Рішення № 98609408, 15.07.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2021
Номер справи
380/1106/21
Номер документу
98609408
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2021 року м. Львів справа № 380/1106/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клименко О.М., за участю секретаря судового засідання Марець В.В., та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник - не з`явився;

відповідача-1: представник - Радик О.І.;

відповідача-2: представник - не з`явився;

третьої особи-1: представник - Добрянський І.І.;

третьої особи-2: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Самбірської міської ради до Відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради, В.о. начальника відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради Войтко Любові Степанівни, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішення і наказів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 (Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради (Відповідач 1), В.о. начальника відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради Войтко Любові Степанівни (Відповідач 2), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Самбірської міської ради до Відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради (Третя особа 1), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів ОСОБА_2 (Третя особа 2), в якому просить:

- визнати протиправними дії в.о. начальника відділу освіти виконавчого комітету Симбірської міської ради Львівської області Войтко Л.С. щодо формування та затвердження складу конкурсної комісії на проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області;

- визнати протиправним та скасувати пункт 1 наказу № 95 від 27.10.2020 року «Про затвердження складу конкурсної комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області», виданого в. о. начальника відділу освіти виконавчого комітету Симбірської міської ради Львівської області Войтко Л.С.;

- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії щодо проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області та визначення переможцем конкурсу ОСОБА_2 , оформленого протоколом № 2 від 10.12.2020 року;

- визнати протиправним та скасувати наказ № 183-к від 23.12.2020 року «Про призначення ОСОБА_2 », виданого в.о. начальника відділу освіти виконавчого комітету Симбірської міської ради Львівської області Войтко Л.С., а саме про призначення ОСОБА_2 на посаду директора середньої школи № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області на умовах укладеного строкового трудового договору (контракту) від 23.12.2020 року № 10, строком на шість років.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що наказ № 95 від 27.10.2020 року «Про затвердження складу конкурсної комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора, Львівської області», виданого в.о. начальника відділу освіти Л.С. Войтко та результати проведеного повторного конкурсу, оформлені протоколом № 2 від 10.12.2020 року засідання конкурсної комісії щодо проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи М 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області є такими, що підлягають скасуванню судом з підстав допущених порушень при обранні складу конкурсної комісії, а саме те, що при формуванні конкурсної комісії не було враховано вимоги, передбачені ч. 4 ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» в частині паритетної участі засновника (немає депутатів відповідного представницького органу місцевого самоврядування), що свідчить про те, що утворення складу конкурсної комісії було здійснено з порушенням чинного законодавства України та порушено принцип рівності, неупередженості та об`єктивності при формуванні складу конкурсної комісії на заміщення вакантної посади директора середньої школи МІ ім. Т.Г. Шевченкам. Самбора Львівської області.

Враховуючи викладене та важливість освітньої реформи в України, однією і з складових якої є конкурсний вибір керівника навчального закладу, а освіта є державним пріоритетом, позивач вважає, що відділ освіти фактично обмежив права голови батьківського комітету СШ № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора та водночас депутата Самбірської міської ради Львівської області ОСОБА_1 при формуванні та затвердженні складу конкурсної комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора Львівської області, не включивши представників засновника (депутатів відповідного представницького органу і місцевого самоврядування).

Таким чином, відділ освіти при прийнятті наказу про формування та затвердження складу конкурсної комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора Львівської області діяв з порушенням пунктів 1, 3, 7, 9, частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, позивач зазначає, що виявлені в ході судового розгляду недотримання суб`єктом владних повноважень хоча б одному із зазначених у ч.2 ст.2 КАС України критеріїв його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову лише за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача. В свою чергу, формування та затвердження складу конкурсної комісії відноситься до одного з етапів конкурсу, що у подальшому впливає і на визначення переможця конкурсу.

