
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2021 року справа №380/8384/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам`янка-Бузькоїміської ради Львівської області, ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (місцепроживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернулася до суду з позовом до Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області (місцезнаходження: 80400, Львівська область, м.Кам`янка-Бузьк, вул.Шевченка, 2, код ЄДРПОУ 04056196), ОСОБА_2 (місцепроживання: АДРЕСА_2 ), в якому просить суд:
-визнати протиправним та нечинним підпункт 5.5 пункту 5 рішення №7 від 22.12.2020 III сесії VIII скликання Кам`янка-Бузькоїміської ради Львівської області про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянкикадастровий номер 4622110100:12:000:0289 з моменту його прийняття;
-визнати протиправним та нечинним пункт 1 рішення № 31 VI сесії VIII скликання Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області №31 від 28.01.2021 в частині надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення земельної ділянки - 01.03) з земель, не наданих у власність або постійне користування за межами міста Кам`янка-Бузька площею 2,0000 га;
-зобов`язати Кам`янка-Бузьку міську раду Львівської області видати ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення земельної ділянки - 01.03) з земель, не наданих у власність або постійне користування за межами міста Кам`янка-Бузька площею 2,0000 га кадастровий номер 4622110100:12:000:0289.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка повідомила, що 09.09.2020 вона звернулася до Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області із заявою та на підставі ст.ст. 116, 118, 121 Земельного кодексу України просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в межах Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області; до клопотання надала графічні матеріали про місце розташування бажаної земельної ділянки з відповідними особистими документами (копія паспорта та картки фізичної особи платника податків). Кам`янка-Бузька міська рада Львівської області прийняла рішення №7 від 22.12.2020, яким відмовила ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення земельної ділянки - 01.03) з земель, не наданих у власність або постійне користування за межами міста Кам`янка-Бузька площею 2,0000 га кадастровий номер 4622110100:12:000:0289 у зв`язку з тим, що земельна ділянка зазначена заявником в графічних матеріалах була подана іншою фізичною особою (учасником бойових дій). Позивачка не погоджується з цим рішенням, вважає це рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки таке рішення суперечить вимогам частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України.
Ухвалою від 27.05.2021 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторінта запропоновано відповідачам у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Відповідач заяву про визнання позову чивідзив на позовну заяву до суду не надав.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Суд встановив таке.
09.09.2020 ОСОБА_1 звернулася до Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00га за межами міста Кам`янка-Бузька.
До вказаного клопотання позивачем додано копію паспорта, копію довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків, графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Відповідач у місячний строк клопотання позивачки не розглянув та не надав ні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, ні вмотивованої відмови.
12.11.2020 ОСОБА_1 звернулася до Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області із письмовим запитом щодо надання публічної інформації щодо розгляду її заяви від 09.09.2020.
Листом Кам`янка-Бузька міська рада Львівської області від 18.11.2020 за вих..№851/03-17 надала ОСОБА_1 витяг з рішення сесії міської ради № 43 від 22.10.2020 зі змісту якого вбачається, що у зв`язку зі зверненням значної кількості учасників АТО (ООС) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, враховуючи звернення старости Прибужанівського старостинського округу, щодо скасування рішення XXXIII сесії VII скликання № 23 від 27.08.2020 «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки (кадастровий номер 4622184900:09:000:0097) розгляд її заяви від 09.09.2020 перенесено на наступну сесію міської ради.
Також листом Кам`янка-Бузька міська рада Львівської області від 19.11.2020 за вих..№858/03-17 надала ОСОБА_1 витяг з протоколу№ 53 засідання постійної депутатської комісії міської ради з питань регулювання земельних відносин. З пункту першого даного протоколу випливає, що земельна комісія рекомендує міській раді надати мені дозвіл на ро зробкл проекту відведення вищезазначеної земельної ділянки.
08.12.2020 ОСОБА_1 звернулася повторно до Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області із письмовим запитом щодо надання публічної інформації щодо розгляду її заяви від 09.09.2020.
Листом Кам`янка-Бузька міська рада Львівської області від 15.02.2021 № 67/03-17 надала ОСОБА_1 витяг з рішення сесії міської ради № 7 від 22.12.2020, з пункту 5.5 якого вбачається, що земельна ділянка зазначена заявником в графічних матеріалах була подана іншою фізичною особою (учасником бойових дій).
Позивач не погодився з таким рішенням відповідача та оскаржив його до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За змістом ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною 2 статті 4 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до пункту «а» ч.1 ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.
Згідно ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Частинами 2,3 ст.22 Земельного кодексу України передбачено, що до земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо). Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Частиною 1 ст.38 Земельного кодексу України передбачено, що до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування.
Згідно з ст.40 Земельного кодексу України громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.
Пунктом «б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно з п. «в» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.
Відповідно до п. 34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
За змістом ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Повноваження відповідних органів виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність встановлені статтями 118, 122 ЗК України.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст. 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до п. 6, 7, 8 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 цього Кодексу.
