
233 № 233/2326/21
ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2021 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мартишева Т. О.
за участю секретаря Кюсєвої Т.О.,
представника позивача -
відповідача -
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Костянтинівка цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
У С Т А Н О В И В:
27 травня 2021 року позивач УСЗН Костянтинівської міської ради звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, вказуючи, що Відділом автоматизованої обробки інформації та контролю за призначення соціальних виплат УСЗН Костянтинівської міської ради Донецької області була проведена перевірка дотримання вимог законодавства України, що регулює порядок надання населенню державної соціальної допомоги. В ході перевірки встановлено, що ОСОБА_1 у січні 2020 року звернулася до Управління за признанням державної допомоги одиноким матерям. Допомога була призначена на період з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року щомісячно відповідно до «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року.
При заповненні заяви про призначення усіх видів соціальних допомог ОСОБА_1 в розділі ІІ «Доходи членів сім`ї» зазначила вид доходу - допомога від УЗСН.
ОСОБА_1 при заповненні заяви про призначення допомоги зобов`язалася в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання їм соціальної допомоги, компенсації, субсидій та пільг повідомити органи праці та соціального захисту населення. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан її попереджено. Під час обміну інформації з ДФС про доходи, отримані фізичними особами, був встановлений факт отримання доходу від ТОВ «Гведеон». У зв`язку із тим, що ОСОБА_1 не повідомила управління про інші доходи утворилася переплата державної соціальної допомоги одиноким матерям за період з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року в розмірі 8231 грн. 64 коп. На теперішній час переплата на рахунок управління не повернута. Позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на його користь надміру виплачену державну соціальну допомогу одиноким матерям у розмірі 8231 грн. 64 коп., а також суму сплаченого судового збору.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи у відсутність представника та підтримання позовних вимог, заперечень проти ухвалення заочного рішення не мав.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про час і місце його проведення повідомлялася належним чином, відзив на позовну заяву не подала. За таких обставин за відсутності заперечень представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.ст. 280, 281 ЦПК України.
З`ясувавши позицію представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом установлено, що ОСОБА_1 звернулася із заявою до УСЗН, що зареєстрована за вх.. № 14066 від 23 січня 2020 року, про призначення державної соціальної допомоги одиноким матерям (а.с. 13-14).
В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 зазначила, що має доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з якою проживає; отримує дохід у вигляді допомоги; житлових приміщень у власності чи володінні не має, автомобіля, земельної ділянки не має, а також про те, що у неї відсутні додаткові джерела для існування; витрат з придбання земельної ділянки, квартири, транспортного засобу, будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку, оплати послуг з будівництва чи ремонту, телефонного зв`язку, з навчання, та інших у період протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги не здійснювала (а.с. 11-12).
Рішенням позивача про призначення допомоги від 02 березня 2020 року (а.с. 10) відповідачу було призначено допомогу одиноким матерям на період з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року, що також вбачається з протоколу від 02 березня 2020 року (а.с. 10).
Відповідно до довідки про завантажені доходи, дата завантаження 22 квітня 2020 року (а.с. 9 зворот), ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , у період 2019 року отримувала дохід від ТОВ «Гведеон» м. Сєверодонецьк.
Відповідно до довідки про доходи ОСОБА_1 від 24 липня 2020 року, виданої ТОВ «Гведеон», розрахункових відомостей за 2-3 кв. 2019 року (а.с. 5-6, 5-6 зворот), остання у період часу з квітня по вересень 2019 року отримала дохід у загальному розмірі 22 762,85 грн.
Як вбачається з пояснювальної ОСОБА_1 від 25 червня 2020 року (а.с. 9) остання зазначила, що при оформленні допомоги в січні 2020 року не вказала, що працювала поваром у ТОВ «Гведеон», тому що знала про необхідність зазначення доходів за попередні 6 місяців. Суму надміру отриманих коштів просить утримати з наступної допомоги.
Відповідно до протоколу рішення комісії УСЗН Костянтинівської міської ради від 30 червня 2020 року по особовій справі № 421458 (а.с. 7) за отримувачем ОСОБА_1 утворилася переплата допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року у розмірі 8231,64 грн. в результаті приховування доходу, що підтверджується розрахунком переплати (а.с. 7 зворот).
Згідно п.2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми № 1751 від 27 рудня 2001 року (зі змінами і доповненнями) (далі - Порядок) призначення і виплата державної допомоги сім`ям з дітьми здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання заявника.
Заяви з необхідними документами для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми (далі - заяви з необхідними документами) приймаються від громадян органами соціального захисту населення. З 1 січня 2021 р. заяви з необхідними документами приймаються від громадян органами соціального захисту населення районних держадміністрацій лише у разі надіслання їх поштою (крім допомоги при народженні дитини з урахуванням вимог абзацу четвертого пункту 43 цього Порядку) або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг).
Згідно п.п. 33 Порядку відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п.36 Порядку виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється , зокрема, якщо сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк допомогу на дітей одиноким матерям може бути призначено не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення:
-визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї, тощо.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку (п. 49 Порядку).
29 вересня 2020 року, 25 листопада 2020 року та 09 лютого 2021 року відповідача ОСОБА_1 повідомлено про наявність переплати та необхідність повернути переплачені суми допомоги (а.с. 4, 4 зворот). Вказані кошти добровільно повернуті не були, що не спростовано відповідачем.
Таким чином, у зв`язку з тим, що відповідачем при призначенні державної соціальної допомоги позивачем вказано недостовірні відомості щодо одержаного доходу, протягом періоду часу з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року утворилася переплата вказаної допомоги у загальному розмірі 8231, 64 грн.
Доводи позову відповідачем ОСОБА_1 не спростовані.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача надміру виплачених коштів у розмірі 8231, 64 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 2270,00 грн. (а.с. 2).
Керуючись ст.ст. 141, 263-265, 282 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області (адреса місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Громова, 14, ЄДРПОУ 03197428) до ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління захисту населення Костянтинівської міської ради суму надмірно виплаченої державної соціальної допомоги одиноким матерям у розмірі 8231 (вісім тисяч двісті тридцять одна) гривня 64 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління захисту населення Костянтинівської міської ради витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст судового рішення складений 28 липня 2021 року.
Суддя :