Ухвала суду № 98609308, 28.07.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2021
Номер справи
2а-6264/11/1270
Номер документу
98609308
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником

28 липня 2021 року СєвєродонецькСправа № 2а-6264/11/1270

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву Старобільського районного центру зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 51721483 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 2а-6264/11/1270 за позовом Прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості Луганської області до державного підприємства “Луганськвугілля” в особі відокремленого підрозділу “Перевальський ремонтно-механічний завод” про стягнення недоїмки по страховим внескам на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 25604,65 грн та пені в сумі 2692,46 грн,

ВСТАНОВИВ:

19.07.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Старобільського районного центра зайнятості (далі – заявник) про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 51721483 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 2а-6264/11/1270 за позовом Прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості Луганської області до державного підприємства “Луганськвугілля” в особі відокремленого підрозділу “Перевальський ремонтно-механічний завод” про стягнення недоїмки по страховим внескам на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 25604,65 грн та пені в сумі 2692,46 грн.

В обґрунтування заявник зазначив наступне.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10.08.2011 у справі № 2а-6264/11/1270 адміністративний позов прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Перевальський ремонтно-механічний завод» про стягнення недоїмки у сумі 25604,65 грн та пені у розмірі 2692,46 грн задоволено повністю.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 22.09.2015 судове провадження в адміністративній справі № 2а-6264/11/1270 визнано втраченим та відновлено в частині: ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 про відкриття провадження у адміністративній справі, постанови Луганського окружного адміністративного суду від 10.08.2011, ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 29.12.2011 про призначення до розгляду заяви про виправлення описки у виконавчому листі, ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 04.01.2012 про виправлення описки у виконавчому листі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.11.2015 заяву Старобільського районного центру зайнятості про видачу дубліката виконавчого листа у справі 2а-6264/11/1270 за адміністративним позовом позов прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Перевальський ремонтно-механічний завод» про стягнення недоїмки у сумі 25 604,65 грн та пені у розмірі 2 692,46 грн задоволено та видано дублікат виконавчого листа.

03.12.2015 виданий дублікат виконавчого листа був направлений до відділу державної виконавчої служби Перевальського районного управління юстиції.

15.12.2015 державним виконавцем було винесено постанову про відновлення втраченого виконавчого провадження № 51721483.

Наказом Луганського обласного центру зайнятості № 69 від 15.04.2015 «Щодо роботи Перевальського районного центру зайнятості», з метою організації належної роботи обласної служби зайнятості та оптимізації видатків, Старобільський районний центр зайнятості визначено правонаступником боргових зобов`язань Перевальського районного центру зайнятості.

Згідно з актом прийому - передачі від 30.04.2015 заборгованості зі сплати страхових внесків до фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, яка станом на 30.04.2015 рахується за Перевальським районним центром зайнятості передано на баланс Старобільського районного центру зайнятості, у тому числі передано заборгованість, яка обліковується за Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Перевальський ремонтно-механічний завод» за рішенням суду в адміністративній справі № 2а6264/11/1270.

Пунктом 7 наказу Луганського обласного центру зайнятості № 69 від 15.04.2015 «Щодо роботи Перевальського районного центру зайнятості» передбачено проведення роботи щодо повного скорочення чисельності працівників Перевальського районного центру зайнятості.

Згідно довідки Луганського обласного центру зайнятості від 13.07.2021 № 1694/06-21, штатна чисельність працівників Перевальського районного центру зайнятості з 16.04.2015 становить 0 одиниць. Тобто фактично всі функції Перевальського районного центру зайнятості здійснюються Старобільським районним центром зайнятості.

Станом на теперішній час судове рішення не виконано, виконавче провадження відновлено та знаходиться у відкритому стані, що вбачається із Автоматизованої системи виконавчого провадження.

Представник заявника у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, розгляд заяви просив проводити без його участі.

Боржник у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду невідомі.

Згідно частини другої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Оскільки немає перешкод для розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта згідно частини 9 статті 205 КАС України.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження в порядку письмового провадження.

Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження та дослідивши матеріали, суд дійшов наступного.