Саме тому позивач просить визнати протиправними дії в.о. начальника відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області Войтко Л.С. щодо формування та затвердження складу конкурсної комісії на проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області; визнати протиправним та скасувати пункт 1 наказу № 95 від 27.10.2020 року «Про затвердження складу конкурсної комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області», виданого в. о. начальника відділу освіти виконавчого комітету Симбірської міської ради Львівської області Войтко Л.С.; визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії щодо проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області та визначення переможцем конкурсу ОСОБА_2 , оформленого протоколом № 2 від 10.12.2020 року; визнати протиправним та скасувати наказ № 183-к від 23.12.2020 року «Про призначення ОСОБА_2 », виданого в.о. начальника відділу освіти виконавчого комітету Симбірської міської ради Львівської області Войтко Л.С., а саме про призначення ОСОБА_2 на посаду директора середньої школи № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області на умовах укладеного строкового трудового договору (контракту) від 23.12.2020 року № 10, строком на шість років.

Під час розгляду справи представник позивача підтримав наведені позовні вимоги, 15.07.2021 року подав клопотання про розгляд справи у його відсутності, зазначив, що позовні вимоги підтримує повністю, просив позов задоволити.

Відповідач 1 подав 01.03.2021 року відзив на позовну заяву, в якому вказав, що визнає вимоги позивача повністю, оскільки відповідно до змісту довідки від 23.12.2020 року виданої на виконання наказу відділу освіти №113 від 23.12.2020 року «Про створення комісії з вивчення питань викладених у запиті Самбірської міської ради від 17.12.2020 року» встановлено, що при формуванні конкурсної комісії не було враховано вимоги, передбачені ч. 4 ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту».

Тому просить прийняти рішення за результатами підготовчого судового засідання. Дану позицію підтримав представник відповідача 1 і в судовому засіданні під час розгляду справи по суті.

Відповідач 2 - В.о. начальника відділу освіти Виконавчого комітету Самбірської міської ради Войтко Любов Степанівна відзиву на адміністративний позов не подавала, 23.03.2021 року надіслала заяву про розгляд справи без її участі та розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Самбірською міською радою Львівської області надіслано 02.06.2021 року письмові пояснення, в яких зазначено, що не погоджується із запереченнями третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ОСОБА_3 .

Зокрема, покликається на вимоги ч. 4 ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» та вказує, що доказів того, що відповідачі звертались до Самбірської міської ради з проханням забезпечити участь представників у проведенні конкурсу суду не надані.

Відтак, пункт 1 наказу №95 від 27.10.2020 року «Про затвердження складу конкурсної комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи № 1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора, Львівської області», виданого в.о. начальника відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області Войтко Л.С. є протиправним та підлягає скасуванню.

Враховуючи важливість освітньої реформи України, однією із складових є конкурсний вибір керівника навчального закладу, вважає, що відповідачами фактично обмежено права голови батьківського комітету та водночас депутата Самбірської міської ради ОСОБА_1 при формуванні та затвердженні складу конкурсної комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи № 1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора, Львівської області, не включивши представників засновника (депутатів відповідного представницького органу місцевого самоврядування), участь яких є обов`язковою, що свідчить про формування персонального складу конкурсної комісії з порушенням вимог чинного законодавства, а саме без дотримання базового принципу рівності.

Зазначає, що недотримання суб`єктом владних повноважень хоча би одного з критеріїв, визначених ч.2 ст. 2 КАС України, є підставою для задоволення позовних вимог за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.

Оскільки конкурсну комісію було сформовано з порушенням вимог ч. 4 ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту», будь-які рішення, прийняті такою комісією є протиправними і не можуть породжувати правові наслідки, навіть за умови наявності підстав для їх прийняття та дотримання визначеної процедури.

Вважає помилковими доводи третьої особи - ОСОБА_2 щодо включення до складу конкурсної комісії депутата Самбірської міської ради - Ухача С.А., оскільки такий набув повноваження депутата лише 12 листопада 2020 року.

Аналогічне за змістом заперечення надіслано на адресу суду 28.05.2021 року і відділом освіти Виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області.

