Рішення № 98638075, 27.07.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2021
Номер справи
520/6792/21
Номер документу
98638075
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

27 липня 2021 року № 520/6792/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої особи ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти (майдан Свободи, буд. 6, кім. 463,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ34391955), Українського центру оцінювання якості освіти (вул. Володимира Винниченка, буд. 5, м. Київ, 04053) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивач, ОСОБА_1 яка діє в інтересах неповнолітньої особи ОСОБА_2 , з адміністративним позовом до Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти, Українського центру оцінювання якості освіти, в якому з урахуванням уточнень просить суд:

- визнати неправомірними дії регламентної комісії при Харківському регіональному центрі якості освіти згідно протоколу 26_ЗНО-Р від 11.03.2021 року в частині відмови в реєстрації ОСОБА_2 07.09.2003 року до участі в Зовнішньому незалежному оцінюванні;

- зобов`язати Харківський регіональний центр якості освіти зареєструвати ОСОБА_2 07.09.2003 року до участі в Зовнішньому незалежному оцінюванні;

- визнати неправомірними дії апеляційної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти про відмову в задоволенні апеляційної заяви ОСОБА_2 згідно протоколу від 29.03.2021 року №2;

- зобов`язати Український центр оцінювання якості освіти повторно розглянути апеляційну заяву ОСОБА_2 щодо оскарження рішення регламентної комісії Харківського регіонального центру якості освіти від 11.03.2021 року відповідно до якого ухвалили відмовити ОСОБА_2 в реєстрації та надати можливість зареєструватися для участі в сесії зовнішнього незалежного оцінювання.

В обґрунтування позову позивачка зазначила, що дії регламентної комісії при Харківському регіональному центрі якості освіти в частині відмови в реєстрації ОСОБА_2 07.09.2003 року для участі в Зовнішньому незалежному оцінюванні та дії апеляційної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти в частині відмови в задоволенні апеляційної заяви ОСОБА_2 є протиправними.

Представником Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти, подано відзив на позов, в якому вказано, що відповідач діяв у відповідності до норм діючого законодавства та порушень вказаних в позовній заяві не вчиняв. З огляду на зазначене відповідач вважає вимоги позивача безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Представником Українського центру оцінювання якості освіти надано відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є матір`ю неповнолітньої ОСОБА_2 .

27.02.2021 року ОСОБА_2 , надіслала до Харківського регіонального центу оцінювання якості освіти комплект реєстраційних документів для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні 2021 року.

Рішенням регламентної комісії при Харківському регіональному центрі оцінювання якості освіти (протокол від 11.03.2021 № 26 3НО-Р) ОСОБА_2 відмовлено в реєстрації для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні 2021 року.

23.03.2021 року ОСОБА_2 звернулась до апеляційної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти, щодо оскарження рішення регламентної комісії при Харківському регіональному центрі оцінювання якості освіти від 11.03.2021 № 26 3НО-Р.

29.03.2021 року рішенням апеляційної комісія при Українському центрі оцінювання якості освіти ОСОБА_2 відмовлено в задоволені апеляційної заяви.

Позивачка вважає такі дії відповідачів протиправними, а тому звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.

Основні функції та особливості діяльності регламентної комісію при Харківському регіональному центрі оцінювання якості освіти (далі - регламентна комісія при Харківському РЦОЯО) визначено Положенням про регламентну комісію при регіональному центрі оцінювання якості освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 26.12.2014 № 1526, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.03.2015 за № 272/26717 (далі - Положення).

Відповідно до пункту 3 Положення регламентна комісія при Харківському РЦОЯО у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно - правовими актами, нормативно-правовими актами Міністерства освіти і науки України, у тому числі цим Положенням, а також актами Українського центру оцінювання якості освіти.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення до основних завдань регламентної комісії при Харківському РЦОЯО входить прийняття рішень щодо реєстрації осіб для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні, які подали до регіонального центру оцінювання якості освіти комплект реєстраційних документів, сформований із порушенням вимог, встановлених Порядком проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 10 січня 2017 року № 25, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 січня 2017 року за № 118/29986 (далі - Порядок).