Таким чином, Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні такого дозволу, який розширеному тлумаченню не підлягає, а саме, невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З матеріалів справи вбачається що позивач звернулася 09.09.2020 до Кам`янка-Бузька міська рада Львівської області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порядку Земельного кодексу України.
Проте, в межах передбаченого Земельним кодексом України місячного строку відповідачем не розглянуто клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та не прийнято відповідного рішення за результатом його розгляду.
Суд також звертає увагу, що відповідно до витягу з рішення Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність» від 22.12.2020 №7 позивачці відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з тих підстав, що на зазначену нею у графічних матеріалах земельну ділянку подано заяву іншою особою - учасником бойових дій.
Водночас відповідно до рішення Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» від 28.01.2021 №21, надано дозвіл на розробку проекту землеустрою на означену земельну ділянку ОСОБА_2 .
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що оскільки Земельний кодекс України передбачає вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, серед яких відсутня така підстава як подання заяви іншою фізичною особою, а саме учасником бойових дій, відтак відповідач прийняв протиправне рішення, відмовивши позивачці у надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Отже, таке рішення відповідача підлягає скасуванню.
При цьому, суд при прийнятті рішення повинен визначити такий спосіб відновлення порушеного права, який є ефективним та який виключив би подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Щодо ефективності обраного способу захисту, то суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. В даному випадку, оскільки рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою приймається колегіально на сесії ради, то підстави для зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, - відсутні.
З урахуванням викладеного, є всі підстави для зобов`язання відповідача повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 09.09.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення земельної ділянки - 01.03) з земель, не наданих у власність або постійне користування за межами міста Кам`янка-Бузька площею 2,0000 га, у відповідності до вимог Земельного кодексу України.
Суд вважає, що саме такий спосіб захисту порушеного права позивача з боку відповідача є належним та достатнім в даному випадку.
При цьому суд наголошує, що при прийнятті рішення відповідач не вправі відмовляти позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з тих підстав, які не знайшли свого підтвердження при оцінці судом у цій справі.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та нечинним пункту 1 рішення № 31 VI сесії VIII скликання Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області №31 від 28.01.2021 в частині надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення земельної ділянки - 01.03) з земель, не наданих у власність або постійне користування за межами міста Кам`янка-Бузька площею 2,0000 га, то така задоволенню не підлягає, з огляду на те, що дозвіл і проект землеустрою, розроблений на його підставі, є стадіями єдиного процесу надання земельної ділянки у власність чи користування. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не гарантує особі прийняття відповідним органом рішення про надання земельної ділянки у власність чи користування. Однак надання дозволу дає особі правомірні, небезпідставні сподівання та очікування, що після розробки проекту землеустрою земельну ділянку їй може бути надано, якщо для цього не буде законних перешкод. Проте інші особи теж можуть мати законний інтерес щодо цієї земельної ділянки. Тому, як ОСОБА_1 , так і ОСОБА_2 мають однакові права на отримання в майбутньому права на означену земельну ділянку. При цьому, саме на відповідача покладено обов`язок щодо урахування принципів належного врядування та переслідуваня легітимної мети. Зокрема, відповідач повинен ураховувати як черговість звернення осіб із клопотаннями про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, так і статус осіб, які звертаються з такими клопотаннями. Водночас, приймаючи рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою відповідач повинен керуватися виключно підставами, що визначені Земельним кодексом України.
При ухваленні цього рішення суд ураховує правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №671/464/17 від 27.11.2019.
Враховуючи викладене, суд дійшов всиновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З огляду на викладене, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути судові витрати у виді судового збору пропорційно до задоволених позовних вимог в сумі 1362,00 грн.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
адміністративний позов ОСОБА_1 (місцепроживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області (місцезнаходження: 80400, Львівська область, м.Кам`янка-Бузьк, вул.Шевченка, 2, код ЄДРПОУ 04056196), ОСОБА_2 (місцепроживання: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати підпункт 5.5 пункту 5 рішення №7 від 22.12.2020 III сесії VIII скликання Кам`янка-Бузькоїміської ради Львівської області про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянкикадастровий номер 4622110100:12:000:0289 з моменту його прийняття.
Зобов`язати Кам`янка-Бузьку міську раду Львівської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення земельної ділянки - 01.03) з земель, не наданих у власність або постійне користування за межами міста Кам`янка-Бузька площею 2,0000 га кадастровий номер 4622110100:12:000:0289, з урахуванням висновків суду викладених у даному рішенні.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Кам`янка-Бузької міської ради Львівської області (місцезнаходження: 80400, Львівська область, м.Кам`янка-Бузьк, вул.Шевченка, 2, код ЄДРПОУ 04056196) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місцепроживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 1362 (одна тисяча триста шістдесят два) грн.00коп. сплаченого судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.