Ухвала суду № 98610652, 28.07.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2021
Номер справи
500/479/21
Номер документу
98610652
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Справа № 500/479/21

28 липня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі судді Осташа А. В., розглянувши заяву відповідача про роз`яснення рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

01 липня 2021 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про роз`яснення рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

У поданій заяві орган ПФУ просить надати роз`яснення рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.03.2021 у справі №500/479/21, а саме:

- на підставі якої довідки Головного управління ДФС у Тернопільській області про розмір грошового забезпечення позивача слід проводити перерахунок пенсії чи №162/6/1997-08 чи №142/6/1997-08, враховуючи те, що на виконання рішення суду позивачем долучена довідка Головного управління ДФС без номера та дати.

Необхідність в роз`ясненні судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області мотивує тим, що вказане рішення є незрозумілим та викликає ускладнення щодо його виконання.

Ухвалою суду від 19.07.2021 розгляд заяви призначено в судовому засіданні на 28.07.2021 о 09:30 год.

Сторони в судове засіданні не з`явилися. Від позивача та представника відповідача поступили заяви про розгляд заяви про роз`яснення рішення суду за їх відсутності.

На підставі частини 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутністю представників сторін.

Ознайомившись із заявою Головного правління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про роз`яснення рішення у справі №500/479/21, дійшов висновку про необхідність у роз`ясненні рішення суду, виходячи із наступного.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 02.03.2021 у справі №500/479/21, ухвалено:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Головного управлінням ДФС у Тернопільській області від 12.08.2020 №142/6/19-97-08.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Головного управлінням ДФС у Тернопільській області від 12.08.2020 №142/6/19-97-08 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.

Вищезазначене рішення суду набрало законної сили 26.05.2021.

Процесуальний правовий інститут роз`яснення судового рішення регламентовано положеннями статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Так, відповідно до частин першої та другої статті 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Виходячи з приписів вказаної норми, підстави для роз`яснення судового рішення існують лише тоді, коли постанова чи ухвала суду є незрозумілою, та без такого роз`яснення її тяжко виконати, оскільки, високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.

Отже, роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.

Зокрема, це стосується недотримання вимоги ясності, визначеності судового рішення, яка означає, що судове рішення не може містити положень, що викликають суперечки під час виконання рішення.

Отже, підставою для подання заяви про роз`яснення рішення, є його незрозумілість.

Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить.

Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідповідають з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту.

Водночас, ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення. Вимога логічності, зокрема, передбачає, що текст рішення має відображати причинно-наслідкові зв`язки у межах речення чи всього документу. Зокрема, мотивувальна частина рішення має відповідати його резолютивній частині. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.

Враховуючи зазначене, суд зауважує, що рішення суду повинно бути зрозумілим. Зрозумілість рішення полягає в тому, що його резолютивна частина не припускає кілька варіантів тлумачення.

Недотримання цих вимог може ускладнити або взагалі унеможливити виконання рішення суду, а тому роз`ясненню підлягають рішення суду у разі, якщо без такого роз`яснення їх важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.

В ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Таким чином, роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового рішення, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше, однак без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом. Тобто процесуальна процедура роз`яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.

Фактично роз`ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому, суд, роз`яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в постановлене рішення.

Критерієм для роз`яснення судового рішення є встановлення судом факту того, що рішення є незрозумілим, тобто зі змісту його резолютивної частини не можна зробити висновки про обсяг прав та обов`язків учасників справи у спірних правовідносинах.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 02.02.2021 по справі №0907/2-а-5626/2011.

Приходячи до переконання про необхідність у роз`ясненні рішення суду, суд зазначає наступне.

При посиланні в рішенні суду суд опирався на інформацію наведену позивачем в позовній заяві, а також матеріалах справи. Так, у позові позивач зазначає, що Головним управлінням ДФС у Тернопільській області видано довідку №142/6/19-97-08 від 12.08.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , встановленого за відповідною (аналогічною) посадою станом на 05.03.2019.

В матеріалах справи міститься довідка видана Головним управлінням ДФС у Тернопільській області 12.08.2020, проте, дана довідка не містить номера. Разом з тим, як пояснив позивач, сама довідка не містить номера, проте, до даної довідки ним долучено супровідний лист Головного управління ДФС у Тернопільській області за №142/6/19-97-08 від 12.08.2020, а тому саме такий номер довідки він вказав у позовній заяві. Разом з тим, у переліку додатків до позовної заяви ним помилково зазначено номер довідки " №162/6/19-97-08", що є технічною помилкою з його сторони.

Таким чином, судом досліджувалось питання щодо перерахунку пенсії позивача саме на підставі довідки виданої Головним управлінням ДФС у Тернопільській області 12.08.2020 разом із супровідним листом до неї № 142/6/19-97-08 від 12.08.2020.

З врахуванням наведеного, суд роз`яснює, що п.3 резолютивної частини рішення суду необхідно розуміти так: "Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Головного управлінням ДФС у Тернопільській області від 12.08.2020 (із супровідним листом Головного управління ДФС у Тернопільській області №142/6/19-97-08 від 12.08.2020) про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених сум. Види грошового забезпечення ОСОБА_1 зазначені у довідці ГУ ДФС у Тернопільській області від 12.08.2020 наступні:

- посадовий оклад - 7190;

- оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 1410;

- надбавка за вислугу років (40 відсотків) - 3440;

- надбавка за роботу з таємними документами (15%) - 1078, 50;

- премія - 744,33;

Усього - 13 862, 83 грн.

Керуючись статтею 254, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Тернопільський окружний адміністративний суд,

УХВАЛИВ:

1. Заяву відповідача задовольнити.

2. Роз`яснити пункт 3 резолютивної частини рішення суду від 02.03.2021 у справі №500/479/21 наступним чином:

"Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Головного управлінням ДФС у Тернопільській області від 12.08.2020 (із супровідним листом Головного управління ДФС у Тернопільській області №142/6/19-97-08 від 12.08.2020) про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.

Види грошового забезпечення ОСОБА_1 зазначені у довідці ГУ ДФС у Тернопільській області від 12.08.2020 наступні:

- посадовий оклад - 7190;

- оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 1410;

- надбавка за вислугу років (40 відсотків) - 3440;

- надбавка за роботу з таємними документами (15%) - 1078, 50;

- премія - 744,33;

Усього - 13 862, 83 грн.

Ухвала набирає законної сили на підставі ч.2 ст.256 КАС України з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня підписання ухвали суду.

Ухвалу складено та підписано 28.07.2021.

Головуючий суддя Осташ А.В.