Рішення № 98638200, 27.07.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2021
Номер справи
540/2238/21
Номер документу
98638200
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2238/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Попова В.Ф.,

секретар Рябчич А.М.

за участю:

представника позивачки Камчатного А.В.,

пердставника відповідача Яцемирського С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

встановив:

ФОП ОСОБА_1 (далі позивачка) звернулась в суд з адміністративним позовом до ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі відповідач) в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 18.02.2020 року:

1) № 0028449-5105-2119 про стягнення 1195,70 грн. за 2016 рік;

2) № 0028448-5105-2119 про стягнення 9996 грн. за 2017 рік;

3) № 0028447-5105-2119 про стягнення 11629,72 грн. за 2018 рік;

4) № 0028446-5105-2119 про стягнення 13035,41 грн. за 2019 рік;

від 26 березня 2020 року:

1) № 0051126-5105-2119 про стягнення 597,36 грн. за 2016 рік;

2) № 0051127-5105-2119 про стягнення 5161,60 грн. за 2017 рік.

3) № 0051128-5105-2119 про стягнення 4841,76 грн. за 2018 рік.;

від 30 березня 2020 року № 0051129-5105-2119 про стягнення 5426,99 грн. за 2019 рік.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачка зазначила, що починаючи з 17.06.2016 р., Новомиколаївською сільською радою Скадовського району Херсонської області приймались щорічно рішення про встановлення місцевих податків і зборів, якими було встановлено податки на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки. 16.09.2020 року рішенням Херсонського ОАС всі рішення Новомиколаївської с/р про встановлення місцевих податків та зборів визнано незаконними та такими, що втратили чинність. Вважає, що податкові повідомлення рішення підлягають скасуванню, оскільки підставами для їх винесення були рішення, які визнані судом незаконними.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог і зазначив, що позивачка є платником податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки. Ставка податку встановлювалась рішеннями Новомиколаївської сільської ради Скадовського району Херсонської області від 29.01.2016 №38 (0,5%), від 17.02.2017 № 122 (1,5%), від 13.06.2018 №206 (1,5%).

Розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня звітного періоду складав:

у 2016 році - 1378 грн.; у 2017 році - 3200 грн.; у 2018 році - 3723 грн.; у 2019 році - 4173 грн. З огляду на наведене відповідачем були винесені податкові повідомлення - рішення:

- за 2016 рік на суму 597,36 грн та 1195,70 грн (1378 х 208,25 х 0,5% х 10/12 + 1378x86,70x0,5%);

- за 2017 рік на суму 9996,00 грн та 4161,60 грн (3200 х 208,25 х 1,5% + 3200 х 86,70 х 1,5%);

- за 2018 рік на суму 11629,72 грн та 4841,76 грн (3723 х 208,25 х 1,5% + 3723 х 86,70 х 1,5%);

- за 2019 рік на суму 13035,41 грн та 5426,99 грн (4173 х 208,25 х 1,5% + 4173 х 86,70 х 1,5%).

Єдиною підставою скасування вищевказаних податкових повідомлень - рішень, яка зазначена у позовній заяві є посилання позивача на ту обставину, що рішенням Херсонського ОАС від 16.09.2020 по справі №540/1167/20 було визнано незаконними та такими, що втратили чинність рішення Новомиколаївської сільської ради Скадовського району Херсонської області, якими було встановлено ставки податку. Рішення вступило в законну силу 05.01.2021 року, тобто станом на дату прийняття оскаржуваних ППР та за весь період нарахування такі рішення були чинними. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Судом встановлені такі обставини по справі.

30.03.2015 року Новомиколаївською сільською радою Скадовського району Херсонської області на позачерговій шістдесят шостій сесії шостого скликання прийнято рішення № 360 "Про встановлення місцевих податків".

29.01.2016 року Новомиколаївською сільською радою Скадовського району Херсонської області на позачерговій п`ятій сесії сьомого скликання прийнято рішення № 38 "Про встановлення місцевих податків і зборів".

17.06.2016 року Новомиколаївською сільською радою Скадовського району Херсонської області на позачерговій одинадцятій сесії сьомого скликання прийнято рішення № 70 "Про встановлення місцевих податків і зборів на 2017 рік".

23.02.2018 року Новомиколаївською сільською радою Скадовського району Херсонської області на позачерговій тридцять другій сесії сьомого скликання прийнято рішення № 191 "Про встановлення місцевих податків і зборів на 2018 рік".

13.06.2018 року Новомиколаївською сільською радою Скадовського району Херсонської області на позачерговій тридцять четвертій сесії сьомого скликання прийнято рішення № 206 "Про встановлення місцевих податків і зборів на 2019 рік".

01.10.2019 року Новомиколаївська с/р у зв`язку з несплатою суб`єктами підприємницької діяльності податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки направила до ГУ ДФС у Херсонській області направила листа про необхідність проведення звірки та здійснити нарахування податку на нерухоме майно. Додано рішення сесії від 13.06.2018 року № 206 про місцеві податки та збори на 2019 рік.

ГУ ДПС у Херсонській області 18.02.2020 р., 26 березня 2020 р., 30 березня 2020 року, провівши звірки та враховуючи рішення Новомиколаївської с/р про встановлення місцевих податків та зборів прийняло ППР про нарахування ФОП ОСОБА_1 податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки які є предметом оскарження у цій справі.

Рішенням Херсонського ОАС від 16.09.2020 року у справі №540/1167/20 визнано незаконними та такими, що втратили чинність рішення Новомиколаївської сільської ради Скадовського району Херсонської області від 30.03.2015 року № 360, від 29.01.2016 року № 38, від 17.06.2016 року № 70, від 23.02.2018 року № 191, від 13.06.2018 року № 206 про встановлення місцевих податків і зборів.