Представник третьої особи надані пояснення підтримав в судовому засіданні, просив позов задовольнити повністю.

Третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ОСОБА_2 подано 18.03.2021 року письмовий відзив (пояснення), в яких вказав, що рішення щодо про затвердження складу конкурсної комісії та результати повторного конкурсу не підлягають скасуванню, оскільки ч. 4 ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» не зазначено, що до складу конкурсної комісії в обов`язковому порядку мусить бути включений депутат відповідного представницького органу місцевого самоврядування, як і не передбачено право включення члена батьківського комітету.

Зазначає, що позивачем не представлено доказів, що саме він мав бути включений до складу конкурсної комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи № 1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора, Львівської області, також позивач не зазначив, яке його право порушено.

На переконання третьої особи - ОСОБА_2 жодного порушення законності та правопорядку у публічних правовідносинах при обранні складу конкурсної комісії та проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи № 1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора не відбулося, оскільки до її складу було включено Ухача С.А. депутата Самбірської міської ради.

Просить врахувати Постанову Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі №815/1568/16, а також ту обставину, що позивач не приймав участі у формуванні складу конкурсної комісії на проведення повторного конкурсу, він не був делегований до складу цієї комісії, отже жодного відношення до спірних рішень відповідачів не має, а тому просить відмовити у задоволенні позову. ОСОБА_2 підтримав дану позицію і в судовому засіданні.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 29 січня 2021 року позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалою суду від 15 лютого 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження і призначено підготовче судове засідання.

В підготовчому судовому засіданні ухвалою суду, яка занесена в протокол судового засідання 02.03.2021 року було задоволено клопотання представника позивача та залучено в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Самбірську міську раду Львівської області, також за ініціативою суду ухвалою, яка занесена в протокол судового засідання 02.03.2021 року було залучено в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ОСОБА_2 (переможця конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи № 1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора, Львівської області).

Підготовче судове засідання відкладалося, за клопотаннями учасників справи, також у зв`язку із запровадженням на території України карантину з метою не поширення COVID-19 відповідно до розпорядження Львівського окружного адміністративного суду №12-Р від 18 березня 2021 року.

Ухвалою суду, яка занесена в протокол судового засідання 29.04.2021 року, суд відмовив у визнанні позову відповідачем 1 відповідно до ч. 6 ст. 47 та ч. 5 ст. 189 КАС України, оскільки таке визнання порушує права та інтереси третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ОСОБА_2 (переможця конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи № 1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора, Львівської області).

Ухвалою суду від 18 травня 2021 року було відмовлено у задоволенні клопотання третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - ОСОБА_2 від 29 квітня 2021 року про закриття провадження у справі.

В підготовчому засіданні ухвалою суду, яка занесена в протокол судового засідання 18.05.2021 року, було продовжено строк проведення підготовчого судового засідання на тридцять днів відповідно до ч. 4 ст. 173 КАС України.

В судовому засіданні 15 червня 2021 року ухвалою суду, яка занесена в протокол судового засідання було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Суд заслухав пояснення представників позивача та відповідача 1, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача та третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до Наказу № 94 від 27.10.2020 року Відділу освіти Виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області оголошено проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора Львівської області.

Наказом № 95 від 27.10.2020 року «Про затвердження складу конкурсної комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора Львівської області», виданого в.о. начальника відділу освіти Л.С. Войтко затверджено склад комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора Львівської області:

Ухач Святослав Анатолійович - заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;

Пилипчак Ганна Ярославівна - головний спеціаліст відділу освіти;

Гірковий Ярослав Збігневич - завідувач сектору правового забезпечення управління Державної служби якості освіти у Львівській області;

Захарко Соломія Дмитрівна - головний спеціаліст відділу моніторингу та позапланового контролю управління Державної служби якості освіти у Львівській області;

Демковський Ігор Іванович - голова міської організації профспілки працівників освіти і науки України;

Славич Ігор Васильович - заступник голови первинної профспілкової організації профспілки працівників освіти і науки України середньої школи №1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області.