Порядок реєстрації осіб, які виявили бажання пройти зовнішнє незалежне оцінювання визначається розділом IV Порядку.

Відповідно до пункту 2 розділу IV Порядку передбачено, що особа, яка реєструється для проходження зовнішнього оцінювання, має подати до відповідного регіонального центру у визначений цим Порядком спосіб комплект реєстраційних документів, що містить:

1) заповнену реєстраційну картку, оформлену на бланку, виготовленому за Технічним описом реєстраційної картки (додаток 1);

2) копію паспорта громадянина України, а в разі його відсутності - один із таких документів: копію свідоцтва про народження (для осіб, які не мали можливості отримати паспорт громадянина України у зв`язку з тим, що проживають на тимчасово окупованій території або в населених пунктах, зазначених у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, наведених у додатках 1 і 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» (у редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 року № 79-р), або переселилися з них (далі - особи з неконтрольованої території)); копію паспортного або іншого документа, що посвідчує особу (для іноземців та осіб без громадянства); копію довідки про звернення за захистом в Україні (для особи, яка звернулася за захистом в Україні); довідку із закладу освіти; (додаток 2) з фотокарткою (для осіб з неконтрольованої території, які є учнями (слухачами, студентами) закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, розташованих на території, де органи державної влади здійснюють у повному обсязі свої повноваження, та втратили документ, що посвідчує особу, і не мають можливості його відновити);

3)копію документа про повну загальну середню освіту (для випускників минулих років) або довідку (додаток 3) з місця навчання, яка підтверджує, що особа здобуде повну загальну середню освіту в поточному навчальному році (для учнів (слухачів, студентів) закладів освіти, які здобудуть повну загальну середню освіту в поточному навчальному році та не проходять державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього оцінювання у випадках, передбачених законодавством, а також для випускників поточного навчального року закордонних закладів освіти).

Судом встановлено, що ОСОБА_2 в реєстраційній картці, зазначила, що повну загальну середню освіту здобуде в закладі професійної (професійно-технічної) освіти та не обрала встановлення результатів за шкалою 1-12 балів, чим підтвердила, що не проходитиме державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього оцінювання.

Таким чином, до комплекту документів ОСОБА_2 повинна була додати довідку з місця навчання яка підтверджує, що особа здобуде повну загальну середню освіту в поточному навчальному році (для учнів (слухачів, студентів) закладів освіти, які здобудуть повну загальну середню освіту в поточному навчальному році та не проходять державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього незалежного оцінювання у випадках, передбачених законодавством), форма якої визначена в додатку 3 до Порядку (підпункт З пункту 2 розділу IV Порядку).

Суд зазаначає, що подана ОСОБА_2 довідка підтверджує факт її навчання у закладі вищої освіти, тобто повна загальна середня освіта вже нею здобута і при реєстрації на зовнішнє незалежне оцінювання вона повинна вказувати категорію «випускник минулих років» та додавати не довідку з місця навчання, а копію документа про повну загальну середню освіту (для випускників минулих років) (підпункт 3 пункту 2 розділу IV Порядку).

Отже, ОСОБА_2 додала довідку, яка не відповідає вимогам, встановлених підпункту 3 пункту 2 розділу IV Порядку та формі, встановленій у додатку 3 до Порядку.

Таким чином суд зазначає, що поданий позивачем комплект реєстраційних документів не відповідає вимогам для подання документів ані «особи, яка здобуде повну загальну середню освіту в поточному навчальному році», ані «випускника минулих років».