Частиною першою статті 52 КАС України встановлено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Під публічним правонаступництвом у сфері управлінської діяльності органів державної влади слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.

Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Відповідно до частини четвертої статті 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Частиною п`ятою статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Аналіз наведених норм, свідчить проте, що заміна сторони, що вибула, може мати місце тільки в результаті правонаступництва, що відбулося в матеріальних правовідносинах, тому не завжди є можливою.

Судом встановлено, що 10.08.2011 у справі № 2а-6264/11/1270 Луганським окружним адміністративним судом винесено постанову про задоволення у повному обсязі адміністративного позову Прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості Луганської області до державного підприємства “Луганськвугілля” в особі відокремленого підрозділу “Перевальський ремонтно-механічний завод” про стягнення недоїмки по страховим внескам на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 25604,65 грн та пені в сумі 2692,46 грн (арк. спр. 39-41).

23.11.2011 Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 2а-6264/11/1270 (арк. спр. 94, 221).

Постановою Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції від 25.04.2012 на виконання виконавчого листа, виданого на підставі зазначеної постанови суду, відкрито виконавче провадження ВП № 32340958 про стягнення з державного підприємства в особі відокремленого підрозділу “Перевальський ремонтно-механічний завод” на користь Перевальського районного центру недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 25604,65 грн. та пені в сумі 2692,46 грн (арк. спр. 193).

Ухвалою суду від 22.09.2015 судове провадження в адміністративній справі № 2а-6264/11/1270 визнано втраченим та відновлено в частині: ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 про відкриття провадження у адміністративній справі, постанови Луганського окружного адміністративного суду від 10.08.2011, ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 29.12.2011 про призначення до розгляду заяви про виправлення описки у виконавчому листі, ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 04.01.2012 про виправлення описки у виконавчому листі (арк. спр. 52-54).

Ухвалою суду від 17.11.2015 заяву Старобільського районного центру зайнятості про видачу дубліката виконавчого листа у справі № 2а-6264/11/1270 за адміністративним позовом позов прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Перевальський ремонтно-механічний завод» про стягнення недоїмки у сумі 25604,65 грн та пені у розмірі 2692,46 грн задоволено та видано дублікат виконавчого листа (арк. спр. 78-79).

Ухвалою суду від 28.03.2016 у задоволенні заяви Старобільського районного центра зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-6264/11/1270 за адміністративним позовом Прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості Луганської області до державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Перевальський ремонтно-механічний завод» про стягнення недоїмки по страховим внескам на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 25604,65грн та пені в сумі 2692,46 грн відмовлено (арк. спр. 206-208).

Постановою від 15.12.2015 відновлено втрачене виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа по справі № 2а-6264/11/1270 про стягнення з державного підприємства в особі відокремленого підрозділу “Перевальський ремонтно-механічний завод” на користь Перевальського районного центру недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 25604,65 грн. та пені в сумі 2692,46 грн (арк. спр. 222).

Судове рішення до теперішнього часу не виконано, зазначена обставина не є спірною між заявником, боржником та підтверджена матеріалами справи.

Місто Перевальськ входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, який затверджений Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 79-р). На момент розгляду питання заміни сторони виконавчого провадження знаходиться на непідконтрольній Україні території.

Відповідно до пункту 2 та 6 Розділу І Положення про державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 16.12.2020 № 2663 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.12.2020 за №1305/35588) служба складається з Державного центру зайнятості, Центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості (далі - регіональні центри зайнятості), міських, районних і міськрайонних центрів зайнятості (далі - базові центри зайнятості), у разі їх створення, Інституту підготовки кадрів державної служби зайнятості України, закладів професійної (професійно-технічної) освіти державної служби зайнятості, інших закладів освіти державної служби зайнятості (далі - заклади освіти Служби), а також підприємств, установ, організацій, утворених Службою. Державний центр зайнятості, регіональні та базові центри зайнятості є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та банківських установах, кутові штампи та печатки із зображенням Державного Герба України, своїм найменуванням та кодом за ЄДРПОУ, інші печатки та штампи (за наявності).