Конкурсній комісії проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області розпочати 10 грудня 2020 року: вул. Коперніка, 15. м. Самбір Львівської області (актовий зал відділу освіти).

Відповідно до протоколу № 2 від 10.12.2020 року засідання конкурсної комісії щодо проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області вирішено переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області визначити ОСОБА_2 .

Самбірською міською радою скеровано запит за вих. № Г-2547/2-17 від 17.12.2020 року на адресу відповідача 1, у зв`язку з розглядом заяви ОСОБА_1 щодо порушень під час створення конкурсної комісії на проведення конкурсу на посаду директора СНІ № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора та витребувано інформацію та документи.

З метою вивчення питань, викладених у запиті Симбірської міської ради від 17.12.2020 р. в.о. начальника відділу освіту Л.С. Войтко видано наказ № 113 від 23.12.2020 р. «Про створення комісії з вивчення питань викладених у запиті Самбірської міської ради від 17.12.2020 р».

Відповідно до змісту довідки від 23.12.2020 року на виконання наказу від 23.12.2020 р. №113 «Про створення комісії з вивчення питань викладених у запиті Самбірської міської ради від 17.12.2020 р.» (далі - Комісія), комісією встановлено, що у ході вивчення даних питань комісія дійшла висновку про те, що при формуванні конкурсної комісії не було враховано вимоги, передбачені ч. 4 ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» в частині паритетної участі засновника (немає депутатів відповідного представницького органу місцевого самоврядування).

Наказом № 183-к від 23.12.2020 р. «Про призначення ОСОБА_2 », виданого в.о. начальника відділу освіти Л.С. Войтко призначено ОСОБА_2 на посаду директора середньої освіти №1 ім. Т.Г. Шевченкам. Самбора Львівської області на умовах укладеного строкового трудового договору (контракту) від 23 грудня 2020 року №10 строком на шість років.

Не погоджуючись із порядком формування конкурсної комісії та в свою чергу результатами конкурсу, ОСОБА_1 звернувся в суд з метою захисту свого порушеного права.

Суд зазначає, що питання щодо дотримання процедури оголошення конкурсу, допуску до участі в конкурсі відповідних осіб судом не досліджувалося, оскільки вказане не є предметом розгляду в даній адміністративній справі та учасниками справи перед судом не порушувалося.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов`язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначення компетенції державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти регулюються Законом України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.

Згідно з частиною 2 статті 26 Закону України «Про освіту», керівник закладу освіти призначається засновником у порядку, визначеному законами та установчими документами, з числа претендентів, які вільно володіють державною мовою і мають вищу освіту. Додаткові кваліфікаційні вимоги до керівника та порядок його обрання (призначення) визначаються спеціальними законами та установчими документами закладу освіти.

Правові, організаційні та економічні засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти визначає Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16 січня 2020 року № 463-IX.

Згідно із частиною 1 статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог цього Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

Керівник приватного, корпоративного закладу загальної середньої освіти обирається та призначається на посаду засновником (засновниками) відповідно до установчих документів закладу освіти.

Рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою): одночасно з прийняттям рішення про утворення нового закладу загальної середньої освіти; не менше ніж за два місяці до завершення строкового трудового договору, укладеного з керівником закладу загальної середньої освіти; не пізніше десяти робочих днів з дня дострокового припинення договору, укладеного з керівником відповідного закладу загальної середньої освіти, чи визнання попереднього конкурсу таким, що не відбувся (частина 2 статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту»).

Згідно із частиною 4 статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники: засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи); відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці); інститутів громадянського суспільства (громадських об`єднань керівників закладів освіти, професійних об`єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).

Вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування визначаються положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

До складу конкурсної комісії не може бути включена особа, яка: визнана в установленому законом порядку недієздатною або цивільна дієздатність якої обмежена; має судимість або на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення; відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» є близькою особою учасника конкурсу або особою, яка може мати конфлікт інтересів.