Суд, приймаючи рішення у справі №540/1167/20 зазначив, що Новомиколаївською сільською радою було порушено процедуру та порядок оприлюднення регуляторного акту, що порушує права та охоронювані інтереси осіб та є підставою для визнання такого акта протиправним та нечинним.

Вказане рішення суду вступило в законну силу 05.01.2021 року.

Таким чином, судом встановлено, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті в період коли рішення Новомиколаївської с/р якими встановлено ставки податку на нерухоме майно були чинними.

Основним питанням яке підлягає вирішенню у цій справі є визначення чи підлягають скасуванню ППР з підстав визнання нечинними вказаних рішень Новомиколаївської с/р, які були чинними на момент їх винесення.

Заслухавши сторони, дослідивши та оцінивши докази, враховуючи приписи діючого законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

Підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено порядок опублікування та застосування рішень місцевої ради про встановлення місцевих податків. Зазначені рішення офіційно оприлюднюються відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Наведеною нормою передбачено обов`язок місцевої ради опублікувати рішення про встановлення місцевого податку, а також наслідки несвоєчасного опублікування відповідного рішення.

Відповідно до підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів та акцизного податку в частині реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що є обов`язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.

12.5. Офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що місцеві ради мають обов`язково встановити (відповідним рішенням місцевої ради) податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об`єктів нежитлової нерухомості. Таке рішення має бути офіційно оприлюдненим до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період).

Верховний Суд КАС у постанові від 18.12.2018 р. по справі N 821/1619/16 (касаційне провадження N К/9901/41443/18) зазначив, що наявність у Податковому кодексі України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) норм, які регулюють правила справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не є підставою для його справляння за відсутності відповідного рішення місцевої ради, оскільки Верховна Рада України відповідно до підпункту 12.1.2 пункту 12.1 статті 12 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) лише встановлює перелік місцевих податків та зборів, установлення яких належить до компетенції сільських, селищних, міських рад та рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад.

Наведені положення Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) необхідно застосовувати з урахуванням норм Конституції України, які є нормами прямої дії, а звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Так, за змістом статті 57 Основного Закону кожному гарантується право знати свої права і обов`язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов`язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов`язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.

При цьому статтею 64 Конституції України передбачено, що зазначене конституційне право громадянина не може бути обмежене навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Враховуючи рішення суду у справі №540/1167/20 яким встановлено, що Новомиколаївською сільською радою було порушено процедуру та порядок оприлюднення регуляторного акту про встановлення ставок місцевих податків і вони визнанні нечинними, то відповідно такі ставки податку не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, що на думку суду звільняє позивачку від виконання обов`язку по його сплаті.

Тобто, ставки податку на нерухомість Новомиколаївською с/р фактично невстановлені в порядку та у спосіб визначений законом.

Встановлення та визнання цього факту після нарахування податку податковим органом не є обставиною, що зобов`язує позивачку сплатити суми визначені у спірних ППР виходячи з приписів Конституції України.

Суд погоджується з позицією відповідача, що дії ГУ ДПС у Херсонській області на момент прийняття спірних ППР були правомірними, оскільки рішення Новомиколаївської с/р були чинними, але це не є достатнім обґрунтуванням чи підставою для відмови у задоволенні позовних вимог. Відповідач посилається на правову позицію викладену у постанові ВП Верховного суду від 11.09.2019 року (справа №520/12022/17) в якій відображено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність після набрання законної сили судовим рішенням.

Суд зазначає, що наведена відповідачем справа стосується інших правовідносин у сфері оподаткування, а саме податку на землю, порядок нарахування та сплати якого має відмінності від податку на нерухоме майно, оскільки нормами ПКУ встановлено мінімальні ставки податку за землю які можуть застосовуватись податковим органом в разі їх невстановлення органами місцевої влади.

В той же час, відповідно до п. 266.5.1. ст.266.5 ПКУ ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Таким чином, законодавець встановив лише верхню межу ставки податку для нерухомого майна, тоді як пп.12.3.5 пункту 12.3 статті 12 ПКУ передбачає, що якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів та акцизного податку в частині реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що є обов`язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок,....

Таким чином, питання нарахування податку на нерухомість податковим органом самостійно за відсутності рішення органу місцевої влади з цього питання є спірним та не визначеним.

З цього приводу суд зазначає, що якщо податковий орган вважає можливим застосувати приписи вищенаведених норм ПКУ за відсутності встановленої мінімальної ставки податку на нерухомість то він не позбавлений права після скасування судом ППР, прийняти нові податкові повідомлення-рішення в межах строків та в порядку визначеному податковим кодексом.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На користь позивачки підлягає стягнення судовий збір.

Керуючись ст. 242-246 КАС України, суд

вирішив:

Позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі

від 18.02.2020 року:

1) № 0028449-5105-2119 про стягнення 1195,70 грн. за 2016 рік;

2) № 0028448-5105-2119 про стягнення 9996 грн. за 2017 рік;

3) № 0028447-5105-2119 про стягнення 11629,72 грн. за 2018 рік;

4) № 0028446-5105-2119 про стягнення 13035,41 грн. за 2019 рік;

від 26 березня 2020 року:

1) № 0051126-5105-2119 про стягнення 597,36 грн. за 2016 рік;

2) № 0051127-5105-2119 про стягнення 5161,60 грн. за 2017 рік.

3) № 0051128-5105-2119 про стягнення 4841,76 грн. за 2018 рік.;

від 30 березня 2020 року № 0051129-5105-2119 про стягнення 5426,99 грн. за 2019 рік.

Стягнути з ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (ЄДРПОУ 43995495) на користь ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 908,00 гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 29 липня 2021 р.

Суддя В.Ф. Попов

кат. 111031101