Тобто, Перевальський районний центр зайнятості входить до складу Державної служби зайнятості.

Перевальський районний центр зайнятості є юридичною особою, ідентифікаційний код 21757061, місцезнаходження: 92704, Луганська обл., Старобільський район, м. Старобільськ, квартал Ватутіна, будинок 68 (арк. спр. 201).

Наказом Луганського обласного центру зайнятості № 59 від 15.04.2015 «Щодо роботи Перевальського районного центру зайнятості», з метою організації належної роботи обласної служби зайнятості та оптимізації видатків, Старобільський районний центр зайнятості визначено правонаступником боргових зобов`язань Перевальського районного центру зайнятості (арк. спр. 218-219).

Згідно з актом прийому - передачі від 30.04.2015 заборгованості зі сплати страхових внесків до фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, яка станом на 30.04.2015 рахується за Перевальським районним центром зайнятості передано на баланс Старобільського районного центру зайнятості, у тому числі передано заборгованість, яка обліковується за Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Перевальський ремонтно-механічний завод» за рішенням суду в адміністративній справі № 2а6264/11/1270 (арк. спр. 220).

Пунктом 7 наказу Луганського обласного центру зайнятості № 69 від 15.04.2015 «Щодо роботи Перевальського районного центру зайнятості» передбачено проведення роботи щодо повного скорочення чисельності працівників Перевальського районного центру зайнятості.

Згідно довідки Луганського обласного центру зайнятості від 13.07.2021 № 1694/06-21, штатна чисельність працівників Перевальського районного центру зайнятості з 16.04.2015 становить 0 одиниць. Тобто фактично всі функції Перевальського районного центру зайнятості здійснюються Старобільським районним центром зайнятості (арк. спр. 223).

На момент звернення із заявою Старобільським районним центром зайнятості до суду про заміну сторони виконавчого провадження стягувач - Перевальський районний центр зайнятості не припинено.

Жодних підстав правонаступництва в розумінні частини другої статті 104 ЦК України заявником не надано, відсутність наслідків правового характеру доводить відсутність публічного правонаступництва в розумінні статті 55 КАС України та частини першої статті 264 цього кодексу. Факт вибуття сторони виконавчого провадження відсутній.

Суд критично оцінює посилання заявника на наказ Луганського обласного центру зайнятості від 15.04.2015 № 59 “Щодо роботи Перевальського районного центру зайнятості”, відповідно до якого Старобільський районний центр зайнятості визнано правонаступником боргових зобов`язань Перевальського районного центру зайнятості, оскільки зазначений наказ не є нормативно-правовим актом в розумінні частини другої статті 117 Конституції України, не встановлює, не змінює та не припиняє прав та обов`язків для сторін, не підлягає застосуванню з огляду на положення принципу законності закріпленого статтею 9 КАС України.

Також суд не приймає до уваги посилання заявника на довідку № 1694/06-21 від 13.07.2021 щодо відсутності працівників в Перевалькому районному центрі зайнятості, оскільки заявником не надано належних доказів передачі йому зобов`язань перед Перевальським районним центром зайнятості.

Суд зазначає, що під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно-правові відносини нового суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції. Відсутність підстав публічного правонаступництва у межах спірних правовідносин доводить неможливість його здійснення.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Старобільського районного центру зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 51721483 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 2а-6264/11/1270 за позовом Прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості Луганської області до державного підприємства “Луганськвугілля” в особі відокремленого підрозділу “Перевальський ремонтно-механічний завод” про стягнення недоїмки по страховим внескам на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 25604,65 грн та пені в сумі 2692,46 грн.

Керуючись статтями 241, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Старобільського районного центру зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 51721483 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 2а-6264/11/1270 за позовом Прокурора Перевальського району Луганської області в інтересах держави в особі Перевальського районного центру зайнятості Луганської області до державного підприємства “Луганськвугілля” в особі відокремленого підрозділу “Перевальський ремонтно-механічний завод” про стягнення недоїмки по страховим внескам на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 25604,65 грн та пені в сумі 2692,46 грн відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

СуддяТ.В. Смішлива