Відповідно до пункту 21 розділу IV Порядку особі має бути відмовлено в реєстрації (перереєстрації) для участі в зовнішньому оцінюванні на підставі: 1) ненадання документа(ів), що підтверджує(ють) достовірність інформації, зазначеної в реєстраційній картці; 2) надання недостовірної інформації; 3) подання реєстраційних документів особою, яка відповідно до вимог законодавства не має права на участь у зовнішньому оцінюванні; 4) відправлення реєстраційних документів після завершення встановленого строку реєстрації (особі, яка в період реєстрації не подавала реєстраційні документи) або перереєстрації; 5) неналежного оформлення документів, необхідних для реєстрації; 6) неможливості створення особливих (спеціальних) умов для проходження зовнішнього оцінювання відповідно до медичного висновку.

Пунктом 22 розділу IV Порядку у разі прийняття рішення про відмову в реєстрації (перереєстрації) особі рекомендованим листом надсилається індивідуальний конверт, що містить: 1) витяг з протоколу засідання регламентної комісії, у якому зазначено причину відмови; 2)документи, надіслані особою для реєстрації (перереєстрації); 3)реєстраційну картку (без частини, що містить заяву); 4)копію медичного висновку, завірену підписом секретаря регламентної комісії та печаткою регіонального центру (для осіб з особливими освітніми потребами, яким неможливо створити особливі (спеціальні) умови).

Заява про участь у зовнішньому оцінюванні, а також копії документів, надісланих особою для реєстрації, зберігаються в регіональному центрі.

Відповідно до пункту 24 розділу IV Порядку особа, якій відмовлено в реєстрації або перереєстрації, має: 1)сформувати нову реєстраційну картку та оформити її згідно з вимогами до пунктів 5, 6 цього розділу; 2)усунути причини, що стали підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації або перереєстрації; 3)надіслати до завершення строку, відведеного для перереєстрації (дата визначається за відбитком штемпеля відправлення на поштовому конверті), до регіонального центру комплект реєстраційних документів в один із способів, зазначених у пунктах 8, 10, 11 цього розділу, що передбачені для відповідної категорії осіб, які реєструються.

Відповідно до пункту 25 розділу IV Порядку особа, якій відмовлено в реєстрації (перереєстрації), може оскаржити рішення регламентної комісії в спосіб, передбачений пунктами 2, 3 розділу VIII цього Порядку.

Пунктом 4 розділу VIII Порядку передбачено, що за результатами розгляду апеляційної заяви щодо відмови в реєстрації приймається рішення про задоволення заяви та надання можливості особі зареєструватися для участі в додатковій сесії зовнішнього оцінювання або про відмову в задоволенні заяви у зв`язку з підтвердженням об`єктивності рішення регламентної комісії про відмову в реєстрації.

Пунктом 2 розділу VIII Порядку передбачено, що розгляд апеляційної заяви щодо відмови в реєстрації для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні здійснює апеляційна комісія при Українському центрі оцінювання якості освіти. Подання таких апеляційних заяв проводиться протягом чотирнадцяти календарних днів з дня завершення перереєстрації.

Основні функції та особливості діяльності апеляційної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти визначено Положенням про апеляційну комісію при Українському центрі оцінювання якості освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 26.12.2014 № 1526, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.03.2015 за№272/26717 (далі - Положення про апеляційну комісію).

Відповідно до пункту 4 Положення про апеляційну комісію апеляційна комісія у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, нормативно-правовими актами Міністерства освіти і науки України, у тому числі цим Положенням, а також актами Українського центру оцінювання якості освіти, предметних фахових комісій, комісій з визначення результатів зовнішнього оцінювання при Українському центрі оцінювання якості освіти.

Отже враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення про відмову в реєстрації ОСОБА_2 , правомірно прийнято регламентною комісією Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти та підтримано рішенням апеляційної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти у порядку, передбаченому законодавством, підстави для повторного перегляду апеляційної заяви позивача та реєстрації позивача для участі в зовнішньому незалежного оцінюванні відсутні, а тому суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частинами першою та другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є безпідставним та необґрунтованим, а тому не підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої особи ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти (майдан Свободи, буд. 6, кім. 463,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ34391955), Українського центру оцінювання якості освіти (вул. Володимира Винниченка, буд. 5, м. Київ, 04053) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рубан В.В.