У роботі конкурсної комісії з правом дорадчого голосу можуть брати участь представники органів громадського самоврядування закладу освіти, на посаду керівника якого оголошено конкурс.

Конкурсна комісія та її члени діють на засадах неупередженості, об`єктивності, незалежності, недискримінації, відкритості, прозорості, доброчесності. Не допускаються будь-які втручання в діяльність конкурсної комісії, тиск на членів комісії та учасників конкурсу.

Рішенням Самбірської міської ради Львівської області від 11 червня 2019 року №11 затверджено Положення про порядок проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти міста Самбора.

Пунктом 3.3. Положення про порядок проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти міста Самбора визначено, що організацію та проведення конкурсного відбору, а також роботу конкурсної комісії забезпечує відділ освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради (далі - відділ освіти).

Відповідно до п. 4.1. Положення про порядок проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти міста Самбора, для проведення конкурсного відбору відділ освіти затверджує персональний склад конкурсної комісії з рівною кількістю представників кожної із сторін, визначених статтею 26 Закону України «Про загальну середню освіту». До складу конкурсної комісії входять представники відділу освіти, трудового колективу відповідного закладу загальної середньої освіти, громадського об`єднання батьків учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти та громадського об`єднання керівників закладів загальної середньої освіти, що перебувають у комунальній власності міста Самбора.

До участі у роботі комісії з правом дорадчого голосу можуть залучатися експерти у сфері загальної середньої освіти.

Загальна чисельність членів конкурсної комісії становить від 4 до 16 осіб. (пункт 4.2. Положення про порядок проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти міста Самбора)

Пунктом 4.3. Положення про порядок проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти міста Самбора, визначено, що відділ освіти протягом 3 робочих днів інформує заклад загальної середньої освіти про оголошення конкурсу на посаду керівника цього закладу та необхідність надання кандидатур для включення до складу конкурсної комісії від трудового колективу та громадського об`єднання батьків учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти.

Кандидатури до складу конкурсної комісії від трудового колективу обираються на загальних зборах трудового колективу та подаються до відділу освіти не пізніше 5 робочих днів після отримання інформаційного повідомлення.

Кандидатури до складу конкурсної комісії від громадського об`єднання батьків учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти обираються із загалу батьків відповідного закладу загальної середньої освіти згідно зі ст.28 Закону України «Про освіту» та подаються до відділу освіти не пізніше 5 робочих днів після отримання інформаційного повідомлення.

Кандидатури до складу конкурсної комісії від відділу освіти визначаються наказом керівника відділу освіти (пункт 4.5. Положення про порядок проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти міста Самбора).

Відповідно до пункту 4.6. Положення про порядок проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти міста Самбора, для включення до складу конкурсної комісії кандидатур, запропонованих трудовим колективом закладу, громадським об`єднанням батьків учнів (вихованців) закладу та громадським об`єднанням керівників закладів загальної середньої освіти головуючим на загальних зборах до відділу освіти письмово та електронною поштою подаються:

- супровідний лист у довільній формі із зазначенням двох кандидатур, які рекомендуються для включення до складу конкурсної комісії;

- заява кандидата на включення до складу конкурсної комісії;

- анкета кандидата на включення до складу конкурсної комісії;

- копія протоколу загальних зборів трудового колективу;

- копія листка реєстрації із підписами членів трудового колективу,

які брали участь у загальних зборах.

Надаючи оцінку доводам позивача щодо порушення формування конкурсної комісії, а саме стосовно того, що до складу конкурсної комісії не було залучено засновника (немає депутатів відповідного представницького органу місцевого самоврядування) та доводів, що відділ освіти фактично обмежив права голови батьківського комітету СШ № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора при формуванні та затвердженні складу конкурсної комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора Львівської області, суд зазначає таке.

