Ухвала суду № 98637798, 28.07.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2021
Номер справи
816/4123/15
Номер документу
98637798
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

28 липня 2021 року м. ПолтаваСправа № 816/4123/15

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Канигіна Т.С., розглянувши у письмовому провадженні матеріали справи за позовом Кременчуцької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до Приватного підприємства "Біо-Актив", Приватного підприємства "БІОАКТИВ", Товариства з обмеженою відповідальністю "ВТП Лангора", Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області, третя особа: Приватний нотаріус Кременчуцького міського нотаріального округу про визнання правочинів недійсними, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

02.09.2015 Кременчуцька ОДПІ звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ПП "Біо-Актив", ПП "БІОАКТИВ", ТОВ "ВТП Лангора", Реєстраційної служби Кременчуцького МУЮ Полтавської області, третя особа: Приватний нотаріус Кременчуцького міського нотаріального округу про визнання правочинів недійсними, зобов`язання вчинити певні дії, в якій, з урахуванням уточнення позовних вимог від 12.02.016, просить:

- визнати недійсними договори ВРХ № 961293, ВРХ № 961294 від 26.10.2012, що укладені між ПП "Біо-Актив" (код ЄДРПОУ 30446633) та ПП "БІОАКТИВ" (код ЄДРПОУ 37895679) купівлі - продажу стаціонарної автозаправної станції по вул. Шкільній, 2а, с. Мала Кохнівка, Кременчуцького району, Полтавської області;

- визнати недійсними договори ВРХ № 961289, ВРХ № 961290 від 26.10.2012, що укладені між ПП "Біо-Актив" (код ЄДРПОУ 30446633) та ПП "БІОАКТИВ" (код ЄДРПОУ 37895679) купівлі - продажу будівлі та споруди автозаправної станції № 1 за адресою: проспект 50 річчя Жовтня, 97, м. Кременчук, Полтавської області;

- визнати недійсними договори ВТА № 949392, ВТА № 949393, ВТА949394 від 29.11.2012, що укладені між ПП "Біо-Актив" (код ЄДРПОУ 30446633) та ТОВ "ВТП ЛАНГОРА" (код ЄДРПОУ 37895679) купівлі - продажу будівлі та споруди автозаправної станції № 1 за адресою: проспект 50 річчя Жовтня, 97, м. Кременчук, Полтавської області;

- застосувати наслідки нікчемності правочинів, а саме: зобов`язати ПП "БІОАКТИВ" все одержане ним за недійсними правочинами ВТА № 949392, ВТА № 949393, ВТА949394 від 29.11.2012 повернути ТОВ "ВТП ЛАНГОРА" (код ЄДРПОУ 37895679), а одержане останнім стягнути в дохід держави;

- застосувати наслідки нікчемності правочинів, а саме стягнути в дохід держави все одержане ПП "Біо-Актив" та ПП "БІОАКТИВ" майно за недійсними правочинами ВРХ № 961289, ВРХ № 961290, ВРХ № 961293, ВРХ № 961294 від 26.10.2012;

- зобов`язати Реєстраційну службу Кременчуцького МУЮ Полтавської області скасувати запис від 19.12.2012 про визнання права власності на будівлі та споруди автозаправної станції № 1 за адресою: проспект 50 річчя Жовтня, 97, м. Кременчук, Полтавської області за ТОВ "ВТП ЛАНГОРА" (код ЄДРПОУ 37895679) та скасувати запис від 19.11.2012 про визнання права власності на стаціонарну автозаправну станцію по вул. Шкільній, 2а, с. Мала Кохнівка, Кременчуцького району, Полтавської області за ПП "БІОАКТИВ" (код ЄДРПОУ 37895679).

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.04.2016 у задоволенні позовних вимог Кременчуцької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до Приватного підприємства "Біо-Актив", Приватного підприємства "БІОАКТИВ", Товариства з обмеженою відповідальністю "ВТП Лангора", Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області, третя особа: Приватний нотаріус Кременчуцького міського нотаріального округу про визнання правочинів недійсними, зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2016 постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 06.04.2016 у справі №816/4123/15 залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 19.02.2021 касаційну скаргу Кременчуцької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області задоволено частково. Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 06.04.2016 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2016 скасовано. Справу №816/4123/15 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 12.03.2021 та за результатом проведення автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана до провадження судді Канигіної Т.С.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 справу прийнято до провадження. Розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 14.04.2021 /а.с. 126, том 3/.

Протокольною ухвалою суду від 14.04.2021 підготовче засідання відкладено до 02.06.2021 з огляду на задоволення клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ВТП Лангора" про відкладення підготовчого засідання /а.с. 166, том 3/.

Протокольною ухвалою суду від 02.06.2021 відкладено підготовче засідання до 15.06.2021 з огляду на необхідність надання додаткових доказів у справі /а.с. 194, том 3/.

Протокольною ухвалою суду від 15.06.2021 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 07.07.2021 з огляду на необхідність надання додаткових пояснень у справі /а.с. 233, том 3/.

