїх дій у зв`язку із настанням одночасно всіх обставин визначених у розділі IV Додатку 2 телеграми МОУ №248/9240, на які ще наклалася процедура звільнення його з військової служби.

Згідно п. 3 розділу VI Порядку № 260 надбавка за особливості проходження служби у встановлених розмірах виплачується щомісяця з дня вступу до виконання обов`язків за посадою, у тому числі й у разі тимчасового виконання обов`язків за посадою, до дня звільнення від виконання обов`язків за посадою, яка передбачає цю надбавку.

Порядок № 260 встановлює мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків (п. 2 розділу VI Порядку №260).

Однак, відповідач не врахував складності та важливості виконуваних позивачем обов`язків на льотній посаді (в період з 13.02.1997 по 27.08.1997 виконував польоти на бойові завдання на території Югославії для забезпечення ротації сил ООН (витяг з послужного списку, виданий командиром в/ч А-1604, посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_1 від 17.08.1997 р., видане командиром в/ч А1506); в період з 12.04.2003 по 12.10.2003 р.р. виконував миротворчу місію ООН в Сьєра-Ліоні), з якої позивач був звільнений. Саме від цих факторів залежить розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби. Згідно п. 2 розділу VI Порядку №260 він збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.

Згідно п.4 розділу VI Порядку № 260 у разі допущення військовослужбовця до тимчасового виконання обов`язків за посадою, яка передбачає виплату надбавки за особливості проходження служби в менших або більших розмірах, виплата такої надбавки здійснюється в розмірі, встановленому за тимчасово виконуваною посадою.

Пунктом 6 розділу XVI Порядку № 260 передбачено, що виплата щомісячної премії здійснюється із дня вступу до виконання обов`язків за посадами і до дня звільнення від виконання обов`язків за посадами, у тому числі й у разі тимчасового виконання обов`язків за посадами.

Відповідачем не враховано також правило встановлене у п. 9 Порядку № 260 про те, що грошове забезпечення за останніми займаними посадами виплачується за період звільнення від виконання службових обов`язків у зв`язку з хворобою та перебуванням на лікуванні в лікарняних закладах та у відпустці для лікування у зв`язку з хворобою (відпустці за станом здоров`я) (далі - відпустка для лікування у зв`язку з хворобою), але не більше чотирьох місяців із дня вибуття з військової частини (крім випадків, передбачених чинним законодавством України, більш тривалих строків перебування на лікуванні).

Отже, дії відповідача щодо визначення розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на загальних підставах, а саме, 65% - надбавка за особливості проходження служби та 35% - премія, які включив відповідач у оновлену довідку від 22.02.2021 року № 8/1/252 для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року суперечать статті 129-1 Конституції України.

Відповідно до ч. 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1, 2, 5 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

За змістом ст.149 КАС України невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу, зумовлює стягнення з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст.185-6 КУпАП залишення посадовою особою без розгляду окремої ухвали суду або невжиття заходів до усунення зазначених в ній порушень закону, а так само несвоєчасна відповідь на окрему ухвалу суду тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За таких обставин суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дії Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо невиконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 року у справі № 540/2901/20 та постановлення щодо відповідача окремої ухвали в порядку, передбаченому ст. 249 КАС України.

Керуючись ст. 241, 248, 249, 383 КАС України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб`єктом владних повноважень на виконання рішення суду в порядку ст. 383 КАС України задовольнити.

Визнати протиправними дії Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо невиконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 року у справі № 540/2901/20.

Зобов`язати Херсонський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки вжити заходи для виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 року у справі № 540/2901/20 шляхом зобов`язання Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки скласти та надати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонської області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії з зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 %, надбавки за роботу з таємними документами 10 %, премії 130 %.

Встановити Херсонському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки строк для надання відповіді про виконання ухвали суду - 30 календарних днів з дня її отримання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя С.О. Варняк