Відповідно до підпункту 1 пункту а) статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Суд зазначає, що у відповідності до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що знаходиться на офіційному сайті Міністерства Юстиції України, засновником Середньої школи № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області є Самбірська міська рада Львівської області, дана обставина не заперечувалась сторонами у справі.

Як вже зазначено судом вище, відповідно до ч. 4 ст. статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники: засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи).

Системний аналіз наведеної норми вказує, що в обов`язковому порядку до складу конкурсної комісії входять представники засновника, тобто Самбірської міської ради Львівської області.

В той же час конструкція наведеної норми частини 4 статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту», а саме: «посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи)» деталізує та визначає вибір, на що вказує частка «чи», хто саме з представників Самбірської міської ради може бути членом конкурсної комісії - або посадові особи органу державної влади, або - депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування.

Як встановлено судом, наказом № 95 від 27.10.2020 року «Про затвердження складу конкурсної комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора Львівської області», виданого в.о. начальника відділу освіти Л.С.Войтко затверджено склад комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора Львівської області:

Ухач Святослав Анатолійович - заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;

Пилипчак Ганна Ярославівна - головний спеціаліст відділу освіти;

Гірковий Ярослав Збігневич - завідувач сектору правового забезпечення управління Державної служби якості освіти у Львівській області;

Захарко Соломія Дмитрівна - головний спеціаліст відділу моніторингу та позапланового контролю управління Державної служби якості освіти у Львівській області;

Демковський Ігор Іванович - голова міської організації профспілки працівників освіти і науки України;

Славич Ігор Васильович - заступник голови первинної профспілкової організації профспілки працівників освіти і науки України середньої школи №1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області.

Отже, суд констатує, що відповідачами дотримано при формуванні конкурсної комісії вимоги, передбачені ч. 4 ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» в частині паритетної участі засновника, оскільки Ухач Святослав Анатолійович є заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, тобто посадовою особою органу державної влади, а саме Самбірської міської ради Львівської області.

При цьому, судом не враховуються доводи відповідача 1 та третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, що відповідно до змісту довідки від 23.12.2020 року виданої на виконання наказу відділу освіти №113 від 23.12.2020 року «Про створення комісії з вивчення питань викладених у запиті Самбірської міської ради від 17.12.2020 року» встановлено, що при формуванні конкурсної комісії не було враховано вимоги, передбачені ч. 4 ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту», оскільки долучена до матеріалів справи довідка не стосується безпосередньо ОСОБА_1 і не має преюдиційного значення для суду.

З наведених підстав суд також не враховує і долучений до матеріалів справи лист Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації від 21.12.2020 року №07.10/02.17/167-Гп ( а.с. 126).

В обґрунтування позовних вимог, позивач вказує, що відділ освіти фактично обмежив права голови батьківського комітету СШ № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора та водночас депутата Симбірської міської ради Львівської області ОСОБА_1 при формуванні та затвердженні складу конкурсної комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г.Шевченка м. Самбора Львівської області, не включивши представників засновника (депутатів відповідного представницького органу і місцевого самоврядування).

З даного приводу суд зазначає, що згідно п. 2 Рішення Самбірської міської ради Львівської області від 12 листопада 2020 року №1 «Про результати виборів Самбірського міського голови та Самбірської міської ради визнано повноваження депутатів Самбірської міської ради VІІ демократичного скликання, в тому числі ОСОБА_1 саме з 12.11.2020 року. Дана обставина не заперечувалась сторонами та підтверджена представником Самбірської міської ради Львівської області в судовому засіданні.

Отже на час формування складу конкурсної комісії та затвердження її складу а саме 27.10.2020 року, позивач ще не набув повноважень депутата Самбірської міської ради, оскільки це відбулося лише 12.11.2020 року.

Факт обрання ОСОБА_1 головою батьківського комітету підтверджено довідкою №87 від 12.07.2021 року СШ № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора.