Протокольною ухвалою суду від 07.07.2021 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 28.07.2021 з огляду на необхідність надання додаткових доказів у справі /а.с. 12, том 4/.

23.07.2021 до суду представником позивача надано клопотання про заміну відповідача на Кременчуцьку міську раду Полтавської області в особі Департаменту державної реєстрації виконавчого комітету.

28.07.2021 від представника ТОВ "ВТП Лангора" надійшло клопотання, у якому просить розглянути клопотання позивача про заміну сторони та вирішити питання про залучення належного відповідача, відкласти у зв`язку з цим розгляд справи.

Відповідно до положень частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

З огляду на положення пункту 10 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд клопотання здійснено судом у порядку письмового провадження.

Розглянувши клопотання представника позивача та матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції" від 21.01.2015 №17 (далі - Постанова КМУ №17) постановлено ліквідувати Державну реєстраційну службу та Державну виконавчу службу, поклавши на Міністерство юстиції завдання і функції з реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), з питань державної реєстрації актів цивільного стану, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, договорів комерційної концесії (субконцесії), з питань реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади м. Києва, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб`єктів інформаційної діяльності.

Установлено, що Міністерство юстиції є правонаступником Державної реєстраційної служби та Державної виконавчої служби, що ліквідуються, в частині реалізації державної політики у сферах, зазначених у пункті 1 цієї постанови (пункт 2 Постанови КМУ №17).

У листі Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) від 20.07.2020 зазначено, що відповідно до частини першої статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Додатково повідомлено, що у зв`язку з тим, що територіальні органи Міністерства юстиції відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 99 від 11.02.2016 "Про реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги" припинені шляхом ліквідації, а не реорганізації, у тому числі Кременчуцьке міськрайонне управління юстиції Полтавської області, до складу якого входила Реєстраційна служба Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області, у Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області правонаступники відсутні /а.с. 26/.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.10.2015 №1065-р "Деякі питання надання адміністративних послуг у сферах державної реєстрації прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" з метою забезпечення зручних та доступних умов для реалізації фізичними і юридичними особами прав на одержання адміністративних послуг у сферах державної реєстрації прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та виконання завдань, пов`язаних з проведенням децентралізації, підтримано пропозицію Міністерства юстиції щодо одночасного надання послуг з прийому та видачі документів суб`єктам звернень державними реєстраторами територіальних органів Міністерства та адміністраторами центрів надання адміністративних послуг до завершення здійснення заходів, пов`язаних з децентралізацією, що полягають у законодавчому врегулюванні питання децентралізації повноважень органів у таких сферах та прийнятті виконавчими органами міської, селищної ради або Київської, Севастопольської міської держадміністрації, районної, районної у мм. Києві, Севастополі держадміністрації рішень про можливість забезпечення ними здійснення переданих функцій і повноважень.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 26.11.2015 № 834-VIII (далі - Закон) організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб`єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб`єкти; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).

Виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень у сфері державної реєстрації прав відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення (частина друга статті 6 Закону).

Підпунктом 3 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону встановлено, що органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, але не пізніше 30.04.2016.

Відповідно до листа виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 14.07.2021, рішення Кременчуцької міської ради від 23.02.2016 в структурі виконавчого комітету створено управління державної реєстрації виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області /а.с. 19, том 4/.

Згідно зі статтею 9 Закону до повноважень суб`єктів державної реєстрації прав належить: забезпечення: проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; формування та ведення реєстраційних справ; здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону державним реєстратором є: 1) громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб`єктом державної реєстрації прав; 2) нотаріус; 3) державний, приватний виконавець - у разі накладення/зняття таким виконавцем арешту на нерухоме майно під час примусового виконання рішень відповідно до закону.

Станом на момент розгляду цієї справи Кременчуцьке міське управління юстиції Полтавської області є припиненим.

До переліку суб`єктів, що здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації на території Полтавської області, а саме, в м. Кременчук належать: виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та Кременчуцька районна державна адміністрація.

Відповідно до положень частин третьої, шостої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про задоволення клопотання представника позивача та допуску заміни відповідача - Реєстраційну службу Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області на належного відповідача - Кременчуцьку міську раду Полтавської області в особі Департаменту державної реєстрації виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (пл. Перемоги, 2, м. Кременчук, полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 24388300).

З огляду на викладене, клопотання ТОВ "ВТП Лангора" про відкладення розгляду справи підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 48, 181, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Клопотання представника позивача про заміну відповідача у справі №816/4123/15 задовольнити.

Допустити заміну відповідача - Реєстраційну службу Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області на належного відповідача - Кременчуцьку міську раду Полтавської області в особі Департаменту державної реєстрації виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (пл. Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 24388300).

Клопотання ТОВ "ВТП Лангора" про відкладення розгляду справи задовольнити.

Підготовче засідання відкласти до 14 год. 15 хв. 11 серпня 2021 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.С. Канигіна