В той же час, як зазначено судом вище, частиною 4 статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначено, що для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники: засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи); відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці); інститутів громадянського суспільства (громадських об`єднань керівників закладів освіти, професійних об`єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).

Аналіз наведеної норми вказує, що даний перелік є вичерпним і не містить імперативного обов`язку щодо включення до складу конкурсної комісії голови батьківського комітету навчального закладу.

В контексті зазначеного, виходячи з ієрархії нормативно-правових актів за їхньою юридичною силою, суд враховує саме норми закону частини 4 статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту».

Окремо суд звертає увагу на те, що гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом по рушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим. Обов`язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушених саме його прав та охоронюваних законом інтересів з боку суб`єкта владних повноважень.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 № 18-рп/2004 поняття «порушене право», за захистом якого особа може звертатися до суду і яке вживається в низці законів України, має той самий зміст, що й поняття «охоронюваний законом інтерес». Щодо останнього, то в цьому ж Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб`єктивного права; б) є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб`єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.

Отже, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

З аналізу наведених вимог законодавства слідує, що відповідні ради, а не окремі депутати, згідно зі статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є тими представницькими органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, а отже й наділені в силу передбачених законодавством випадках на звернення до суду з метою захисту порушених прав територіальної громади.

Слід зазначити, що цією нормою регламентовано право депутата місцевої ради порушувати питання про перевірку діяльності виконавчих органів ради, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, брати участь у здійсненні контролю за виконанням рішень ради.

Право депутата на звернення до відповідних органів державної влади у випадку виявлення порушень законодавства України в даному випадку також може бути реалізовано відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян».

Право захищати інтереси територіальної громади (або її окремих представників) в суді може бути реалізоване шляхом представництва. Така правова позиція міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 01.03.2018 року у справі № 911/2173/17, де зазначено, що відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» не вбачається, що депутат місцевої ради уповноважений представляти у судах інтереси такої ради, або інтереси утворених нею комісій, або інтереси виборців інакше, ніж поза відносинами представництва.

В контексті порушених прав позивача, суд також враховує, що Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в Рішенні від 14.12.2011 № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист. Право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

До матеріалів справи не долучено і під час розгляду справи судом не здобуто будь-яких належних та допустимих доказів того, що прийняття спірних рішень взагалі будь-яким чином порушило конкретні права позивача. Так, з наданих суду доказів не вбачається того, що вказаний склад конкурсної комісії безпосередньо впливає на права позивача, обмежує їх або спричиняє будь-які інші негативні наслідки.

За змістом частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Водночас, суб`єктивна оцінка порушення права особою не є абсолютною. Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим та дійсним. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватись індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Право на захист - це самостійне право, яке з`являється у особи у момент порушення чи оспорювання іншою особою належного їй суб`єктивного права.

Натомість, позивач у позові не наводить доказів того, що оскаржений наказ № 95 від 27.10.2020 року «Про затвердження складу конкурсної комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області» прямо торкається його інтересів, обумовлюючи виникнення у нього будь-якого суб`єктивного права чи обов`язку, спричиняючи настання будь-яких юридично значимих негативних наслідків для нього, відтак можливість будь-якого порушення його суб`єктивних прав та інтересів у майбутньому, або дійсне порушення таких прав станом на час звернення до суду.

Оскільки судом встановлено, що на час формування складу конкурсної комісії та затвердження її складу а саме 27.10.2020 року, позивач ще не набув повноважень депутата Самбірської міської ради, а норма ч. 4 ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» не містить імперативного обов`язку щодо включення до складу конкурсної комісії голови батьківського комітету навчального закладу, відтак підстави вважати, що в межах спірних правовідносин порушені права та інтереси позивача у суду відсутні.

У той же час, незгода особи з певним рішенням суб`єкта владних повноважень загалом, якщо останнє прямо не торкається її прав, обов`язків або інтересів, не може бути підставою для його перегляду чи скасування, оскільки захисту підлягає лише дійсно порушене, невизнане або оспорене право або охоронюваний інтерес особи.

Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права, свободи чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин ( правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 3687/1539/16-а, постанові від 31.01.2020 у справі № 648/1899/17) У зазначених справах Суд дійшов висновку про те, що саме по собі можливе порушення процедури прийняття акта не повинне породжувати правових наслідків для його не дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом, які суд враховує в силу імперативних норм ч. 5 ст. 242 КАС України.

Щодо рішення конкурсної комісії щодо проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області та визначення переможцем конкурсу ОСОБА_2 , оформленого протоколом № 2 від 10.12.2020 року, то суд зазначає, що конкурс, проведення та результати якого позивач просить визнати незаконними, відбувся 10.12.2020, в той час як позивач звернувся із позовом до суду 26.01.2021. Наслідком прийнятого конкурсною комісією рішення стало укладання контракту про призначення третьої особи 2 ОСОБА_2 на посаду директора середньої школи № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області. Таким чином, оскаржуване рішення конкурсної комісії, оформлене протоколом № 2 від 10.12.2020 року, вичерпало свою дію внаслідок укладення трудового контракту.

Крім цього, оскільки на підставі оскаржуваного рішення конкурсної комісії було прийнято наказ № 183-к від 23.12.2020 року «Про призначення ОСОБА_2 », а саме про призначення ОСОБА_2 на посаду директора середньої школи № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області на умовах укладеного строкового трудового договору (контракту) від 23.12.2020 року № 10, строком на шість років, відтак таке рішення є актом індивідуальної дії, а тому може бути оскаржено виключно особою, чиїх прав та інтересів воно стосується.

Крім того, вимоги про скасування оскаржуваних рішень ставлять у невизначене правове становище переможця конкурсу ОСОБА_2 , з яким укладено контракт на посаду директора середньої школи № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними дії в.о. начальника відділу освіти виконавчого комітету Симбірської міської ради Львівської області Войтко Л.С. щодо формування та затвердження складу конкурсної комісії на проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області; визнання протиправним та скасування пункту 1 наказу № 95 від 27.10.2020 року «Про затвердження складу конкурсної комісії для проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи №1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області», виданого в. о. начальника відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області Войтко Л.С.; визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії щодо проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади директора середньої школи № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області та визначення переможцем конкурсу ОСОБА_2 , оформленого протоколом № 2 від 10.12.2020 року; визнаня протиправним та скасування наказу № 183-к від 23.12.2020 року «Про призначення ОСОБА_2 », виданого в.о. начальника відділу освіти виконавчого комітету Симбірської міської ради Львівської області Войтко Л.С., а саме про призначення ОСОБА_2 на посаду директора середньої школи № 1 ім. Т.Г. Шевченка м. Самбора Львівської області на умовах укладеного строкового трудового договору (контракту) від 23.12.2020 року № 10, строком на шість років.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, суд вважає, що адміністративний позов є не обґрунтованим та не підлягає задоволенню. Суд вважає, що порушення прав позивача у зв`язку з прийняттям спірних рішень не мало місця, відтак позовні вимоги є недоведеними.

З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд дійшов висновку, що дії та рішення відповідача 1 та відповідача 2 прийнято у відповідності до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, у зв`язку з чим відсутні підстави для визнання їх протиправними та скасування.

Відповідно до вимог ч. 1, п.2 ч.2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову повністю.

Відповідно до правил ст. 139 КАС України повернення судових витрат позивачу, якому відмовлено у задоволенні позову не передбачено.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Самбірської міської ради (пл. Ринок, 1, м. Самбір, Львівська область, 81400) до Відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради (вул. Коперніка, 15, м. Самбір, Львівська область, 81400), В.о. начальника відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради Войтко Любові Степанівни (вул. Коперніка, 15, м. Самбір, Львівська область, 81400), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішення і наказів - відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повне рішення складено 26 липня 2021 року.

Суддя Клименко О.М.